Моделирование механизма стратегического планирования деятельности страховой компании в направлении добровольного медицинского страхования тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Владимирова, Марина Владимировна
Место защиты
Донецк
Год
1997
Шифр ВАК РФ
08.00.13
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Моделирование механизма стратегического планирования деятельности страховой компании в направлении добровольного медицинского страхования"

Міністерство освіти України Донецький Державний Університет

На правах рукопису УДК 330.4:658

Владимирова Марина Володимирівна

МОДЕЛЮВАННЯ МЕХАНІЗМУ СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ У НАПРЯМКУ ДОБРОВІЛЬНОГО МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ

оо в

08.03.02 - Економіко-математичні методи та моделі

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Ж

7

Донецьк - 1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у Харківському державному університеті.

Науковий керівник: доктор економічних наук,

професор Забродський В.А.

Офіційні опоненти : доктор економічних наук,

професор Петренко В.Л., кандидат економічних наук, доцент Раєвнева О.В.

Провідна організація : Інститут економіки промисловості Національної Академії наук України (м.Донецьк)

Захист відбудеться 24 квітня 1997 р. о 14м годині на засіданні спеціалізованої ради К 06.06.04 Донецького державного університету за адресою: 340002, м.Донецьк, вул.Челюскінців, 198а, ауд.100.

С дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького державного університету

Автореферат розісланий 21 березня 1997 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,

кандидат економічних наук, доцент

Овечко Г.С.

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальність теми дослідження. Проблеми охорони здоров'я в нашій країні досягай цього часу такої гостроти, що їх вирішення за існуючими умовами стає неможливим. Щоб переконатися в цьому достатньо розглянути основні показники витрат на охорону здоров'я та медичне обслуговування в нашій країні в розрахунку на душу населення. В країнах СНД вони складали 100 рублів, в США -більш ніж 200$, в Канаді - 1500$, в Швеціі та Франціі - 1000$. Така різниця значною мірою визначається різною питомою вагою загальних витрат на охорону здоров'я у валовому національному продукті перелічених країн. Коли у США витрати на охорону здоров'я досягають 11,1 % ВНД, у Канаді - 8,6%, у Швеціі - 9%, то у країнах СНД -всього 2,4%. На Україні з часом цей показник мас явну тенденцію до зменьшення. З метою змінення цієї ситуації необхідно розв’язати дві задачі. По-перше, отримати додаткові кошти, по-друге, розподілити їх у суворій відповідності до потреб охорони здоров'я. Досягнути цього тільки за рахунок бюджетних коштів неможливо, отже необхідно змінити сам принцип фінансування цієї галузі, використовуючи, зокрема, метод страхової медицшш, як засіб фінансування охорони здоров'я.

У нашій країні розроблюється проект обов'язкового страхування, який дає гарантовану можливість медичної допомоги усім громадянам країни за однакових умов. У додаток до системи державного обов'язкового медичного страхування виникають недержавні страхові компанії, які займаються добровільним страхуванням і можуть бути застосовуваними у перехідний період від безкоштовної охорони здоров'я до обов'язкового страхування. З їх появою треба розробити чіткі принципи добровільного страхування, розробити та обгрунтувати комплексний підхід до управління страховою компанією за умовами ринку, розробити систему стратегічного планування, а також механізм, дозволяючий реалізувати цю систему.

Прийняття вірних стратегічних рішень особливо актуально для забезбечення стійкості страхової компанії у майбутньому, конкурентоспроможності та забезпечення своїх обов’язків перед страхувальниками. Зважаючи на фактори невизначеності, непередбачаємі та не-прогнозуємі перешкоди, що впливають на прийняття рішень, неповноту інформації про зовнішнє середовище, задачу стратегічного планування неможливо привести до існуючих моделей математичного програмування. Тому в роботі пропонується імітаційний варіант по-будуви плана, який базується на концепції адаптивних систем управління і дозволяє стаховій компанії гнучко реагувати на змінення зовнішнього середовища.

1.2 .Об'єкт дослідження. Об'єктом дослідження обрані страхові компанії, які займаються добровільним медичним страхуванням.

1.3.Прєдмєт дослідження. Предметом дослідження є моделювання стратегії функціонування страхової компанії, розробка ефективних планових рішень в умовах нестаціонарного зовнішнього середовища.

