Проблемы внешнеэкономических связей в украинской экономической литературе 20-х годов XX века тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Ряба, Ольга Игоревна
Место защиты
Киев
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.02
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Проблемы внешнеэкономических связей в украинской экономической литературе 20-х годов XX века"

КИ1ВСЫИЙ НАЩОНАЛЬНИЙ УШВЕРСИТЕТ 1МЕН1 ТАРАСА ШШННКА

Р Г Б ОД '

5 •■"м • ■> правах рукогшсу

I Ь |.905'

• РЯЕ& ОЛЬГА 1ГОР1ВНА ..'

ПРОБЛШ ЗОБШШЙБОЕКОНСМГЧНИХ ЗВ?ЯЗШ В УКРАШСШЙ ЕКШШ1ЧН1Й ДТЕРАТШ 20-х РОКШ XX СТ0Я1ТЗЯ

Спец1ашйсть ОО'.ОЬ&Ьг - екояш1чна 1стор1я та 1с?ор1я еконш!чно! думки

Аауорсфера»

дясертадИ на здобуетя паукового ступэвя кандидата еконсы|чвих.ваук

Дисертац1ев с рукопио.

Робота виконана на кафедр! управлiння зовшшньоеконом^чними зв"язками та маркетингу 1нстнтуту «¡жнародних гндносин КиУвського над$онального университету iMSHi Тараса Шевченка. Науковий хер{вник - доктор економ!чнизс наук, професор Кредисов А.I . . 0$ini(toi опоненти: . -

доктор економ!чних наук, професор Панченко С.Г. кандидат економ!чних наук, доцент Бодров В.Р. Провiдна орган!зац1я - 1нститут економ1ки HAH УкраУни. Захист В1дбудеться "Xб" року о /У/ годиш

на зас}даниi спец1ал13овано'1 вчено!' ради Д 01.01.16 у Кигвському нац!ональнону ун!верситет1 iiieni Тараса Шевченка за адресов: 252033, m.Khi'b, вуя.Володимирська, 60, аудитор!я 324.

3 дисертащею можна ознайомитись у науков1й б1бл}отецГ Юпвського нац{опального университету }мен1 Тараса Шевченка. Автореферат розгсланий " Vtyr^Y. v-1995 року

Вчений секретар

спрц1ал}зовано! ради ' | ^teA^A <^Леоненко П.М.

1.3АГАЛБНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн!сть теки. 3 моменту проголоиення в 1991 род! Унра!яи незалежков та сувереннсю деряазов ¡Я дозелося з! ткнугася з багата-ма складни,-.« еконсм!чнкмя проблемами. Спрсба перейти за коротка» прсшхок часу в1х командно-адаИ(1стратшзно! система до рншшэоТ, намагання якнайшзлдше перетворити велик! иотеяц{йн1 мозашвост! краТни в реальнгсть, на жаль, не дали ефсктивного результату, Народне государство УкраТни переяквае кризу.

Разш з там зд!йснюеться 1нтенсивний позуя еиях1в вгходу !з пього стану, напрямн!в оздоровления економ!ки та побудовя власяо! :лодел! сошально-еконсЫчкого рсзвжтку. Вазяяве м!сце а сденарЯ становления е^ектпвного нинКмшльного райкового господарства выводиться розэдтку зоэя!шньоеконда!чнях в!дносяк УкраГки як з а;о-лоднмк незалэккями кра1намя, що утворалася на основ! коливяього СРСР ! також переходить до рпнкозсго талу в1дноаш, так I дерза--вами роззллуто! ряихозо! жснаИхз та краТнамз, що розвззавгьат.

Сьогодн! в усьсиу сЫг1 здобуття справаньо! кезалегяост! лосята еться из на плюсах еконсм!чно! в!досаЗлаяоо51, г., еавпеш, на оспов! ак-гтант! участ! в шкнараяксну под!л! дран!, екокш1ч- ' нему та кауксг,о~?ехн!чному об:.".Iн5.

Розсудсза кеэалегио! Укрз!яа об"ектато потребуй вход^зкия II у св!тозе госпс-йрстзо на орган! задШго-еконсяЛчктс засадах рин-козих Ыдносик, на принципах р1внопрэвнсст! та взаеуло! зигоди у- ся1врсх51ткш;тз1.

УсШияе варганя поставивши завдаль ко маелнме без пиления яосв1ду лддстза та. особливо, власно! кра!ни. Зверяенкя до вето-к5в теорЯ та п№ктакя, спрсба сзертася ка пепередкгсцв у роэ-робц|. сучаскнх екопш1чпих моделей I прегнозузакн! мгйбутньего еконса!ш У5сра1на в аакояогирншх.

Дссз!д пая безп!нягй та уя!кальяпй. Поряд з реалгшка усд1ха-

MZ. y нас кале uScae прорахувка та помияки. Тому «инка ксккого отаву хосподарського буд!внзптэа в Hsmiñ KpalHi не мохе бут;: однозначно».

Д1алектичне розум'тня cyrl коеного етапу розвптку Укра11гл лк у снгад! царсько! PooS!, так i Радянського Союзу передбачае ос-ыЕсдення Eciz його плхс i б та м i ну с i б ; вчать нас рсбига висковка i уникати пшилок минулого в еучаснкх уловах; враховувата все шкке, цо нагромадиене наукою t практике» на протяз1 ниття дек!ль-кок покоя!къ нааого пароду.

Керушись'ус1ма ввще згаданими м!ркуваяюши, ка обралв для до-сл1даквя 20-tí рока нашего стол!ття. При цьшу кг ваходвли з того кёзаззречкого факту, що початок 20-х рок1в був ознаменований для Укра!$а obítoeíS.5 визяаняя II як суверенно! дерзсава, Вена впер-ше влоггуидяа та сз!тав шу ринку як кезалегашй суб"ект м1якароднпх екшоьйчкюс в1даосгк. Про це св1дч£ть !снування доаоаланосг! Mis PocîeB i Укра!кся про под!л кра!к св!ту на зони впляву, розбудава власно! сдетага орган!в з0зн!спвсекоаш1чЕо! д1яльност!, акреда--тсц!з б багатьох jspsasax укра1ксыйж торгшгх предстаьййцтв, п!д-паоаакяг Увра!ноа nUaro рш^ uixsapessaax торгсеих угод. 1 як! б пстляде 42 níjoceasa до розгдаду ' стансзлевкя та розздажу Укра1нсь~ ko'í дзреавз кз i сзывала съогодн!» безяарачно, и'о ка початку 20-х рок!э- yspalmi такк orpsasans вяасиу дэргавяЁеть. Безперочно Î те, до поступсзо, з утвореяшед СРСР та ib згертанкяы НЕПу дер-зшша сгиост1&в!сп> УкрсЯпа nanjssUEui.rox es 20-х posta практично була. ¡лзез-ез, nmiiEsab-;

{нтерос до 20-х рок!с г^слд^асться i tavEO розпочата в «ей яср!од нсеа езонаЛчна EOziTssa означала перех!д до рзкказгк в!д~ иссиа. Одпсчаспо в r.t peas зростас кер1виа роль дергааз. I якдо сьстода! nposlsaoa вроблаасэ евонса!чно1 пол! как а взааюд!я дер-

- s

жавних, в першу чергу, планевих, та рянкових регулятор!в еконсы1ч-ного розвктку, то за час!в ilMy така взаемод!я стала реальн!ств i показала сзою еа>ективн!сть у nopiBHHKHÍ з системами, де Ti ado iHiaí регулятбри абсолютизувалася.

