Развитие акционерной формы разгосударствления собственности тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Лукашев, Сергей Валерьевич
Место защиты
Харьков
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Развитие акционерной формы разгосударствления собственности"

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

РГБ ОД

На правах рукопису ЛУКАШЕВ Сергій Валерійович

РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНОЇ ФОРМИ РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ ВЛАСНОСТІ

01 00, ог

Спеціальність 08.06.01. — Економіка підприємств

і форми господарювання

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Харків 1994

Дисертація є. рукопис.

Робота виконана на кафедрі бізнесу та підприємництва Харківського державного економічного університету

Науковий керівник — доктор економічних наук, професор

ГРИНЬОВА Валентина Миколаївна

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

ЗАНЕГІН Андрій Георгійович

кандидат економічних наук,

ХМІЛЬ Тамара Михайлівна

Провідна організація —- Харківський державний політехнічний університет

Захист відбудеться „ 2.С “ СІ З 1995 р. о годині на засіданні спеціалізованої ради, шифр Д 02.12.02 з присудження вченого ступеня кандидата економічних наук у Харківському державному економічному університеті за адресою: 310001, Харків, пр. Леніна, 9-а.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного економічного університету.

Автореферат розіслано „ 1994 р.

Вчений секретар ^

спеціалізованої ради [г г------ А. В. Барані

І

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Перехід економіки Украіни до ринкових умов господарювання передбачає.поряд з; використанням існуючих організаційних форм підприємств застосувайня нових, найбільш конкурентоспроможних форм організації виробництва.

В економічно розвинутих краінах найбільш часто використовується акціонерна форма організації підприємств, яка має своі відмінні особливості. Акціонування в Украіні в основному можливо за рахунок змінення форми власності діючих підприємств. Особли- ' вість акціонерної форми заключається в тому, ідо підприємства,які переходять до неї, спроможні концентрувати значні фінансові кошти на протязі тривалого часу та направляти їх на розвиток високоефективного виробництва, забезпечуючи при цьому стабільний прибуток. Акціонерна форма господарювання дозволяє відокремити функції управління від функцій власності, що істотно впливає на результати управління промисловим підприємством.

В процесі роздержавлення власності акціонерна форма організації виробництва спроможна забезпечити поступове входження підприємства в складний ринковий механізм..

Утворення та ефективне функціонування акціонерних підприємств в промисловості пов"язані з вироботкою фінансової політики, оцінкою фінансової стійкості іх діяльності.

Різноманітні теоретичні і практичні аспекти цього напрямку , розглянуто у багатьох роботах вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів. Але існуючі теоретичні виводи і практичні рекомендації в Украіні в галузі організації та ефективної роботи промислових підприємств знаходяться в стадії апробації,- потребують доповнень, а іноді і змінень. Актуальність питань стабільного розвитку акціонерних товариств, забезпечення іх фінансовоі стійкості, функціонування ринку цінних паперів і обумовили вибір теми дисертаційної роботи. -

Мета дисертаційного дослідження полягав в теоретичному обгрунтуванні акціонерної форми роздержавлення власності і роз- ■ робці науково обгрунтованих методичних рекомендацій з удосконалення фінансового обліку, а також ефективного функціонування ' ринку цінних паперів.

■ Для досягнення поставленої мети в дисертації вирішено такі завдання:

обгрунтована сутність і роль акціонерної форми організації промислового виробництва в умовах становлення ринковоі економіки в Украіні ; ;

розглянуто умови створення та ефективного функціонування акціонерних товариств в промисловості ;

досліджена роль бізнес-плану в формуванні фінансовоі стратегії промислових підприємств ;

вивчено умови проведення аналізу фінансовоі діяльності підприємств ;

проведено аналіз фінансовоі стійкості та платоспроможності акціонерних товариств ;

вивчено зарубіжний досвід функціонування ринку цінних паперів ;

досліджено стан вітчизняного фондового ринку та його можливості.