1.4. Мета та задачі дослідження. Метою роботи є моделювання стратегічного планування діяльності страхової компанії в напрямку добровільного медичного страхування з урахуванням рішень по постачанню страхувальників лікарськими засобами. Для досягнення цієї мети у дисертаційній роботі поставлені та вирішені такі задачі:

розроблено принципи обов’язкового добровільного страхування, розроблено та обгрунтовано комплексний підхід до управління страховою компанією за умовами ринку;

обгрунтовано принципи побудови механізму стратегічного планування, який дозволяє реалізувати стратегічні цілі компанії на основі вивчення стану ринка збуту медичних послуг, прогнозування кон'юнктурих зсувів на ринку, а також врахування потенціальних можливостей розвитку компанії;

розроблено моделі, що формалізують процес аналізу стану зовнішнього середовища та виробки ефективних рішень з формування стратегічного плану;

розроблено моделі внутрішнього середовища страхової компанії, які забезбечують найбільшу ефективність ії діяльності, непроти-лежну до інтересів страхувальників;

розроблено модель механізму протидії інфляції у страховій

справі;

обгрунтувано принципи інформаційного забезпечення, розроблено та реалізовано системи підтримки прийняття рішень по постачанню населення лікарськими засобами.

До захисту виносяться:

концепція стратегічного планування страхової компанії; комплекс економіко-математичних моделей, щодо оцінки сегменту ринка збуту медичних послуг страховою компанією;

рефлексивні ігрові моделі формування ефективної стратегії відносно до конкурентів у боротьбі за ринки збуту медичних послуг;

комплексна модель управління діяльністю страхової компанії для досягнення стратегічної цілі на заданому інтервалі часу;

моделі інформаційного та програмного забезпечення підтримки прийняття рішень з постачання страхувальників лікарськими засобами.

1.5.Теоретичним та методологічним підгрунтям дослідження були розробки вітчизняних та зарубіжних вчених у галузі стратегічного управління, системного аналізу, економіко-математичного та імітаційного моделювання, теоріі ігор.

1.6 Наукова новизна. Найбільш суттєві наукові результати, одержані особисто автором, полягають у наступному:

з

розроблено концепцію механізму стратегічного планування, який діє з урахуванням виявлених основних характеристик страхової діяльності та базується на методах адаптивного управління, що забезпечує найбільш ефективну реакцію страхової компанії на зміну умов зовнішнього середовища;

розроблено рефлексивні ігрови моделі, які діють на основі оцінки сегменту ринку збуту медичних послуг і дозволяють здійснювати найбільш ефективну поведінку страхової компанії з урахуванням рівня конкуренції;

розроблено інформаційне та програмне забезпечення прийняття рішень відносно постачання страхувальників лікарськими засобами, які можуть бути використані фармацевтичними та медичними установами.

1.7.Теоретичне та практичне значення результатів. Запропоновані в дисертації моделі, методи та алгоритми реалізації добровільного медичного страхування дають засіб функціонування та регулювання діяльності будь-якої страхової компанії. Вони забезпечують досягнення цілей стратегічного планування та дозволяють розробляти нормативні документи для визначення потужності не тільки страхових компаній, але й медичних установ.

Запропоновані моделі лікарського забезпечення населення можуть бути використані в умовах медичного страхування будь-якої форми, також як в існуючих умовах для медичних робітників, провізорів та фірм, які займаються купуванням лікарських препаратів. Застосування пакетів прикладних програм з лікарського забезпечення дало такий економічний ефект: економію трудових ресурсів та збільшення кількості вірно прийнятих рішень по найменуванням та кількості купуємих препаратів.

Дисертація виконана у відповідності з складовою частиною планової теми дослідження 1.12.91 - 31.12.94 "Економіко-математичне моделювання систем адаптивного планування та управління", номер держрегістрації ДР 01816011666 та “Розробка концепції адаптивної системи стратегічного управління”, номер держрегістрації ДР 019411021394, що виконувались кафедрою економічної кібернетики Харківського державного університету.

1.8. Апробація роботи. Основні положення та результати роботи доповідались та обговорювались на наукових семінарах "Застосування математичних методів в економічних дослідженнях, адаптація, якість та надійність АСУП", який діє у межах наукової Ради по проблемі "Кібернетика" НАН України, а також на наукових семінарах кафедри вищої математики та інформатики ХДУ.

