Основы финансово-статистического анализа экономических процессов тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Лапишко, Мария Львовна
Место защиты
Львов
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Основы финансово-статистического анализа экономических процессов"

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ і ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

На правах рукопису

ЛАПІШКО Марія Львівна

ОСНОВИ ФІНАНСОВО-СТАТИСТИЧНОГО АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

&$№■ уО

Спеціальності: 03.06.01-Економіка підприємств

і форми господарювання

08.04.03-Кредит, банківська справа і грошовий обіг

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Львів-1996

Дисертацією є підручник.

Робота виконана в Інституті регіональних досліджень НАН України.

Науковий керівник: доктор економічних наук, професор Бєлєнькгій Петро Юхимович.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор, академік НАН України Чумачеико Микола Григорович

доктор економічних наук, професор,

Тивопчгік Іван Опапаспвич

ІІровідпа організація: Тернопільська академія народного господарства

Захист дисертації відбудеться " ІЬ ” уУчио^ил^_______________ 1996р. о

______ год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.04.10.01. по

захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук в Інституті регіональних досліджень НАН України за адресою: 290026, мЛьвів, вул. Козельницька,4.

З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту регіональних досліджень НАН України.

Автореферат розісланий “ {€> ’’ у^яі-уччалЕ___________ 1996р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук

В.иКовтаиецький

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальність теми дослідження

В складному лабіринті ринкових відносин, коли зростає “ціна помилки”, “ціна прорахунку” потрібен значно вищий науково-обгрунтований рівень планування фінансово-господарської діяльності кожного підприємства та організації на основі сучасних економіко-математичних методів аналізу і використання ЕОМ. Визначення стратегічних цілей та можливостей підприємства повинно проводитися на основі глибокого економічного аналізу їх попередньої діяльності. Сьогодні такий аналіз проводиться тільки на основі балансу, бухгалтерської та статистичної звітності за допомогою деяких статистичних прийомів і методів. Але при цьому недостатньо використовуються методи фінансового аналізу, математичний апарат якого дозволяє ефективно використовувати ЕОМ для спрощення розрахунків і визначення фінансових можливостей підприємства на майбутнє, що особливо важливо в умовах ринку.

Поєднання теоретичних основ статистичного та фінансового аналізу досить широко практикується в країнах а розвинутою ринковою економікою. Разом з тим, видані там підручники та інші видання відзначаються досить поверховим викладом економікс-статистичних методів аналізу і недостатнім теоретичним обгрунтуванням методів кількісного фінансового аналізу, відсутністю наочних прикладів, що не сприяє засвоєнню змісту.

Для успішного функціонування ринкових відносин в Україні потрібні кваліфіковані, економічно освічені кадри з новим економічним мисленням, які вміють швидко приймати самостійні професійні рішення. Це завдання, в свою чергу, вимагає внесення якісних змін у навчально-методичну літературу, створення підручників українською мовою, які б відображали теоретичні та

іІрііКТІгЧї-ц 0С60Л«БОС7Гі рОЗБИ'їКу VКраЇНСі^КСї бКС/іЮІИіКіз Тс ііКОНОМіЧіїОі Нй^КИ.

Викладеним визначається актуальність теми і подання дисертації у формі підручника.

1.2. Мста і завдання дослідження

Метою дисертаційної роботи є обгрунтування методичних основ по використанню методів та основних прийомів економіко-статистичного та кількісного фінансового аналізу на базі поєднання цих методів і прийомів в

процесі підготовки економічних кадрів, а також у практичній діяльності підприємств різних форм власності.

Для досягнення поставленої мети основна увага приділена наступним завданням:

- розкриттю суті та місця методів статистичного і фінансового аналізу б ринковій економіці;

- аналізу методичних підходів до поєднання економіко-статистичних і фінансових методів аналізу у навчальній та науковій літературі;

- підготовці класифікаційних та інших таблиць, графіків, схем для наочного зображення основних теоретичних і практичних понять і положень;

- систематизації означень та методів обчислення основних фінансових показників, необхідних для визначення можливостей підприємств задля досягнення максимальних доходів;

- розробці структури і змісту підручника у формі, яка 5 відповідала таким вимогам: повноті охоплення змісту матеріалу, доступності у сприйнятті, а також можливості використання у практиці економічної і фінансової діяльності підприємств.

1.3Лредмет, об’єкт, і методологія дослідження

Згідно з метою і завданням дисертації предметом дослідження є теоретичні, методичні, методологічні та практичні прийоми і способи наукового аналізу масових явищ в економіці з метою узагальнення їх особливостей та виявлення фінансово-економічних закономірностей, вигідного вкладання грошей у пеану справу.

