Налогообложение и распределение дохода предприятий с иностранными инвестициями тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Круземент-Приходько, Елена Валентиновна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1992
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Налогообложение и распределение дохода предприятий с иностранными инвестициями"
1. L .'i
АКАДШ1Я НАУК УКРАЬм 'ШСТИТУТ ЕКОНОМГКИ
На правах рук опису
КР73ВД1Т-ПРИ10ДЬК0 Олена Валентин1вна
ОПОДАТКУВАНШ ТА Р03П0ДШ ДОХОДУ ПЩГРИбМСТВ 3 1Н03ШШИ ШВЕСТИПШИ
08.00,05 - ЕконогЯка, планування, орган1зац{я управл{яня народним господарсгвом i його галузями /прошслов!сть/ .■
АВТОРЕФЕРАТ Лпсгзрт£ц1Г на здобуття паукового ступояя кандидата екоиогЦчних наук
Кп1в - 1992
Робота вшсонана в 1нсти1уг1 економ1ки АН УкраХки НауковиЯ кер!вник - кандидат еконоыхчнпх наук, старшей науковий сп1вро<51тник Лановий В.Т.
ТГЛТ^ГЯЛ-Г» ЛТЯСЛТТГМ» ТТГТТТГЛГ ТТПлЛл «"»ГГЛ
Панченко 6.Г.
- кандедат еко:-:ом1чннх наук, доцент Тптарэшсо М.П,
Провiдна установа - КиХвський державний економ^чний унгварситет
Зауист в{д<1удаться « Af " C^X'-U^ 1993 року
в 3 _ годин на засЩанн] cneyfajjsoEajiOï вче-
но1 ради К 016. 39. 03 по захисту дисортацгй на здойуття нау-кового ступеня кандидата наук при 1иститутг skohomîkji Ака-демП наук Укра1ни / 2520И, m.Khïb т II, вул. П. Мирного, 26 J
3 дасертац1ев модна ознайомитися в tfidjioTGyi 1нсяггуту окопом 1кц АН УкраГни.
Автореферат розгслано " /f''v> 'ZfU^fZib*' ¡992 року
Бчений свиретар споц*.ал1зовано1 bhohoï ради
В.О. ТочШн
Г. Загальпа ха1»актетастика"тх)'йоти.
1.1. 3 проголошенням незалезкност! УкраТна вступав в мютарод-Hi зв"язки як еамостп'иа держава. ИЬб поднята ефективн!сть вироб-ництва шляхом yiacTi в м!жнародному розподШ прад1, досягнути через сп1вроб1тяицтво 1 конкуренции на св!товоиу ршлсу кращях показ-гтк!в ratocTi продукц!!, продуктивное^ прац!, запровадяення нов!т-Hix досягнень науково-технИного прогресу, орган!зап11 впробництва, маркетингу та гнив, украГнська економгка ттовлнна набрати в!днри-тий характер, розтирятл Mtrpaqtra капiталу, перш за все за рахунок пряш ¡нозетих iHBQcrmi't.
Така пол!тика обумовлена гам, що виробштаий апарат УкраТни потребуе рекояструкцП та модернiзал! I /а в деяких галузях - доко-pimioro оновлекня/, тобто нових велшсих кап!талозкладень, мобШ-зувати ик! в короткий пергод кра!на не мае змоги. Оск!льки м!ж-нэродний рух калгталу т!сно пов"язаппй з росповсвдяенням досягнень науково-дослгдних та дослiдно-конструкторсъких роб{т, технолог^, менеджменту та {тле, то !ноземн! !нвесттШ д!ють як фактор переходу економ!ки па ринковв регулговання, входаення народного господарства УкраХяи в св fтогосподсрськi зв"язки, використання новях г'етод{в керування, поширення конкурэнц!! м!ж господарськиш суб"ектами. Тагам чтшом перед украКнською стороною постае нев!д-кладке завданяя - виявлення шляхiв до взаемсвяг!дного сп!вроб!т-шштва з {поземчими експортэрэмл кап {талу 1з врахуванням того, що р1зень застосування |ноземних iHBecrantft е катал!затором !нтерпа-Ц10нал!зэд!1 економ!кп f св!дчить про CTyntHb м!жнародного роз-ггод fлу rrpani.
Поглибленпя н(народного розпод!лу гтрэШ, подалыпа !нтерна-ц1онал!зац!я виробтштва ойу\ювшга появу пгдпртемств, створештх шляхом об"еднэння рiзнонал 1 сшалыгтх кэп!тал1в, якл В1др!знягаться в!д коопераШГдого cntnpotffтттитва тим, що 1х сп1ввласникя е не т!льтат учнстгекемя розподДлу тпшбутку та збктк1в, а й эд!йснюють спiльне оперативке утгппвл!гшя п!дприечством, розробляють страте-rin то тактику i'oro дДяльност!.