Нев!д"алноя складовою частиноя економ!чноГ пол!тшш дерхази е -Н зовн1шньоексном!чна пол!тика. Зрозум!ло, що взаемодгя'деряавшк та ршгкових вазел!в управляет мала м!сце i в пронес! становления зовн!шньоеконом1чних зв"язк!в УкраШ пер!оду Шу. Бона проявилась у пседнаня! дергазно! монополН на гс..ш!ине тсрг1влп та дозв!льно-заборонко1 система, у поеднанн!'ада!н!стратлвнзх та еко-ном1чнах !ясгрумент!в регулшання, Ознайсмлення з досз!дом проведения зовн!пньоеконот!чно! пол!тики, виходячл з потреб еьогодення, е, на налу думку, в зкачн!й mí pi цГкавим í псвчальним.

::0-Ti р'окк заслугозують на увагу, нарешт!, ще й тал, цо у пей час ду^е серйозно i шпдко предавала еконсм!-чна дужа УкраТки, яка залипла доспть багато матер!ал!в для рсздум!э cboIm нащадкам,

В 20-Tj роки i серед кауховц!в, I серзд прая"Л1к!в булс розущн-ня рол! /необзпдяост!/ грунтовно! теоретично! подготовки в crrpaBi налаго;.—еняя еконашчних зв"язк!в- Укра!нг !з sgbhíehím cbítom. Давно к вiдомо, шо будь-яка справа, за яку беруться не озбро!вшиеь конкретяамм знаниями та без ч!тио охресле:гих планхв, з петузкх.зге хвилин прнречева на провал. Сам! вчеь! з жалем констатувэдп, со т. початок 20-х posta в Укра!н! практично я1яого не Оуло зройлеис кс влечению основ них а-гсад- м1янародних еконсм!чних в1дкосик. Воли вказувалн на натальну потребу направления такого станозкца,

Серед питаяь, як! пШймалп украГяськ! науковц! впродозж 20-х FOKÍB, було доотйдзення базовкх осноз'св!тового господарстта -ц|жиародяого дод!лу праш та м1Енародного обм!пу.

Науковц! всебгчяо анал!зували !снуш! в cbítcbü! практип! спс-

теш зовн1шньоекоксм1чяо1 пол {тики, розглядаичи Ix з позицп: еко-HOMi4HO! доц!лы:оот! в тих чи !клих уыовах i-сторичксго розвитку. Вякористовухш нздбання евJtoboi екснсг-ично! думки i практики та враховувчк особливом! еконоьйчкого стану УкраТни на той час, укра!нськ! економ!ста давали рекомендацП щодо розвитку зовши-аьо2Коном1Чно1 политики укра!нсько! дзржави.

Э урахуванняи стану та потреб народного госпог4арства Укра1Нй, вчеш д1йшли висновку, що.незваяакчи на ¡снування р!Зно;.;аштш1х н:орм мшкародннх екокемгчягас зв"язк1в, в УкраШ впродовк тршзало-го периоду пануватяме "лише зовншня торПвля. Ось чому така пллька "увага з 20—тi роки прид}лялась саме зозн1Пн;ьоторгов!й псштиц1. Ценгрс;; нзукових Д0СЛ!Дг.ень став пошук та розробка найб1льи прпй-кятяих для Укра!ни шляк)в розвитку зевшшньо! xopriB^i.

СтугМяь досладгенсет! теми'лисортадП. Озкайсг/лення э сучасшши науковиш даорглами лозводяе зроблти висновок, що ссташШл част багато автор1в ззертавться до аналхзу л1тератури 20-х poKiB, нама-гаються простежити спадкоемн!сть в розробц* окремчх екояом1чкпх питаяь. Иайб1льщ глибокэ постановка багатьох вз^лгвих проблем в укра1нськ1й еконоаИнЦ* aiTspaTjpi 20-z рсгЛв висв1тлювалась в роботах Горк!но! Л.П., Деревянх!на T.I., Лортикяна Е.Л. Теоретич-нк£ доробок еконя.ист1в 20-х рок1в досл1дзуеться в колективн!й монограф! I "Стансюдёшш та розвиток радчнсько! екоко-.ичко!' науки

на УкрзЛн! /I91?-I937/"*tü новому кгвчальншу noctöimy для еко-

■ ?

ксгЛчких вуз ¡в та факультет! в "lCTopis окопом ¡чно! думки Украпгн".

' 1. Становление и развитие советской экономической науки на Украина /1917-1937/, Деревккяпн Т.К., Горкина Л.П. и др. К.Наукова думка, 1383.

2. lCTOphi економКко! думки Укра!ни: Навчалыжй пос!бник. Васильева F.X., Горька Л.П., Петровська H.A. та ¡н. К.ЛисПль, 1993.

На жаль, батата спадщина укра!нсько! економ!чно! л!тера?ура 20-х pokíb yes ще залшаеться не достатяьо Ешзченоо, зокрема ца . стосуеться проблем зовншньозконш!чннх зв"язк!в, як i п!д1йаа-лись економ!стами того пер}оду.

Протягсм тривалого часу ця тема к afee но досл!даувалася. Окрем! питания становления в 20-т| роки еконсм!чних зв"язк!в Укра!ни з кра!нами св!ту розглядались.юристами, пол!тиками та особливо !сторяками',

В еконсм!чн!й л!тератур1 дана проблема була практично випуце-яа з поля зору. Вяесок украТнськпх економ!ст!в 20-х рох!в в фор-муваяня теорЯ ы!янародних економ!чних в!дносннта !х дуьжй з приводу участ! Укра!яи в дих в!дносинах ще не стали предоетоа яаукового досл!даеяня.

Актуалья'1сть проблем, недостатке вввчеяня П та в!дсути!сть спец!альних праць, потреба в яних сьогодя! край необх1дна, ! вит-значялк виб!р дано! теки дксертед!йно1 робота,

Об"ектс;д досл!дження в дясертац! I е ухраТноька еколаЛчна л!-тература, яка вийма в св!т з 20-х роках нля1пньсго стол!ття. Вкояш!чна л!тература в Уяра1я! того пер i оду представлена голов-ним танга статтями в перЮдичиих друковатгс видагаях,- зокргма, в газет,эх "Украинский экономист", "Экономический бюллетень коиьпк-туряого бвро Госплана УССР"; з куриалах "Вестник внешней торговли Украины", "Б!льшовик Укра!яа", ."Наука на УпраТнГ, "Торговля

I. Раб!й Б.А. УкраГнська радянська держава в пер1 од в!дбудовя народного господарстза /1921-1925/. л.1961; Безроднзй 6.0, Участие советской Украинн в мездународннх связях СССР /1923-1929 гг/. Диссертация на соискание ученой степени доктора исторических наук. К.1990; Кадившая Г.П. Правовые форты монополии внешней торговли

СССР в их историческйд развитии. М. 1951: ____

Черн!ков 1.0. Друкня п!дтримка 1 спГвроб^тявдтво Угы1 у в|дносииах Радяяського Союзу зЕра!нами Близького та Середнього Сходу /1922-1939/. Л. 1973.