Об'єктом дослідження взято різні методики подання основ фінансово-статистичного аналізу у зарубіжній, вітчизняній навчальній та науковій літературі.

Методологічною основою дослідження стали сучасні теорії ринкової економіки, вітчизняні і зарубіжні публікації з питань економіко-статистичних методів, фінансового аналізу.

В дослідженні враховані закони України, що стосуються фінансово-банківської діяльності, ринку цінних паперів та інші законодавчі і нормативні документи.

Основним методом служить діалектичний метод узагальнення певних закономірностей явищ, процесів та їх подання за допомогою математичних формул.

Найважливіші методи узагальнення та аналізу економічної інформації — групування, графічний, аналітичний, індексний — розглянуті за допомогою практичних задач і використані на основі сучасної статистичної інформації про розвиток національної економіки.

1.4. Наукова новизна.

Дисертаційна робота містить елементи наукової новизни, суть яких полягає в наступному;

1. Розкрита економічна суть методів статистичного і кількісного фінансового аналізу через їх основні категорії, об’єкти і математичний апарат.

2. Поставлені і вирішені методичні задачі розрахунку основних показників ефективного вкладання грошей, в тому числі і в цінні папери, які можуть бути використані в практичній роботі, а також в процесі підготовки кадрів для банківської, фінансової систем і економіки в цілому.

3. Виділено і подано класифікації, що стосуються фінансово-статистичного аналізу, зокрема: зведень і групувань, відносних величин, статистичних таблиць і графіків, середніх величин, показників варіації, економічних індексів, відсоткових ставок, фінансових рент, акцій, облігацій, векселів

4. < Сістематизовяш формули для обчислення

основних статистичних показників аналізу економічних процесів та методи обчислення рівня інфляції, вказано способи урахування інфляції у короткотермінових та довготермінових фінансових угодах, запропоновані тлумачення економічного змісту функціональних зв’язків між явищами і процесами, що закладені у кожній формулі чи містяться ь кінцевому результаті.

5. Узагальнені способи вимірюваїшя фінансової ефективності позичкових і облікових операцій, погашення боргів та розраховані таблиці складних відсотків для параметрів: ставки відсотків від 1% до 20% та терміну під 1 до 100 років.

6. Розроблена нова структура побудови підручника “Основи фінансово-статистичного аналізу економічних процесів”, яка відрізняється поєднанням основ економіко-статистичного та кількісного фінансового аналізу, теоре-

тичним обгрунтуванням викладених матеріалів та доступним практичним інструментарієм і створює нову методичну основу.

1.5. Теоретична і практична цінність роботи

Створений підручник повинен відіграти важливу роль в підготовці економічно грамотних спеціалістів для банківської, фінансової та всієї економічної сфери. Викладений матеріал у дисертації наочно демопструє на задачах і прикладах, як використовувати математичний апарат — формули не лише для аналізу діяльності окремого підприємства, а й для глибшого розуміння багатьох макро- та мікроекономічних явиш у суспільстві. Він взаємопов'язаний теоретичними та практичними викладками з окремими економічними та спеціальними дисциплінами, які вивчають закономірності суспільно-екопомічних явищ і служать теоретичною основою для економічного аналізу. Це ‘Основи економічної теорії’’, ‘•Політекономія", “Економіка і фінанси підприємств”, “Економічний аналіз", “Оскоьи грошового обігу і кредиту”. Зміст

НОВОСТВОреыОГО Підручника Відповідає Програмі Предмету “ОСНОВИ фІЯаНСОБО-

економічних розрахунків”, який викладається у коледжах, що готують банківських спеціалістів.

Виданий підручник значно покращить умови викладання та вивчення окремих економічних дисциплін, а також надасть велику практичну допомогу безпосередньо працівникам банків, бухгалтерій, податкових, страхових і статистичних органів, фондових бірж, інвестиційних компаній, пенсійних фондів.

1.6. Впровадження результатів дослідження

Проведені дослідження лягли в основу створення підручника"Основи фінансово-статистичного аналізу економічних процесів", допущеного Міністерством освіти України.

Викладеш в дисертації результати досліджень використовувались при читанні лекцій та проведенні практичних занять з предмету “Основи фінансово-економічних розрахунків” у Львівському банківському коледжі, Черкаському фінансово-економічному технікумі та Харківському технікумі банківської справи.