2.3МІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дослідження, сформульовано мету роботи і завдання дисертації, викладені наукова новизна та практична цінність результатів дослідження.

Структура та обсяги дисертації. Робота складається з вступу, чотирьох глав та закінчення, висновків, переліку використаної літератури, додатків та містить сторінок 160 тексту, 30 малюнків, 1 таблицю. Список літератури містить 91 джерело.

У першій главі на основі аналізу умов функціонування медичних страхових компаній в нашій країні (у минулому) та за кордоном обгрунтовується необхідність використання механізму стратегічного планування з застосуванням економіко-математичішх методів та імітаційних моделей. Сформульовані основні позиції механізму стратегічного планування та принципи розробки стратегічного плану страхової компанії. Елементами системи планування є моделі аналізу стана зовнішнього середовища, моделі оцінки потенційних можливостей об'єкту управління, моделі формування стратегічних даних та моделі планування.

Друга глава присвячена аналізу стана зовнішнього середовища та питанням моделювання оцінки попиту на послуги страхової компанії. На основі аналізу медичних установ та споживчого попиту на медичні послуги побудовано модель формування полісів. Запропоновано метод прогнозування потенційного рівня конкуренції на ринку. Виконано оцінку политу послуг для орієнтації страхової компанії на роботу з певними верствами населення з урахуванням регіональних особливостей. Для формування ефективної стратегії відносно до конкурентів у боротьбі за ринки збуту запропоновано імітаційні рефлексивні моделі.

Третя глава присвячена питанням моделювання механізму формування стратегічного плану страхової компанії в умовах дійсного функціонування. Запропоновано схему адаптивного управління для досягнення планової траєкторії на визначений інтервал часу. Розглянуто засоби обчислення основних внутрішніх параметрів діяльності страхової компанії, виділено управляючі параметри, дається варіант їх настроювання для управління діяльностю страхової компанії. Побудовано модель формування портфелю цінних паперів з вільної частини резерву, як один з засобів протидії інфляції у страхуванні.

Четверта глава присвячена опису інформаційного та програмного забезпечення постачання страхувальників медикаментозними препаратами. Запропоновано концептуальну модель розробки та застосування страхової рецептури в Україні. Розглянуті та проаналізовані питання ціноутворення на лікарські засоби. Розроблено пакет прикладних програм для допомоги прийняття рішень по купу-

ванию лікарських препаратів від різних постачальників. Розроблено та застосовано інформаційне та програмне забезпечення по формуванню та обліку вартості схем лікування по різним нозоологіям з враховуванням несумісності лікарських препаратів.

У висновках викладені й узагальнені основні результати проведених у роботі досліджень.

У додатках наведені різні схеми та матеріали ілюстративного характеру.

3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА ВИСНОВКИ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ.

3.1. Обгрунтовано необхідність віткористування механпзму стратегічного планування, виявлено, які характеристики повинні ураховуватися при побудуванні цього механізму, та перелік задач, які вирішуються в межах стратегічного планування.

На прикладі медичних страхових компаній, що застосовуються в Україні та за кордоном, здійснений аналіз характеристик страхової компанії як об'єкту дослідження, а також аналіз методів моделювання різних блоків діяльності! страхової компанії. Визначено, що в дійсний час в Україні неможливо вжити готову модель, яка застосовуваеться у інших країнах. Визначені суттєві недоліки, які виявляються у підходах та методах управління страховими компаніями. Обгрунтовано, що єдиним можливим підходом до управління діяльністю страхової компанії, який дозволив би найбільш ефективний вибір напрямків її діяльності в змінених умовах ринку , є побудова системи стратегічного плануваня, яка являє собою процес формування стратегічних цілей та співвідношень фінансових, трудових та іншіх ресурсів для досягнення цих цілей, визначення критерія ефективності по кожній з цілей та визначення засобів їх досягнення.

Внаслідок проведеного аналізу виявлено характеристики страхової компанії, які повинні враховуватися при стратегічному плануванні.

1. Показники фінансової стійкості страхової компанії. Таким

показником може бути величина резервного фонду. -

2. Показники прибутковості страхової компанії. Таким показником може бути обсяг прибутку страхової компанії.

