Обеспечение социальных гарантий в условиях формирования рыночных распределительных отношений (полит-экономический аспект) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Тупикина, Ирина Михайловна
Место защиты
Харьков
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.01
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Обеспечение социальных гарантий в условиях формирования рыночных распределительных отношений (полит-экономический аспект)"

ргь Oí* 21» мн» №

ХЛРШВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНШЕРСИТЕТ

Tyninina I puna Михайловна

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЩАЛЬНИХ ГАРАНТ1Й В УМОВАХ ФОРМУВАННЯ РИНКОВИХ РОЗПОДШЬНИХ ВЩНОСИН ( П0Л1ТЕК0Н0М1ЧНИЙ АСПЕКТ)

08.01.01. - Полтична еконо.шя

дисертацИ на здобуття hUj >зого ступени кандидата скопом'ттх наук

На правах рукопису

АВТОРЕФЕ* -t Т

Харкгв -1995

Дисертащвю в рукопис. Робота вшсонана в Харк1вськ1й державий ахадеш! зал1знмчного транспорту. Науковий керхвник:

- кандидат еконошчних наук,__

доцент Духов В.6.

0фхц1йн1 опоненти:

- доктор еконоихчкнх наук,

професор Шевченко Людмила Степан!вна Даркхвсыса державна юрцдична акядем1я/

- кавдидат еконсшчних наук,

доцент Тюлшкова Св1тлана Володииирх вна Даркхвськгй двржавний унхверситет/

Провхдна органхзащя - Доиецисий двржавний ун1верситв1

Захнст вгдбудеться " " 1995р.

- /С

о 'Л год. на зас1данн! кжвц!ал130ван0Х вченоХ р*ди Д 02.02.11 в Харкхвському державному ун1верс**е« за адресов 310077, Хжркгв, майдан Свобода, ауд. У-67.

3 дисертац!® ыожна ознакомится у Центральной науковхй б1блготец1 ушверситету.

Автореферат роз г с ланий " ^ " 1995р.

Нчений секретар вчено! спец1алхзовано! ради

с^/7 '""Соболев В.Ы.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АКТНАЛЬШСТЬ ТЕМИ ДИСЕРТАЦ11": Зворот до ринкових в1дно-син вЦобрааае можлив1сть найб1льш активно}' та в 1 льно'Г сощально-господареько'Г д 1Г. Але разом з тим, як св^чить власнйй досвЦ та дocвiд роозвинутих кра'1'н, цей процес може супроводжуватись значними економ1Чними та сощальними втра-тами, оск1льки розширюеться коло сфер та процессе, схильних до невизначеносп та ризику. Складн1сть виходу з под1бного становища обумовлена перевищуванням темгпв зростання ризику пор!вняно до темгпв адаптацП' (психолопчноТ та матер1аль-но'П до найбиьш динам!чних д!й.

У зв'язку з цим, особливо важливе значения набувае проблема забезпечення сощальних гаранпй для р1зних категорий населенна. ВирЛення И дозволить значно зиеньшити те запоб1Гти сощальних втрат як негативних насл1дк!в економ!ч-них перетворень та сформувати сощальну базу цодо розвитку ринковоТ системи.

Тому вир^ення проблеми формування д!йового механ1зму соц1ального захисту у економ!чн1й систем!, що трансформуеть-ся, актуально з точки зору практично"! необхЦносп його швидко'1 реал!зац! 1.

.Особливе значения в цьому зв'язку набувае 1сторичний-доевIд оптим1заци соц1ального захисту у розвинених краХнах, насамперед економ1чного механ1зму його реал1зацп.

Але неадаптований переклад закордонного досвЦу соц1-ального управл1ння у склада та суперечлив! соц1ально-еконо-м1чнг умови НкраТни не моне привести до-необх1 дних результа-Т1В. Це забезпечуе теоретична актуалыпеть формування кон-цептуальних основ гарантованого соцгального захисту як бази

та умови досягнення значних результате соц1альних перетво-рень.

-СТУШЬ—ДОСЩВЕННОСН—ПРОБЛШЬ-Ефективна-систеиа-

соц1ального управляя повинна використовувати розпод1льний мехашзм, який забезпечуе як екв1валентсть ринкового обм1-ну, так I- задовольнення "позаринкових" соц1альних потреб

ОСОбИСТОСТ1.

Еволгац1ю сучасно! економ1чно'1 думки в галуз1 теоретич-них основ взаемозв'язку розпод!лу та со^ального забезпечен-ня представлено науковою спадциноп И.йльбера, С.Л.Бри, М.Ве-бера, Дв.К.Гелбрейта, Р.Пльферд1нга. Р.А.Даля, Дж.М.Кейнса, С.Класса, С - 0.Л1ттор!на, Й.Мариалла, Й.С.Шгу, П.Й.Самуель-сона, М.ФрЦмена, Ф.йДайека, П.Хейне та 1нних.

В _радянськ1й економ1чн!й л1тератур! проблема власне розпод1лу досягла високого ступеня розробленост! у працях С.К.Йгабаб'яна, Л.Й.Б1лоусова, Ю.В.Бороздка, *Й.В.Ыхляева, М.В.Колб1на, Я.Й.Кронрода, В.й.Медведева, В.М.Мел1ховсько-го, Г.Й.Оганяна, П.С.Осшенка, Н.С.Пастухова, Б.В.Ракитсько-го, А.Н.Решина, ft.fi,Р1машевського, Н.М.Р1машевсько1', М.Н.Руткевича, В.Т.Рязанова, В.А.Пб1"рцева, А.Н.111ох1на та Ыших.

