Организационные и социально-психологические аспекты реформирования основных отношений собственности и форм хозяйствования в коллективных сельскохозяйственных предприятиях тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Власюк, Валентина Николаевна
Место защиты
Киев
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Организационные и социально-психологические аспекты реформирования основных отношений собственности и форм хозяйствования в коллективных сельскохозяйственных предприятиях"

Р Г Б ОД

! 9 СЕН. 139-; ІНСТИТУТ АГРАРНОЇ ЕКОНОМІК!

УКРА1НПЬ-КА АКАДЕМІЯ АГРАРНІЇ НАУК

ЕЛАСК-К Езлєіїтпкз Миколаївка

їх рукопису

ОРГАНІЗАЦІЙНІ І СОЦІАЛЬНО-ШІХОІІОГІЧНІ АСПЕКТИ РЕФОРМУВАННЯ 1 МАЙНОВИХ ВІДНОСИН ВЛАСНОСТІ ІД СОРМ ГОСПОДАРіСЄАННЯ В КОЛЕКТИВНИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬЮК ПІДПРИЄМСТВАХ

Ії-Сслї

Спеціальність 03.05.01 - Ексясмікз підприємств і

форм;; господарювання

/

К;:із - 1994

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті аграрної економіки Української академії аграрних наук

НаукоЕий керівник - доктор економічних наук, професор,

' академік Української академії аграр-

них наук Юрчишин В.Е.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук

Прозіднк організація - Українськім Національний аграрний

університет *

Захист відбудеться "л Ь" вересня 1994р. на засіданні с-пе-ціапігованої вченої ради К.01.53.02 Інституту аграрної економіки Української академії аграрних наук, ва адресо»: 252022

Київ-22, МСП, вул. Героїв Оборони,10, Інститут аграрної економіки УААН ■

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту аграрної економіки

Автореферат розісланий "'Ш " серпня 1994р.

Месель-Ееселяк В.Я.

І

кандидат економічних наук Прокопа І.Е.

Вчений секретар спеціалізованої вченої рад

кандидат економічних наук

Актуальність теми дослідження. Проблема відносин власності завжди відносилась до найважливіших. В колишньому Радянському Союзі вона розглядалась виключно з політичних позицій, з погляду виняткового, особливого місця державної власності при другорядності колгоспно-кооперативної і повному запереченні приватної. Нелогічність і антинауковість такого трактування ставали все більш очевидними і найповніше підтверджувались наростаючими кризовими явищами, значиш відстваванням соціально-економічного розвитку держави порівняно г країнами, які базували виробництво нз принципово інших підходах, в тому числі в частині розуміння і практичного вирішення питань власності. Це в повній мірі стосувалося і сільського господарства.

Дослідження категорії власності в цій найважливішій галузі економіки України почалося в кінці ВО-х років.Тоді ж з’явились перші наукові публікації і були зроблені практичні кроки ня шляху реформування відносин власності в колгоспах. Значне поглибилось вивчення відносин власності в останні роки.

Б працях вчених-економістів з сучасних позицій розглядаються теоретичні і методичні основи власності, обрунтовушгея організаційно-методологічні підходи до приватизації /г.гжіван-ня,персоніфікації/ мзйна колгоспів та інших форм колективних сільськогосподарських підприємств, опратюЕані механізми' приватизації майна державних підприємств АПК і міжгосподарських формувань.

. Проте це мало досліджені питання єдності приватизації

майна і землі,, причини недостатньої дієвості перетворень у відносинах власності, поглиблення приватизаційних процесів. Обмаль узагальнень практики привзтизції, насамперед в частині її організації. Це мало еивчєні соціально-психологічні аспекти реформування відносин влзсності. В процесі перетворень виникають питання, які навіть не передбачалися на початкових етапах. Все більше проявляє себе невичерпність проблеми Бласнос-ті. Тим більпе в умовах, коли відповідні перетворення охоплюють все зростаючу кількість галузей і визначаються нові підходи до їх вирішення.