' Предметом дослідження стали проблеми організаційно-методичного підходу і аналізу фінансовоі діяльності промислових підприємств, а також функціонування ринку цінних паперів. Об"єктом дослідження стали фінансові підрозділи . окремих підприємств і фондові біржі Украіни.

Теоретичною і методичною основою дослідження стали наукові роботи вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, законодавчі та нормативні акти Украіни, статистичні дані роботи промислових- підприємств та Украінськоі фондовоі біржі, використані періодичні видання,.матеріали наукових конференцій з питань роздержавлення власності.

При вирішенні завдань дослідження використані методи економічного та статистичного аналізу, математичні методи.

Правомірність висновків і положень в процесі роботи над дисертацією розглянута через призму законодавства стосовно до умої формування ринковоі економіки в Украіні. .

Наукова новизна результатів, які одержано в дисертаційній роботі, полягає у такому:

теоретично обгрунтована значущість акціонерної форми розде| жавлення власності промислових підприємств ;

доведено роль бізнес-плану в забезпеченні фінансовоі стійкості акціонерних товариств ;

з

запропоновано методичний підхід до обгрунтованого встановлення вартості майна і статутного капіталу акціонерного товариства на основі удосконалення фінансового обліку;

■ розроблена структура показників аналітичного балансу і власних коштів підприємства ;

запропонована система показників, які забезпечують можливість оцінки фінансовоі стабільності ;

обгрунтована структура підрозділів централізованого фондового ринку ;

запропонована організаційна структура фондової біржі ; розроблені методичні рекомендації з аналізу активності фондового ринку. " '

Практична цінність роботи полягає в можливості застосування одержаних результатів дослідження в вигляді конкретних рекомендацій, які направлені на обгрунтоване визначення фінансового стану акціонерних підприємств.

Апробація роботи і реалізація результатів дослідження. Одержані результати і методичні розробки використані в акціонерному товаристві, що дозволило одержати економічний ефект в цінах 1993 року 1200 тис.крб.,АТ "АВТРАМАТ".

Основні положення дисертаційноі роботи доповідались і одержали схвалення на конференціях: Українській науково-практичній (Харків, 1992 і 1993 роки), міській науково-практичній конференції з питань перспектив розвитку м. Харкова (Харків, 1993 рік).

На тему дисертаціі опубліковано 3 наукових праці загальним обсягом 0,5 друкарських аркуша.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, трьох розділів і висновку, які містять 164 сторінки машинописного тексту, 23 таблиць та 19 рисунків, списку літератури із III найменувань.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтована актуальність теми дослідження, визначені Його цілі та завдання, предмет та об"скт, сформульовані найбільш суттєві результати та їх новизна, а також практичне значення одержаних результатів.

В першому розділі - "Акціонерна форма роздержавлення власності в сучасних умовах розвитку економіки" - розглянута сутність та роль акціонерної форми організаціі промислового виробництва в умовах становлення ринкової економіки в Україні, умови створення і ефективного функціонування акціонерних товариств в промисловості.

З другому розділі - "Методичні основи забезпечення фінансової стійкості акціонерних товариств" - обгрунтована роль бізнес-плану у формуванні фінансової стратегії промислових підприємств ; запропонована методика проведення аналізу фінансової діяльності акціонерних товариств ; обгрунтована необхідність удосконалення фінансового обліку з використанням аналітичного балансу ; проведено аналіз фінансових показників розвитку акціонерного товариства ; запропонований методичний підхід до оцінки фінансовоі стійкості та платоспроможності промислових підприємств.

В третьому розділі - "Фондовий ринок" - досліджено зарубіжний досвід функціонування цінних паперів, проведено аналіз стану фондового ринку Украіни, розроблені методичні рекомендації з удосконалення роботи вітчизняного ринку цінних паперів. .

2. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ

2.1. Теоретично обгрунтована сутність та значення акціонерної форми роздержавлення в умовах становлення ринкової економіки в Україні. Проведення економічної реформи в нашій країні свідчить про необхідність зміни старих та створення нових форм господарювання. В роботі показано, що серед таких форм найбільш ефективною є акціойерна, яка передбачав можливість утворення великих підприємств у тій галузі виробництва, де діється сповільнений .обіг капіталовкладень та немає можливості одержати значний прибуток у короткий строк. Акціонерні товариства являються найбільш конкурентоспроможними, мають більші можливості для акумулювання фінансових ресурсів та утворення резервного капіталу, що гарантує стійкий прибуток акціонерам. ■ ’

В Україні в сучасних умовах акціонерна форма господарювання знаходить своє застосування в основному не в організаціі нових, а в акціонуванні існуючих державних, орендних та колективних підприємств, тобто в роздержавленні власності. Основні переваги ак-

ціонерноі форми стають у такому: обмежена відповідальність у межах кількості акцій ; фінансова сила ; тривалість існування ; простота операцій з передачі права власності ; можливість придбання допоміжних капіталів за рахунок повторних емісій ; наявність спеціалізованого кваліфікованого менеджменту та розповсюдження акцій серед потенційно необмеженого кола інвесторів. Крім того, ця організаційна форма підприємництва є виключно, можливо» з точки зору життєздатності і динамізму організації колективноі власності з урахуванням того, що акціонерне товариство самостійно використовує свій капітал, який одержано на безповоротній основі.

Надійність та гнучкість акціонерних товариств забезпечена тим, що іх капітал сформовано на кошти своіх потенційних споживачів, які зацікавлені в стабільній роботі підприємства. Акціонерний капітал може мати рентабельність, яка дорівнює більш безболісному включенню діючих підприємств до сучасних ринкових відносин. Це обумовлено можливістю мати додаткові фінансові кошти,які направляються на оновлення та перепрофілювання виробництва, модернізацію великих виробництв.

Акціонування являється виключно реальним шляхом залучення інвестицій, які потрібні для розвитку підприємств. Необхідні фінансові кошти придбаються в обмін на цінні папери (і тому зберігаються від інфляції), концентруються практично на невизначений строк завдяки можливості перепродажу акцій у разі необхідності повернення грошей іх володарам. Ризик акціонерів зберігається, але він розподіляється серед усіх власників і неперевищує розмір іх внесків до акціонерного капіталу.

2.2. Обгрунтована роль бізнес-плану в забезпеченні фінансової стійкості акціонерних товариств.-Для функціонування та стабільного розвитку акціонерних підприємств важливою є фінансова стійкість. В дисертації показано, що розробка стратегіі, яка забезпечує фінансову стійкість, повинна засновуватися на складенні бізнес-плану. *

Ступінь деталізації бізнес-плану визначається сферою діяльності підприємства, його розмірами, видом ринку, складністю ви-пускаємоі продукції, наявністю конкурентів тощо. Значення бізнес-плану обумовлено таким: дає можливість визначити ступінь життєздатності акціонерного товариства в умовах конкуренції на ринку ;

дозволяє встановлювати орієнтири розвитку ; є обгрунтування:.! одержання необхідних фінансових коштів.

Бізнес-план повинен дати відповідь на запитання, як підвищити прибутковість підприємства і складений таким чином, щоб кого можна було швидко перетворити у фінансову заявку,.яка відповідала б інтересам підприємства та задовольняла б кредиторів. Це важливо в умозах, коли акціонерному товариству потрібне фінансування. Порядок складення та вимоги до фінансового плану і фінансової стратегіі розвитку підприємства потребують досконалого вивчення ринку, а також споживачів, які придбають продукцію за такою ціною, котра забезпечує високий прибуток. Прибутковість та перспективність акціонерного товариства пов"язані з виявлення! конкурентів. ,

2.3. Запропоновано методичний підхід до обгрунтування встановлення вартості майна та статутного капіталу акціонерного товариства на основі удосконалення фінансового обліку. Узагальнення практики господарювання зарубіжних компаній свідчить про те, що особливе місце приділяється фінансовому менеджменту, який дозволяє здійснювати аналітичний аналіз та внутрішній аудит. В дисертації обгрунтована необхідність приділення уваги на фінансово-аналітичну направленість роботи традиційних відділів фінансової звітності та аналізу підприємства. Необхідність цього стає в тому, що для аналізу фінансового стану підприємства в сучасних ринкових умовах існуючі методики неефективні та малопридатні.