Однак, незваяаючи на значну к1льк1сть публ1кац!й по р!зних аспектах функц!онування розпод1льного механ1зму. в працях перел1чених автор!в не одержали достатньоТ розробле-ност! питания характеристики розпод!льно1' системи як обм!н-но-забезпечувального механ!зму, який реал!зуе об'ективно обумовлен1 потреби виробниюв та споживач1в.

Соц1алъний аспект розподУу при цьому також висвплю-вався переважно на р1вн! стандартизованих перерозпод1льних схем необхЦного та додаткового продукту.

Найб1ль«е вШення проблема оптим1зац!Г соц!альмого за-безпечення отрикаяа в працях Т.А.АгаповоУ, В.Г.Бритв1на. Н.М.В1тренка. А.М.Волкова. Г.Н.Горланова, К.Г.ГороховоГ. В.В.Глувенка. К.К.Гриценка. В.В.Козловського. А.А.Коаеева. й.ф.йайера. С.В.Осипова, Б.В.Ракитського, Н.Н.Ринашевсько!. fi.fi.Рикашевськиго. В.М.Рутгайзера та 1няих.

Таким чинок. розроблен1сть у э1тчизнян1й д1тератур1 проблени соц1ального захисту населенна а ц!лому та основних П аспекпв - категориального статусу соц1ально1 гарантП. орган1зац!йно-ф1нансових дшерел та механ!зму П реал1зац11'. визначення суб'ект!в та об'ект1в соц!ального захисту та принцип1в його формування - не мо«е бутй визнана в достат-

н!й «1р1 адекватною нев1дкладному завданню виходу Укра1'ни з

«

глобально! кризи та створенню соц1ально ор1ентованих ринко-вих в!дносин.

Актуальн1сть проблеми формування та реал1эац!Г ефектив-но1' системи соц1ального захисту вс1х категор1й сповивач1в. П теоретична та практична значу*1сть, недостатн1й р1вень розробленост1 стосовно сучасного стану економ1чно1' системи Зкра1'ни, високий ступ!нь дискус1йност1. необх!дн1сть осмис-лення та використання в1тчизняно! та закордонноГ теоретично! спадиинк та практичного дос?1ду в ц1й галуз! обумовили виб!р теми, мету та завдання дисертац!йно! роботи.

МЕТОЮ. ДИСЕРТА1ЩШ0Г0 Д0СЛ1Д1ЕННЯ е обгрунтування необ-х1дност1, сутност1, функц1онально! рол1 комплекса соц1альних гарант1й та розробка механ!зму його реал!зацН в систем! со-ц!алько ор!ентованого державного устрою ринкового типу, який форкуеться в УкраШ.

Виходячи з ц'1'е1 мети, з дисертац1йк!Я робог! поставлен1 та вир!еек1 так1 ЗАВДАННЯ:

- б -

- виэначеШ и1сце. роль та *ункц1оналън1 моиливост1 розг,сл1дьяого-яехая1энн-У вШтвоцаальнома прочес! як еко-ном1чно1 основ« соц1алъного забеэпечення:

- з'ясована та обгрунтована категор1альна сутн1сть со-ц!алъного захистд, соц1алъяо! гарантИ, проанал1зовая1 I* особлявост1 та в1ди1ни в1д пряв1лея д сдчасних соц1ально-еконоШчних дмовах ЗкраГнк;

- здЫсненяЯ систеиний ааал1э базовях моделей соц1-ального роэвиткд веддчях рянкових краТн з використанняи меток^ математичного моделивання;

- виэначеШ шляхи, метод* та иехая1зм реал1эац11 ново! модел1 соц1ального дправл1ння в НкраТн!.

ПРЕДМЕТОМ Д0СД1Д1ЕНЯЯ е система еконои1чнях, соц!алъннх та соц1ально-економ1чвих эв'яэк1в та вЦносин, що вииякавть при реал1эац11 системи соц1альних гарант1й в конкретних со-ц1ально-«коном1чних дмовах р1зкхх дермавнях длапдваиъ.

'МЕТОДОЛОГИ ТА Д1ЕРШ МССРМаЦП. Хв;одэлог1чя<>в та теоретичноа основой дослЦмення е д1алектяко-матер1ал1стичяе твердяеяяя про прнчяняо-насл1дков1 зв'язкя та в1дносинк, цо харахтеряздить эаконом1рност1 роэвиткд роэпод1льнях вЦносин взагал1 та соц1ального забеэпечення аокрема. При вир1иеин1 поставленях завдань автором мироко використано в1тчизняну та зардб1мну науковд спаддину, докдменти % матер1али Верховно! Ради, Каб1нету М1н1стр1в ЗкраТни. В пронес1 роботи над ди-сертац1ев вивчеяо та проанал1зовано в теоретичному та практичному план1 прац1 укра!нських автор1в, вчених СНД та за-х1дяях краТн по проблемах ялях1в та метод1в рац1онал1зац11 соц1ального управл1ння.