Все це зумовлює важливість і актуальність теми дослідження. |

Метз і завдання дослідження. Головною метою-дослідження є вивчення організаційних і соціально-психологічних чинників, які впливають на процес приватизації, їх місця і ролі в системі реформування відносин власності і обгрунтування на цій основі пропозицій по підвищенню їх дієвості.

Відповідно до цього визначені такі основні завдання дослідження: .

- здійснити аналіз організзці йно-методичних підходів, що мають місце в практиці паювання майна в колективних сільськогосподарських підприємствах;

- вивчити питання реформування віДносин влзсності з пог-

ляду соціально-психологічних чинників та виробничо-господарські /виробничо-організаційні/ зміни, що відбуваються в сільськогосподарських підприємствах під впливом процесів приватизації; .

- розробити пропозиції по більш ефективному використанню організаційних і соціально-психологічних факторів в педальне;,іу

розвитку відносин елзсності в колективних сільськогоспсдзрсі-ких підприємствах.

Предмет і об'єкт дослідження. Предметом дослідження в організаційні і соціально-психологічні чинники що діять в' процесі реформування відносин власності, їх взаємодія і вплив нз розвиток приватизаційних процесів.

Сб'sktom дослідження обрані колективні сільсіксгсспо-дзрські підприємства, розміщені в 29 районах України. Поглиблені дослідження проведено на матеріалах агрофірмі "Нива" ЧсрнсйзЇЕОіксго району Черкаської області, асоціації аграрних кооперативів і селянських /фермерських/ господарств "Правда" Балтоького району Одеської області, агрофірми "Дружба нзродІЕ" Езатанського району Миколаївської області. .• .

Методологія і методика досліджень. ' Теоретичною і методологічною' основою дослідження є діалектичний метод пізнання, законодавчі тз інаі нормативні акти Верховної Ради і Кабінету Міністрів України з питань аграрної реформи . і приватизації, наукові праці українських і зарубіжних вчених'.

В процесі дослідження використовувались методи економічного аналізу, системного підходу до вивчення явищ і процесів, що відбуваються під впливом перетворень у Еідносинах. власності, статистичних групувань, монографічний, абстрактно-логіч- ' ний, анкетування.

Інформаційна база дослідження. При підготовці дисертації використані.різні джерела інформації: офіційні статистичні'матеріали, що характеризують розвиток процесів приватизації; .річні звіти сільськогосподарських підприємств, на матеріалах яких проводилися дослідження тз інформаційно звітні матеріали їх виробничих структурних підрозділів; анкети соціалько-психс-

логічного опитування респондентів /ним було схоплено 4888 працівників/; рекомендації науково-дослідних установ; нормативні дані. •

Наукова новигна і результати дослідження, які виносяться на захист:

- узагальнення наслідків перетворень у майнових відносинах власності в колективних сільськогосподарських підприємствах;

- обгрунтування ролі і місця організаційних і соціально- психологічній чинників у здійсненні приватизаційних процесів;

!- оцінка соціально-економічних змін, які відбуваються у сільському господарстві нз сучасному етапі;

- розробки по впливу приватизації нз виробничо-організаційні зміни в колективних сільськогосподарських підприємствах;

- пропозиції по більш ефективному використанню організаційних і соціально-психологічних чинників в подальшому розвитку приватизаційних процесів.

Практичне значення дослідження. Результати дослідження можуть бути використані для більи ефективного здійснення процесу реформування майнових і земельних, відносин власності у підприємствах недержавного сектору сільського господарства.

ВОНИ Д2ЮТІ> МОЖЛ5*2П^ВНІШ1^ ВРЗХОВУВЗІГИ ІТС-Ї^ХСЛОІ'ІЮ пг>л

організації подальших соціально-економічних і виробничо-госпо-

РИ»Х П^р^ТЕСС'■1С'ЛвКТЇ*ВК!ЇХ ’ІІ *>•»«** от»г»^ттт*_

риємстЕах. За їх допомогою можна в певній місі поогноз'/вати розвиток соціально-економічних процесів і явне: на гелі.