3. Показники ринків збуту послуг, за допомогою яких може бути описана доля ринку, на яку претендує компанія.

4. Показники використання вкладень. При цьому під вкладенням розуміємо не тільки незатребувані поліси, але й прибуток від вкладень вільної частини резерву в цінні папери.

5. Організаційні перетворення, які повинні бути проведені в структурі або діяльності страхової компанії для досягнення поставлених стратегічних цілей.

В результаті стратегічного планування вирішені наступні задачі:

- які напрямки діяльності необхідно розвивати для досягнення у майбутньому основної цілі;

- методи, за допомогою яких можливо найбільш ефективно прийти до бажаних наслідків по кожному з напрямків;

3.2. Обгрунтовано принципи побудування системи стратегічного планування та запропоновано концепцію його побудувуння для страхової компанії, яка діє за умовами ринкової економіки.

Страхова компанія діє в умовах невизначеності. З одного боку - це облічувані та непрогнозовані перешкоди, з другого -невизначеність дій конкурентів, з третього - невизначеність цілей, що висловлюється в тому, що неможливо описати ціль за допомогою єдиного критерія. Тому найбільш приємним підходом при формуванні механізму стратегічного планування є концепція адаптивних систем управління. В основу цієї концепції закладено те, що стратегічне планування є не планування майбутніх рішень, а планування можливих наслідків тих рішень, які приймаються у випадковий момент.

Концептуальна схема побудови стратегічного планування зображена на мал. 1.

Разробка системи стратегічного планування починается з визначення початкового стану системи (ПС). В цьому блоці здійснюється зби рання, зберігання та аналіз інформації про об’єкт управління (страхову компанію) та зовнішнє середовище функціонування об'єкту, а також аналіз усіх обмежень. Інформація про зовнішнє середовище містить дані про структуру ринку, динаміку споживання, рівень цін, аналіз медичних установ, аналіз конкурентів. Інформація про об'єкт управління відбиває фінансове становище страхової компанії, ії організаційну структуру, ресурси. При цьому дуже важливо вибрати час, з якого починается здійснення плану, тому що початковий стан може відрізнятися від того, що був в час досліджень.

В блоці формування стратегічних даних відбувається попередній прогноз становища зовнішнього середовища та об'єкту управління на майбутній час, виявляються необхідні характеристики об'єкту управління. В цьому ж блоці міститься укладення договорів та формування полісів.

Мал. 1. Концептуальна схема побудови стратегічного планування.

На основі прогнозу про майбутній розвиток об'єкту та зовнішнього середовища формуються стратегічні цілі об’єкту управління. Це можуть бути глобальні напрямки (стратегія диверсіфікації та стратегія сегментації), напрямки поширення діловоі активності (стратегія глибокого впровадження в ринок, разробка нових послуг, разширен-ня меж риску, вид маркетінгової стратегії у залежності від долі на ринку, ринкового попиту та політики послуг, стратегія набуття максимального прибутку, резервна стратегія, яка забезпечує ликвідність та подійність страхової компанії, стратегія витискування конкурентів з вибраної сфери послуг (укладення договорів з найбільш престижними медичними закладами, які користуються найбільшим попитом), стратегія змінення кадрової та організаційноі структури. Ціль стратегічного планування у тому, щоб внаслідок аналізу майбутніх над-хожень сформувати величину К* та розподілити акценти множини стратегій, які забезпечують об'єкту управління в майбутньому ефективне функціонування:

К’-Иа^

і

де у =1, якщо і-а стратегія реалізується ; у =0 в іншому разі;

йі - доля від загального та прогнозного капиталу для досягнення і-оі стратегіі.

Крім цього вибираються управляючі дії системи планування, які є вибраними на основі аналізу перспектив розвитку за сукупністю таких параметрів як прогноз потенційного попиту, ресурсних можли-

востей страхової компанії та рівня конкуренції, та будується модель управління. Потім виконується процес імітації управління при заданих управляючих параметрах. Імітаційна модель містить модель генерації перешкод, а також модель системи прогнозування. Коли наслідки імітації задовільні, то стратегичній план та управління для його досягнення приймаються. У іншому стані може бути три варіанти. Варіант А. Починає роботу блок параметричної адаптації по настроюванню внутрішніх параметрів для поліпшення показників плану.