1.7. Апробація роботи

Результати досліджень доповідались і одержали схвалення па міжнародній науково-практичній конференції “Деньги, финансы и кредит в условиях формирования рыночной экономики” (Чернівці, 1993) на регіональних

науково-практичних конференціях і семінарах. Робота приймала участь у конкурсі навчальних посібників, підручників, який проводили Міністерство освіти України та Міжнародний Фонд “Відродження” і за результатами П туру отримала перший грант.

1.8. Публікації

За результатами виконаних досліджень опубліковано 6 наукових робіт загальним обсягом 23.9 д.а., в тому числі 20.4 д.а. належать особисто автору.

1.9. Обсяг і структура роботи

Дисертаційна робота складається з вступу, двох розділів, висновків, списку літератури, додатків. Загальний обсяг 327 сторінок друкарського тексту (18.2 да.).

2.0СН0ВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

2.1. Економічна суть методів статистичного та фінансового

аналізу та їх місце в ринковій економіці (Й9-|0^ • ~іЄоХ2.<у

Економічні процеси в державі можна розглядати як функціонування ціліспого живого організму, а в зменшеному вигляді — окремого підприємства. Життєдіяльність такого організму вивчається через економічно-статистичний та фінансовий аналіз економічних процесів. Як короткотермінова, так і перспективне планування роботи підприємств різних форм власності в умовах ринкової конкуренції неможливе без глибокого аналізу попередньої їх діяльності та діяльності підприємств-партнєрів, оцінки умов, що склались на ринку, в державі.

За умов ринку кваліфікований економічний аналіз діяльності підприємства і планування його роботи на майбутнє повинні проводитись за допомогою прийомів та методів статистичного та фінансового аналізу.

На відміну від попередніх підручників, присвячених статистичному економічному аналізу, в даній роботі методично поєднано економіко-статистичні та фінансові методи аналізу, показана доцільність такого об'єднання та практичне застосування в умовах ривку, розвитку конкуренції,

За допомогою основних категорій статистичного аналізу поетапно розглянуті основні завдання статистичного дослідження — збір, обробка й аналіз

статистичних даних. Детально продумані класифікація видів, форм і способів статистичного спостереження та програмно-методологічні і організаційні завдання його проведення, як першого етапу дослідження, а також класифікація зведень і групувань — другого етапу досліджень. Методика проведення первинного та вторинного групування статистичних даних продемонстрована на конкретних прикладах з фінансової, банківської практики.

Чільне місце в роботі відводиться аналізу статистичних даних, як найважливішому етапу досліджень, розкриттю змісту та економічної суті узагальнюючих показників. Викладені основні означення абсолютних, відносних, середніх величин, показників аналізу рядів динаміки, економічних індексів, .за допомогою словесних та математичних формул, показані взаємозв'язки між величинами, дані тлумачення економічного змісту отриманих результатів обчислень.

Лзтср використала влас:«у нстодаїку викладання ряду те*», зокрема, про середа і величини, ряди динаміки, індекси, дисконтування майбутньої вартості грошей, фінансові реагги, еквівалентність відсоткових ставок і платежів.

Для кращого практичного розуміння основних показників аналізу рядів динаміки та поєднання знань з даної теми із інтересами рядового вкладника вільних коштів розглядається задача, в якій крім обчислення ланцюгових показників аналізу рядів динаміки і середніх значень цих показників для трьох підприємств, пропонується на основі отриманих результатів зробити висновок про роботу цих підприємств протягом зазначеного періоду і визначити підприємство, акції якого варто було би придбати власнику вільних коштів.

Тут же пояснено хід розв’язування даної задачі, оформлено результати обчислень і зроблено аналітичний висновок, який поєднує статистичний та фінансовий аналіз.

В підручнику досить грунтовно подана тема економічних індексів, починаючи від їх суті, методики побудови, ролі в економіко-статистичному аналізі до застосування при вимірюванні такого макроекономічного явища як інфляція в сучасних умовах розвитку української економіки.

Дисертаційна робота містить методику викладення елементів кореляційного та дисперсійного аналізу при вивченні взаємозв’язків між явищами, процесами та виявлення загальної тенденції розвитку явищ. Тут показано, що в результаті визначення ряду статистичних характеристик, які відбивають тісноту і напрям взаємозалежності між ознаками, статистично можна виміряти

взаємозв’язки між економічними процесами, що дає змогу надавати науково обгрунтовані прогнози у різних сферах суспільного життя.