В ход1 дослЦкенъ автором використан1 методи сходмення в!д абстрактного до конкретного, сп1в!дномення 1сторичного

та лог1чного. узагальнення економ!ко-статистичних даних. *о характеризувть основн! тенденцП" роэвитку системи гаранто-вакого соц1ального захистд.

1нформац1йну базу досл1д«ення складавть реаяьн! проце-си та взаемозв'язки. що характеризувть динам1ку соц1ального забезпечення в умовах формування ринкових структур р!зних тип1э у розвинутих кра\'нах I в процес1 становления соц!ально ор!ентованого державного улавтування в Укра1"н1. а такой результат заруб1«ких та в1тчизняних соц1альних досл1днень у сукупност1 з фактичнини матер1алами, як! опубл!кован1 в пе-р1одичн1й прес1 1 надан1 Харк1вським облстатулравл1нням.

НАУКОВЙ НОВИЗНА дисертац1йно! роботи полагав в системному анал!з1 базових моделей соц1ального роэвитку, пор1в-няльн1й характеристик економ1чних основ Гхнього*фориування. розробленн! концептуальних п1дход!в юдо створення системи гарантованого соц1ального захисту населения, адаптовано!" до сучасного соц1ально-еконо«1чного становича в Нкра!н1.

Зокрема:

- розроблена багатор1внева система соц!алъного захисту населения на п!дстав1 анал!зу п'яти р1вн1в фориування розпо-д1льних пропорц1й та обгрунтування форм роэпод1лу як потен-ц1йних нос1Тв соц1альних гарант1й:

- визначен1 сучасний категор1альннй статус соц!ально1 гарантП як головного елемента системи соц!ального захисту та И в1дм1нност1 в1д прив!лея, за критэр1яки ретроспективного анал!зу причин 1'хнього виникнення. умов та особливостей реал1зац11. голозних тендеяц1й роэвитку и меяах со^ально-еконон1чних систем р1зних тип1в:

- дана авторська трактовка сутност1 поняття соц1ально1 справедливое^ як пол!теконом1чно1 категорИ. Виявлен! два

аспекта справедливости пов'язан1 э екв1валентн1ств ринково-гп пйм1ну та гарантпван1стд соц!ально? забезпеченост!;_

- розроблена оптимальна модель соц1ального управл1ння в умовах формування в Укра1'н1 ринкових розпод1льних в1дно-син. 9эагальнен1 основн1 базов! концепцИ' соц1ального управляя* та визначен1 мо«ливост1 використання 1'хн1х елемент1в з урахуванням головних тенденц1й соц1ально-економ1чного розвитку НкраУни:

- запропонований механ1зм реал!зац11' системи сопельного захнсту населения. Сформульован1 основн1 методолог1чн1 принцип» визначення типу залежност1 темп1в економШного росту в1д р1вня соц1ального розвитку сусп1льства.

ПРАКТИЧНА ЗНЙЧШЦСТЬ дисертацЦ полягае в розробц! науково-практичних основ забезпечення гарантованого соц!аль-ного захисту р!зних категор1й населения в умовах переходу до соц!зльйо ор1ен;оваиа1' скояеагхк ринксзого тип^.

¡а УлСа^яИб ¿и»* ер:«>Ц1Хйого А^сл^&г-знни мо-мугь бути використан! при розробщ сисге^и заход!в по стаб!~ л1зац11 економ1ки на макро- 1 м1крор1вн1: формуванн! програм соц1ального захисту населения: оптим!зац!1 соц1ального управл1ння.

Положения, як! розвивавться у робот1, сприявть най-б!льж поглибленому розум1ннв сутност1 соц!алъно!" гарант!!', И рол1 у реал!зацП- головной мети нин1жнього етапу соц!аль-но-економ1чного розвитку, м1сця в нов1й систем! сусп1льного виробництва. ко формуеться.

Теоретичн! положения дисертацЦ' можуть бути використа-н! в учбовому процес! для поглиблення зм1сту та лог1ки ви-кладання економ1чно! теорП: пол1тично! економП. м1кро- й какроеконом!ки. при розробц! спецкурс!в (зокрема. ринок пра-

- 3 -

ц1 та соц1альний захист населенна).

АПР0БАЦ1Я РОБОТИ. Основн! положения та внсновки дисер-тац!йного дослЦження знайжли в1добракення у наукових публ1-кац1ях автора загальним обсягом 3.1 друкованих арку«1в.

СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОБОТИ. Дисертац1к складаеться з вступу. двох глав (розд1л1в). чо включавть чотири пареграфи. висновк1в, списка використано! л1тератури, 17 таблиць. 3 ри-сунк1в та додатк1в.

Текстову частину дисертац!йного досл1даення викладено на 143 мавинописних стор1нках.

СТРИКТУРА ДИСЕРТАЦ1ЙН01 РОБОТИ

БСТ9П

ГЛАВА 1. С0Ц1АЛЬН1 ГАРАНТП В ШВАХ СТАНОВЛЕНИЯ РИНКО-ВИХ СТРИКТУР

1.1. Теоретичн1 засади формування розпод1льного меха-н!зму ринкового типу.

1.2. Принцип соц1ально1" справедливост1 як основа системи гарантованого соц1ального захисту в умовах ринку.