Апрабація результатів доолідженн". Результати. одержані в

з кризи" /'Умань, 1992р./; міжнародні п науяовс-гірактіг-ініїї ко::-

фарог/цЧ V 1 рзрксго илребшзцтвл і

реформування ьіДк ^СІЇН 2ЛаСИС^,г ^, фог \ 4 г> Г'.Г' гт а глц-'Ті пиіп і Оілгм.і'л—

мічнеге механізму Ч V /тл.*ч ■* г.ц-, г *аиіта “ / ТТ^з л пп'ллсі'т'пгіогч V -1 СгиО»-* /•

ррр, ^]у 1 }СЗ^ І тї 2ІЗУ ПрЗ»СТИЧН 1 її КОИфврбІІЦІЇ иФормУ23НІ!Л

р025»»'т'г'*і» "а рг'?*»< І р »* г'.*'»кІ,ОІ*^Г,0Д£*,"Ч^"-Т2 Уіі*г'3'1'/іГі*—

їв,1952р./

•^ТруУіТУрЗ І рсбІТ. Ді*СдрТ>°-ЦІ рСбОТЗ ЕИУмЗД^Н»0»

пз/ІЧмашинопису, складається з вступу, трьох розділів, еис-нрекіз і пропозицій, списку використаної літератури з 120 найменувань має 15 таблиць.

Публікації. По темі дисертації опубліковано 6 робіт загальним обсягом 1,25 друк.зрк., в яких відображено основний зміст досліджень. ’ . ■

У вступі обгрунотовано актуальність теми дослідження,визначені його мета, завдання і-об'єкт, розглянуті методологія та методика дослідження, викладено наукова новизна тз практична цінність одержаних результатів.

У перідому розділі - "Відносини власності в системі аграрної реформи" розглянута теоретична суть категорії власності, структура і ферми реалізації власності, обгрунтовано взаємозв'язок форм власності і господарювання, організації виробництва і соціальної психології. ■

У другому розділі - "Організаційні засади поглиблення відносин власності і розвитку форм господарсвання” досліджено особливості нового етапу в розвитку аграрної реформи, економічної суті майнових відносин влзскссті з колективних сільськогосподарських підприємствах та організаційні підходи до їх

- 8 - . . розвитку. На прикладах господарств розкрито виробничо-організаційні перетворення під впливом приватизаіп ї.

У третьому розділі - "Соціальна психологія в системі реформування відносин власності і • форм господарювання" розкрито суть і значення соціально-психологічних особливостей здійснення аграрної реформи. Висвітлено осноені результати анкетного обстеження з питань соціальної психології працівників сільського господарства у зв'язку з реформуванням відносин власності та форми господарювання. .

У висновках узагальнено результати дослідження і

сформульовано основні висновки та пропозиції.

І ’

і

• 2. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

2.1. Вирішення продовольчої проблеми можливо тільки з розвитком багатоукладності сільського госпо дарства, найважливіше» передумовою якої є рівність різних форм власності і господарювання. У подоланні соціально-економічної кризи чільне місце посідає ефективне здійснення аграрної реформи з її серцевиною - перетвореннями у відносинах власності.

Перетворення у ЕІднссинах власності значно сприяють активному реформуванню внутрішньогосподарських відносин. У колгоспах розгорнута робота по відновленню їх кооперативної природи. Неподільні фонди перетворюються у подільні шляхом визначення долі (паю) кожного члена колективу, оформлення акцій» передачі майка е натуральній фермі. Б результаті змінюється стан самого селянина, лкпй із поденника ста: співвласником,, а ного частица у загсів; впр^ниптва гЕїегзечуе його рівні права серел всіх тс2Г7::х:::;:::>:іе гіг::; ::а к:::и:-вип

регулі737.

. Через призму відассца згаслс-г-ті псезнузхіся рігяі господарювання* виявлягті-ез ефеїстигність оренди, функціонування певних вирсбніг-иїх к:дп?рз?;;5І5 І малих підприємств у мє.’їз;: великого господарства. огсре^й}*, селянських "'фермерських/ гссі;с-идарств та інсих виробними* <к>гї4У538і. ..