¡йявнЮть п!дпрпечств з гноэеигаш !нвестта!ями влсувее пе-рэд екояом|чною теоргсю вяд сглэдгпсс проблем, ягл потр^бують паукового осмяслення та в:гр(ш5иня, зокрама з"яс7/вання соц1алыго -
ПОЛХТИЧНО* пркроди, структур!!, форМИ, MaCHOCTi пхдприеметв, принципíb побудови нац ¡опального законодавства та кого дП с . врахувэнням iсгорично-еконогячних особливосгей ):ра1шг, мэха-hí зму розподглу доходу /прибутку/ та стимулювашш npaui.
В дисертацП зроблена спроба дослвддах орган i зад titeo- еко-H0HÍ4HÍ та едм1Н;стративно-правов1 питания створення та £ункц1-снуваняя п1дприемств з шоземнимп пшестишями. Сутнхсть cíx ггатань i визначае поняття " швестшпшого кл плату" та спстэгли залучення кашталу.
Ш питания вже почали викликати гнтерес науковщв, доел i д-iijikíb та 6Í3H3CMSHÍB. Взке видано декЦька ионографхк, статей на цю тему. Автори вих праць розглянули проблему лише а позицИ дер>кавного регулювання, тобто правовх аспекта.
В екокомгчнпг л1тератур! основна увага прщиленг нрббломам створення та функцгонування змшанкх кочпанН* та спхльних Шд-приемств. Значний вклад в розвиток та вир(шення цих проблем внесли еконогЛсти pi зних кра!£н: ÍI.IÍ. Бозносенська, LI. I. Ера-гшським, I.I, Столяров, М.Л. Сажина, В.А. Кашин, А.Г. Докгаров, К.I. Iванов, I. П. Фам1нсышй, С.'Л. Шап*гузов, I.T. ГаЦдучок, А.П. Катков, А.Н. СерпШн, O.II. Яковлева, П.З. Письмам, /ЛсГШИсш С. Л', .слаг Le¿ J?. Р. , iVa¿/>?s¿CL/ у. f/ Víctor Uckmdr v Finalem Ossüía, есаоЪГ/о Де Ммми.
Проблеш визначення собгвартостх, прибутку та його розподглу розглядапгься в роботах А. Яругово!, A.B. Дровосекова, Е.Ф. Жукова, A.B. Зверева, Л.Н._ Ликово!, С.A. Myxiíiot, В. Тура, Eie^t &. j /Vati ¿'¿/-¿/А'./.чъ. хеш:. Ало, в qkohomí4híü лх-тератург немае единого поглоту, на склад нитрат в'иробництва що-до íx вхдносення до coöibaptocti або прибутку.
Значнх в!дм1ни в шдходах до облгку цих витрат в кацхональ-Hifi та хнших краХн методиках визначають неоднаковхсть.в обсягах прибутку, який одоржуе пхдприемство, що суттево позначасться на обсягах опоДаткування. А 0ск1льки норма та маса прибутку е нпй-головнхшигл штересом капхталовклидншйв, то ииотвмм иивдаткуван-ня займае провхдна Micue в розподШ прибутку. Питания формуван-ня та розпод1лу прибутку на П1днркемств1 з 1нозэняш.ш íhbsctií-цхями е новими та малорозробленим.
Актуальность вищеназвано! проблеш та П недостатки розроб-лв!йсть визначили нибхр теш дисертацП, обумовлли П мету, зав-
дшшя та п1Дхоли до !х рир!дання.
1.2, 'Лета та завдглотя дослгдгганпя.
Мвг'ою иього досл1даення с розкриття зм!сту {нвестиц!йного юппзту з акнентац1пл увяги но пита днях ¿ормування та взаемодП таких гсатегор!й як ссб!варт!сть та прибуток, витрати на дох!д, вдосконзлоння мэхгн!зчу формувэння та розпод!лу прибутку на
П!Д11рИеМСТВ1 3 1Я039МНИМИ 1КВеСТ1Ш!ЯМИ.
На вгтр!шенн! ш>ого питания зроблено особливий акпент, ос-п!лькп ця сйера дгяльпостг пхдприемств е провгдноп в визначенн! сприятливост! гнвестлцпЧпого клггагу для 1нозвчгглх кап!таловкла-депь. В Б1Дпов1Д!гост1 з метою дослгдження буля поставлен! 1 ви-ршеннг осповнх завдаяня:
- проанал!зувати сучасний стан ¡нвзсттщ! "того ринку Укра1ни та спрпйняття ним ¡ноземнтх вклацень;
- визяачити соц!ально-економ!тшу с,утн1сгь, роль 1 м!сце п!дпри-емств з ¡ноземшгот !нвестлц!ями в окономШ! 7кра1яя з позиц!й мгжиародного розпод!лу прац! та пронесу {нтернаи10нал!заш!С;
•- з"ясувати особливост! бухгалтерского обл!ку в Укра1н1 I в !н-пгих крэ!нах у визначеннI обсягу соб!вартост! 1 прибутку;
- виявити недол!ки 1снуючр1 модел! розпод!лу трибуткута оподат-кування;
- втгготи св!товлй досв!д з проблеми, що стала метою дол!джен- . ня;
- знайти нов! П1ДХ0ДИ до створення модел! розподIлу;доходу п!д-приемств з !ноземними гнвест1щ!ямл;
- запропонувати зм!ни в розподШ та ояодаткувапн! прибутку.