Основою фінансовоі звітності є баланс, який відображає значення показників його активноі та пасивної частини. Важливе значення для оцінки вартості майна акціонерного товариства дає інформація- про вартість основних засобів, нематеріальних активів, капітальних вкладень та авансів довгострокових фінансових вкладень, а також про використання прибутку, розрахунки за майно та збитки підприємства. Статутний капітал складається з вкладень акціонерів в майно акціонерного товариства, частина внеску акціонера дає йому право на володіння частиною чистого прибутку, який він одержує у вигляді дивідендів. Особливість 'питання власності, яка відображається у статутному капіталі, заключається в тому, що цей фонд має власний капітал АТ як юридичної особи та в той же час внески акціонерів, тобто іх власність. „

В роботі проведено глибокий аналіз окремих статей активу звітного балансу АТ "АВТРАМАТ" за період з 1990 по 1992 роки, який надав можливість виявити таке:

1. В активі балансу враховуються оснозні засоби за першепо-чатковою вартістю незалежно від того, як вони застосовуються: використовуються, зберігаються, знаходяться у запасі або здаються у майнову оренду. Це також відноситься і до нематеріальних активів. А розмір зносу цих засобів відображається у пасиві ба- . лансу, що тим самим збільшує дійсну вартість майна підприємства

у будь-який період часу.

2. Застосування в активі розміру використованого прибутку

підвищуз загальний обсяг балансу за рахунок неіснуючих витрачених коштів, які не враховуються у майні підприємства. '

3. Присутність в активі звітного балансу використання пози-

кових коштів також веде до подвійного збільшення коштів, які з"являються у підприємства за рахунок довгострокових кредитів та позик. ‘

4. З пасиві балансу двічі враховуються виділені кредити на оплату капітальних вкладень: як фінансування капітальних вкладень і як борги банку, який надав кредит.

5. До подвійного збільшення пасиву баланса приводить розмір коштів, які одержані від реалізаціі цінних паперів, а саме: в спеціальних фондах підприємства та в числі його позик.

6. Змінює реальний розмір статутного капіталу і характеристику власних коштів акціонерного товариства наявність у пасиві балансу амортизаційного фонду паралельно із зносом основних засобів.

Виключення з балансу паралельних статей і визначення реального розміру майна можливо завдяки використанню запропонованого в дисертаціі аналітичного балансу, який допоможе визначити дійсний розмір власних коштів, які впливають на стан майна акціонерного товариства. Цей баланс враховує основні кошти та нематеріальні активи за виключенням іх зносу, розмір виробничих запасів враховується також без зносу малоцінних та швидкозношуваних предметів, тобто за остаточною вартістю. Дійсна вартість майна не залежить від розмірууамортизаційних коштів і тому на цю суму зменшуються залишки статутного фонду.

Розмір показника спеціальних фондів та цільового фінансування в аналітичному балансі одержується на основі складання звітних даних фінансування капітальних вкладень, а також спеціальних фондів цільового фінансування, які зменшуються на величину використаних позикових коштів звітного балансу.

В аналітичному балансі приводиться лише розмір нерозподіленого прибутку, а не його використання. В таблиці І приведено показники звітного та аналітичного балансів, зіставлення яких свідчить про те, що у звітному балансі вартість майна збільшена в 1,76 рази в 1990 році, в 1,1 рази в 1991 році та в 1,25 рази в 1992 році порівняно з аналітичним балансом.

2.4. Розроблена структура показників аналітичного обліку і власних коштів підприємства.,Використання аналітичного балансу дає можливість оцінити розмір майна підприємства і показати в його складі оборотні та імобілізовані кошти. В таблиці 2 приведена структура показників аналітичного балансу.

