Развитие новых форм организации производства в мясной промышленности тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Гавриш, Лариса Анатольевна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Развитие новых форм организации производства в мясной промышленности"
Український державний університет харчових технологій
РГ8 ОД
~ Ь Дьіі
На правах рукопису
ГАВРИШ ЛАРИСА АНАТОЛІЇВНА
РОЗВИТОК НОВИХ ФОРМ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА В М’ЯСНІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
СПЕЦІАЛЬНІСТЬ: 08.00.05 — Економіка, планування,
організація управління народним господарством та його галузями (харчова промисловість)
АВТОРЕ ФЕРАТ дисертації на здобуття ученого ступеня кандидата економічних наук
Київ - 1993
Робота виконана на кафедрі організації та управління м"ясо -молочної промисловості Українського державного університету харчових технологій '
Науковий.керівник
- доктор економічних наук, академік О.М. Поляков
Офіційні опоненти:
- доктор економічних наук, професор П.П.Борщевськик
- кандидат .економічних наук Ю.М.Ухналевський
Провідна організація - Херсонське виробниче об'єднання
• м*‘ясноі промисловості
Захист відбудеться 11 /& •' і/і'І/іЛіиі 1993 р> в год. на
засіданні спеціалізованої ради К 063.17.01 по захисту дисертацій' на здобуття ученого ступеня кандидата економічних наук в Укра-іксікому державному університеті харчових технологій ( 252017, Київ-17, зул.Володширська.бВ)
З дисертаціє» можна ознайомитися у бібліотеці УДУХТ.
/? ..
Автореферат розіслано " ^
Вчений секретар . спеціалізованої ради, .
кандидат економічних наук, доцент
Н.А.Болохова
1.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ.
ід.Актуальність теми.
На сучасному етапі реформи виступають найбільш значнім явищем у соціально-економічному житті України.
Економічна реформа в системним процесом, який умовно мплна підрозділити на такі підсистеми: реформування підприємств, фор-
мування ринку, реформування макроуправління економікою тощо. Підсистеми ці взаємопов'язані та взавмообумовлені. Та все л реформування підприємств і ваавмовідносини на міжгалузевому рівні посідають у цьому процесі центральне місце,оскільки закладають фундамент формування ринку га реформування макроуираьління економічною системою держави.
Посилення життевдзгносгі підприємств, передусім державних, які займають домінуюче положення в економіці держави, б центральною ланкою реформування усієї економічної системи. Без проведення повноцінних перетворень підприємств неможливо провести реформування економічних взаємовідносин на більш вищому рівні - галузевому.
Проблеми подальшого заглиблення економічної реформи м"яоної промисловості на рівні підприємств і, особливо, на міжгалузевому рівні - взаємодія сільськогосподарського виробництва & промисловою переробкои м"ясної сировини у ваавмозв"язку а машішсібудуван-ням, банківською системою, хімічною промисловістю, будівництвом, торгіввльнйли мережами-_до цього часу є недостатньо висвітленими та залишаються дискусійними. Це можна віднести й до такого оло-соРу реформування організації виробництва а підприємствах, як акціонування.
1.2. Предмет та об"ект дослідження.
Предметом дослідження б методи організації виробництва на підприємствах м"яоної промисловості, ефективність та вибір різних способів приватизації, які застосовується до підприємств м"лсної промисловості, визначення специфічних особливостей галузі у даному процесі, структурні організаційні аміни, які проходять як на рівні підприємств, так і на міжгалузевому рівні у період 1 формування ринкових відносин, оцінка ефективності обліку витрат у суміжних гануаях, пов"язаних ів м"ясною промисловістю.
Об'єктом дослідження обрана одна в провідних галузей економіки України - м"ясна промисловість.
1.3.Мета та завдання дослідження.
Метою дисертаційного дослідження є аналіз напрямків, які с'иї.нлиоя на сучасному етапі та можливих у перпсективному розвитку, реформування підприємств м"ясноі промисловості, зокрема, та галузі в цілому.
Відповідно до поставленої мети вирішені такі завдання:
- досліджена система мотивації виробничо-господарської Ді-
яльності підприємств м"ясної промисловості в сучасних умовах та при акціонерній формі організації виробництва; ,
- проведений комплексний аналіз сучасного етапу реформування :>.їрлшяш підприємств, визначені основні напрямки т>а&х>№то-*№-ретворення підприємств м"ясної промисловості; .