" - 6 Украины с,Востоком", "Хозяйство Украины", "Экономический бюллетень".

В пронес! досуйдкення використовувались зб1рюжи праць ук-ра!иських еконошст(в-?еоретик!в та практик!в, науков! прац1 окремих автор1Б, статкстячяо-економгчн! довхдшш! Укра'пга. Було опрацьовано документа з фонд!в Центрального дергавного архиву вщкх оргашв влада I органIв державного управл!ння Укра!ни. -

Предметов досд|дз;еняя обрано проблеми 'зовн!тньоеконом!чних зв"язк1в, як! п!д!ймалися в украТнськШ економГчшй л!тератур1 20-х рок1в. Вйвчеши шддкгають як загалько-теоретичн 1 положения укра!нських вченнх, так I !х практшн! рекшекдацЦ по роз-витну еконоШчних зв"язк!в УкраГни, !з закордонним светом. В робот! доолгднуеться досв!д Укра!ни в 20-х роках у налагсд-кенн! зовн1шньоекоясм!чяих зв"язк!в.

Метоп рисептад!йно1 робота е вивчення теоретичного доробку укра!нст>ких еконш!ст!в 20-х рок!в з питанв розвитку та фун-кц!онувиШ'я св1тового господарства, м!гнароднт: економ1чних 8в"я8к1в м!жкра1нами св!ту та узагальнекня практичного дос-в!ду Укра1на.в сфер! 8овн1шньоеконом1чно1 д1яльност!, набуто-го протягоы- 20-х рса1в ! який знайшов свое, воображения в еконш!чн!й л1тератур! того часу. . •

Для досягеення мети доел1даення у дисэртац!йн!й робот! були поставленн! так!' завдання: .

- анализ по1*ляд1е, що склалися в укра1нських ек.онш!чних колах в пер!од 1920-1929 рр з проблем зовк|шньоэкоиом1чних зв"яз-к!в, з позицШ досягнекь сучасао! св!тово! еконсм!чно! дака;

- розкрити подхода укра!нськнх сконси1ст!з 20-х рок!в до виз-начекня сут! та значения' таких клвчозвх основ ы!кнародких скоко-

ы!чних в!дносия, як м!жяародний под!л прац1. »Лгнародний об-м!н, св!тове государство, зовн!иньоеконш1Чна портика та !н.;

- досл!дити яляхи вир!пеняя питания участ! Укра!ня в м1жна-родних еконог.'Лчних в!дносинах та ощкка 1х екояоШстамя того часу;

- вияснпти позидН унраТнських еконсм1ст!в цодо становления та розвитку система управл^ня зовн ! пньоеконом I чижи зв"язкамл;

- показати значения теоретичного вивчення екоясь-! стамл 20-х ро-К1В проблеш зовн1пяьоекояом1чшх зв"язк!в для слого часу та д.тя наиого сьогодення;

- виявити можливост! та обгруятувати доа1льн1Сть використаяня досв1ду становления еконоШчних зв"язк!в Укра!ни з краТяахли св!?у протягш 20-х рок!в в умовах сучасного становления та розбудови молодо! Ухра!нсько1 дерзсави.

Методолог!чяу основу дзгзертац$йного досл!даеняя складае сучао-не розум!ння наукового ¡сторизму як принципу яаукового а! знания та eKOHCi.itчного аиал1зу в систем! !сторико-еконй.*Лчно! науки;

При робот! над дасертад!еи було використаяо ^алекткчний метод п! знания, який дае ноэупго!сть вивчата еконогЛчн! явища в розвитку та взаемозв'язку. Було застосовано метод теоретико-екгп ричного та критичного дослхдаення, що включав аяал!з та синтез, пор!вняшш та узагатьненяя.

Науксва новизна дисертац!йно1 робота полягае в тему, що:

- вперпе в 1сторик&-еконш!чн1й л!тератур! кокшгексно розгля-нуто велину наукову проблему пов'*язану !з участю Укра!яа в :д!г-народних екояом!чяих вгдносшах в 1920-1929 рр;

- розкрито нов!. стор!нки в !стор!! розвк-ку укра!нсько! еконо-ы!чно! думки, зехрема, система-газовая! вапрямки каукозого попуку укра!нськях економ!ст!в з питаяь м!хнародного еконии!чнсго с;ив~ роб!тництаа та-теоретично обгрунтувашш кики ооаовгшх пиых!в рог-

витку зозк!шньоеконом 1чнлх зв"язк!в Укра!нк;

- подано загалъну картину учгст! Укра1нж протягом 20-х рок1в в м!кнароднкх сконсулчних в!дносинах як на засадах В1Дноско! самостКшост!, так 1 п!сяя втрата II в зв"язку з утворенням СРСР та згортаннш НЕПу;

- ка основ! анализу та узагальнекь досв!ду Украши в розроб-ц! та зд!йсненн! зовн!иньоексном!чно1 пол!тики в 2(М1 рока доведено, ко практично единою реально Юнуючою в УкраШ йорлою м1к-народних економ!чних в!дносин була зовн!шяьоторгова д1яльн1сть; .

- в ^сторихо-еконоьичну Л1тературу введено ыалов1дш.и теоретал-Н1 даерела, арх1вя! та статистичн! матер1али.

Теоретична шнн!сть дисертацгйного досл^дяення полягае в тому, що заловиюеться значна прогалина в укра!нськ1й еконог,ичн1й науц! йо п!казШ та вадлявШ проблем!. Матер1алЕ дисертацИ дазоть лив!сть отриматк- досить ц!л!сну уяву про процес формування теор!! та практики м!жнародних оконш!чнех в!дносан в Укра!н! в 20-т1 рока.

В ппактачнс&у Е1Дноиенн} положения та весноеки, зроблек! в робот!, иозуть бути врахован1 та втсористан! при формуваян! пол!-тшск нало! дарзави у сфер! зоЕн!ткьоеко'нш1чно1 д!яльност! та ткни в1дшствамз 1 орган!зац!яш, як! зд!йснюють реал!зац!в ц!е! поя!тккн, налагодкулть кехшИзм екон алчного сп;1вроб!тшщтва з державами св!зу та забезпечують захлст надЮнальних !нтерес|в Укра1ни.

Пракгична значущ!оть визначасться ! вселив!стю вгкористання матер!ад!в дассртш!! при викладанн! курс!в "1сторН економ1ч-ко! даки", "йшком1чно! 1стсрП", "1сторН м!хнародних еконо-ы!чгас: в5дкосин" та "Основ ековш!чно! теорН".