1.-3. Предмет та об"ект досл!дкення.
Предметом^досл!дяення с податкове рэгулювэння та розподгл доходу шдпряемств з гноземяиги 1нвастиц1ями.
За об"ект досл!дхення ггри;1нят1 п1дприсмства, що створен! . сптльно з шозе»мш.! кап {талом, та, що знаходягься в пови}« пю-зег-нг? влас'кост!.
1.4. Методолог1чна основа та.методи Д0сл1Дження. Теоретичною та методолог1чноя основою дисертап! иного дос-л!дзкекпя о ключов! положения еконогично! реформа, щодо сутност!, ■ рол1 та гЛсда гнозечного !нвестування в розбудовг ртнково* пко-ном1Ки Укра1ни, укра!нське законодавство та норматива! акти, прац! вт1ених економ1СТ1В 7кра1на, РосИ тг шпгах кра1п.'
- <г-
В пропесг Д0СЛ1Дження автором були ьжористан1 загалъно-научнI методп дослгдглення, а саые {сторячни'д та логхчний анс?л!з, системник аяялхз 1 синтез, порхвняння, (¡лрмалгзалгя та шделю-вання, а такол спецхальнх засоби та методп еконо;ячного аналхзу; вибхрки, групування, класифхкацП', середах величин, сгпвстав-лень, розрахунково.-конструктивни й.
1.5. Натер1али, використанг в досл1Джоннг.
1нформацг1чою базою дослхдження були законодавчг т-э пют- . руктивн1 магергали Укра1ни та гншх держав, методичнг розробки з штань облхку собхвартостг та прибутку,-а також публ1кацП, що висв1тлюють практику розподхлу прибутку та оподаткування, фак-тичн1 данн1 окремих п!дприемств та М1н1стврства статистики Укра-1ни.
■ 1.6. Наукова новизна дослгджзння.
Обгрунтованють х достовхрнхсгь сфорцульованих з дасэртацх! висношив 1 рекомендащй п1дтверджуеться тлибоким теоретичниы анал1зон проблем хнвестування I розвитку економхки, вякористан-ням еучасних мэтодхв дослдаения, застосуванням розультатгв в • економгчнп! I затсонотворчН практищ.
ДисертаиШа; робота е науковим досл1дженням, в якому вирх-шуеться спетальна наукова проблема - оггодаткування та розподхл доходу 1идпрлемств з 1н0звнними 1Нвестиц1ям-,1, що пае залливе , теоретична ! практично значения при впзначенн: I формувашг хн-вестицхйного юг!мату в Укра1нг.
Наукову новизну мають такг результата проведеного дрсл1д-жання:
- принцяпи 4ормування хнвестицхйюго клхмату в УкраШ, виххд-ною посилкою яких е заохочення хноземних ¡нвестищй та спряяння розвитку наШоналъного п1дприемнмцтва;
- класиф1кац}я хнозекних кап1тадовкл8день та издана 1х -характеристика:
- впзнатення соцгально-оконо.м!тяоУ еутиоетх цхдпряемегва. з хно-зеыними 1НЕасгпш1Яш, як форми м}шародного сп1врсб1хництва та розподхлу пращ;
- вичлеяхння хстотпих ознак для характеристики пгднриомства з 1нозетимн {нвестищями;
- виявления, на основ! пор1вняння та аналхзу р{зних мотодологхч-Ю1х П1Дхол1в в УкраХнг та розвчнутих кра!нах облхку соб1вар'тос-т! та прибутку, сфври витрат, як! полна взнести як па рахунок
ссб!вяртост1, тпк I на рахунок прибутку, що назвянг "нэстШси-т витратэми". Влзначення М1сця "настШ'.их витрат" суттево впливас на обсяг прибутку, який п!длягае оподаткуванню;
- розробка на основ! анализу д!вчо! подел! розподглу доходу в . УкраГн! га систем оподаткування п!дприемств в розвпнутпх кра-Тнах суттевих зтЛч та доповнень в систем оподаткування Украх-ни та 1х обгрунтування;
- модель розподглу доходу пгдприеыства з !ноземнит !нвестиц1-ями,' в залежностг в!д орган{зад1йно-иравово1 форма п!дприем-ства.