Варіант В. Коли неможливо обличити діючі зміни засобом параметричної адаптації, створюється структурна адаптація відносно змінюючихся умов функціонування та класів моделюємих об'єктів управління.

Варіант С виконується, коли варіанти А і В не дали потрібних результатів. Це виявляє, що ціль планування не може бути досягнута , ЇЇ треба переглянути відповідно до вимог зміненних обставин.

3.3 Побудовано модель оцінки сегменту ринку збуту медичних послуг страхової компаній

Запропоновано метод оцінки суб'єктивної потужності з точки зору потенційних страхувальників. За допомогою соціологічного опиту різних шарів населення, виявляються критерії , за якими потенційні страхувальники вибирають ту чи іншу страхову компанію. За допомогою запропонованих методів визначається глобальний пріоритет і-ої страхової компанії за всіма критеріями для р-го шару населення:

ЯГ ір ~ X! Р у У І у

V = 1

де Б - кількість критеріїв;

ру - коефіцієнт значущості критерія для р-го шару населення; уп- вектор пріоритетів і-ої страхової компанії за у-м критерієм. Тоді

ж = т ахягр

р

показує, на який шар населення повинна орієнтуватися страхова компанія.

Ймовірність звертання до страхової компанії за послугами 1-го полісу для р-го шару населення:

Рг (/) = - __

Рг'() !*„<'>

і

де підсумовування діється тільки для тих і, які пропонують однотипні поліси. Тоді для всіх шарів населення по цьому полісу ймовірність звертання буде:

р>) = £ РгИ^

р

Запит на однотипні поліси характеризується як йе{1) = лге(і) • Рг‘(0>

де потреба з усіх полісів, які пропонує страхова компанія є

ь

Мг = іїе(І) п і

Тоді з усіх полісів

Р г ' = Е Р г'(')

/ = І

та передбачаємий попит на всі поліси даної страхової компанії є

І) с = N е • р

На основі оцінки результатів експертного запиту запропоновано засіб визначення об'єктивної потужності страхової компанії з точки зору держави. За допомогою зведення об'єктивної та суб'єктивної потужностей страхової компанії до єдиноі шкали і порівняння на основі суб'єкктивної потужності результату оцінки займаємого сегменту ринку збуту медичних послуг на визначений момент часу з об'єктивною потужністю визначаєтсься стабільність займаємого сегменту.

3.4 Розроблено рефлексивну ігрову модель Формування ефективної стратегії відносно до конкурентів у боротьбі за ринки збуту.

Страхова компанія функціонує у близькому взаємозв'язку з такими об'єктами зовнішнього середовища, як медичні установи, конкуренти страхової компанії, потенційні страхувальники та держава. Взаємозв'язок між цими об'єктами здійснюється за допомогою інформаційних потоків. Ефективність роботи страхової компанії залежить від ії реакції на дії зовнішнього середовища та прогнозу цих дій. Особливість роботи полягає у тому, іцо більша частина інформації недосяжна. У зв'язку з цим у дисертаційній роботі пропонується ігровий рефлексивний варіант формування ефективної стратегії відносно до конкурентів у боротьбі за ринки збуту, де вся гра подається з точки зору єдиного гравця - страхової компанії. Об'єктом ігрового моделювання є процес взаємозв’язку страхової компанії та її дійсних та потенційних конкурентів.

Щоб виробити своєчасні реакції до зміни політик інших страхових компаній, страхова компанія в інтересах якоі провадиться до-слідженння, повинна вміти прогнозувати зміни обставин та мати модель управління, що мінімізує можливі пошкодження. Показники, за якими потенціальні страхувальники оцінюють діяльність страхової компанії - це вибрані різними шарами населення критерії, за якими за допомогою запропонованих методів обчислюється матриця {у }, де Уіу - локальний пріоритет і-ої страхової компанії за у-им критерієм.

Ці показники характеризують стан системи (страхової компанії) та утверджують ігрові елементи ( у;і, ...у15). Сегмент ринку, що займається, є прямо пропорціональним до глобального пріоритету страхової компанії. Змінюючи свій глобальний пріоритет страхова компанія, таким чином, змінює прогнозуемий попит на послуги своєї фірми. Тому всі гри побудовані на видах управління, що приводять до

збільшення глобального пріоритету страхової компанії - .