Як виявити наявність зв’язку між явищами, визначити його характер і напрям та кількісно виміряти цей зв’язок? На ці запитання дано відповіді у підручнику, а на прикладі діяльності десяти банків міста продемонстровано визначення тісноти взаємозв’язку між обігом коштів та прибутком, шляхом обчислення лінійного коефіцієнта кореляції, що підтверджує тісне переплітання методів статистичного та фінансового аналізу.

В дисертації, описуючи методи кількісного фінансового аналізу за допомогою основих його категорій, автор вибрала об’єктами фінансових угод підприємства різних форм власності та фінансові установи, банки. З позицій кредитора і боржника розглядаються вигоди і втрати від конкретної фінансової операції. В дисертаційній роботі показані шляхи і методи вигідного розміщення вільних коштів підприємств та раціональне залучення коштів зі сторони. Облікові та позичкові операції банків висвітлюються при умові збереження принципу фінансової еквівалентності, що дуже важливо для підтримування партнерських відносин між банками і його клієнтами за умов ринку.

2.2. Аналіз мегодкчшгх підходів до поедпання ексноміко-статистичшіх і фінансових методів аналізу 5с.! GO -І+С)

В основу розрахунків вартості грошей у часі покладена концепція теорії фінансіз , що одна грошова одиниця (3 г.о.) сьогодні має більшу вартість, ніж одна грошова одиниця завтра, через місяць, рік. Гроші втрачають с воет вартість через інфляцію, ризик, схильність до ліквідності. Річний темп інфляції знижує купівельну спроможність грошової одиниці на таку ж величину. Ризик означає непевність у майбутньому, його неможливо передбачити наперед, тому кожна фінансова угода має пєеиий відсоток ризику. Схильність де ліквідності грошей коливається. Найбільш ліквідні “живі” гроші. Водночас гроші, вкладені у цінні папери, товар та ін. вже менш ліквідні, бо для переведення їх знову в гроші чи товар потрібен час.

У дисертації показано, що будь-яка сума грошей розглянута через призму часу матиме три характеристики: початкову вартість (Ро)~ вартість на початок відліку часу; теперішню вартість (Р)- на будь-який момент часу; майбутню вартість (S)- на кінець відліку часу. В іноземній літературі, перекладах кінцева сума боргу (Future Value) позначається FV, а теперішня вартість (Preseht Value)-PV.

Щоб початкова сума грошей не втрачала своєї вартості, на неї повинні наростати відсотки за ставкою не меншою від норми банківського відсотка. Наприклад, якщо банківська річна відсоткова ставка 30%, то через 2 роки сума12500 г.оловияна перетворюватись у суму не меншу 20 000 г.о., в іншому випадку початкова сума знеціниться.

Як висвітлюється в роботі, за умов ринку часто виникає задача протилежна до попередньої, коли аа кінцевою сумою грошей (нарощеною) треба визначити теперішню чи початкову їх вартість. Вона розв’язується шляхом дисконтування майбутньої суми грошей протягом двох років, що наочно видно на схемі:

Схема 1

Сума (г. о.) Рп = 12500 ?! = 16250 Р» = 20000

Лінія часу [--------------------------1----------------------1

початок 1 рік 2 рік (кінець

відліку відліку часу)

часу

Дисконтування проводиться двома способами, в яких використовується два види ставок — ставка відсотків (математичне дисконтування) та облікова ставка (банківське дисконтування).

Поняття теперішньої вартості майбутніх доходів і дисконтування займають значне місце в аналізі фінансового стану підприємства, бо саме вони враховують фактор часу. Фірма, що має намір будувати завод, купувати обладнання, спочатку повинна зіставити капіталовкладення, які їй слід зробити зараз, з додатковими прибутками, які принесе їй новий капітал у майбутьному. Для прийняття остаточного рішення необхідно провести математичне дисконтування майбутніх прибутків.

В дисертації аналізується потік майбутніх прибутків, аналогічно як і потік боргових платежів, які нагромаджуються і утворюють фінансову ренту (аннуїтет).Вартість цих платежів на початок та кінець відліку часу буде різна. За допомогою схем показано процес нарощення та дисконтування рентних платежів протягом трьох років, якщо банківська відсоткова ставка 5% для глибшого та доступнішого сприйняття теоретичних викладок.

Процес нарощення рентних платежів

Платеясі(г. о.) Лінія часу |-

100

100

початок

відліку

часу

Схема 2

110,25

100

-> 105 -> 100

315,25

З

(кінець відліку часу)

Нарощена сума ренти через три роки буде рівна 315,25 г.о, якщо щороку надходіїтиме 300 г. о.

Розрахунок дисконтній платежів

05,24 •*"

90,70 <—

83,38 <—

272,32

Пяатежі(г. о.)