1.7. Практична значимость та реал15ад1я результата робота.
Теорвтлчнг та методолог!чя1 результата досл!дження були перев1рон1 шляхом участл автора в розробш тшоектгв закону Ук-ра!ни "Про Iно59:111 ¡пвастиц!!", Державно! програми розвитку пхдприемництва на Укра1ни Кауков! пропозтщП автора щодо вдос-коналення тгадаткоЕОт спстемп в УкраТн! були вшсладен! як екс-пертний висновок до проекту закона Укра!ни про податки та платеж! 3 (Тлзичних та юрцдичнлх осгб, пгдготовленого головою Ко-м!с!1 Верховно! Ради з ггатань вкономгчно! рефорта ! управлхння народним господарством, який було враховано при п!дготовЦ1 за-с!дэння КолегП з питань економ1чно! пол!тики Державно! Душ УкраТни /тервекь 1992 року/.
Використання одер;.таних результат1в досл!дяеншг в д!яль-ностг шдпркемств з 1нозеглгамл пгвестшпями "АПС" га "МбА КЛ» подтвердило достов!рн1сть нових наукових лслолень та теоретичних уэагапьнзнь, ш'А вмпценг в дксертац!I.
Практична Ц1ян!сть роботп заключаешься в розробцг г.'одел! розпод1лу доходу п{дприе:/ств з ■ шозеглптми швестгапяж в зален-ност! в!д оргРН!зап!*!но-правоБ&1 <5ор?га оргртизалП, з урахуван-яяп нових п!дход1в до облгку собхьяртостг та прибутку, а також ятлш в слстегл! оподаткування.
Вясяовкп та реког.зндац! Т, с^орчульован! в дисертзц!!, подуть бути вгморпстпн! при розробц! дсвготртггало! ег.опочгчно! стсате-г!1 Украгнт? прк вход?.евн! II в пЬаиродниЗ рялок птсестжт!. ¡Тропозттц!! в1дп0с1го складу ЗТГДОТ Т'0":уТЬ бутк лррховгнп при роз-робц! мэтодпчшо: та норматпзних натергалгв стосовно об'пгслспня соб!вартост1 та прибутку, а пропсзилII щодо оподаткування та розподглу доходу - при внесемнг гзглн з зшсонодаз-'у систему оподат-
куваяня.
Результата наукових досл1дкень, узагапьнеш б диоертацП, можуть бути використанх в програмах спец1альшхх кур^лв "1нозешй хнвеотицп" ■ "Оашулнансуваняя пхдпрномств" доя студенгха екоко-мхчного профхлш.
1.8. !АпроСац1Я роботи.
0сновн1 положения дисертащиного дослдаення доилададкся та буди схвален1 на:
- яауков1й конференци "Теорхя I практика перебудовн гозподар-ського шхан1зму"Ди1в, 1990/;
- 3-й республхканоькш науково-техя1чягл кояФереяхй I "Науковэ-технгнюй прогрес та шдвищеняя е;;ективно.от1 кхкорцотання вироб-яичого та яаукового лотеяцхала в шлшнобудуваня1" Дарков, 1Э90/;
- яауков1ц конференци "Розвиток нових <лорм гооподарюваняя в умовах рияковях в1дносин"/оевастодоль, 1991/;
- науковхн нсниеренци "Менеджмент та маркетингом Д1яяьн1сть П1дариелюгв" Див, 1992/.
1.9. .,'труктура та обсяг роботи.
Логхка та структурна побудова роботи пвдсорен! мет1 та зав-данням доолхдаеяня. Дисертацхя складасться з взтупу, трьох глав, висновкхв та пропозицш, списку Л1тератури, додаткхв.
У встухп обгрунтовуеться актуальность теш доод1дг.ешш, характеризуется стан_ проблеш, вкзначавться мета та об"скт дое-Л1д!юняя, визначеяа яаукова новизна та практична зяачишсть роботи.
Вхдоуткхсть чхтко1 кошх,еицп приИому хяозешпх хяьеатяцп!, . складовиш яко! е оподаткування» та розподы дохода, як факторхв формування 1нвес;Т1Щ1Ёногр ктшлату, визначила проводе ьпоце в перпий глав1 досл1даеяня теоретичного та иетодолог1чного аспекту прблемц: шхоних особливоетей хнвезтщгаяого юимату в Украхя1 та спришшття шго 1нозешиш вхсладяикатах, гласнаякацII хнозегл-них 1явестщ1й та виявлення ооцхальяо-еконог.шшох сутност1 шд-ххриештв з хноземш.м швестинДшт, Ъ. ^¡.»шшиС хс;:;о.