Загальна вартість власних коштів підприємства відповідає підсумку аналітичного баланса. Сума оборотних коштів складається з загального підсумку запасів, витрат та грошових коштів,розрахунків і інших активів аналітичного балансу. Основні та оборотні кошти становлять основні кошти та вкладення. Грошові кошти розраховуються на основі грошових коштів, розрахунків та інших активів аналітичного балансу, а матеріальні оборотні кошти включають запаси та витрати.

Як свідчать дані табл. 2, загальна вартість майна акціонерного товариства виросла у 6,9 разів у 1992 році порівняно з 1990 роком. Динаміка власних коштів підприємства призедена на рис. І. ■

Значне зростання питомої ваги оборотних коштів е загальному обсязі підприємства спостерігається у 1991 році і далі у 1992 році. Найбільш високе зростання було у частині коштів, які використовуються у розрахунках, що свідчить про істотні зміни в структурі власних коштів підприємства. Фінансовий аналіз показує, що погіршився стан оборотних коштів та знизилась іх потенційна ліквідність.

Імобілізовані кошти також збільшились, при цьому період обертання оборотних коштів виріс понад чим в 8 разів порівняно з ^мобілізованими коштами. В числі власних коштів підприємства

■ Таблиця І

Показники звітного (3) та аналітичного (Л) балансів АТ "АВТРАМАТ"

Показник

Активи балансу по роках

1990

А

1991

З

А

1992

З

А

Пасиви балансу по роках

1990

1991

1992

1. Основні кошти та вкладення

2. Запаси та втрати

3. Грошові кошти,розрахунки та інші активи

4. Власні кошти

5. Кредити та інші позикові кошти

6. Розрахунки та інші пасиви

79855 41600 64832 45413 І7793І 67757

»

28009 І3771 І01534 І00І50 174905 172672

І7971 15956 67385 81868 230419 224912

І06105 51594 163580 137260 285286 167372

16539 16539 63270 63270 143437 143437

3191 3207 26901 26901 154532 154532

ВСЬОГО

125835 71340 253751 227431 583255 465341 125835 71340 253751 227431 583255 465341

А

' Таблиця 2 Структура показників аналітичного балансу

ЧС ппл 1990 ііилаопуілсі ии у 1991 и Г.ОЛ 1992

т.крб. % |т. крб. % Іт.крб.1 /о

І. Загальний обсяг коштів, які знаходяться у розпорядженні підприємства 71340 100 227431 100 465341 100

2. Оборотні кошти 29727 41,70 І320І8 80,03 397584 85,44

2.1. Грошові кошти та короткострокові цінні папери 8345 11,70 І5СЗІ 6,63 15036 3,23

2.2. Кошти в розрахунках 7624 10,60 66767 29,37 209376 45,10

2.3. Іііатері-альні кошти І377І 19,20 І00150 44,04 172672 37,11

3. Імобілізовані кошти 41600 53,30 45413 19,97 67757 14,56

3.1. Основні кошти ' 21904 30,79 ЗІ92І 14,04 36170 7,78

3.2. Капітальні вкладення 6431 9,01 7122 3,13 17401 3,74

3.3. Фінансові вкладення 100 0,13 1448 0,64 2783 0,60

3.4. Устаткування ■ ІЗІС5 13,37 4922 2,16 11,373 2,45

зросла доля матеріальних оборотних коштів та коштів в розрахунках, ідо відповідно зменшило питому вагу імобілізованих коштів. Збільшився розмір основних коштіе, але це не визначає позитивну тенденцію до зростання обсягу виробництва, тому що при загальному збільшенні обсягу коштів в 6,9 разів основні виросли лише в 1,6 разів.

1391

основні кошти ; капітальні вкладення ; устаткування

- грошові кошти ;

- кошти в розрахунках ;

- матеріальні оборотні кошти ;

- фінансові вкладення

Рис. І. Динаміка власних коштів

Проаналізувати фінансовий стан підприємства можливо за допомогою оцінки співвідношення власних та позикових коштів, які лежать в основі створення майна. Я:-: свідчать наведені вище дані, вартість майна збільшена тільки за рахунок власних коштів. Довгострокові позики збільшились не істотно, а короткострокові -в 16 разів, в іх складі банківські; кредити збільшились відносно кредиторської заборгованості, але це -підвищення грошових коштів не забезпечує можливості іі покриття, що впливає на платоспроможність підприємства.