Лінія часу

початок

відліку

часу

100

100

і

100

Схема З

З

(кінець відліку часу)

1

2

Теперішня вартість майбутніх трьох платежів у розмірі 100 г.о., які щороку надходитамуть, рівга 272,22 г.о.

В дисертаційній роботі висвітлені теоретичні і практичні основи фінансових рент, які мають широке застосування в діяльності підприємств різних форм власності.

Тут також показано застосування рент у банківській практиці при розробці різних способів погашення кредитів, створення погашувального фонду. Формування фондів за рахунок періодичних внесків у вигляді фінансової ренти та пов’язані з цим відповідні розрахунки використовуються у діяльності податкових, страхових, пенсійних організацій.

2.3. Обгрунтування методів розрахунку венозних показників ефективного вкладання грошей

В дисертації через ссловні категорії і об’єкти викладено екокомічяу суть методів статистичного і кількісного фінансового аналізу. За умов ринкової економіїси, розвитку конкуренції дуже важливо точно визначити час впровадження у виробництво нових товарів, технологій, стежити за поточними потребами ринку товарів і послуг, щоб найбільш вигідно вкласти вільний капітал. Зробити правильний вибір допомагають фінансові розрахунки теперішніх та майбутніх доходів підприємства, ефективності вкладу грошей у певну справу, ввдод і втрат кредитора, боржника. Основна мета фінансового аналізу — це досягнення максимальних доходів шляхом застосування різних економічних прийомів і методів при мінімальних затратах і ризику, які не важко обчислити статистичними прийомами і методами. Оскільки розширення виробництва, випуск нових товарів, закупка технологій дуже рідко проводиться без залучення “свіжих" коштів, та підприємствам доводиться позичати ці кошти. Закон України “Про банки і банківську діяльність” (ст.З) передбачає, що кредитування — це банківська діяльність, тому “кредитором” виступає банк, але у випадках передбачених законодавством України може бути й інша, не банківська організація.

Об'єктами фінансових розрахунків, як відомо, є дві сторони — позичальник і боржник, підприємства партнери чи конкуренти, між якими укладається фінансова угода або контракт.

В кожній угоді сторони домовляються про відповідні терміни, дати, періодичність грошових надходжень або їх виплат, суму позички або ціну товару, розмір відсоткової ставки.

В дисертаційній роботі показано, що відсотки, як плата за користування позиченими грошима, капіталом та відсоткова ставка, як норма вимірювання відсоткових грошей за певний період часу є основними категоріями кількісного фінансового аналізу. Поняття відсоткової ставки дає змогу не лише виміряти частку (%) прибутку від нагромадження відсотків на суму боргу, а й порівняти різні види інвестування (вкладення) грошей, обрати найбільш вигідний.

Тут даються визначення, умовні позначення та розглядається практичне застосування різних видів відсоткових ставок: ставки відсотків, облікової ставки, ставки ефективності, номінальної, простої і складної ставок. На

основі принципу фінансової еквівалентності показано взаємозв’язок між еквівалентними ставками.

Процес нагромадження суми боргу за рахунок росту відсотків відбувається за арифметичною та геометричною прогресією. Прості відсотки, які використовуються при короткотермінових фінансових операціях нараховують за простою відсотковою ставкою від початкової суми боргу. В залежності від бази року та методики обчислення терміну користування грошима (точної чи наближеної) прості відсотки ділять на звичайні, комерційні і точні. Найбільш поширені на Україні комерційні відсотки, які найвигідніші кредитору. Складні відсотки нараховують за складними відсотковими ставками щоразу зід нової суми, том у нарощена сум?, боргу в довготермінових фінансових операціях обчислюється як сума членів скіечєіїної геометричної прогресії за формулою

. 3-Р(1+і)п,

де: 5- нарощена сума боргу,

1‘- початкова сума боргу,

і- складна ставка відсотків,

п- термін користування грошима у роках

В роботі наведені конкретні приклади використання простих і складних еідсотків у різних позичкових та облікових операціях, при нарахуванні доходів від цінних паперів, визначенні поточної ціни акцій, облігацій, а також платежів. Для спрощення обчислень нарощених сум складних відсотків використовуються таблиці складних відсотків, розроблені автором для параметрів: ставки відсотків від 1% до 20% та терміну від 1 до 100 років, які розміщені у додатку 13.