В другш глав1 на основ! пор1Ешшьного анализу шгэдолог1ч-12ИХ та методачшгс хпдходгв до ;,'ормуванш оослварюсй та прибытку, бухгалтерскиI зв1тност1 Украпш та розвлнутих крахи ыхяь-леяа с^ера витрат, лазваних "неетшип.и ьитрагама", I ягл суттсво шливають на обсяг оподаякоауиаиэго гг> апзтегду розно-
- д~
дьлъчих. в!дн<гсин п!дприемстга в залежност! в1д того вщносять-ся вони на сс<51варт1сть чи вклтаються в прибуток. Критично проякал!зовэяа !сяуточа модель розподглу доходу шдприемства та система оподаткування п!д кутом зору балансу 1нтерес!в нашо-налышх та !ноземних !нвестор1В.
В трет!й глав! обгрунтованг пронозшп1 та запропонован! зм1нл дгючоТ систем оподаткування в УкраШ. Розроблена модель розподглу доходу П1дггряемств з !ноземшши !неэстишями в залеж- ■ яост1 в!д правово! форми Хх орган(запг!.
У висновках та гтропозиШях сформульован! основн! резуль-тати дослгдженяя та рикомендацИ щодо застосування 1х на практик.
2. Основк! результата дослгдження та Гх обгрунтування.
В ход! дослгдження були зроблен! наступи! висновки та рэ-
комендацН:
1. 1нвестиц!1 е найвищим проявом транснац!онал!зац!I ка-гйталу, якому прксутня не т!лъш; функц!я самозростання, а й ут-ворення нового кап!талу на баз! !нтернаШонал!зац! I впробництва. Наявн!сть капталу с вих!дною передумовою створення та розвитку впробництва I ганцевнм результатом, тга виконуеться подв!йна функц!я: стимула та стимулятора виробництва. :
На р!вн! окремо! державл, зокрема УкраТни, !нозомний ка-П1тял покликашй сприяти станопленто ринкових вхдносин ! подо-лпнто в!дставз!!ня в нэуково-технгчному розвитку в!д розвинутих крагн.
2. Основншш принципами формування'державно! пол!тики стосовно рожику ¡нозампих ¡нвестиц!!? е:
- зпбезпечечня стабглъно! економхчно! политики в краТн!, нас-лгдувгщня принципам посл!довност! та передбаченост! яри роз-робцг украУнсъкого зэкогонавства;
- впзнзчекня та посл!довне здгйснення загальнонац!ональних щнорт^в при залученн! ¡ноземних !нвестиц!й, а саме:
недопущения бгльш сприятливого економ!тшого режиму для !нозомних п!дприемстз та шдпрлемств з ¡ноземпим кап!талом в поргвнянн! з украГнським п!дприемсгвом;
-40/
обумовленнхсть ихльг i привоз Ib, щэ надаються гнозанним 1Нвесторам, економгчною та социальною доцхлыпстл;
застосування та посялеиня риякових методíb та ilopu регу-лювання залучення та функШонування шозелних капггаловклздопь.
S. При аормувашп дерлсавно! полхтики згохочанпя 1Нозо;лшх гнвестщхГ: повиннi бути врахованi як позитив ni, ra;: i нзгативнг фактори,.що вняившоть на форнуванпя 1нвестицхиного клхмату в YicpalHi, анализ i кластМкацхя яких дозволить розкрити Кого сприйняття пюземниш вклэднихами при прийняттх ршень про вкла-дення капхталу в економхку УкраПш.
4. Економ1Чний та соШальний ейект вхд залучення хнозем-них капхталовкладекь не в останнгй uJpí заложить вхд виду вкладень, форми хнвестування, характера, способу, термхну, якос-mt, зм!сту та мети вкладень. За циш ознакаш була зроблена кла-сиф!кац1я хноэеших 1нвестиц1й в Украíni та надан íx аналхз.
5, Вязначенх оптлыальн1 для УкраЗЕни орган i зац iЧно-яравовi форми шдприемництва, зокрема п1дприемств з 1ноземниш íheqcth-iíí яш.
Розгляд шозешого швестування гид кутом вору еволющ! ' форм зм1шаного Шдприемництва пршпв до влсновку, що пхдпри-емства з !ноземшш кал iталом виникли внаслхдок розвитку промис-лового сгивробгтшштва на píbhí держав, i е найвищад ступеней розвитку М1жнародного розпод!лу працх на поточний момент.
Для подальшого розгляду розподхлу доходу та оподаткування здгйенено уточнения понять "cniflbHi п1дприсмства" та "пхдпри-емства з хнозешими ^гаестицгягги". Шд " сильним и1дприемством" розум!егься обпеднання зусиль да капiталiв рхзних власникл в. Термхн "п1дприемство з ¡нозеинп'и хнвестищяш" поряд з сутнхс-. тю "сшлыюго шдприемства". включав головиув1Д»шг/ них п1д-приемств - тобто об"еднання капiталíb, hkí налегать власшгкам s рхзних держав.