ГЛАВА 2. И0ДЕЛ1 СОЩАЛЬНОГО УПРАВЛ1ННЯ ТА К0НЦЕПТУАЛЬН1 ОСНОВИ СОЩАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕНИЯ а УКРАШ

2.1. Економ'чний механ1зи соц!ального захисту населения у розвинутГй ринков1й систем1.

2.2. Екокок1чн1 та соц1альн1 основи форнування та ре-ал1зац1"1 систеии соц1альних гарант1й б 9краТн1.

висновки

СПИСОК ВИИ0РИСТАН01 Л1ТЕРАТУРЙ

ДОДАТКЙ

- 10 -

. 0С0БИСТИЯ ВНЕСОК АВТОРА полягае в: -1тЧ,озробцИ5агатор1^нево?-сткиеми-соц1аяького—захисту населения:

2. Виэначенн! сучасного категор1ального статусу соц1-ально1' гарант 11'. прив1лея. соц1ального захисту взагал1:

3. Форм^лвванн1 сутност1 поняття соц1ально! справедли-вост1, засновано! на виявленн1 двох аспект1в II реал1зац11': в сфер1 ринкового обм1ну та в галуэ1 соц1ального забезпечення:

4. Розробц1 оптимально! модел1 соц1ального управл1ння в умовах формування в Икра!н1 ринкових роэпод!льних вЦносин:

5. Запропонуванн! механ1зму реал1зац11 системи соц1аль-ного захисту населения.

0СН0ВНИИ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП

9 ВСТ9П1 обгрунтовано актуальн1сть, предмет, мету, эав-дання та методи досл1дмення,.наукову новизну, практичну зна-чущ1сть теоретичних аспект1в дисертац1йно! роботи.

В ПЕРНИ ГЛАВ1 визначаеться м1сце, роль та функцЮналь-н1 можливостГ розпод1льного механ1зму у в1дтворввальному процес1 в умовах економ1чних систем р!зних тип1в.

Пр1оритет соц1ально1 складово! частини щодо мети сус-п!льного роэвитку передбачае новий етап у функц1онуванн1 розпод1льних в1дносин як сфери економ!ки. Це обумовлено. по-перже, необх1дн!ств самост1йного характеру функц1онування розпод1льно! системи як обм1нно! форми зв'яэку виробнитва та споживання: по-друге. актуальн1ств удосконалення роэпод1лен-ня як визначального фактора реал1зац1Т економ1чних 1нтерес1в ус1х учасник!в сусп1льного виробництва й головноГ складово!

- и -

частини будь-якого механ1зму мотивацП" прац1: по-трете. зм1-нов пр!оритет1в сусп1льного розвктку та необх1дн1ств у зв'язку з цим вир1«ення соц!гльних проблем вс1х категор1й населения. Не мо«ливо за умов розробки та реал1зацП' ефек-тивно! систени соц1альних гаранПй, адаптовано1' до сучасного соц!ально-економ'чного становища в Якра1"н1.

Анал1з загального та особистого в сутност! розпод!лення як пол1теконом1чно! категорИ дозволив автору обгрунтувати його ц1льову функц1в у в1дтворивальн1й систем! ринкового типу. яков е забезпечення соц1ально-економ!чно1' погод«еност1 виробництва та споживання.

Йнал1з розпод1льного механ1зму з метов визначення «ля-х!в його удосконалення е актуальним як економ1чна та орган!-зац!йна п1дстава системи соц!ального забезпечення. В робот 1 розглянутий комплекс характеристк добробуту. ю формуеться як насл1док реал1зац!1' основних форм розпод1льних в1дносин: за результатами прац1, за власн1ств, за соц!альними трансфертами.

Автором обгрунтовано, що форми розпод1лу виступавть як потенц1йн1 носП елемент1в гарантованого соц!ального захисту. 1х сутн1сть та механ1зм реал1зац!\' подан1 на п!дстав1 анал1зу п'яти р1вн1в формування розпод!льних пропорц1й як насл1док д11 розпод1льних 1нструмент1в:

I) розпод1л нац1онального доходу на фонди споаивання та нагромадження. на якону закладааться основи визначення м1н1-кально! зароб1тно1' платн, р!вень яко1" зм!коеться як функц1я динан!ки народного добробуту. а такоя мея1 реал!зац11" трудового принципу розпод1лу. в основ 1 якого е встановлення листаний в оплат1 прац! р!зноУ результативности Внасл!док встановлення зказаних пропорц!й реал1зуеться головна соц1-

альна гарант1я в економ1чн1й систем! ринкового типу: про-~тюрц1йна~залемнГсть—роэм1рц доходов !д~ефективност1 дТяль^ ност1 вс1х суб'ект1в економ!чних в1дносин. Це припускав га-рантоване надаиня економ!чно обгрунтованого м1н1мума эабез-

»

печения подо комного громадянина;

2) формування фонду розмиреного спомивання та сп1вв1д-номення м1и оплатой прац! та р1зними видами соц1альних тран-сферт1в. Це визначае ступ1нь та форми забеэпечення соц1ально вразливих член!в сусп!льства, а таком гарантован1 нории за-доволення соц1ально пр1оритетних потреб комно! особистост!. и зв'язку э цим актуальной е проблема виэначення р!вня та структури трансферних виплат як умов Гх гарантованого надан-ня р1знии категор1ям населения;

3) розподШння фонду оплати прац1 м1м учасниками сусального виробництва як основи об'ективно обумовлено!. адекватно! результатам трудових витрат диференц1ац1! в оплат1 прац!. На цьому етап! визначааться р1ьн! ссоЕйвакня у в1дпс— в1дност1 эроставчим потребам населения; реал1зац1я яких вис-тупае гарант1еи соц1ального эахисту конного громадянина, тим б1льм - комного прац1вника;

4) роэпод1лення соц1альних трансферт1в за напрямками !х використання щодо окремих соц1альних категор1й населения;

5) формування диференц1ац1! доход!в населения щодо окремих родин та Гх груп як в1дображення реально! економ1чно! стратиф1кац!1 та умов розпод!лення благ э централ1эованих дмерел. На цьому р1вн1 остаточно виэначаеться в1дпов1дн1сть м1ри пращ та споживання.