- проаналізовані виникнення, функціонування та розвиток акціонерної форми організації виробництва в умова:; державної власності;
- досліджені процеси та досзід акціонуьзння лерлавнкх підприємств, які склалися в Україні та за кордоном;
- З -
. -подане научив обгрунтування можливості застосування акціонерної системи на міжгалузевому рівні для створення взаємовигідної виробничої структури взаємодії підприємств м"ясної промило-вості а галувями, які забезпечують постачання сировини, обладнання, матеріалів у перехідний період до ринкових відносин та в умовах ринкуі
- визначені умови інвестування підприємств м"ясної промисловості.
1,4.Методика дослідження.
Для вирішення поставленій ваьдань застосовувалися як загально прийняті, так і спеціальні наукові методи: групування, порівняльного аналізу, математико-отатистичний, економіко-математичний та інші.
Методологічною основою дисертації в роботи класиків економічної теорії, які іисвітлтать проблеми роздержавлення, різних методів приватизації, закони України.
Інформаційною базою дисертації є матеріали статистичної звітності Держкомстату України, підприємств м"ясяої промисловості, а також теоретичні розробки, літературні джерела, матеріали наукових конференцій та семінарів, статистичні збірники.
1.5.Наукова новизна та практична значимість
-виявлена основна причина слабкої життєздатності державних підприємств м"ясної промиловості - наявність значних недоліків у механізмі мотивації економічної діяльності;
- у процесі узагальнення висновків сумісного етапу реформування державних підприємств в Украін., метод приватизації шляхом створення відкритих акціонерних товариств обгрунтовано як ицин з головних напрямків перетворення державних підприємств п"истї іромиловості!
- проведений комплексний аналіз досвіду та проблем роздержав-
лення та приватизації державних підприємств України та зарубіжних ; .
-запропановашй механізм розподілу акцій при корпоратизації та приватизації підприємств м"ясної промисловості з урахуванням залучення довгострокових інвестицій, як у період формування новій організаційно-виробничих структур, так і в період стабілізації їх діяльності між економічно зацікавленими та взаємозв"яза-ними партнерами;
- розроблений механізм утворення взаємовигідної виробничо-організаційної структури функціонування підприємств м"яеної ііромнюаосїі з галузями, які забезпечують постачання сировини, обладнання та матеріалів (сільське господарство, машинобудування, торгівля), при якому економічно вигідно як виробляти сировину, так переробляти її і реалізовувати;
- вироблені методичні рекомендації шрдо обліку витрат у суміжних галузях, які пов"язані з м"’ясною промисловістю;
- узагальнено досвід утворення виробничо-кооперативного підприємства на базі Керченського м'ясокомбінату та інтегрування ІІКІІ "Поток" до асоціації, як підготовчого етапу переходу до акціонерного формування;
- підготовлені пропозиції по вдосконаленню методів управління при застосуванні нових форм організації виробництву, на підприємствах м"ясної промисловості.
Матеріали та висновки дисертаційної роботи можуть бути використаними у практичній діяльності підприємствами м"ясної про-шиовоогі, науковими установами. ' ■
1.5.Апробація та реалізація результатів дослідження.
Працівники підприємств м"ясної промиловсоті, наукові спів-
- Б -
робітники та керівники галузі ознайомлювалися з висновками досліджень.» на конференціях, семінарах, нарадах, шляхом доповідних ваписок, рекомендацій, публікацій у відкритому друці.
Вконовки дослідження доповідалися на науково-технічних конференціях КТІХП у 1991-1993 рр. ■
По темі дисертації опубліковано 9 друкованих праць, загальним обсягом 3,2 д.а.
1.У.Достовірність результатів дослідження_______підтверджується
практикою, оцінками фахівців, експертів. Висновки грунтуються на аналізі великого обсягу практичного та наукового масиву інформації та відповідають ваконам, прийнятим Верховною Радою України.
1,8,Обсяг та структура дисертації.
Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку основної використаної літератури.
Структурна побудова дисертації визначається послідовністю поставленнях завдань.
і.д.Счиодий вміст дисертаційної роботи.