Реформування колгоспів аи^ем яаісггяяз майна кслному члену колективу не тільки спрна? подоланню відчуженості селян від створених їх праце» зассбіз виробництва і результатів гсс-ледарювання, а й позитивно позначається. на- перетвореннях у внутрішньогосподарських виробничих, і економічних відйосиках в сільськогосподарських підприємствах,, забезпечує збереження тз ефективніше використання засобі? виробництва, ■ стимулювання впровадження прогресивних форм організації праці тз підвищення: ефективності. Особливість цього процесу полягає в тому, що нові виробничо-господарські відносини формуються в даному підприємстві не - тільки на найближчу,- а й на дальшу перспективу.. Нові формування, як правило, різні за суттю і формою. В дисертаційній роботі це розкрито на прикладі агрофірми: ‘'Нива"' ЧорнсбзїЕського рзйону Черкаської області, агрофірма "ДрулСз-народів"Багатанського району Миколаївської області та асоціації селянських /фермерських/ господарств і аграрних кооперативів "Правда'’ Балтс-ького району Одеської області.

Досвід виробничих перетворень в цих господарствах сеіДг чить, що внутрішня перебудова повернула їм первинні засади- кооперування, за яких власність перейшла до рук тих, хто хоче і:

. гдзтн:пї ї ї використовувати у відповідності з сучасники еимстз— ми і законами, ар дало змогу подолати відчуження; працівникіа від засобів виробництва і результатів своєї праці-

2.2. Найбільш сироко приватизація власності проводиться

на пайовій основі. Паювання, на нашу думку, повинно значно вплинути на свідомість колгоспників, сприяти формуванню у них нової психології. .

Але як. показали результати анкетного опитування робити такі висновки потрібно обережно, оскільки лише 72,2% опитаних респондентів позитиено відкосяться до самої суті паювання; 26,2%' респондентів взагалі ке знають порядку формування їхнього пайового фонду; 62.6?. не вважають себе співвласниками основних фондів; 76,2% опитаних не покладають надії на те, що належний їм пай буде забезпечувати їх старість. ■ Тому важливо саме на почасовому етапі розвитку процесів приватизації дати селянам простий, зрозумілий і надійний механізм персоніфікації колективно створеного надбання, що переконувало б "їх у підпорядкованості згаданого механізму інтересам саме селян,одночасно необхідно удосконалити розподільчі відносини.

Вивчення досвіду паювання в ряді господарств дозволяв виявити причини такого ставлення працюючих і зробити висновок про деякі негативні явища в цій важливій справі. До них відносяться: здійснення паювання за шаблоном, без якомога повнішого врахування їх особливостей; зволікання в перші роки з пзюваи-ням майна без достатніх нз це причин і не завжди виправдане форсування його після нагадувань і вимоЬ вищих оргакіЕ влади та сільськогосподарських органів; несвоєчасна індексація пзїе, що в ряді випадків спричинило невдоволення їх власників; складнощі з визначенням паїв і дивідендів, які зумовлені важким фінансовим станом більшості господарств.

2.3. У зв'язку з швидким розвитком інфляції відповідно майнових паїв виникла нова ситуація, яка ке передбачалася на

початку проведення приватизації. Швидка втрата майновими паями номінальної вартості зумовлює необхідність їх періодичної індексації відповідне до темпів інфляції. Зокрема,■ у 1992 р. переоцінка здійснювалась за індексом в 17 разів /будівлі і споруди/ і 12 разів /технічні засоби, у 1§92р.-відповідно 37,5 і 20,9 рагіЕ.

2.4. Для забезпечення співвідношення вартості майнл та індивідуальних пзїе у такому я розмірі має здійснюватися індексація майнових паїв, про яр своєчасно слід повідомляти їх власників. '

При цьому слід враховувати, що у зв’язку з неоднаковими структурою основних виробничих фондів, та нормативами індексації будівель і споруд та технічних гзссбів середній рівень індексації майна в господарствах маже істотно різнитися./табл. 1/

’ . • • Таблиця

Розрахунок індексації переоцінки майна в колективних сільськогосподарських підприємства;'.