Апрсбап!я ;тсертап!Йно! робота. Осковн! положения ! вясновкп. дпсйртад!йного досл1джеяня допов1далнся та обговоривалися ка за-

о!данях кафедри управл1ння зовн!шньоекоаом1чшаа зв"язкаия та маркетингу 1М8 КиТвського нац1ояаяьного ун!версгре?у !мен! Тараса Шевченка, висв!тлен! у ыатер!алах ряд? яауксво пракпгашх конференШй/в м.Киев!, 1991 та ы.Р1внв, 1993, 1995/.

За п!дсумкаыи викояаних досл!дкень опубл! ковано 5иаукових роб!?, загалыпш обсягом 1,9 друкованих аркув!в.

Структура робота. Щльта завдання дпсертац!йяого досл!дк1вя визначшга наступну структуру дисертацИ: -: - Вступ.

Розд!л I. Теоретичн! розробка ы!хнародного сп!вроб1тнлцтва.

. 1.1. Св!това господарство та закона Вето розлитку.

-1,2. Зм1ст, нехан1зн та напрямка рожяву дераавно! зазн1шньоеконда!чно! поя1тикя. •• Розд!л.2. Досл!даення проблема упревл!вня з03н!ЕНЬоехояш1ч-ноо д!яльн!ся» Укра!шг.

2.1. Орган! зад!йвй структура ущшйння зозя1шьо-екоясвИчнов д!яяьн!сто;

2.2. Ляструу.енти державного регугпааняз бсвн!епьо-економ1чно! д!ядвност! республ!кя; ; .

Розд!л 3. Розвиток зшн!пшьотрргсзах зв>*яза!в Угра!ш за 2его в1добразеяня в зпфа1нсш1Ё еконш!чнШ

л!тератур1. '.'•' .. . - •

Висяазка. ' : : '

Список використано! л1тературз.

Т5

II. ОСНОВШй Ш1СТ РОБОШ.

Глибоке ознайомлення з еконоШчною л!тературою 20-х рок!в по-казуе трений взаемозв"язок теоретичиих розробок з реальшши .пот- ; ребамв тогочасного сусп!льства. •

За'майже сШ рок!в в!йни та грсмадянсько1 смути Укра!на була доведена до стану ру1на. Нестача харч!в, палива, безроб!ття, практично пршшнияоса Бяробккцтво ?свар!в. Такий стая був характер -шй для вс!е| теркторН колкшньо! Рос1йсько! Ь.шерП.

Остаточно виснагенё сусп1льство було не готове до сошальних пёретворень, що шшяувалися б1льшовика!,о1. Та I напрямки створен-ня нового сусп1льства кер!вноо верх!вкою теоретично дискутувала-ся, а в практичному житт! м!кялися: в!д военного кшун1зму до НЕПу. Кра!на була охошгена'кразоа кер1вництва, зумовленов смертю Лен!на. Для селян, з метою сталулюзання виробництва, урядом ро-бижея певн! поблажки. Висунут! владо» ц!л! зд1йскювалися обе-реано, гнучко впродовж ус1х 20-х рок1в. Цей пер!од часто вваза-еться зешэтж в!ксы украТнц!в п!д владою Рад,

В. 20-т1 рс.си. впавнея!сть укра1нц!& у власних силах, 1хн! праг-некня переживали Пдне подиву в!дродкення. Це були рока в!дкосно-го л!берал!зму та шшрал!зму. в!дкритого змагання протилешшх 1дзй.

ЕконшЮш опрадышували проблема, як! хвилювали науксазий св!т не один десяток л!т { е!д глибшга розум!ння й вир!шення якнх в значи!й м!р! залежав- розвиток'як усього св!тшого господарства, так ! кожно! кра!ни зокреиа.

На рубек! XIX та П стол!ть все зшчш*шш'факторш еконоьЦч-него киття та економ!чного процв!тання держав св!ту ставть зов. н!шньоекояш!чн! в!дносини. Зрозум(ло, що даний факт вимагав пристально! уваги з бчку яауковц!в. Проте у 1922 роц! укра!нсышй, економ!ст троф.Соболев М. з пршср!ств констатував, що теор!я

- п"

м!жнародних економ1чних в!дносин поравняло мало опрацьоваяа, & р!зн! еконшиш насоли, зокрема марксизм, майке ие розглядали Я, зайыаючись бЬиш загальге&га економ!чними питаниями.

Серед украГноьких економ1Ст!в, як! серйозно займалися теоре-тичним досл!дженням системи св!тогосподарсышх зв"язк!в, перш за все потр!бно~назвати вчених, що розпочаля свою яаукову д!яльшсть задовго до под!£5 1917 року,! яких, по праву, мояка в!днести до укра!нсько! економ!чно! ел!та. Це викладач! Харк!вських вуз!в, професори Кочедяи-Шаповалов М., Соболев М., Фом!н П. та !н.

В.перш/й половин! 20-х рок!в спостер!гамсь зростаякя штере-су до данях проблем. Ряди досл!дник!в теор!1 та практики взаемо-в!дносин краТн св!ту поповнюють Дапковсыай I., Браславсышй М., Золотарьов А., Ратвер С., Фрей Л.

Проведений в робот! ана.-пз украГнських економ!чних дзерел тсгс пер! оду дозволяв, зробити два важливпх висновкя.

1. УкраТнськ! еконш!ста в пронес! досл!дяення зосередауваля увагу не лишз на сутн!стн!й, а й функц/ональн!й сторон! екояо-м Иного яввда. Так, проникаоти до глибшшо! сут! ы1кнародних еконш!чних в!дносин, вони -анал!зували !х ! э практячних позиц!й.

Mox.ua сказати, :цо завдяки сво!ы намаганням здШсяшати науко-в.'1л поаук в:1ходягчи з м!ркуваяв екона^Лчно! доц!льност!, украТнсь-к! вчен! уке яа початку 20-х рок! в зробили перш! кроки в еру, яку Лд.Гелбрейт а 1990р. назвав "ерою прагматизму".

2. Укра!яська науксаа думка працюзала не в!дособлено в|д св1-тово! економ!чно! науки, в она Сула нев!д"емнов складовон части-ною !! ! внесла свШ вклад у св!тсву яаукову скарбница.

Прегнучл д!кти. I стили ук?а!нс^к! яауковд! см!лпво дискутувалз з яредставяшсаш р!знах ехокаичяпх пк!л.■Вясуваачн т!.чи 1т\ положения, вояк н!ката не .здававмя до гояослгвнж.заяа. ]х аргу-.'

менташя була побудована на глкбокшу знанн! св!тового наукового доробку та практичному доев!д! як окремих кра!н, так i сагового cniBTtsapacisa в ц!лому.

В дасертааН показано, що на початку 20-х cokSb украТнськ! eKOHOMicra активно подключились до обговорення такого вершочерго-вого питания, як визначення сутгпсняття "csiTOBe господарство".

Так/Бчен! Фсмш П. та Ратнер С. под!ляли погляди н1мецького економ!ста Гармса Б. на евгтозе господарство як саыост!йну гос-подарську одяшпш, яка !снуе поряд з над!оналыаш господарствсы.