Иова, таким чином. Аде про необх!дн1сть оптимально! взаемодП економ1чно! (що диференцве) та соц1ально! (до !• частково зр!внве) функЩй роэпод!лу. Ця проблема нев!дривна

в:д подалыпого удосконалення механ!зму розпод1лу матер1аль-ннх та духовних благ.

9 зв'язку з цим в дисертацп розглянуто в i дм! ну функцЮ держави як гаранта соц1ального захксту в умовах тота.-птарнса те ринкозо!' систем. Дозедено зеленн!сть якост; в!дтворенкя трудового потенц1алу з!д модел1 розлод!лекня. що р?ал1зуеть-ся. В робот! сформульовано нове поняття соц!ально1 справедливости як головного принципу оорнування та критерш опти-мальносп системи соц1альних гаранпй.

Розглянуто два аспекти справедливост!. ojo реал1зуються: в процесi ринкового обм!ну (як BunoBÚHicTb винагородження результатам сусп!льно корисноТ д!яльносп 1ндив!да) та в систем! соц!альних вздносин (як вт!лення права кокного на м)Н1мум соц1аль/но'1 забезпеченосп ).

На п1цстав1 проведеного анал iзу зроблено висновок про сутн!сть поняття сощально!' справедливост! як пол1т-еконо-MÍ4HOÍ категор i 'Г: воно характеризуе об'ективно обумовленц рiвнеи матер1ально'1 та духовно! зр1лосп суспхльства Mipy piBHocTi та нерíвностi в яиттевому стан! р!зних сощальних категор1й населения. Вона виступае як форма (умова та зас16) реал!зацП' та розвитку потенц!ала кожно!" особистосп в кон-кретних соц1ально-економ!чних уиовах. Цим визначаеться niз-навальна ц!нн1сть категорй' "сошальна справедлив!сть". Вона неоохЦна не для конетатацП' чи виправдання економгчного прогресу. а для визначення ступени його гуманистично!' спря-

HOBáHOCTÍ, тобто МОлЛИВОСП ВИКОрИСТдННЯ ЙОГО НсСЛ}ДК1В Б

iHtepecax особистост!. Це припускае иеобх1дн!сть соц!ально1

вкдпоЕадалъносп 1ндиз1да за реал!зац1н сзоУх :чсгпльно значащих здзбностей. Тобто соц^альк-э спразедлиМсть га соц!альна з1дпов}далы-псть характеризуют зд1бн!сть

- 14 -

сусп1льного прогресу до гармон!йного роэвитку особистих -Ссусп11ьно-значу<1ог)—та~1ндив1дуадьних—(чзсобйсто-зкачущйх) якостей. Таким чином, в!дно1ення справедливост1 та в1дпов1дальност1 - це рухома норма-регулятив соц1ально-еко-ном1чних взаемод1й, зм1на яко! в функц!я соц1ально-культур-ного в1дн»влення сусп1лъства.

В1дпов1дно до мети досл1д«ення в дисертацИ виэначен1 та обгрунтован1 поняття соц1ального эахисту, соц1ально! гарант II та соц1ально1" допомоги, як1 одержувть нове звучания в _умовах прогресувчо!' ди$еренц1ац1\' доход1в.

В робот 1 доведено, що система соц1ального захисту повинна пожирвватись на вс! соц1альн1 категорП населения з урахуванням об'ективннх переваг кожно! з них. Таким чином, вона повинна формуватися як заснований на принцип! соц1аль-но! справедливост1 комплекс законодавчих, економ1чних та со-ц1ально-яс;ас.!!оггарант1й, що «здавть еяоноИчио активному населенна р1ьк! можливост! до саыореал1зац11' та эросту добробуту на п1дстав1 особисто! заповзятливост1 та економ1ч-но! самост1йност1, а непрацездатним та соц1ально уразливим верствам - переваги у соц!альному эабезпеченн! та оподатку-ванн1. В1дпов1дно до цього, система соц1ального эахисту в умовах становления ринкових в1дносин виконуе два головних завдання:

- пряме- Щдтримка соц1ально враэливих верств населения (до яких в сучасних умовах ЗкраГни належить його 01лы1сть);

- непряие - самореаб1л1тац1я, поверненяя до економ1чно активного життя.

Соц1альна гарант1я як структурний елемент системи сопельного захисту повинна реал1зовуватись як сукупн1сть благ, що надавться з централ1зованих та недержавних джерел на п!д-

став1: адресно-соц1ально1 спрямованост1: р1зноман1тност1 ви-д1в; в1дпов1дност1 (одо досягненого р1вня добробуту з метой забеэпечення економ1чно обгрунтованого м1н1мума спокивання повн1ст! чи частково недеезд1бним особам, задоволення соц1-ально пр1оритетних потреб комо! особистост1 не нижче вста-новлених соц1альних норматива.