2.5. Запропонована система показників, які забезпечують оцінку фінансової стійкості та платоспроможності підприємства.

З роботі показано, що фінансову стійкість підприємства характеризують: співвідношення власних та позикових коштів ; розміри накопичення власних коштів за час роботи ; співвідношення довгострокових та короткострокових зобов'язань ; забезпеченість власними коштами матеріальних оборотних коштів. Аналіз розглянутих показників свідчить про таке:

1. Співвідношення позикових та власних коштів має тенденцію до збільшення. Так, наприкінці 1990 року підприємство використало 0,582 карбованці позикових коштів на І карбованець власних конітіе, у 1991 році - 0,553 крб., а в 1992 році - 1,73 крб. Такий стан свідчить про збільшення залежності підприємства від одержаних позик, що послаблює його фінансову стабільність.

З таких умозах необхідні високі показники обертальності оборотних коштів# *

2. Розмір довгострокових позикових коштів в числі одержаних позик незначний і-має тенденцію до зниження (з 10,22 до 1,85 відсотків)..

3. Найбільш рухому частину оборотних коштів представляють грошові кошти та короткострокові цінні папери, які визначають абсолютну ліквідність (оптимальні границі 0,2 - 0,25). Значення цього показника становить: в 1990 році 0,471, в 1991 році -

0,173 і в 1992 році - 0,051. Тенденція до його зниження свідчить про те, що лише 5,1 відсотків короткострокових позик в 1992 році підприємство мало змогу одразу оплатити, що говорить про його складний фінансовий стан.

4. Значною умовою платоспроможності є проміжний та загальний показники покриття, який визначається із співвідношення су-

. ІЗ

ми всіх оборотних коштів до загальної суми короткострокових зобов'язань. При теоретично достатньому значенні проміжного показника покриття 0,7-0,8 в 1990 році фактичне його значення становило 0,901, в 1991 році - 0,967, а в 1992 році - 0,642, що нижче критичноі величини. Показник загального покриття в 1990 році дорівнював 1,678, в 1991 році - 2,15 і в 1992 році - 1,369 (теоретичні границі становлять 2-2,5).

Таким чином, використання запропонованоі системи показників дозволяє визначити фінансову стабільність підприємства через його залежність від зовнішнього фінансування.

2.6. Обгрунтована структура підрозділів централізованого фондового ринку. Особливість вітчизняного ринку цінних паперів заключається у тому, .що його побудова і організація починаються спочатку, бо планове ведіння господарства виключало існування фондового ринку. Положення, яке складається на фондовому ринку України, свідчить про те, що його нормального функціонування не може бути, доки роздержавлення та приватизація підприємств буде здійснюватися повільними темпами. В дисертації на основі узагальнення світового досвіду фінансово розвинутих краін, тенденцій розвитку ринків цінних паперів краін Східноі Європи доведено, що в Україні необхідно створити затверджений законодавчими органами централізований фондовий ринок. В його основі повинна знаходитись єдина національна фондова біржа, яка здійснювала б котировку цінних паперів як біржевоі, так і позабіржевоі торгівлі в масштабах всієї країни. До іі складу надходять центральний електронний депозитарій і єдиний клірінговий банк. Функціі депозитарію - це: зберігання, облік, переміщення цінних паперів, а клірінговий банк провадить усі операції з ними і' створюється на.базі Національного банку України.

Учасниками центрального депозитарію являються: комерційні банки - члени біржі, розрахунки в яких мають' приватні та інституціональні інвестори ;

емітенти, акціі яких котируються на біржі ; брокерські контори, які здійснюють операції у центральному депозитарії від імені інвестиційних компаній, приватних інвесторів, емітентів, комерційних банків, які не зареєстровані як члени біржі. ....