1нш укра!нськ! економ!сти - Волобуев М. та Фрей Л^трактува-т свiтове господарство як дшашчну систему виробничих в1дносш окремих над1шалышх-кошлекс1в ка баз! светового ■■. 'Под!лу npaqi. Даний п!дх!д до вазнаяення су?! св!тового господаротва, на нашу думку, кай0|лш\сп1взвучний 1з визначенням, яке в найб!льш поши-рениы серед еучаешх екоком1Ст1а!

В ддеерташ! показано, то,кезважавчн на розходаекня думок еко-ном!ст!в щодо сут! cpiTOBoro господарства,значения ы!зшародного под!лу.прац!, як оснози сис.теми cai тогосподарсышх звлязк1в, не визлккадо ¡;>якел сумн!в!в, . ■.

Укра!нсыс! вчен! розгладали удкнародний под!л прац! як впвдй р!вень сусп!льного под!лу прац1, який, в свою чергу, зчаходиться в пост!йному розвиясу. Так,- проф.Дипковськай I. в сзо!х досл!дзен-нях показав, що спочатку в- сфер! св!тового ринку кгрезакав под!л Iiis кра!каыи, як! виготоаляла сировкну, о!льськогосподарську та пршпелову яродукц!в, а пот!м в!я був допавнений розпод!лш у ви-

I. М1внародн! еконоы!чя! в1дносшт. Сучасн! Mlsnapa,®! еконш!чн!

■в!дйосина. За ред.ФШпенка A.C. К.. 1992, С. 15;

Основк еконошчяо! теорП. За ред. Мочерного С .В.

Терноп!ль 1993 С 590

Оснсвп еко1ш!чно!*теор!1. Пол!текокш!чшй аспект.

За род. Клинка Г.Н., Нестеренка В.Е, К., 1994, С.487-488.

робництв! р!зних прошслових товаров. Таким таном, вчений, розгля-даши перех!д В1Д спец!ал!зэцИ ц!ш сфер сусального вкробництва до предметно! слешал!згци окреких галузей, розкрив суть загаль-ного та часткового м^кнародкого под!лу прац!. В той же час не було сформульовано. визначень пих форд подглу пращ на св1Товому р!вщ. .

У своТх дославших укра!нськ1 екоком!сти виходкли з того, що 1снуе сукупн5сть природах та сусп!лышх фактор!в, як! форлують м1жнародний под!л прад1,' характер участ! у яьому тих чн хншх кра!н.

3 робот! звертаеться увара, що уже в той пер!од наш! вчен1 Вояобуев М., Коломейцев П. роблять висновки про те, що хз розвит-'-кем лвдського суспхльства все больше дом!нуе . ;-.под1л прац1 на основ! сусшльно-сошалыпзх углов, а роль пряродно~кл!матачнкх фактор!в зменшуеться. ' - -

В сучасннх уковах дане положения знаходитв все б!льио доказ!в та п!дтверд$ень„

Серед укра!кських вчених 20-х рок!в було ч!тке розум!кня, що система м!ждеряавнпх еконш!чгоос в!дносин функц!онуе ! розвива-еться на основ! обпектавних екояоШчних закон!в. Тему вони подавали детальному аяал!зу закони мгннародаого под!лу прац!, вартост!, попиту та пропозвд! I. Знания дут! обпсктпвшх еконешч-йих закои!в,. розум!ння,механ!зму 1х дИ та ум!ле застосувашш на лрактиа! здобутпх теоретачних знадз, - ось на думку укра1-ясышх еконси!ст!в, що е першочерговса задорукоо усп!ху краГнп у зста-новленн! ефекгавких з!дносин на зовн!шяаду ринку^

В робот! розгляяуто погляди Дашюз'ського I. та Соболева Н. щодо форлування вартост! на Шзшароднсду р1вя!, ц1ноутаоренЕЯ, рол! попиту та пршозицП. Глибшга. та всеб!чн!сть !х досл1даень дали п!детали характоризувата цше укра!нських еконоы!ст!в як приб!ч-ншс!в ранксвих в!днос®.

Досл1даушг розвиток мЛгшароднюс економ1чнис-в!дносин, укра-!нськ! вчен! активно обговорив али проблему взас.-.од! г нац!оналытх та м1»нац|ональш5х !нтерес!в. Справа в тому, що душ® вчених св!ту розд1лшшся. Ода! ввахали, що для св1тового розвнтку характерна тевденц!я поглиблення взаемозв"язку та взаемозалежност! кра!н св!ту, економ!чного переплет1ння нац!оналыпж екснс-.йк. 1нш! а. бачиаш. зростання тенденц!! до нац!овального самовнзначення, до зберехення та посштення е;сонш!чно! м1ц! ншцональних деряав.

Вчен! Укра!ни притримуваяися думки, що ц! да! протилешп тенденц!! е пост!йкши супутницями, вони нерозркаш н! в простор!, я! в час!. .

Причиною посилення тенденц!I до нац!опально! незалекност! е поглиблення !снусчо! екснш!чно! нер!вност! кра!н св!ту, праг-нення сйльн|шх Шдпорядкувати с об! слабших ! иазпаки - праг-нення слабших стати ур!вень з силыишзши.

Уке в 20-т! рока укра!нськш.ш вченими в!дзначалося вид1лення на св!тов|й арен! таких трьск економ!чних центрIв як США., Зах1Д-на Свропа та Япон1я. Приск!шэво досл!дхувалися взашозв"язки субиект!в СРСР. • ' '

Так, укра!нсытай екошаЦстВолобуев М.,пров!вши ретальний анал!в тогочасного фактичного стану взавмозв"язк!в Укра1нг ! Рос!!, показав нев!дпов!дн!сть теор^ев ! практикою Радянсь-кого уряду у царин! еконсм!ки. В!н доводив, що УкраТна, як ! за царя, лишаемля екояом!чзкдаколон!ев Рос!!.

Вслобуеа М. ствердкував, що еконсы!ка СРСР станозить не едане I одвор!дяв"0|лвл а комплект еконш!чнюс компонентов - регЮ^в.

I. Золобупн К. До проблеш укра!нсько! економ!кз.

//Б!льповшс Укра!ни. 1938., £ 2. С. 46-73.

Одним 13 таких компонент!» е Укра!на. А ксжен !з цих калдонент!в моясе не т!лькй сау.ос?!йно <5уякц!онувати, а й*безеумн1вно^бути частпною св!тового господарства, спирапчись на власний потен-ц1а!Г„ без посередющтва рос!йсвкоТ еконш!£ш.

Шдтршуючи прагйення кра!н до пол!тачного суверен! тету та державно! незалекност!, укра!нсвк1 еконо^сти застер!гали, що реал!! св!тового розвитку роблять немгаошвш досягнення павно! економ!чно! самост!йяост!. Вони гтопередяали, що пол!тика суверенитету мояе привести до екондалчно! замкнутости, до автаркП. 1де! про самодостатне господар<?тво у якого "е все свое" вносили до розряду м|ф1чнзх. На коякретних прикладах вони доводили, що розрив господарсышх зв"язк!в м!я кра!нгши не в!ддов!дае критер!а еконш!чно! доц!льност!, а стае галы.оа на шляху розвитку над!ональних продуктивных сил. . •

В робот! звертаеться увага на те, що аяалЦ 1снувчих систем зовн!шньоеконом!чно! пол!тики прив(в укра!нсЕйих економ1Ст!в до висновку про надзвичайну щк1длив|сть крайностей в проведенн! завн!тньоеконом!чно! пестики. Так, вказуши на необх!дн!ств зро-' стання рол! дерлсави, екоаом!ети Соболев К», Браславсыся! М., Коломейцев. П., Фрей Л. та !в; р!гсуча виступали проти. огульного протеки!он!эму, ж прота небезпетного для наш оналкю! еконшхка явища. На !х думку, зовн!шньоекЬнш1чна пол {тика павшада буш

динам !чною, гяучкою, враховувати коякретн! мояливост!, уыозн.!