У вступі обгрунтовується актуальність обраної теми, визначаються мета, вавдання, предмет та об"вкт дослідження, методологія і методи його.проведення, наукова новизна та практична значимість.
У першому розділі "Розвиток нових методів організації виробництва в' м"ясній промисловості (теорія, оцінка, досвід) "шда-вться теоретичний аналіз та оцінка методів розвитку приватизації на підприємствах, розглядається метод ;са оцінки вартості майна підприємств м”ясної промислої :сті як об'єктів приватизації, узагальнюється досвід різних програм приватизації як в Україні так і ва кордоном.
У другому розділі "Сучасний стан підприємств м"ясної щч;-
мисловості" розглядаються специфіка та проблеми виробничої діяльності м"ясолереробних підприємств, рівень закупівель сировини, який визначав характер »в"яаків о і ль оь ког сспод ароь ко і та м"ясяої галузей, стан основних фондів м"ясної промиловості як визначальної ознаки при застосуванні методів приватизації, досвід впровадження нових форм господарювання на Керченському м'ясокомбінаті.
У третьому розділі "Методичні пропозиції ПО ВПрОВаДЖеНИО в практику нових ферм організації, виробництва в м"ясній промисловості "доолід.куютьоя питання органірації міжгалузевого акціонер-' ного товариства, яке поєднає підприємства м"ясної промисловості, сільської ^ господарства, машинобудування, торгівальну мережу, банківські, інвестиційні та інші структури. Значну увагу приділено розвитку асоційованих формувань, як підготовчого етапу створення міжгалузевого акціонерного товариства. Розглядаються питання вдосконалення методів управління для нових форм організації виробництва. '
У висновках узагальнюються результати дослідження, викладені пропозиції, які а них випливають.
2.ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ, ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА’ЗАХИСТ.
2.1.Головна мета, яка досягається в процесі приватизації-це зростання ефективності економіки.
Роздержавлення та приватизація підприємств буде сприяти до-сягиенню таких цілей:
- робітник підприємства виграє тому, що став власником капіталу, отримує від нього прибуток, а не тільки зарсбітну плату;
- власник-держава отримує кошти від продану державного
підприємства, і як, правило, залишається співвласником .підприємства, отримуючи додатковий прибуток; .
- держава буде отримувати від приватизованого підприємства збільшені податкові надходження.
У дисертації доводиться, що колективна форма організації виробництва чинавряд спроможна забезпечити значне підвищення його ефективності. На підприємствах з колективною формою організації виробництва продуктивність праці та ефективність виробництва значно нижча, ніж на приватних, акціонерних. Це пояснюється, по-перше, відносно більшою зацікавленністю трудових колективів в отриманні тимчасового прибутку в порівнянні з довгостроковими цілями роавитку виробництва; по-друге, труднощами, які виникають в процесі приймання непопулярних рішень, що дуже часто необхідні для зростання ефективності виробництва ( трудові колективи згодні отримувати середню, а при високому рівні безробіття і нижче середньої варабітну плату, в той час, коли приватні, акціонерні підпризмства повинні забезпечити-певну норму прибутку). Трудові колективи не мають високої економічної відповідальності для ва-безпечання виоокої ефективності суспільного виробництва. Наслідком вищеназваного в технічна відсталість, високий рівень інфляції, значна диференціація населення по рівню споживання, соціальна налруженність..
Слід вавначити щодо продажу підприємств м"ясної промисловості у приватну власність. Ефективність виробництва на приватних підприємствах дуже висока. Однак, виникають проблеми,які пов"язані з вабезпеченням муніципального санітарно-ветеринарного наг ляду, зміною профілю підприємства, сучі ;ним становищем ринку м'ясопродуктів в Україні. Таким чин а, продаж підприємств 1-і "ясної промисловості у приватну власність є передчасною.
Об"є тивна необхідність реформування підприємств м"лснга промисловості віюуваа питання про розповсюдження і-аких форм ор-
ганіаації виробництва, які найкращим чином будуть сприяти вбереженим та зростання владності підприємств, збільшенню випуску продукції, технічному переозброєнню виробництва, конкурентнеє датності, виживанні при несприятливій кон"кжтурі ринку м'ясопродуктів, зростанню прибутків держави, стабілізації суспільства,
Ка наш погляд, акціонерна форма органі гаді ї виробництва мав кілька пршіципових переваг, які забезпечили їй домінуоче положення в організації виробництва у країнах 8 розвинутою ринковою економікою.