(в млн.крб.)

Езртість майна Норматив Вартість ма: ЇНЗ Се-

Колективні на початок 1992р. індексзци після індексації ре%~ -

сільськогос- Ьсього В ТОМ' ' ЧИСЛІ Буді- Тех- н:и

подарські буді- техніч вель ніч- Всього Е ТОМ* ( числі

підпріемствз вель них і спо них буді- те/ніч ї'атіїв

і спо засо- РУД засо ведь них за індек

РУД бів бів 1 спо СОбІЕ 1

РУД

Вінницька обл.,

Теплицікий р-н ■

"Україна" 169,8 144,4 25,4 37,6 20,8 5956,7 5428,1 528,6 25

"Прогрес" 6,1 4,9 1,2 2£,7 18,8 200,1 176,0 24,1 32, £

Донецька сбл., .

Мзр'янсікип р-н

ім. К. Маркса 37,6 32,0 5,6 33,6 15,7 535,7 795,4 140,5 24,«

2.5. Б дисертзтї обгрунтовано пропозиції відносно включення в процес паювання обігових засобів. Відповідно до чинно- ’

- 12 - , •

го законодавства, зокрема Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" обігові засоби мають паюва-тися ка тих же засадах, щр й основні виробничі фонди. Проте при паюванні їх не слід включати у вартість майна, бо вона протягом року кілька разів змінюється. Але це не означає, що обігові засоби виключаються з системи паювання.

Ми пропонуємо, слідуючий підхід до пзювання обігових засобів: визначається співвідношення між вартістю обігових і основних засобів кз початок року при якому власник пачз виходить з господарства і кого майновий пзй в частині обігових коштіе обчислюється СПІЕСТЗЕЕО до його в основних виробничих фондах.

^.6. Процеси паювання майна вимагають дальшого розширення і поглиблення' в єдності в розвитком прогресивних форм господарювання. Прп здійсненні аграрної реформи важливим завданням е надання в приватну власність яв майнового паю, так і земель. ■

ного, перехід до формування майнової влзсності у Еиробни-чо-структурвих підрозділах сільськогосподарських підприємств, включаючи обчислення індивідуальних майнових паїв і дивідендів ва них залежно від результатів роботи кожного підрозділу.

2.7. Більш перспективною формою реформування відносин власності е розміток виробничо-господарських формувань сучасного ттту - Екцісаернік товргщств, асоціацій спілок селян, селянськая /фермерських/ господарств тощо'.

2.8. Необхідно певніше враховувати організаційні, соціальні і психологічні чинники реформування відносив власності. . Каябілаа жзраюервямз для них є: формування справжнього господаря /вхасвика/тлекзивного' надбання, створення умов для заці-КЗВЗЮЖЮП у яідтиууяи'і ефеКТЕВНОСТІ ВИробНИЦТВЗ, формування 20801 ВСККШЗСВГЇІ СвЗЯЕЗЯЗ ЮЕр.

- 13 -

Найважливішими організаційно - методичними передумовами ефективного вирішення питань приватизації майна е висока зацікавленість в справедливому здійсненні паювання майна з боку керівництва підприємств; роз’яснювальна робота серед людей, виключаючи будь-які спроби непродуманого прискорення процесу приватизації; вибір організаційно-методичних підходів до проведення приватизації; визначення розміру паїв і своєчасний перехід до поглиблення відносин власності. ' .