Централізований фондовий ринок передбачає наявність одніеі національної системи котирування цінних паперів. При цьому, курсова ціна встановлюється шляхом зіставлення попиту та пропозиції для конкретного цінного паперу. Така ціна являється основою для всіх учасників фондового ринку, який лише регулює процес виконання заявок на купівлю-продаж цінних паперів.

2.7. Запропонована організаційна структура фондовоі біржі. Основним принципом діяльності фондовоі біржі е ліквідність ринку, який характеризується значною частотою операцій, незначним відхиленням між ціно» покупця та ціною продавця, неістотними коливаннями цін від операціі до операції. Ці норми встановлюються і регулюються керівництвом фондової біржі та іі комітетами, організаційна структура якоі приведена на рис. 2.

В структурі комітетів фондовоі біржі значна увага відводиться комітету, в компетенцію якого входить виконання таких функцій: допуск цінних паперів, проходження лістінгу, оцінка фінансового стану акціонерного'товариства та надійності цінних паперів. Складну роботу фондовоі біржі, діяльність брокерів і ділерів контролює та регулює комітет з процедур біржевого залу.

До функцій дисциплінарного комітету входять питання дотримання правил фондовоі біржі, біржевоі етики, а також застосування дис-циплинарних стягнень. Аудиторський комітет здійснює внутрішній аналіз фінансової роботи, а фінансовий комітет розробляє фінансову політику біржі. Комітет комп"ютерних систем контролює роботу комп"ютерІЕ та провадить підготовку необхідного програмного забезпечення. Така структура дає можливість фондовій біржі здійснювати самоконтроль і саморегулювання.

На’наш погляд, на державному рівні необхідно створити орган регулювання фондового ринку у вигляді комісії з цінних паперів та фондовоі біржі. Така комісія повинна бути органом виконавчої влади і здійснювати регулювання та контроль взаємовідносин в галузі цінних паперів, захищати при цьому як державні інтереси,так і інтереси індивідуальних та інституціональних учасників фондового ринку.

2.8. Розроблені методичні рекомендації з аналізу активності фондового ринку. Створення фондового ринку в Україні обумовлює необхідність проведення кваліфікованого аналізу його функціонування, що, в свою чергу, передбачає визначення перідопочатксвого

Рис.2. Організаційна структура фондовоі біржі

рейтингу емітента та Еипускаємих ними акцій. З умовах нестабільної економіки аналізу даних балансу акціонерного товариства недостатньо. В цих умовах потрібні облік та оцінка не тільки фінансового' стану підприємства, а і таких чинників: ефективність мотиваціі праці ;

раціональність системи управління виробництвом та збутом продукції ;

професійний рівень кадрів ;

можливість підприємства гнучко адаптуватись до постійно змі-нюючихся умов як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках ; споживчі властивості продукціі та рівень цін на неі ; очикуємий рівень дивідендів ; можливе змінення курсовоі вартості акцій. '

Такий аналіз фондового ринку може бути: ретроспективним, оперативним, перспективним та рекомендаційним.

У якості показників аналізу фондового ринку можуть бути використані:

І. Показник поточного стану фондового ринку ( Г\тс)

2. Показник базового стану фондового ринку (

3. Показник ефективності інвестицій в акціі ( /і иа'1

реалізаціі І -оі акціі в П. -ий біржевий день,

крб. ; І - вид акціі, яка відібрана на основі Гґі -видів акцій крупних емітентів ; [ї - звітний біржевий день ; /7— / - попе-

Рис. 4. Змінення об"єму продаж з торгів за серпень-вересень 1994 р.

редній біржевий день ; Ції - номінальна ціна і -оі акціі,крб. ;

<£) - розмір річного дивіденду на акцію І -го ЕИду,крб. ; Црс -середня ціна реалізаціі акціі І -го вида за попередній та поточний місяці звітного року, крб. ; Ц*. - змінення ціни реалізаціі акціі і -го вида порівняно з Цро •

Вачшивою проблемою є виміряння інтенсивності здійснення операцій на фондовій біржі, що потребує використання відповідного . індекса, який адекватно відображає змінення на ринку цінних папе-рІЕ. Він характеризується кількістю операцій, широтою охвата емітентів і обсягом продажу цінних паперів.