2.4. Оцінка доходності цінник паперів та фінансової

ефективності альтернативних вкладень (є - -50, (з.з ; І.Ч)

На основі Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” (1991р.) в дисертаційній роботі розглянута класифікація цінних паперів, а також даються основні методи визначення теперішньої вартості акцій, облігацій, векселів і доходності від цих цінних паперів протягом всього часу їх існування.

Розглядаються ефективні варіанти поведінки емітентів (АТ) та власників цінних паперів у різішх ринкових ситуаціях. Всі логічні міркування супроводжуються практичними розрахунками на конкретних або умовних прикладах, які відображають особливості отримання доходів від кожного виду цінних паперів в ув’язці з їх класифікацією. Сам перелік різних видів акцій,

класифікація акцій свідчить про їх різноманітність на ринку акціонерної власності і одночасно про необхідність освоєння ціс! різноманітності з метою ефективного вкладання вільних коштів. Власник акцій може отримати від акцій доход від: а) дивідендів; б) підвищення ринкової ціни акції; в)

збільшення кількості акцій в результаті їх подрібнення. Вартість привілейованої акції можна вирахувати як майбутню суму вічно» ренти, оскільки фіксовані дивіденди від неї утворюють вічну ренту.

де : D - сума щорічного дивіденду на привілейовану акцію,

к - ставка дисконту, встановлена банком.

На вартість звичайної акції впливають дуже багато факторів і тому ії обчислення с наближене.

При розгляді можливих видів облігацій основна увага в роботі приділяється облігаціям підприємств, акціонерних товариств. Власники облігацій можуть отримати лише два джерела доходів — дисконт від різниці цін та ставки твердого відсотка, що вказується на номіналі.

Для обчислення теперішньої вартості облігацій в роботі показано, як проводиться математичне дисконтування майбутніх відсоткових платежів та номіналу облігацій, оскільки він сплачується при погашенні.

Спростити громіздкі розрахунки допоможуть Таблиці складних відсотків (Додаток 12), де кояаіа знайти коефіцієнти теперішньої вартості аниуітету (PVJFA (d;n)) і дисконтний множник (PVIF(d:n))

" Класифікація векселів дозволяє глибше зрозуміти особливості вексельного обігу, а для обчислення доходу від векселя прозодиться банківське дисконтування його номікалу.

На конкретних числових прикладах в дисертаційній роботі розглянуті різні альтернативні варіанти отримання прибутків від цінних паперів та інших фінансово-кредитних операцій, комерційних угод.

Ступінь фінансової ефективності, як правило, вимірюють у вигляді річної ставки (норми) відсотків, частіше складної, рідше простої.

Розв’язання проблеші вимірювання та зіставлення ступеня доходності фінансово-кредитних операцій полягає у розробці методів розрахунків деякої умовної річної ставки для кожного виду операцій. Цю ставку називають

по-різному: у простих депозитних та позичкових операціях вона називається ефективною ставкою; у розрахунках з акціями- це реидит, з векселями - норма прибутку за векселем; при оцінці облігацій - повна доходніеть (ПД).

Нарахування відсотків на вклади за ставкою ПД забезпечить виплату всіх передбачених платежів. Чим вища ПД, тим більша ефективність операції. Величина ПД є не лише вимірником доходності операції для кредитора, а й характеризує ціну кредиту для боржника.

В дисертаційній роботі наведені формули для обчислення доходності різних позичкових та облікових операцій з врахуванням комісійних.

2.5. Особливості фінансово-статистичного аналізу

з умовах росту інфляції'''7-0 " ^150- $.0

Інфляція, як мгхраекоікжічиг явище, що веде до підвищення цін, зниження темпів економічного розвитку, знеціню? гроші і негативно впливає на всі сторони суспільного життя, стала характерною рисою економічної дійсності. З ростом інфляції особливо страждають люди, оскільки їхня заробітна платня не відповідає споживчим потребам. Тону при аналізі інфляційних процесів у державі на перше місце слід ставити людину — конкретного виробника та споживача суспільного продукту. Населення повинно знати реальний рівень інфляції, а уряд, в свою чергу, робити можливі кроки для '‘пом'якшення удару” від інфляції.

В дисертаційній роботі описані методи статистичного вимірювання розмірів інфляції у вигляді індекса споживчих цін, індекса вартості життя; індекса купівельної спроможності грошей, темпу інфляції; рівня інфляції; індекса інфляції, наводяться формули для обчислення - кожного із перелічених вище показників, розглядається їх економічна суть. Ці розрахунки зобов’язане проводити Міністерство статистики не рідше раз в місяць і через пресу повідомляти населення, керівників підприємств про реальний рівень інфляції. Оскільки всі показники вимірювання інфляції є відносними величинами і вимірюються у відсотках або коефіцієнтах, то їх не важко врахувати при проведенні фінансово-статистичного аналізу економічних процесів.