Значения i роль таких п!дприемств як органiзацiИного за-собу пхдприемництва для розбудови ршково! еконогЛки вбачаеть-ся в подоланнi технолог¡чного вхдставання в пауком- техничному розвитку економгки, обыекення шнопол1зму великих державних пхдприемств, розвитку конкуренцП, ззбезпечешй конкурентно-спро:ло:яюст1'продукцИ на свхтовому ринку, входкення Укра1ни в св!товий, зокрема европейський ринок.
~ и-
3 метоэ шзначеяня оптиыальгогх орган 1зац1йних форм спгв-роб1тшгдтва з шоземниш Шзесторами здгйснена класиЦлкаШя пШтрисмств за чотирьма ознакзт та чроанал!зован! познтивнг та негативн! риси п!дприемств за ними ознакамя /див. мал.1/.
Основния висновок полягае в тому, що б!лыя доц1Льшм е створення пгдприемств з Швестшпями захгдних крат, оск1льки сх1,дяо-ввропейськ1 нра!ни, яге правило, зд!йсн!шоть лосереднинь-К1 функцп та не забезпечуютъ тэхнологгчного надолуження В1Д-стаЕзння впробництва I нродунц!!.
Вгдносяо зв"%зку м1ж орган ¿защйною формою п!дприемства 1 розподхлом '.'ого прибутку мгя засновниками або учасниками, а також принципIв податкового регуливання визначено, що побудова механ1зму оподаткування та система пгльг повинна ор!ентуватись на розвиток оптимальних органIзапIйних форм сильного з 1Н0-земним кап ¡талом пгдприешицтва.
б. Внасл{док поргвняльного анал{зу зв{тност{ УкраИни, США та Франц!I щодо обЛ1ку та розпод{лу доходу /прибутку/ ви-явлено залеяигсть обсягЧв прибутку В1Д методов обчислення соб1-вартост!, з"ясован! осномп джерела самоф!нансування та в I данном! облхку В1ДП0В1ДНТ1Х показник1в в кра!нах партнерах по шд-приемству. Бстанонлено, цо: методика обл!ку соб{сартост1 г прибутку в'УкраШ ¡птотньо в!др!зняеться вгд методик в кра!нах-партнор1в. '6 витрати, як1 сблпсовуиться в одних кра!нах в склада прибутку,- а в хцкшх - в склад г соб1вартост{.
В результат! врахування шх в!дм1Ш0стей сума прибутку '/доходу/ мае не одяаковий обсяг, що обумовлюс суттеву розбгж-н!сть в опгнцг ефекгавност! пгдприемства.
В обЛ1ку до соб1вартост1, за укра!нською методикою, вюго-чаються витрати, що дозволяють пгдприемству приховувати части-"ну прибутку, яка цгдлягае оподаткуванню. До них в1дносяться платая! по обоапязковоглу страхуванюо майна,'плата по процентам за короткоЬтроковий кредит, с^ми амортизацП невикористаних ос-новних засоб!в, зароб^тио! плати, що нарэхована за ниправлення браку та економ!чно новиправдан! роботи та шш! аналог!чиг витрати. Сукупн!сть шх питрат ми назвали "нестШими витратами". Обчисленяя податку на пгдетавг рхзних методичпих пгдход!в приводить до прийняття р!зииу, а нер!дко протялежних управл!нсь-ких р!шень.
г 11 -
м1с1е31ш:од:лзши шдпрйшствл
ГГОО-.ЯСЛОЕО розпинут! кра!ни - 1ГОО--ИСЛОВО розвшут! кра-1ни, або вгдноазюш и3ах*д-3ах1д"__
промислово розвинут! краТня - кра!нч, то розвиваються, або з1дноиення "П1вн1ч- Швдень1*
екс-со1лал1спгш1 - промислово- розвинут1 кра1ми, або в!дношення "Сх1д-3ах*д"
екс-соп1ал1стачн£ кра1ни- краХни, що розвиваються,, або в!дношеняя "Сх'1д-П1вдэнь"__;_
екс-соц1ал1стичн1 киаХни - екс-соц1ал1стяч1п краХни, або вгдкошення "Сх1д-Сх1д"
склад пдгатв
участь лише приватного кап1талу"
участь прмватних ф1рм та державнкх пхдприемств та орган {зацКг
участь нащональнта: та м!жпародних оргая!защй
ЧЛСТКА УТАСТI Т.'РТЬГ]?12 3 К-"П1Т/Л1
участь па пардтетних началах
б1льта частка йюзечного партнера
шнша частка 1нозегного партнера
с'д дг'иьност!