Тобто метой реал1зац11 соц1альних гарант1й в умовах д1вчого ринку повинно стати усунення тих нер1вностей, дкере-ло яких не в особистих в1дзнаках, а у притаманн1й сусп1льст-ву орган1зацП.

В1дпов1дно щодо зроблених висновк1в визначен1 в1дм1ни м1и соЩальними гарантами та прив1леями на п1дстав1 анал1зу об'ективних причин 1х виникнення. особдивостей взаемодП та умов реал1зац11 у менах командно-адм1н1стративно! та ринко-во! економ1чних систем.

Перетворення снстени прив1ле1в д додаток д1зчоТ сястеан роэпод1дд (в умовах тоталИарно! еко:гса1к:;) сЗ^сёило ьооб-х1дн1сть розробки напрамк1в II трансформацП в1дпов1дно об'ективно обумовлен1й сутност1 прив1лея як насл1дку статте-во-в1кового розпод1лу прац1.

В1дпов1дно цьому автором обгруитована необх1дн1сть эбе-р1гання прив1ле1'в:

1) матер1альних,що стимулить найб1лы продуктивний та як1сний (результативний) труд, пор1вняльно щодо середньосус-п1льного;

2) соц1альних. що компенсувть низький соц1альний статус особистост1. 0станн1 повинн! бути гарантован1 державов, вис-тупавчи таким чином соц1альними гарантами.

Ним визначаеться критер1й в1днесення благ та послуг до соц1ально гарантованих, яким е 1'х особиста об'ективно обу-

мовлена м1кронеобхЦюсть, а не потреба станових (класових) структур.

У ДРУГ1И ГЛАВI надан системний анал!з основних моделей сопельного управл1ння в умовах нового Хсфактера нагромад-кення. Иого головною формою стае нематер!альне (иелектуаль-не) кк о'сновне джерело шднесення р!вня житте вс1х категор1й населения. Ь'сп1шна реал!зацгя пЦнесення добробуту можлива в умовах гарантованого забеэпечення сприятливих С01пальних умов. Гарантом 1'х дотримакня виступае держава.

Проте р1зн1 механ1зми державного втручаня у вир^ення со1Цальних проблем обумовлюють необх!дн1сть анал1зу трьох базових соц1альних концепц!й: "держави добробуту"; "сусп1ль-ства достатку": соц1ально ор!ентованого сустльного устрою ринкового типу.

Автором використан1 засоби математичного моделювання для визначення типу залежност! ьйж головними економ1чними показниками та питомов ввгою со1пальних асигнувань у бюджетах розвинутих кра1'н.

Проте в робот 1 доведена "нерентабельшсть" зкачного скорочення державних сощальних асигнувань, яка "несаморти-зована" компенсуючою системою умов та стимул1в щодо децент-рал1зованого сощального ф^ансування.

Разом з тим, обгрунтована немонлив1сть щлковито!' де-цектрал1зац;1 социального забезпечэння на П1дстав1 анал!зу економгчних особливостей впробництза соц!альних благ ía пос-луг.

Таким чином, теоретичною основой сучасноТ нодел1 со-ц1ального управлшня повинен стати принцип "мобШзацП". лкий припускае використання державних та децентрал!зованих 01нансових джерел в оптимальному сп1вв1дноиенн1.

- 17 -

У зв'язку з цим необх1Дно визначити критер1й для розта-иування соц!альних благ та послуг, особливо в умовах обмеяе-носп ресурс!в. Автор розд!ляе погляд, що в ц!й якост! по-винн1 виступати переваги кояно!' соц1алъно'1 групи та попиток, бо потреби е т1льки соц1альними конструкц!ями, що притаманн! будь-якому сусп1льству.

Автором обгрунтовано, що це обумовлюе такий розпод1л благ, який ураховуе як 1нператив нагромадяення та економ1ч-ного зростання з одного боку, так 1 надП' кожного на г!д-нкть та справедлив1сть з другого.

На п!дстав! ретроспективного анал1зу соц!ально-еконо-м!чного розвитку. Укра1'ни та визначення пров1дних тенденц1й його сучасного етапу зроблено так! ГОЛОВНI ВИСНОВКИ. По-пер-яе, визначен! три групи обставин, як1 обуыовлиють необх1д-Н1сть ефективно'1 системи со1пального захисту в перехЦних до ринку умовах:

- загострення м1яособистих взаемов!дносин, що обуыовле-но со1пально-психолог!чним феноменом в1дчуяення особистосп одна в1д одно!;

- м1нливий характер нагромадяення в умовах "1нформац1й-но!" економ1ки. головной формою якого стае нематер1альне, Чнтелектуальне", ефективна реал!зац1я якого моялива лише в сприятливих соц!альних умовах:

- необх!дн1сть збер1гання сощально!" стаб1льносп в умовах соц1ально'1 диференц1ацП', що поглиблюеться.