Так, у короткотермінових фінансових угодах слід корегувати річну відсоткову ставку, яка після врахування річного рівня інфляції (х) дістає назву ставка-брутто.

Під час проведення довготермінових фінансових операцій врахування інфляції необхідне у двох випадках: при розрахунках нарощеної суми грошей і при визначенні реальної ставки відсотків. В роботі виводяться відповідні формули для обчислення реальної нарощеної суми та реальної ставки, запропоновано метод індексації початкової суми платежу.

2.6. Використання наочних методів розв’язання практичних задач в еконоікіко-сга ти стичному аналізі

Особливістю підручника представленого до захисту е насиченість наочними прикладами, алгоритмами розв’язків задач, таблицями, графіками, схемами, додатками, що робить його доступним для розуміння та засвоєння навчального матеріалу.

В дисертаційній роботі таблиця використовується ке лише як форма раціонального викладення статистичних чи фінансових даних, а й метод розв’язування окремих задач. Так, задачі на середні величини, показники варіації, ряди динаміки, індекси доцільно розв’язувати табличним методом.

Наприклад. За даними про випуск продукції трьох сортів та їх собівартість обчислити індивідуальні індекси та загальний індекс собівартості одиниці продукції, . -

Випуск продукції та її собівартість

| . Вихідні дані | Розрахункові дані

І_______________ ___________________ _______________________ ..._______ _________________

Сорт продукції Кількість гкгетоз-леної продукції аа період, шт. Собівартість 1 піт. аа період, г.о. Затрать: на виробництво 1 нтт., тис. г.о. Ч

бьзисний <їо звітний «1 базисний 2о звітний 21 *1 Чі тис. г.с 2о Ч\ тис.г.о -

І 120 125 ЗО 29 3625 3750 87

II 140 150 24 20 3000 3600 83

III 90 78 8 9 702 624 113

Разом 7327 7974

92%

За допомогою пакету прикладних програм для ЕОМ “Суперкалк-4" швидко розв’язують не тільки задачі статистичного аналізу, в яких викорис-

товується табличний метод, а й задачі фінансового аналізу на розрахунки з простими і складними відсотковими ставками дисконтування, обчислення нарощеної і теперішньо! суми ренти, вартості акцій і облігацій.

Глибшому засвоєнню навчального матеріалу, розвитку аналітичного мислення сприяють класифікаційні таблиці, схеми, які подані у підручнику, окремі з них випесені в додатки. В основу класифікації економічних індексів, наприклад, покладено два різні критерії: за ступенем охоплення елементів; за способом побудови. Класифікацію за ступенем охоплення елементів легко зрозуміти за схемою;

А для зображення базисного та ланцюгового методів утворення відносних величин динаміки запропонована схема.

Ланцюгові відносні величини динаміки

Базисні відносні величини динаміки

Громіздкість окремих формул показників варіації вимагає раціонального підходу до їх розрахунків. Варто скористатися при цьому алгоритмом {див. нижче).

Алгоритм обчисленая показників варіації.

За формулами (1.8) або (1.8’) обчислити І |

______________________________________________________1

В дисертаційній роботі розглядаються основні елементи побудови статистичних графіків, класифікація графіків,методика побудови різних видів діаграм. Графічний метод узагальнення та аналізу економічної інформації використовується тут часто як при викладенні економіко-статистичних методів аналізу, так і кількісного фінансового аналізу.

2.7. Структура і зміст підручника “ Основи фінапсово-статистігчпого аналізу економічних процесів”(с. -З

В дисертаційній роботі розроблена поза структура побудови підручника, яка відрізняється поєднанням основ економічного аналізу, послідовним науково-теоретичним обгрунтуванням викладених матеріалів та доступним практичним інструментарієм.

Дисертаційна робота у формі підручника складається з двох розділів, які містять відповідно десять та дев’ять тем, зміст яких розкривається в невеликих параграфах.

Розкриття нової теми починається з виділення змісту параграфів, а закінчується питаннями та набором задач, для закріплення нового вивченого матеріалу. В процесі викладення нового навчального матеріалу виділені курсивом найважливіші позначення, поняття, терміни. В кінці кожного розділу зроблені зженоеки, які підкреслюють важливість теоретичних викладок та їх практичного застосування.

Суттєво доповнюють навчальний матеріал 14 додатків розміщеннях в кінці підручника.