Зафіксуємо номер страхової компанії - іо.

Задачею страхової компанії є максимізувати свій глобальний пріоритет при вже вибраній управляючій дії

т ах м

де їу - функції, що характеризують зміни параметрів страхової компанії при застосуванні іншими компаніями їх управляючих дій;

М - зміна глобальних пріоритетів з часом:

г

де ^ - сучасний момент, и - вибране управління, чгі.луп - управляючі параметри внутрішнього середовища страхової компанії,зміна яких приводить до зміни співвідносного локального пріоритету. '

За допомогою параметричної адаптації управляючі параметри внутрішнього середовища можна настроювати у межах заданих обмежень. Запропоновано засіб разрахунка обліку зміни можливо допустимого внутрішнього параметру страхової компанії у прогнозуемий локальний пріоритет.

За допомогою грових елементів ( уі, ..у3) реалізуються три варіанти гри:

1) гра з попередженням, тобто коли страхова компанія утворює умови та робить перший крок;

2) гра, де виграшною стратегією є найбільш ефективна реакція на дії конкурента, тобто перший крок належить супротивникові. Це гра на реакцію;

3) гра з формуванням ситуації за рахунок невірних засновків, тобто розповсюджування невірної інформації з метою змусити супротивника до певних дій.

Показником гнучкості гри страхової компанії є резерв зміни за кожним з внутрішніх параметрів, співвідносно до вибраних кри-

при умові

теріїв.Тоді сумарний резерв - сума максимальних розкидів по всім резервам внутрішніх параметрів - є показником сумарної гнучкості гри. Гра продовжується доки страхова компанія не буде мати нулевий сумарний резерв, та не може реагувати на зміни співвідносних параметрів конкурентів.

3.5. Розроблено метод адаптивного управління для досягнення планової траєкторії на заданому інтервалі.

Розглянута дія системи адаптивного регулювання для досягнення планової траєкторії на прикладі стратегії масового маркетингу. При заданій стратегії глобальною метою на весь стратегічний період являється отримання максимального прибутку при стійкому функціонуванню:

Р(Саіп)= Р(Саіп’)-Р(П)

за Р(Саіп)->1 ,

де Р(Оаіп') - ймовірність отримання прибутку без впливу пошкоджень;

Р(Саіп) - ймовірність отримання прибутку за впливом зовнішнього середовища;

Р(П) - ймовірність втрат від впливу пошкоджень

та йег >>'£,МеиОіХі

І

де Яег - резерв страхової компанії на кінець стратегічного періоду; Ыеио! - нетто-ставка по і-му полісові; хі - кількість укладених договорів за інтервал ро, Т] по і-му полісові.

Разіб’ємо інтервал [Ь, Т] на рівномірні інтервали часу и = кіо (кєМ). Для досягнення глобальної мети на весь стратегічний період, на період [Ік, 1] поставлено локальну мету:

М(йр) -»• тах, де Зр - прогнозована сума майбутніх надхождень;

М - математичне очікування.

Задачею управління є знаходження такого розбуття грошових потоків майбутніх надходжень Б? на інтервалі [Ік, гк+і] , щоб Кіі—>1, де ІІП - показник ритмічної діяльності страхової компанії:

Хг

Хр

де хі - фактична кількість заключених договорів на інтервалі [&, Ік+і];

хР - прогнозуєма кількість договорів на інтервалі Ік^ і].

Розбіття Бр може бути виражено лінійним співвідношенням

і

де хі - відчислення до резерву;

%2- відчислення до прибутку;

%з - відчислення до фондів;

%4 - відчислення для виплати страхових сум;

Х5 - відчислення на витрати;

Хб - відчислення для виплати тим, хто розірвав договір.

При цьому при розбитті Бр необхідно враховувати помилки минулих розбитть:

І 8р - | -»тіп,

де Бг - фактична сума надходжень за інтервал [їм, Ік].

Прогнозуєма сума надходжень обчислюється за формулою :

з = Т^Вгийо; х] де ВшНоі - величина брутто-ставки по і-му полісу;

X* - прогнозуєма кількість договорів на інтервал рк, г^+і] по і-му полісу.

Схема управління зображена на мал.2

Мал.2. Схема управління для досягнення стратегічної цілі на заданому інтервалі часу.