В соціально-психологічному відношенні перетворення у Еід-носинах власності' мають забезпечити усвідомлення селянином того, що приватизація здійснюється для нього і має на меті перетворення його у співвласника тієї частини колективного надбання, еін створив своєю працею; вільний аибір членами колективних сільськогосподарських підприємств таких форм власності і господарювання, які найповніше відповідають їх інтересам; відображення хліборобських династій на селі, як однієї з найважливіших передумов розвитку села, Але нинішній його соціальний занепад, погіршення умов життя і роботи порівняно з містом, стрімке зниження престижності сільськогосподарської праці призвело до значного зубожіння великої кількісті хліборобських сімей. І хоча для відродження такої династії потрібніш певний час, можна передбачити, що розумне, виважене реформування відносин власності на селі на користь селянина буде прискорювати цей процес. Приватизація буде формувати істотно інший соціальний світогляд, що в свою чергу сприятиме кращому і повнішому використанню переваг в умовах розвитку і поглиблення відносин власності на селі.

Дослідження соціальної психології селян дає змогу виділити значення таких її рис і особливостей: об’єднуючі і роз’єд-

. . - 14 -

нуючі аспекти соціально-психологічних відносин; соціально-психологічні відносини "колектив-керівник"; соціальна психологія у. зв'язку з внутрішньогосподарськими перетвореннями; підвищення соціаль но-психологічної надійності трудових колективів та їх структурних підрозділіЕ.

2.9. Результати соціологічного дослідження, щодо відношення селян до реформування відносин влзсності, здійсненого ва допомогою анкетування, наведено в табл.2.

Більша частіша /Б4%/ селян пов’язують своє майбутнє в колективними сільськогосподарськими підприємствами. При цьому звертає увагу велика строкатість цього"показника - від 70,6% у Вінницькій і 71,2% у Київській областях - до і.5% е Одеській і 31 в ІЕЗно-Франковській. .

Існує певна регіональна закономірність щодо співвідношення різних поглядів на колективні і фермерські форми господарювання. У лісостепових областях більшість селян орієнтується на ! колективні форми господарювання;найменше-від 11,8% у Київській

- до 18,1% -в Черкаській області віддзють перевагу фермерству.

У Івано-Франківській області, де менше третини обрали колективну форму господарювання, вще оцінюють фермерській тип господарювання. . Проте не всі, хто орієнтується на колективногсс-подарськші уклад на селі, задоволені роботою в цих господарствах: 44,3% респондентів відповіли, що робота в колективному

господарстві їх влаштовує, хочз є певна розбіжність думок. Зокрема, якщо у Вінницькій, Черкаській і Київській областях нз запитання "Чи влаштовує Вас робота в колективному господарстві!?" позитивно відповіли відповідно 60,2;; 55,0 і 53,7%, то в решті областей, в яких проводилося дослідження, таких відповідей було набагато менше: у Кіровоградській-20%,ІЕано-Фран-

Аналіз відношення селян де форм господарювання /1992р./

Області Кількість респондентів чол. варіанти відповідей на питення "Яким формам господарювання надаєте п'ревагу?"/Х/

Роботі в колективному господарстві Оренді та асоціації кооперативів Селянським /фермерським/ господарствам Інші форми /або не виз начились/

Вінницька 1667 70,6 10,8 17,1 1,5

Черкаська 965 5?, 9 22 18,1 6

Кіровоградська 343 32,1 19,2 37,3 11,4

Миколаївська 422 44,1 21,3 16,6 18

Донецька 1^ 63,2 3,9 19,4 '.3,5

Київська 382 71,2 8,9 11,8 8,1

Одеська 329 24,9 14,6 38 22,5

Івано-Франківська 625 31,2 18,4 43 7,4

Всього 4888 54 15,4 23 7,6

. ■ - 16 - . ківській-19,9%,Одеській-17,1?. і Донецькій-6%.

Але робити однозначні ексноеки спираючись на результати опитування, не можна, бо практично есі респонденти, в тому числі й ті, цо на поставлене вище запитання відповіли ствердно, вказали і ка причини невдоволеності роботою у колективному господарстві. Найбільше невдоволення еикликзє низька > сплата праці: у 1993 Бона була найнижчою серед галузей вироб-

ничої сфери і становила лише 108,8тис. крб в місяць, в той час як у промисловості вона становила 185,6тис.крб. Кожний п’ятий респондент невдоволений організацією і умовами роботи; багато . нарікань на ставлення до них керівників. Це означає, ідо колективні господарства мають порівняно невеликі внутрішн можливості поліпшення роботи. Одним з найважливіших моментів у цьо-відношенні слід вважати якнайповніше врахування соціальної психології селян. З погляду на суспільне значення основною вважається робота в колективних господарствах, але переважна частина опитаних вкладає більше сил в особисте підсобне господарство /табл.З/. . . ■

. ' ■ Таблиця З

Відношення респондентів до роботи в колективному і підсобному господарстві (1993р.)