Короткий зміст підручника.

Предмет, методи і основні завдання курсу.

І розділ.Економіко-статистичні методи аналізу.

1.1. Основні категорії статистичного аналізу.

1.2. Статистичні спостереження в економіці.

1.3. Зведення і групування статистичних даних.

1.4. Абсолютні і відносні величини.

1.5. Статистичні графіки.

1.6. Середні величини.

1.7. Показники варіації.

1.8. Елементи теорії кореляції.

1.9. Ряди динаміки та їх роль в економіці

1.10. Економічні індекси.

Висновки.

П розділ. Методи кількісного фінансового аналізу.

2.1. Категорії та об’єкти кількісного фінансового аналізу.

2.2. Розрахунки а простими відсотковими ставками.

2.3. Дисконтування за простими відсотковими ставками.

2.4. Еквівалентність відсоткових ставок і платежів.

2.5. Розрахунки із складними відсотковими ставками.

2.6. Фінансові ренти.

2.7. Планування погашення довготермінових боргів..

2.8. Обчислення доходів від цінних паперів.

2.9. Вимірювання фінансової ефективності позичкових та облікових операцій.

Висновки.

Список літератури.

Додатки.

Як видно в наведеного змісту підручника поєднання двох розділів, які відповідають завданням економіко-статистичного та фінансового аналізу є досить вдалим і глибоко розкриває економічну суть основних методів аналізу в умовах ринку. Підручник підготовлений для студентів вищих навчальних закладів, які готуються стати банківськими спеціалістами, бухгалтерами, статистиками, працівкіками інвестиційних коипьшй, податкових та страхових служб, фондових бірж- Водночас він буде корисний практичним працівшікам різних спеціальностей і галузей народного господарства.

3. ПУБЛІКАЦІЇ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ

3.1. Лапішко М.Л. Основи фінансово-статистичного аналізу економічних процесів, (підручник для підготовки молодших спеціалістів.) - Л:,.“Світ”,1995-18,2 д.а.

3.2. Лапішко М.Л., Смовжеико Т.С., Левченко В.М Інфляція.Застосуванпп екокоміко-статистичних та фінансово-економічних розрахунків в період росту інфляції-К.:, Укр ЯТІ, 1994.-0,8 да.

3.3. Смовженко Т.С. Лапішко МЛ., Турка Р.Ф. Розрахунки доходів від акцій та облігацій. -К.: Укр НТІ, 1994.-2,4 да.

3.4. Смовженко Т.С., Лапішко М.Л., Коцовська P.P. Розрахунки прибутків від вскселів.-К.:, Укр НТІ, 1994.-0,8 д.а.

3.5. Лапішко МЛ. Роль та методи кількісного фінансового аналізу в діяльності підприємств.- 36. Соціально-економічні проблеми управління регіоном в умовах ринкової трансформації економіки.-Л.:, ЕРД НАН України, 1995.-0,8 д.а.

3.6. Смовженко Т.С., Лапишко М.Л. Проблемы учета инфляции а Украине. (Темзы научяо-практической конференции), Черновцы 1893.-0,1 дл.

АННОТАЦИЯ

Лапишко МЛ. “Основы фгіміїсава-стяатякстическаго анализа экономических процессов”.

Диссертация ка соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальностях 08.0б.01.-Экономика предприятий и формы хозяйствования;

08.04.03,-К.редит, банковское дело и денежное обращение.

Институт региональных иследований НАН Украины.

Защищается диссертация в форме учебника, з которой изложены методические подходы к использованию методов и главных приемов экономико-статистического и количественного финансового анализа на основании объединения этих методов и приемов з процессе подготовки экономических кадров, а также в практической деятельности банков и предприятий разных форм собственности.

M.L. Lapishko “The Principles of Financial and Statistical Analysis of Economic Processes".

Thesis for the degree of Doctor of Philisophy (Economy), the specialities: 08.06.01 - “The Economy of the Company and Methods of Management'1; 08.04.03

- “Credit, Banking and Money Circulation”.

The Institute for Regional Research of the National Academy of Sciences of Ukraine.

The thesis is defended as a text-book. The following issues are being stated: the methodical approaches to the use of methods and main techniques of economic & statistical and quantitative financial analysis on the basis of these methods and techniques in the process of training for business as well as in the activities of banks and companies of various forms of ownership.

Ключові слова: екоіюміко-статистичшій аналіз, кількісний фінансовий аналіз, відсотки, відсоткові ставки, принцип фінансової еквівалентності, фінансова рента, дохідність, ефективність операцій.