~ - ' *

потреби дня. .1

В дисертац!! анал!зуються !де!-прогнози ¡додо розвитку ев!то-господарсвкях эв*язк!в, як! були зроблея!1 укра!нськимя екоясм!о- -тами Фш1кйм П. та Ратяерш С. Вони прсрокували. побудову едино! загальносв!тово! екоком!тно! пол! тики, якл вир!пуватине питания регулшаяня с®1тового виробництва, сз!тово! торг!вл! та тшпо-

' ■■■■,■ у; . ■ ■ - 16 ■

порту, грошового об|17 та кредиту, соц|альних проблем.

На думку автора, реалИ сьогодення засв1дчувть зд1йсненкя окремих передбачень'., зроблених в середин! 20-х рок|в. Приклад ал пього е спроби регултати св!тогосподарськ! зв"язки через систему укладаиня м1хнародних угод та створення мерех1 м!жнародних еконоы1чних орган!зац!й, €вропейсшхго Союзу та !к.

Значка увага в дисертацП приШляеться зовн!шяьоеконам1чн1й пол!твд! Укра!ни, яка зд1йскивалась протягсм 20-х рок!в 1, практично, вводилась до зовя! шаоторговоТ.

Тогочасна пол 1 тага держава в сфер! зсан!оньо! торг1вл! ув!й-ала у в!тчизняну ! св1тову !стор!юяк пол!тика ыонополП зов-в1шяьо! торг!вл!. Ухра!нськ! вчен!, на нашу дуыку, справедливо розглвдал» монопол!» зовн!шньо! торг!вл! як р1зяовидн!сть протек-ц! он! (лзъхо! поя! яжа. Под! б на пол! гика проводилася багетьыа.кра-!ка№в.р1зн1пер1ода. В!дм1ня1сть !!в Укра1н1 вбачаласяв б!лш р!шуч!8 участ! дзрхави у справ! зд1йснення зовя11пньо1 торг1вл!. В руках дерскав» було оосерехкеяо не лише справу дозвалу чи заборони скремих угод, а*в I контроль кад !х зм1стда. Впродов* пев-кого часу дергава була единим учасзиксы трргових в!дносин 1з закордонок.

В даоертадН. показано, що з подач! науковц!в питанвя доц!льно-монопольно1ор1€нтац11 а<тн!вньоторгаввх зв"язк!в на одну державу обговоривалося на стор!нках пресн, на з"!здах прац!вннк!в Уврзовн1штаргу. Практичним результатом таких обговорень стало раэ-ииреЕЕЯ суб"ект1в св 1 тагосподарськех зв"язк!в та закрЮленая за . дерасавов лише функцН контролю I квр!вшщяаа ус!ма операд!яш на зсвя!вньому ринку.

Проведше досл!дасенна дсвазуе, до саыост!йне дергавне кер!в~ нкцдаа ;'Л!йсгювалооя в Увра!в! иа протяз! липе даах рок!в -а

1920 по 1922 р!К. I хоча самост!йн!сть ия була вгдноснсю, оск!лв:а; основн1 напрямки зовншньоеконом1чяо! пол!тики Укра1нн узгоднува-лися з урядами 1кших республик, а кер1вшшзо зовн!шньою торговлей зд!йсншало Управления уповноза-кеного НЕЗТ РРФСБ при Радкар-кш! республпш, Укра!на мала власну розгалукену систему орган!з управления зсвн1ияьоа торг!влев. Це ! постШх! торгов! представ-, ництва в багатьох бвропейських та Близькосх!дних краТнах, це 1. Укрдеряторг, який викояував оперативн! функцН дерскави. Працшэав розвинутий штвпй апарат та в!ддёли л!ценз1й. За 1921-22 рр Укра-1ною окремо В1Д РРФСР було гп дггасако 48 власних угод.

Б робот! звертаеться увага на ! снуванкя з 20-т: рока розум!н-ня того, що кер!вництво та регулкшаняя темп!в розвитку зовн1иньо-торгових зв"язк1в повинно зд!йснюзатися гнучкиыи, ч1тко пращоши-г.ш органами. Зчен! вказували на недопустим!сть як розпорошеност! влади, так ! надм!рно! централ!зад! 1. На зальубагатьсм шла ¡деяа не довелося бута вт!леними у ниття.

В дясертацП показано, ¡до рсзробляючи механ!зтл зд!йснення державно! еконошчно! политики, в тему числ! ! зовн!шньо!, укра!н-ськ! вчен! ввагали за потр!бне використання як еконсм!чннх, так 1 ада! натратившее !нструмеяу1в деркавного регулювання. Зд!Ёснена в 20-х роках спроба поеднати планов! ! рякков! начала в управл!нн! ек"оном!ков показала позитивн! результата. Взаеглод!я плану I ринку в той пер ¡ад була мешшва лише т!та м!роп, якон> слан розглядався не як вольове ршення ! обов"язнова директива, а як рексплендаа1я розроблена на екон™!чн!й оенш!. Становления ада!н!стративно-ксмаядно! системи не дало мохливост! розвинутася найрац!ональн!-шш сторонам дернавното планування.

Б!лыпе того, з роками кр!пла думка, до головною причиною ус!х еконоШчних негаразд!в була сагле система планування. Талу

• - 1В

на дивно, що руйнути вже в 90-х роках цього стол!ття кшандно-адаШстративну систему в ц1лсцу, ми процес рукяаШГ почали з системи планування. I, як це не раз траплялося, "зиплеснула з ваншс разом з водою I датину": л!кв1дгвали нав1ть деряялан та !нш! ыехан1зш управл!ння еконсм!кою.

Виоо&орозвинут! краТни, навпаки, »шиантувади-планування'в ринкову еконда!ку I воно давно перетворилося на нев!д"емну складаву дШсно! еконш!чяо1 системи, В робот! звертаеться ува-га, що кр|м директивного сл!д розр!зняти регуляглвне, 1 ндшштнв-не та стратег! чле планування.

Навкодо стратег!чного планування останн!м часа.; ведеться бага-то розмов, але мало хто знае, що чи не вперше про нього згадував сама укра1ноький еколсм!ст Дунаевский Ф. ще'в 1926 роц!. 31н ввакав, що планування "в !д масштаб !в шшулого та перспектив ни- ■ н!тнього" /сьогодн! це звучать як планування В1Д досягнутого рхв-ея/ , означав просто похвашшве рсагування на нев!дкладн1 злобя дня. Складання к плану генерального /стратег!чногс/ - це мислен-ня не в!д мину.того, а в!д майбутнього, 1 саые в цьшу вбачав ыохлив!сть еконои1чно.'о прогресс Дукаевсысий Ф.