По-друге, прогресуоче пад1ння р1вня яиття 61льиост1 населенна Укра'1'ни. незваяаючи на зр1ст деряавних соц1альних асигнувань, св!дчить про неадекватн1сть перерозпод1льно-1нс-титуц1ональноГ модел1 соц!ального розвитку (що продовяуе реал1зуватися в УкраТн!) щодо економ1чних мояливостей деряа-

- 18 -

ви, яка сама потребуе ф1нансових iH'eKuift.

Як гпдсунок реал1зуеться соц1альний ефект, протилежний урядовим програиам. Зроблен! висновки засновав на особистих розрахунках автора, що узагальнюють статистичн! дан! по Ук-pal'Hi та Харк!вськ1й область

Узагальнюючи результати анал!зу автор обгрунтовуе головы! риси. aKi притаианн! нов!й «одел! остального управляя:

- перех1дний характер перетворень, тобто збер1гання та гидтримання д1ючих систем життезабезпечення населения й пос-тупове ix поширення за рахунок нових форм, адекватних конкурентна еконоыш. У значному ступени це обумовлено inepT-HicTra психологй' 61льшост1 населения, у зв'язку з чим рефор-ми, що вплгаються, не повинн! викликати недов1ри;

- заходи соц!альноТ пол!тики повинш виступати органичною складовою частиноя економ!чних перетворень. Зм!ни в со-ц!альн1й coepi треба розглядати як ix своер1дн!" !ндикатори та обиезувач!. Це стае гарантом сощальшн стабильности;

- HeoöxiÄHiCTb децентрал!зацп' та !ндив!дуал!зац1У со-ц!ально1 пол!тики, виведення И з сфери поличного проти-стояння. Нова повинна йти про p!3Hi заходи П1дтримування на-самперед м!н!мального життевого стандарту;

- перенесения основних функц1й гиттезабезпечення населения та гнструмеяпв Ух реал!заци на р!вень perioHiB, за-лишашчи за державою функцП' контролера, законодавця та пра-возабезпечувача. Це обумовлено новим sküchhm станом соц!аль-но!" сфери сусп!льства. но виявляеться у придбаши соц!альною полянкою самоспйних форм гснування у вигляд1 д1яльносп центрального уряду, мкцевих opraHiB влади. окремих ф!рм. пЦприемстз, орган!зац!й. родин та громадян. Bei зони ре-

ал1зуються досить автономно, утворюгачи стих1йну та супереч-ливу систему вияивання.

В таких умовах перенесения центру ваги на р1вень м!сце-вих орган!в влади - законом1рний процес, що забезпечуе, по-перие. посилення адресност! соц1альних заход!в, по-друге, зб1львення р1зноман1тност1 !нструмент!в соц!ального управляя залеяно в 1д вибраних приор!тег!в та специф1ки терито-Р11 -

Я звзязку з цим, в робот! обгрунтований висновок про необх!дн!сть розподиу системи соц!ального захисту на дв! пЦсистеми, перша з яких повинна стосуватися до всьго населения репону, друга - включати лице структури та верстви, найбгльш уразлив! у несприятливих соц!альних умовах. Остан-ня повинна мати !стотну специфшу в залеяност1 в 1д об'екту

Принципово ваяливо, за- думкою автора, в!дзначити, що соц!альний захист "ринкового типу" повинен базуватися на ре-альних мояливостях виявлення сво'Гх повноваяень як власника засоб1в виробництва та власно!' робочо! сили.

В робот! визначен! головн! недол!ки д!ючо1' системи со-ц!ального захисту в УкраШ як п!дстава щодо пропозицгй в галуз! удосконалення соц!ального управл!ння в умовах ринку:

- дом1нуюча деряавна форма соц1ального забезпечення;

- регулювання вЦносин соц1ального забезпечення, вихо-дячи з пр!оритепв, як1 встановлен1 органами дернавного уп-равл!ння (часто без урахування !нтерес!в соц1альних партнеров);

- невЦповЦнкть соц!альних в!драхувань Ф1зичних та юридичних ос!б щодо прав та гарантТй, як"! вони отримують;

- використання соб!вартост! як дяерела соц!ального ф1-

нансування:

- в1дсутн!сть комплексно! системи правового забезпечен-ня сощальних гарант^ щодо кожно! категорП' населенна.

3 метою визначення млях1в зб1лынення ефективносп системи социального захисту автором проанал1зован! та узагаль-нен1 статистичн! дан! по УкраШ та Харк1вськ1й область що характеризуют ступ!нь yчacтi державних та децентрал!зованих господарських структур у со^альному ф1нансуванн!.

На п!дстав1 комплексного анал1зу стану со1иального за-безпечення в УкраШ визначеш головн] напрямки його удоско-налення в1дпов1дно особливостей сучасного етапу соц!ально-економ1чного розвитку:

- необх1дн1сть створення двох юридично незалеаних еко-ном1ко-орган!за1цйних пЦсистем единого комплексу соц!альних гаранпй: соц}ального страхування як головно"! форми гаранто-ваного соц!ального захисту та сощально}' допомоги, яка вико-ристовуеться у випадках, коли важко або неможливо застосува-ти засоби соц1ального страхування:

- сощальне забезпечення в УкраТн! повинно формуватися як комплекс взаемодоповнюшчих орган1зац1йно-правоБИХ форм: державного сопельного страхування: державного сошального захисту.. включно соц!ально'1допомоги та турботи: додаткового добровиьного сощального страхування (головним чином на ко-мерцгйнГй п1дставП: су.сп1льно1 благод1яльносп.