Питання: "Якій роботі надаєте більше уваги і сили?"

Варіанти відповідей

У колгоспі У своєму підсобному |В однаковій мірі господарстві

ЧОД. і % . чол. ,| % ) чол. | X

Вінницька 527 32,2

Черкаська 405 46,1

Кіровоградська 206 60,1

Миколаївська 28 6, Б

Донецькз 36 24,2

Київська 160 . 41,9

Одеська 44 13,4

івано-Станківська 103 17,4

• Разом 1509 32,7

567 . 34,8 533 42,0

280 31,9 193 22,0

103 30,0 . 34 9,9

112 26,5 282 66,9

56 37,9 57 37,9

96 25,1 126 93,0

■ 236 71,7 49 14,9

409 69,0 61 13,6

1746 37,9 1355 29,4

Виходячи з інтересів колективних сільськогосподарських підприємств явище, коли 39,4% їх членів віддають більше уваги і енергії особистим підсобнім господарствам, може розглядатися як негативне. Але враховуючи те, що більшість сільських трудівників незадоволена низькою оплатою праці, така поведінка є виправданою.

'2.10. Проблема становлення фермерського укладу охоплює кілька взаємопов'язаних, близьких і годночас самостійних питань. Основними серед них б: соціально-психологічні погляди

селян на проблему; соціальна психологія у формуванні фермерсь- ' ких господарств; соціально-психологічні підходи до їх ефективного функціонування. З 4888 опитаних 23,2% висловили згоду вийти з колективного господарства. Це хоча і в двз рази менше порівняно з тими, хто не погоджується на це /47,7%/, але вони можуть бути надійною базою становлення фермерства.

Важливим щодо потенційних можливостей його розвитку є гнання причин, які стримують селян від прийняття позитивного рішення на користь фермерства /тзбл.4/

Майже половина селян найголовнішою причиною вважає складність у матеріально-технічному забезпеченні; певна частина /6,4%/ -селян називає однією з причин стриманого ставлення до фермерства недоброзичливе відношення до них односельців. Лише 19,3% опитаних розуміють суть фермерства, і ще 38,6% розуміють її е основному. Рештз 42,1% або не знають її, .або знають недостатньо, що й викликає у них певні побоювання. Доцільно ширше розгорнути роз’яснювальну роботу серед населення щодо фермерства. о

Причини, ідо стримують перехід до фермерства в областях (вТі) '

Варіанти відповідей | В ?. до кількості опитаних

Не віра у незворотність процесів розвитку фермерства, есього 30,2

в т.ч. в Черкаській області ' 17,4

в Миколаївській області 40,0

Складність з придбанням технічних .

• засобів, всього ■ 49,1

в т.ч. в Миколаївській області • 23,3

в Івано-Франківській області 61,4

Відсутність або недостатність стартового капіталу, всього 19,1

в т.ч. в Донецькій області 10,0

■ в Вінницькій області 25,7

Не влаштовує кредитна політика, всього 11,4

е т.ч. в Донецькій області 9,0

н Одеській області 32,0

Складність з одержанням достатньої площі землі, всього 16,0

в т.ч. в Черкаській області 12,2

в Івано-Франківській області 24,В

Недоброзичливе відношення односельців, ЕСЬОГО 6,4 в т.ч. в Івано-Франківській області 4,3

в Донецькій області 8,3

.Інші причини,есього 14,9

в т.ч. в Вінницькій області 5,4

в Івано-Франківській області 19,2

2.11. Як свідчзть результати анкетного дослідження, відношення членів колективних сільськогосподарських підприємств до суті перетворень у відносинах власності формується залежно

- 19 - ,

від віку, регіону, що і потрібно враховувати я процесі дальгао-го здійснення реформи.