В дисертац!! анал!зуеться застосування в УкраТШ ! таких тра-дицЧйних засоб!в державного регулюзаяня зовн!шньоеконом!чних зэ"язк!в, як митн! тарифа, л1цензування,'контингентуваяня. Практика 20-х рок!в показуе, що використання них инструмента повинно бути не однобоким I закостен!лим. Посилшчи чи послаблшчи д1в того чи ¡юного засобу, оперативно реагуючн на потреби дня, деряава ноже ке т|льки аахистити власну еконсшку, посщшята п!д-несенкю !! певаих галузеа, але 1 поповнити дерзавну казну. В той же час, надайрне захоплеяня данист 1нст№'.ентами ыоже даю негативно позначитася на еконш!чному стан! держава.

Надзвичайно- багато увагп прид{лялз укра!нсы'Л науковц! такому засобу лергкзвного регужшаккя зсзягиньоторгово! д!ялъност!, як субеидузакня експорту. Причиною такого ¡нтересу була велика т!на-ксоза скрута держави. Фгнаксозих рэсурс!в дая забезпечеяня потреб-експортер!з ке було. Серед могшших способ1в ф1кансузаяня зозн!е-ньоТ торПвл! вчеш называли залученняг в!льнах кошт13 вяутршяьо-го ранку шляхш випуску державши обл!гац!Й. Велик! над{ ? покла-далися ! на закордонний ринок кап!тал!в. Найб!льш прийнятнши для УкраТшг способами ¡неземного ф^нансуваяня зовн!тнво1 тоог!вл1 вва-жалися кредитування, створення сп1льних Шдориемств та надання чистих кояцесШ. I хоча на практшЦ !нозешшй кап!тал вгд1грав пе-вну роль у налагоджузанн! зовнIпшьоторгових в!дносш Укра!ни, результат м!г ба бути битва значшим. Хатай стан справ поясншався причинами не лише еконм1чного, але й загалънопеш тачного та чисто орган1зац!йно-техн!чнога характеру.

Впродовж 20-х рон!в торговий баланс Унра! на був актавннй. Глав1нс:ы$ий 6., Коломейцев П., Туманов В, Шор А., Ясноподьеький Л., ■ як! всеб1'чно доел!джувада торгдаий та плат!хний баланса кра!ня, п1дареслтали, що така анташНсть. зум салена, на багатегнш дерааот, а И б1дн!стю. Актив; тортового балансу мусш» покриватн пасяв ао ; ус1х !нзих статях розрахункейого балансу. В той же чао, неоднора-зсао зазначалося, що майбутне еконсы!ки УкраТна в эначн!2 м1р! залетать в1д встаясаяення розутшото сп!вз!днс-зеннг експорту та 1шорту. • > .

Експсртно-!гтортна под!така посНйно 'зм!йЕзалася, оперативка

ч ■

рэатуши на потреби народного господ?рства краТни.

Спочатку зарада надходаення в хфаТну кеобх!дшк'!позешгя: товаров 1 валвтк за кордоз вивозилз все, що "плъки иоглн. 3 розбу-довс0 национального гссподарстаа, з розпзренням.вну*гр1свього. пак-

ку все б!льше експортузаюх спец1альло виготовлену дгя вивозу продутою. 1 хоча основное статей укра!яського експорту була сьть-ськогосподароька продукта, на к!нець 20-х рок1в частая промисло-во! групн. становшш 6® в!д загалкю! суик експорту.

Серед багатьог проблем, пов"язаних э везозом, особлизу увагу ВЕклшсала проблема. ксцкурентоздатнос?! експортяс! продукцИ Укра-1юц Шдаадення II справедливо паз"язузалося 1з с творениям умов дан переробки продукцИ- та збереаеявя, позйптенЕям якост! продукцИ тс зсзхЦштога вигляду, зникення соб!вартост! продукцИ та В1даав1да1сть !! вайнсв|1Ш4 техк1ко-технолог1чяш вимогаи.

Отже, акташ!зац!я експортяо! д!яльяост! ставилася в пряцу за-залеан!сть в!д Еир1шешя проблем п{двщеняя Еауково-техн!чного р!вня. впробшсатла.

Зд!йеяелй к робот! 'акая1з дсзволне зробити впсясвок, що яас-л!дкш ср!ентец!1 УкраЗна ка зростаяка активном! тортового балансу було проведения пой1иее 1кяориюго обыелення та заохочен-ня експорту. ^ с'

Регудшанпя ввозу-визозу здШснпзалося через митно-тарвфну састеку. Спаулаггаи. вз!з продукцИ виуобвзчого призкачения, дер-е&ва ПСВН1СТЮ зняла мпто на чавун, м!дь, вал!зо, рейка та !н. Буга знвхено пркв!зне пито на р1зясман!тн1 знарядда прац! та най-б!гьз кеобх!дн! товара широкого вжегву. ПргаНвяжся I протекц!о-н!стсьх! мнта дяя товар!в, як! ыогли створсвати на в!тчезняноду ринку на бахану конкурекц1с.

Що стосустьоя товар!в експортного призначення, то !з середшш 20-х рок^в оподатЕування застосовуваяося яг не в носздкнокиг

вшадках, ... -

Взагал! г без оплати ыита вд!йскивалися ус! торгов! операцП, як} велвся'з!д 1ыен1 дерхави, Минтаи податкагда обкладалися това-

ри, як! надходили по лип! деряустанов, п!дприемств та косперац!I.

Дозволл ка експорт та импорт ус1х товарёв видавали в!дд!лн Л1ценз1й, як! д1яли при Уп НКЗТ. Пе иотребували. попереднього л!-дензування лише зовн!шьоторгов! операцП, що здшишзалпся зг!д-но з деркавшЕл експортко-ёмпортшы планом. Ус! не аланов! закупки та предан, кем би вони не зд!йснювалися, павинн! була »лита вёзу Бюро л!иелз!й.

Деф1ш1Т сполшвчих товар!в на внутршньому ринку та певне обые-хення 1х ¡мпорту сприяли розвитку контрабандою! торг1вл!. Еконощсти заува-зувалп^ а яиття довело, що найефектиан1ши1.!; едг-но Д1 евям способом боротьби з цел негативниы явшцем е роззиток виробництва товарев маоозого влнтиу.

В дисертац!! розглядаються теоретичнё налрашззашш укра!нсь-ких еконо>.цстёв по проблемах нёзнародного маркетингу та реальн! спроби викориотанкя в УкраТнё його. елеглент!в в 20-тё роки. Показано, що налагодженню кентактёв та розвитку торгсвих в1дносин з орган! зац!яж 1 д! ловили колами ёноземних дерзав суттево спрз-яла участь украшських орган! зашЗ в м!знародшсс ярларках I вис-тавках. Участь в под!бних ь^ропраемстаах сирияла эд!йсненнй ре-клално-ёнформацёйно! д!яльяост!, давала потлив 1сть оэнайсглитися. з досягненнями сштсво! науки I впребшщтра, потребами I Болотами св1тового ринку. Кр!м того, деглонстрац!я за руйег^л продукцП украёнського виробництва полегшувалз пошук торг свих партперхз, створпзала сприятлив! умсва для уняадавня контрактов та просу-вання в1тчизняно1 продукт,!! на шгшаррдн! ринки.