В наслідок роботи блоку аналізу прогнозу надходжень за минулий період з вираховуванням даних про прогнозуєми пошкоди й аналізу блоку даних дійсних пошкод або приймається існуюча модель прогнозу надходжень на наступний етап, або будується інша.

Одержана модель прогнозу передається моделі об’єкту управління (МОУ) за допомогою блоку настроювання параметрів. На

основі одержаних прогнозуємих величин обчислюється пропго-зуємий сегмент ринку. Якщо аналіз сегменту задовільний, то МОУ з настроєними параметрами приймається, інакше знову починає роботу блок настроювання параметрів для поліпшення показників блоку прогнозу сегменту ринку.

3.6 Розроблено метод формування портфелю пінних паперів з вільної частини резерву як один з варіантів забезпечення Фінансової стійкості страхової компанії.

Одним з основних факторів фінансової стійкості страхових операцій є особливість страхувачів адекватно реагувати на дестабілізуючі фактори. Важливим є такий фактор, як інфляція. По першу чергу інфляційний процес впливає на співвідносність страхових резервів та обов'язків страхувальників. В умовах інфляції склад страхового портфелю та тип розподілу ризку зумовлює сталість пропорцій обов’язків та резервів страхової компанії.

В роботі розглянуто класичний засіб формування портфелю ціних паперів (ПЦП) та виявлено недоліки, через які досягається бажаний ефект при використанні цього метода. Запропоновані два методи адаптивної оптимізації ПЦІ1 та критерій порівняння ефективності різних методів. Адаптація полягає у перерозподілі ПЦП при переході з кроку ^ на крок ^+і. Перший варіант враховує колихання портфелю тільки в бік його прибутковості, але в будь який момент часу на заданому інтервалі ПЦП можна переформувати.У другому варіанті враховується мінімальний строк, на який можна вкладати гроші в ПЦП. Обидва варіанти базуються на аналізі часового ряду прибутковості портфеля.

3.7 Побудовано та реалізовано моделі організації інформаційного забезпечення для прийняття рішеннь для постачання населенню лікарських засобів.

З переходом до медичного страхування однією з найважливіших задач є формування списку страхової рецептури. Запропоновано загальну концепцію забезпечення лікарськими засобами населення Украіни в умовах страхової медицини і розроблено модель побудови списку страхової рецептури у залежності від фінансової бази та видів медичної допомоги.

Запропонована модель може бути реалізована як для обов'язкового, так і для добровільного страхування.

Крім побудови списку страхової рецептури , гостро стоїть питання формування схем лікування та забезпечення лікарськими засобами конкретного страхувальника. Для вирішення цієї задачі запропоновано та обгрунтовано модульну структуру інформаційного та програмного запезпечення страхової компанії (мал.З).

Закупка

медикаментозних

засобів

Несумістнисть

Схеми лікування та іх вартості

База даних наявності та вартість на препарати

БаЗаданих

страхувальників

Мал. З Модульна структура інформаційного та програмного забезпечення підтримки прийняття рішень по постачанню страхувальників лікарськими засобами

В першому модулі побудовано та реалізовано модель автоматизованої допомоги для прийняття рішеннь по закупці лікарських засобів від різних постачальників. Складовими частинами є база даних різних (вітчизняних та закордонних) фірм-виробників, постачальників, база даних лікарських засобів з розцінками від різних постачальників на різноманітні відрізки часу та об'ємами поставок. Внаслідок формується роздрібна вартість на закуплені препарати.

У другому модулі побудовано та реалізовано модель несумісності лікарських препаратів на хімічному, фізичному та фізіологічному рівнях з повною інформацією не тільки про види несумісності, але й різних ефектів від іх об'єднання. Використовується новий, повний підхід до проблеми несумісності, враховуючий останні розробки в галузі фармації та медицини.

Третій модуль виявляється базою даних страхувальників. З одного боку підтримується інформація про організаційні моменти: коли застрахувався, по якому виду полісу, внесення внесків і т.д. З другого боку, підтримується база про по передні та наявні захворювання страхувальника. Цей бік необхідний для зв'язку з другим модулем - для уникнення небажаних ефектів від назначених препаратів у зв'язку з попередніми захворюваннями. Таким чином враховується індівідуальний підхід до страхувальника з точки зору постачання його медикаментозними засобами.