В цілому оцінка думки населення щодо форм ■ господарювання залежно від вік;/ дає змогу визнрчити такі тенденції:із віком зростає, як частка прихильників збереження колгоспної системи, тзк і абсолютна та відносна кількість тих, хто виступає за ведення приватного господарства; молодь віддає перевагу малим формам господарювання, вбзчаючи в них, очевидно, джерело якнайшвидшої матеріальної вигоди, якої вона може досягти своїми силами, не покладаючи надії ні на ноко іншого.

Згідно з чинним законодавством фермерам надається право наймати для роботи в своєму господарстві додаткову кількість робочої сили. Але і тут, особливо на першому етапі, відчуваються певні труднощі, бо селяни переважно негзтивно ставляться до можливості /згоди/ працювати у фермерз за наймом. 5 цього приводу чи не найбільшз розбіжність думок: якщо з 382 спитаних у Київській облзсті жодний не вважає можливим працювати за наймом, то у Донецькій і Миколаївській респонденти сприймають наїм зз нормальне явище. Наведені результати аналізу соціально-психологічної ситуації щодо фермерства дають підстави для висновку, що зз всієї неоднозначності поглядів розвиток цієї форми господарювання є перспективним. Проте оцінка реальної соціально-психологічної ситуації, громадської думки населення у 29 районах України, можливостей і перспектив розвитку різніте форм господарювання на селі дає можливість гробити висновок, що основними постачальниками продукції сільського господарства на перспективу залишаться колективні господарства.

2.12. Організаційна структура майбутнього сільського гос-пс-дарствз меле бути представлена такими різновидами госпс-

. . - 20 - . дарських формувань, як реформовані колгоспи, рздгоспи в колективні господарства з їх традиційною структурою, сачоуправ-лінські об’єднання, спілки селян, сільськогосподарські асоціації кооперативів і селянських /фермерських/ господарств, особисті підсобні господарства.

2.13. Однією з причин, що реформування майнових віднрсин власності не дає очікуваних наслідків в те, що в систему приватизації ке включена земля, як кайважливіиа складова аг різної реформи. Це зумовлює необхідність здійснення таких перетворень у відносинах власності, коли приватизація майна і землі відбувається одночасно,' а якщо це неможливо, то послідовно - слідом за приватизацією майна проводит:. земельну реформу.

2.14. Загальний висновок в результатів досліджень дисертаційної роботи полягає в тому, що реформування майнових відносин власності та форм господарювання - це лише печаток глибокої перебудови відносин власності як однієї з складовім аграрної реформи.

ССНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ У РОБОТАХ:

1. Реформування відносин власності у системі соціального розвитку села //Тези доповідей республіканської науково-практичної конференції. Умань.- 1992.-С.77-78.

2. По шляху багатоукладності сільського господарства //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ.-1992.- С.44 /рос.мовою/ у співавторстві.

3. Фермерство і соціальна психологія //Тези науково-практичної конференції. Київ.-0.130-182.

4. Деякі соціально-психологічні аспекти розвитку .нових

форм господарювання на селі // Вісник аграрної науки. -1993.-N4.-С.10-14.

5. Деякі проблеми створення селянській /фермерських/господарств на Україні //Збірник наукових праць /випуск М2,рогд.2/, Тернопіль, вид. "Інфотер".-1992.-СІ49-150.

6. Розвиток селянських /фермерських/ господарств в Україні //Економіка сільськогосподарських і переробних підприємств, -1993.-N5.-0.12-16,/рос.мовоп/ у співавторстві.

Підписано до друку 11 серпня 1994р. Формат 60x84 1/16. Папір друк. Обл.- вид. арк.1.0. Умов, друк.арк.1,6.

Тирзж 100 прим. Зам. '&//$ '

ДОП Інституту аграрної економіки УААН.

252127, Кіїв-127, вул.Героїв Оборони,8.