- головним видом соц1ального забезпечення на перех1дно-му етап! повинно залииитись держание соц1альне страхування, ф{нансова база якого значно поиирюеться за рахунок необ:ад-ного зростання соц1ально спрямованих внеск1з у державник бюджет пЦроздШв недержавних сектор1в економ!ки:

- розпод!л едино"! системи сошального страхування на

вридично та господарсько незалеян1 ц!льов! страхов! фонди (пенс!йний, медичний, по п1дтримц1 безроб!тних, в1д нецасних випадк1в на виробництв1 1 тЛ.);

- зм1на безпосереднього джерела сощальних внеск1в, яким повинен стати доход господарських структур, а не соб1-варт1сть вироблених благ;

- побудування страхових фонд!в переваяно на р1вн1 галу-зей. Це дозволить, по-перше, ыобШзувати ресурси, необхЦ-н! для маситабних !нвестиц1й; по-друге. полегиити та рац1о-нал1зувати сп!вв!днощення з страхувателями, тому що принципов! моменти р1зних вид1в страхування мояуть бути тип1зован1 на галузевому р!вн1, де вони диференц!йован! в найб!лыи!й «1р!;

- головними принципами гарантованого соц!алького захис-ту повинн! стати: страхування, забезпечення та допомоги. Автором доказано !'х адекватшсть особливостям сучасного етапу соц1ально-екоиок1чь:стп позэитку 9кра1'ни:

- акцент на дотриманн* хнтерес1 в середнього класу як могутньбго економ!чного потенц1алу 1 полйичноТ сили в умэ-вах соц!ально'1 конвергенцИ", соц1ального компром1су, продуктом якого повинен стати сучасний сусп!льний розвиток;

- в умовах кризи первим етапом реал!зац! 1" системи гарантованого соц!ального захисту повинен стати безпосередн!й контроль дзряази над засобаил соц1альних (з::дячно страхсзях) фонд!в. В комплекс! з в!дпов!дним правозабезпеченням це дозволить максимально ефективно вир!шувати оперативнг питания, пов'язан! з! зм'якшенням д1яння фактор1в соц!ально-економ1ч-ного ризику;

- оптим1зац!я ступени учасп деряавних та децентрал^зо-ваних структур у соц!альнму ф!нансуванн!;

- 22 -

- створення серед д1ачих структур дерганого у;/равл1кня органу для вироблення метод1В соц1ального управляя та ко-ординаци д 1 й по реал1зацп засоТНв ииц!сШШо"1 полгтики-як гаранпв соц1ального захисту вс1х громадян УкраУни.

Зроблен1 у дисертац!'1 висновки як результати анал1зу об'ективних со1дально-економ!чних процесЛв пЦтвердяуються даними со1иолог1чних опнтувань р1зних категор!й населения Украгни.

У ВИСНОВКЙХ сформульован1 основн! методолог1чн! та тео-ретичт положения по проблем!, яка досл1дкувалась. Суть 1'х зведена до констагацП' необх1дност1 створения системи гаран-тованого сощального захисту вс1х, а не лиие ыарМнальних категор1й населения при переход! до економ1ки ринкового типу в умовах кризи економ1чно1 системи в ц!лому, запропонована нова концепщя сощального розвитку та економ!чний механ!зм реал!зац!"1 ефективно'Г системи соц!ального захисту.

ОСНОВН1 П0Л08ЕННЯ ДИСЕРТАЦП в1добраа9н! в публ1кац1ях:

1. Тупикина И.М. Место и роль отношений распределения в системе общественного производства. Научно-методическая разработка. Харьков, ХИИТ, 1992 . 1,00 п.л.

2. Тупикина И.II, Распределительные отношения в рыночной экономике. Рукопис депонований в ДТНБ Укра'Гни. N 1162-УК в!д 17.06.93. 1.32 д.л.

3. Тупикина И.М. Социальные затраты государства и экономический рост. Рукопис депонований в ДТН5 УкраТни. N302-УК-Э4 в!д 10.02.94. 0.75 д.л.

Tupikina I.M. Ensuring Social Guarantees into Conditions of Forming Market Destributions (a Political-Econoilc Aspect). Thesis for Ph.D. degree (Economical Sciences) application on speciality 08.01.01 - Political Econoiic. Kharkov State University, Kharkov. 1995.

He present three scientific papers that contain theoretical researehes of security of social guaranty Iii different sosl-al-econoilc conditions. A categortable status of the social guaranty, the privilege and the social defence are established. The nev social aanageaent îodel Is developed. The le-chanls« of its reallsacion In Ukrain Is proposed.

Типикина И.М. Обеспечение социальных гарантий в условиях формирования рыночных распределительных отношений (полит-зкономический аспект).

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01 - политическая экономия, ХарьковскиД гос. цн.-т, Харьков, lââS. Защищается 3 научные работы, которые содержат теоретические исследования обеспечения .социальных гарантий в условиях формирования рыночных распределительных отношений в Украине. Установлен категориальный статус социальной гарантии, привилегии и социальной защиты. Предложен механизм реализации новой модели социального управления. Разработаны «етодолэги-ческие принципы определения типа зависимости темпов экономического роста от уровня социального развития общества. Ключов! слова:

розпод!льн! вЦносини, соц1альна гарант1я, соц!альний захист. прив1лей.