За допомогою четвертого модулю підтримується інформація про наявність лікарьких засобів у різних аптеках та вартісгях на них.

П'ятий модуль - основний. Вирішену проблему формування схем лікування, вибору їх для конкретного хворого з ураховуванням наступних факторів: сумісності лікарських препаратів між собою та для конкретного хворого, враховуючи його попередні або побічні захворювання; вартісний фактор. Можна автоматизовано післідовко змінювати в вибраній схемі лікування препарати на їх більш дешеві

аналоги та сининіми, які не суперечать першому фактору та є в наявності на заданий час.

Програмне забезпечення реалізовано на ІВМ ХТ/АТ за допомогою реляційної СУБД Сіагіоп версіі 2.0 і може використовуватися з процесором 286 й більш. Ця СУБД вибрана тому, що вона повністю відповідає вимогам поставленої задачі та для сумістосгі з поперед-ними та майбутніми програмними продуктами, які реалізують мар-кетінгову політику страхової компанії. Управління пакетами прикладних програм здійснюється за допомогою ієрархічної системи меню. Такий засіб управління є оптимальним, тому що він не вимагає спеціальних знань від користувача крім загального поняття про ЕОМ.

Перелік публікацій

1. Владимирова М.В., Гіря Т.В., Немченко А.С. "Дослідження підходів до формування системи цін на готові лікарські вироби медичного призначення в умовах переходу до ринкової економіки", Харків., Вісник фармації., 1993 р., №1-2, с. 13-20

2. Владимирова М.В., Дмитрієвський Д.І., Немченко А.С. "Концепція забезпечення ліками населення України в умовах страхової медицини", Харків., Вісник фармації., 1993 р. ,№ 1-2 , с . 34 - 41

3. Бажин І.І., Владимирова М.В., Немченко А.С. "Проблеми автоматизованого формування номенклатури лікарських препаратів в умовах страхової рецептури", Харків., Вісник фармації, 1994 р. , № 1-2 , с. 13-19

4. Владимирова М.В. "Финансовая устойчивость страховой компании", Харків., Бизнес-інформ., 1996 р. , № 11 , с. 50 - 54

Аннотация

Владимирова М.В. Моделирование механизма стратегического планирования деятельности страховой компании в сфере добровольного медицинского страхования.

Диссертация в виде рукописи на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.03.02 “Экономико-математические методы и модели”. Донецкий государственный университет, Донецк, 1997.

В диссертации, на примере добровольного медицинского страхования разработана концепция механизма стратегического планирования, действующего с учетом выявленных основных характеристик страховой деятельности, который позволяет гибко реагировать на изменения внешней среды при достижении поставленных целей.

На основании построенной модели оценки сегмента рынка сбыта медицинских з'слуг страховой компанией, разработаны рефлек-

сивные игровые модели, предназначенные для выбора наиболее еффективного поведения страховой компании в борьбе за рынки сбыта с учетом уровня конкуренции. Разработан метод формирования портфеля ценных бумаг из свободной части резерва как один из вариантов обеспечения финансовой устойчивости страховой компании. Построены и реализованы модели организации информационного обеспечения для принятия решений ло снабжению населения лекарственными средствами.

Annotation

Vladimirova M.V. Insurance company activity strategy planning modelling in the voluntary medical insurance field.

The thesis is presented for a Ph.d. degree on economics , speciality

08.03.02 - Economical and mathematical methods and models , Donetsk State University , Donetsk, 1997 .

The conception of the strategy planning mechanism which acts with the account on learning insurance activities’ main characteristics and allows flexible reactions on external environment changes for reaching raised goals has been worked out in this thesis on the voluntary medical insurance example . The reflexive game models which are intended for chosing the most effective insurance company’s activity in its competition for sale markets with the account on the competition level are built on the basis of the medical services sale market segment estimating model which was created in this thesis . As one of the variants of insurance company's financial stability providing the method of forming t he securities bag from the free reserves is given . The models of the information organization and software for medicine supply decision support system have been created .

Ключові слова:

стратегичне планування, страховая компанія, резерв, управління, параметрична адаптація, сегмент ринку збуту, добровільне медичне страхування, рефлексівна гра.