ргауково-дослгдна
влтюбнзгча
заклтпвельна та зоутова
комплот-сна
!!ал.1. Сзнагп п!лпрпемств з шозег;шт швег-тиШями
В poóoii доведено радив "нестойких витрат" та вгдраху-пань з прибутку /податк!в, ллаток1в, тощо/ на "nopir л!кв1д-HocTi" та "nopir рентабельном i" взгробнштва продукцП, дано наповнекня понять: "потоГ га частxcuol coóíbsvtoctí", "бру-то та нето прибутку", якi пропояуеться врэхувати при моделю-BaHHí cxoKi очислення та розподглу прибутку.
7. Сформульованг принципов! основи модел! розподхлу доходу та податкового регулювання.
Дослдаення старо* моделt розподглу прибутку "сп!льнпх пхдприенств", яка 1снувала за законодавством коляшнього СРСР, а такой Д1кло1 за укра Кнським законодавством, показало наяз-нгсть 1стотних в1д;лн.чостей, эокрзма в cectomí оподаткувзння. В екс-радянеыпй систем! не застосовувалися окрепi подагки вгдносно деякях пхдприемств з хнозешпш капхталом /акпиз, на добавлену варт1сть, i на i/. Затлеть податку на доход був податок на прибутрк. Не було под!лу пхдприемств за ознакоп участ! в них t позорного кап i талу /до 20/2, до 30> та I00ÍÓ участь/, яке зараз використовуеться з метою издания пхльг та прив!лв1в в по-датков1й, raraift та ¡ших системах.
lía ochobí анаЛ1зу розпод1лу прибутку встановленх даерела .самофхнансування та зовншц днэрела }нвестувзння пхдпрпемства, що втсористохзуютьея для фхнаксування поточних та кап дальних витрат. Елагополуччя екояогЛчного стану п!дприемства та його здгбнгсть до розвитку характзрхзуе спгвв{днспеш1я даерел або ко-вфtutean самофхнансуваннД.
8. Внаслхдок критичного ос;.гаслення податково! систега та податкового клшату для 1ноземних та нацЮналыих п1дприсш1в, запропонован1 зм!ни до ai el система та модель розподьту доходу /прибутку/ для пхдприемств з ¡ноземними 1нвестпц1яш.
Податкова под!тика в Украгнх не с цхлоспою та посл!доадога. Бона па сприяе с^воренгао п!дприемств з вагомою часткою !хгоземно-го кап i талу, залученнп вел или*, за обсягом !явестэд!й в npiopi-Terai для економ!ки УкраИки галуз! народного господарства; Д!-юча система п1льг та прив1ле1в iноземним швесторам та п!дпри-ет.ютвам за 1х участю створве ситуацгп, коли дерзава виступае для них спонсором. Таким чином УкраГяа даруе пгоззмяому хявосто-ру весь прибуток або значку ?ого частицу. Недостатня обгрунто-вая1сть податково! полiтики приводить до того, що есрект в!д
- УУ-
вивозу кап!талу /товару/ пероватле ефект в!д 2х ввозу.
Стосовно розпод{лу доходу /прибутку/ та оподаткуванню об-rpyHTOBaEi та сформульовак! TaKi приншпи побудови економ!чно! полiтики щодо 1ноземних {нвестиц!й: вкзкачення npfoptTQTy пер-шого р!вня, тобто BHdtp генерального напрямку - будхвництво gkohomíkii вгдкритого типу, що означае залучення пгаземних 1н-вестиц!й; нацгонального типу - становления нац!онэльного п1д-приемництва; або поеднання лих двох тип i в економгки, що перед-бачае розвиток надiопального п1дприемництва з вихористанням 1нозеших швестиц1й в вигляд! капгталу, управлгнського досв!-ду, hobíthíx технолог1й, тощо; зиясування прiopiтетгв,другого р1вня, тобто по видах Д1ялыюст1 /с ¡льське господарство, про-гшслов!сть, торг!вля, тощо/; по галузях економ!ки национально! cneinajiiaani I; по окремих видах д{яльпост1 невреден i галузей; а також запровадження системи прогресивного оподаткування 3Í зб!льшенням ставки податку в в1дпов1дност1 3i зростанням прибутку; виключення подв^йного та багаторазового оподаткування; надання niльг за принципом стимулювання виробниптва та п!дви-щення його якост!, кгндевим результатом яких повинен бути знач-ний еконоШчний та соц{алышй ефект для еконо'лки УкраТни.