•Фондовий індекс ( 'Лф ) може бути розрахований за формуло;;

Оі-и„т

Де Ої, Оф - відповідно базовий та фактичний сумарний приведений обсяг продажу І -их цінних паперів, тис.крб. ; инт - дефлятор .

Фактичний сумарний приведений обсяг продажу І -их цінних паперіз визначається із співвідношення:

= І Ц [Ч(К+!)- ^(ін)]. Т„/

де Ц - відношення курсу І -ого цінного паперу до іі номінал] Л" - кількість і- -их цінних паперів в операціях за визначений період часу ; £ - кількість операцій з І -ми цінними паперг

ми за той же час ; Э - кількість емітентів ; Т/у- обсяг продаж і -их цінних паперів J -им емітентом.

Результати розрахунку фондового індексу приведено на рис.З,'

3.' ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ

1. Лукашев С.В., Парамонов В.В. Особенности создания акционерного общества: Тезисы Украинской научно-практической конференции "Проблемы подготовки кадров для работы в условиях рыночной экономики". - Харьков, 1992. - С. 191—192.

2. Гринева В.Н., Лукашев С.В. Рынок ценных бумаг - неотъемлемая чаЬть финансовой системы: Тезисы городской научно-практиче ской конференции по вопросам перспектив развития г. Харькова "Харьков - XXI век". - Харьков, 1993. - С.42-43.

3. Лукашев С.В. Принципы функционирования рынка ценных бумаг: Тезисы Украинской научно-практической конференции "Маркетинг и управление инновациями". - Харьков, 1993. - С.48.

Lukashev S.V. "Tha Development of the Joint Stock Proparty Form In Tha Process Of State Proverty Changes".

Dissertation із done in manuscript form. The presentation Mr. Lukashev thesis for a Candidat degree according to the speciality 08.Об.01 о - Enterprise ji'conomics and Forms of Management, the Kharkov State Economics Univarsity, Ukraine, Kharkov, 1994. The methodological principals to secure stable financial joint-stock company activity and the improvement of the shares market structure and its work are being investigated and defended. The advantages for privatization of enterprises through shara holding are grounded. The conditions of foreign and home stock-exchanges have been studied in details. On their grounds it’s suggested and realized methodological approach to scientifically formulated fixing of property values and authorized capital of the joint-stock company on the basis of improvement of accounting indexes determining the conditions of fund market are developed.

Лукашев C.B. Развитие акционерной формы разгосударствления

■ собственности

Диссертация б виде рукописи на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.Сб.01. - Экономика предприятий и формы хозяйствования, Харьковский Государственный экономический университет, Харьков, 1994 г. Защищаются методические рекомендации по обеспечению финансовой устойчивости акционерного предприятия, совершенствованию структуры рынка ценных бумаг и его функционирования. Обоснованы преимущества разгосударствления предприятий путем акционирования, исследовано состояние зарубежного и отечественного фондовых рынков, предложен и реализован методический подход к обоснованному установлению стоимости имущества и уставного капитала акционерного общества на основе совершенствования финансового учета, разработаны показатели, определяющие состояние фондового рынка.

Ключові слова: статутний капітал, роздержавлення, фінансовий облік, бізнес-план, акціонування,"фондовий ринок, інвестиціі, цінні папери, платоспроможність, акціонерне товариство, фінансова стійкість.

ЛУКАыЕВ СЕРГІЙ ВАЛЕРІйОВИЧ

РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНОЇ ФОРМИ РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ ВЛАСНОСТІ

Спеціальність 08.06.01 - Економіка підприємств і форми господарювання

Автореферат ..

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Відповідальний за випуск к.е.н., доц.

•К.Г.Сердюков

Підписано до друку 22.12.94 Формат 60x84 І/І6..Друк офсетний. Папір друкарський. Обсяг 1,0 д.а. Тираж 100 прим. Замовлення $20Ь Безкоштовно.

Ротапрінт ХДЄУ. 310001, Харків, пр. Леніна, 9-а.