Одночасно Укра!на неодноразозо орган! зовувала щатрки у Киев!, Харков! та Одес!. До участ! в них запрошувалися представ-ники !ноземних торгових ф!рл. Наприк!нц1 20-х рок!в Укра!на зд1й-еншала торгов! зв"язю1 з б1льп яа 42 кра!нами св1ту.

Проведений нами анал!з теоретичнзх розробогс укра!нських еконо-

ы!ст!в про взашов1дносики кра!я св!ту та практики держави по 1х налагодкеннп в 20-т1 роки показуе, що лкнайшвидшому подоланнв ни-н1шньо! кризово! ситуацН в Укра!н! та зростанню егектквност! народного господарсгаа максимально сприятимуть:

- р!шучий в!дх!д кра!ни в!д трпвало! пол1тики вЬдносно! автаркП;

- створення кауково-обгрунтсвано! нормативно-пра^ово! бази для ■ забезпечення цизШзованого розвитку зовн!шньоеконсшчних зв"язк!з;

- включения еконоШки Укра!ни в систему ьикнародного под!лу прад! з використаншш !! реальних та потенцгйких "порIвкялъних пераваг";

- прискорений прорив на виысглив! та надзвича;:кс наскчен! товарами св!тов! ринки шляхом п!двище'ння конкурентоспро:.;о~шост1;

- визначечня найб!льш оптимального сг.!вв!дноыення ше Шпортом та експортш, встаяовлення активност! не лише торгового, а I платежного /розрахункоаого/ балансу.

Отх.е, це п!лай комплекс Шроприемств, розробка та впровадЕення як ого зд!йсносться ыдяво I .суперечливо, з частил !1'норуванням пр1-сритетност! ннд1овальних еконш1чних 1нтерес!в, Така ситуаШя зу-ыовлена некеровашсто екоуш!Ене самоусуненнш держави В1Д управ-л!кня в еконсм!чя!й сфер!, що супаречзгь практиц! мкнулаго, досв!-ду високорозвинутих кра'!н, нарешт!, законом!рностям розвитку сусп!льства. Ускладнення виробничих в1дносин /в т.ч. ! зовшшньо-екокш!чних/, бурхливий розвкток продуктивних сил, в1Дносно висока питала вага державного сектору в сфер! матер!альлого вкробнлцтва та !л. вимагавть актгвнкх централ!зованих заходов з боку держави. При цьоыу не сл!д забувати.про одткмальну роль держави, адке це старогрецыи цнлосгфк стверднувалк, що держава не зобоз"язака створити ус 11.» рай на ьемл!, але вона зобов"язака не допусткти ■ пекла, 1накие кавщо ж держава, державн1сть?

Досл!даення показало, що теор!я ! практика зознIляьоеконсшчнпх 23"язк1Э Укра!ни вподовзг 20-х рок!в надзвичайно ц1кав!, повчальн!

i нэсичеши ЮД1Я2Я1 як позитивного, так i негативного характеру. Саче з урахуванням ix з робот! зроблено узагальнсшлй висновок • про необхШпсть максимального зпкористання в уиовах становления УкракчськоТ "дерглзност! теоретичного та практичного надбанкя минулих рок!в. Звертпеться увага на те, цо хсча готовке екочом!ч-них рецептов хля сучасяост! кияуле не дае, проте уберегти нас зхд помялок минулого - мусить.

Оснсвн! положения-дисертап!йного дссл;доения впкладея! з кастутпгх публ!кац!ях:

1. Розробка теоретлчних проблем зовншньоеконс?».! чно! политики в праиях укра!нсыса еконо:/лctib 20-х рокЛв. //Вiсник 1Са!вського университету. Сер!я: гЛзшародн! згдноскнп. К., 1995., Я. 3.,

- 0,5 д.а.

2. Зсзн'шньоторгоз! ззиязки Укра!ни в ..'0-х роксх. //Зб!рнак наукових прааь асп1рант1в "Сз1това еконог.чка та проблема рхшко-во1 трансфер ид Н Укра!ни". - Деп. а ДНТБ Укра1нп й 236 -

Ук 94., 1994. - 0,5 д.а.

3. Аренда в системе отнопений воспроизводства. //Сборник "Формирование воспроизводственных структур зконежпга в условиях перестройки". - Леп. в ИШСН All СССР й 43595. 1990 -

- 3 д.а. у cniBaBTopcTBt., з них. особисто автора - 0,5 д.а.

4. Мал! Шдприеу.ства та ьерспективи !х розвятку. //Тези

wiкзузовсько! науково! конференц!! - "¡сторичн! трздин!! Волин!: проблема духовного в I дрозденка". PIbhs. 1993. - 0,2 д.а^

5. Форлуваяяя зсвя!сяьоаконсгд!чго1Х 'ззлязк1а Укра!яи в 20-т! роки XX стол!ття. //'¡Огплейна науксзо-техн!чяа кон£еренц!я прз-св"ячена 50-р1чча Перемоги у ВелщгШ В1тчпзняп!й зЬ";н{ 27 берез-ня - 15 1Ш1 тнл ISC-5 р. Тезл дспса!дей. Частшга III.

PiBiie. 1995. - 0,2 д.а.

А^ОТА'Ш

Рябая О.И. Проблемы внеонесхоноюшесхих связей в ухраинскоа экономической литературе 20-х годов XX века. Диссертация является рукописью. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.04. - экономическая история к история экономической мыс.та. Киевски?, национальный университет имени. Тараса Шевченко, Киев - 1995.

3 диссертации рассматривается основные направления теоретических исследований украинской оконсмической мысли в сфере цеадународных экономических отношений.

Особое внимание уделяется решения проблемы управления внешне-эксно:£2ческимк связяын в Украине ЙО-х годов.

Анализируется развитие внешнеторговых связей Украины.

■ ¡шюаАтюи

Ryebsyo O.I, Probleas of foreign economic tiee дп the Ukrainian eooEoaic literature of the twenties of the Jtith ccntury. The dissertation is в nssKiecript. The dicserti-tion io for obtc.mme> the degree "Doctor of economic eciencec" under the Epecii-lia-tion coce 06.01,04 - economc iuctcry aad history of ocononic thought, iijras Sie-vchenko Kiev ilutionel Ifcuveroaty. Ki.v - IS95.

Investigated ere the шп directions of theoretical resetjrch of the Ukrainian econoaic thought la the ephere of international cco-nonic relations. Special attention ie devoted to problems of external economic ties sanageEent m Ukraine in 20-s. 3'he author also analyzes the development of external cocaerce of Ukraine.

Кквчш! слаза: зовнiсиьозкокcu i чк i зв"язк2 Укра1нг, зовя1шня торПвяя Укра1ки, управл1ння завн1Енгоекокш1чно0 д!еебн1стю.