9. Запрошнованх takt ochobhí зм1ни в д!ючу в дерчеав! систему оподаткзгвання:
- визначити мгагмальний обсяг прибутку дгдприемств, який не оподатковуеться. Таким чипом буде досягнутий единий п!дх1д до концепцiI оподаткування, оскллькк при оподаткуванн! ф!зичних ooi6 icHye неоподатковуваний мппмум;
- влключити з оподаткування добавлено! вартостг в!драхувапня до фондгв соцгального та пенс!йного забезпечення, а такой bcí суш, що пхдлягалть сплатг з sapotítmor плати, як подоходний податок, та встановити мекх цього податку;
- застосовувати при використапн! íhohx податк1В принцип "належ-hoctí товар:в, послуг до питтевих потрэб лидини та влробнкцтва". На найб!льш жяттево иеобХ1ДН1 /або необХ1Дн! промисловост!/ то-вари /послуги/ нараховувати найнижчий податок, а на предкети розкошу - найвищнЕ;
- в!дшнпти податок на доход та повернугнея до податку на прибу-ток, ставки якого повиннi бути дтСоренцг йован i в залежност1 в!д обсяг!в одерглного прибутку;
- оподаткування за пршщтгом рентабельность застосовувати кн до п iдприемств-монополi cr i в. Прибуток п1дпрпемства понад граннчний pi вонь рентабельное^ вважати ачасн1стю шдприемства, оск1лъкя воно знайшо нэзаповнену "niiny" в хсяуячому ринку або сформувало новий попит;
- в внщезазначону диферэнв1ац!ю податну в!д обсягхв прибутку, додатково внести диференцхацпо розм!ру податку в залежност| в!д того, як було розпод1лено прибуток;
- ввзсти податок на розподхлений прибуток та податок на нероз-подхлений прибуток. Встановлювати pi3Ht ргвнх податк!в в залеж-HocTi В1Д мети держави щодо розвитку галуз! на ni дв1 частини прибутку;
- ввести рхзний п1дх!д до оподаткування прибутку пхдприемства в залеашостх вьл, його орган i зад iiiHO-правово! форми. Bel това-риства, OKpiM ггоЕних TOBapmaiB в комяндитному товариств! та повних товариств, оподатковувати за законом про податки з п!д-пришетв та орган1защй. Прибуток повних товгриств та повних товаришхв в кодавдитному товариств} подt лятл на дв1 частини: ту що лишаеться для розвитку пХдприемства /або нерозпод!лений прибуток/ та шу що становить долю прибутку засновникхв / або розпод{лений прибуток /. В шрному випадку частину прибутку оподатковувати за законом про оподаткування пхдприемств та ор-ганхзащй,- а другу - за законом про оподаткування ф!зичних oci6; ~ початок оподаткування п1сля "податкових кал}кул" ввести не з моменту одер.тання балансового прибутку, а з ивршого числа року,
■в якому одерлсан цей прибуток, щоби виключити п!льги щз на один piic;
- скасувати спешалып податковх пхлъги, що ¡¡адавться гпдпрксм-ствам з !нозешшми !нвесищ|яш i е з!дм1нниот вхд тих, що налагаться yi'païiicbKiffl п}дприемствам, окрхм тих, що ив призводять до погхршення умов для пацгеналыгах пипришдхв, а само: шт-пих hLlsi^ пгльг щодо формувдння статутного капралу, особис-того майна îh030mhhx громадян та тих, що встановлян! мхжурядо-виш договорами УкраХни та iinmx кра!н;
- сл{дувати таким npiop {тэтам в податкошму pamut - нац{ональ-Hi пхдприелства, гпдприсмства в хнозепшми 1нвастш.Цяш, 1нозеи-пi niдпряеыства.
10. В робот* запропонована модель розподхлу доходу /при-
-
бутку/ п!дприемств з хноземними хнвэстшцяш, яка вкличае п"ять основних мог»ент1в: йормуванкя валового прибутку /бруто-прибуток/, виявленняоподатковупмого прибутку, його^розпод1л на розпод1-лени» та нерозгюдхлений прибуток, оподаткування та розпод!л на-' розпод!леного прибутку, оподаткування та розшшл розпод Явного прибутку /див. юл.2/.
Мал. 2. Модель розпод!лу доходу.
- /?-
3. ücHOBHi положения дцсертащi в1дображзн1 в nytai катях:
1. Круземэпт-Приходько Е.В. Некоторые продпоснлкп повышения еф-фективнссти совместного предпринимательства. - В сб.: Теория
и практика перестройки хозяйственного нехапизма/Тезисы докладов/. Вып.III,-Киев: КИНХ, 1990, с.58.
2. Круземент-Приходько 13.В., Парфенов B.C. О правовой регламентации деятельности совместных предприятий. - В сб.: Теория к тактика перестройки хозяйственного механизма /Тезисн докладов/. Вып.II.-Киев: КИНХ, 1990, с.64.
3. Круземент-Приходько Е.В. Двойственность условия развития совместного предпринимательства. - В сб.: Научно-технический прогресс и повышение еффективности использования производственного н научного потоптала в тпшостровнт /Тезисы докладов/. Bun.II.-Харьков: ХШ, IP9I, с.43.
4. Круземент-Приходько К.В. Предприятия с иностранным капиталом кй:с ,;орг.;а взаимодействия рынков инвестиций. - В сб.: Приватизация и развитие рыночных ijjopM хозяйствования.-Киев: 1'нститут екононики АН Украины, I9S2, с.90-101.