Застосування акціонерної форда: організації виробництва при сучасному економічному становищі в Україні буде сприяти!
- зменьшенню дисбалансу між грошовими доходами та товарною
м,асою, який посилюється тиском грошових заошдджень населення на споживчий ринок, створенням в економіці об"єктів для вкладення населенням грошових мас, якими Можуть бути акції та інші цінні папери: .
- усуненню одного з парадоксів нашої економіки,де поряд з існуючим надлишком вільних грошових засобів є нестача ресурсів шрдо капіталовкладень у ряд сфер економіки (фінансування з державних джерел обмежено внаслідок бюджетного дефіциту). Тобто, для рішення цієї проблеми потрібне широке застосування акціонерної форми організації виробництва як універсального акумуляційного засобу.
- ліквідації відомчого монополізму, який є перепоною для переливання капіталу, структурної перебудови і який принижує ефективність економічних стимулів у господарській діяльності.
Одночасна ліквідація всіх структур,' які так чи інакше поєднують підприємства, неминуче призведе до розвалу економіки. Підприємства з акціонерною формою організації виробництва озмі
• - 9 -
об'єднаються і .зроблять ца не як об"єктл управління, а як самостійні с/б"екти на основі урахування взаємних інтересів.
Акціонерна форма розвитку виробництва також в своєрідною візитною карткою активного включення економіки нашої держави у світове господарство. Особливо це пов"яаано з проблемою ззлуч&н-ня іноземних інвестицій, утворенням спільних підприємств, що у потрібних масштабах можливо лише у формі акціонерних товариств.
Акціонерна форма організації виробництва здатна сб"єднати різнманітні підприємства у великі господарські структури. • Таким чином, при розгляданні різних варіантів організації виробництва на підпризмотвак м"яоної промисловості при роздержавленні та приватизації в умовах сучасного економічного стану, акціонерна форма організації виробництва представляється найбільш ефективною та пєравашівою.
2.2.Серед проблем, які потрьбують вирішення у найбільш короткий термін, від яких залежить нормальний економічний розвиток
- це пріоритетний розвиток переробних галузей промисловості продовольчих товарів. ■
Удосконалення організації закупівель сировини, налагодження повноцінних рівноправних відносин між сільським господарством та переробною промисловістю дозволять збільшити ефективність виробництва та переробки тваринницької сировини, тобто забезпечити стале постачання населення м"яоною продукцією аа доступними длл нього цінами в ринкових умовах.
У дисертаційній дослідженні доводиться, що гендениіл зб]ЛІ -шення закупівель худоби на пєрерс'ку, яка позначилася у 198В-1980 рр. мала нестійкий характер внаслідок загального Гінкого еконпічного стану в Україні. Наслідком цього стало ладінля обсягів продажу м"ясосировини: у 1591 р. обсяг аакупіь-ль окпа-
- 10 -
дав 94,БХ, а у 1932 р. - всього 81,2% від обсягу 1990 р.
Різниці в обсязі вакупівель м"ноооировини по областях, нестача потужностей для переробки сировини, порушення економічних ав"язків між поотачальниками сировини та переробниками стали головними причинами міжобласних перевезень сировини та готових виробів з метою покращення постачання населення м"ясною продукцією. У 1992 р. питома вага міжобласних переведень худоби в Україні складала 17,3?. загальної кількості, що поступила на промислову переробку. Завіз на м'ясокомбінати складав 257,2 тис.т, а в^ віз - 253,4 тио.т.
Більш всього м"яоосировини на переробку,завозиться на підприємства Дніпропетровської, Донецької, Львівської, Миколаївської та Харківської областей - від 10,7 до 36,0 % обсягу, шр переробляється. Областями, ар вивозять м"ясосировину є : Волинська, Запорізька, Івано-Франківська, Херсонська, Киввська, Кіровоградська, Хмельницька, Чернігівська - від 10,7 до 4Б/Э X. У ряді областей значний обсяг сировини як завозиться так і вивозиться. Зокрема, у Кіровоградській області 11,1% сировини завозиться на переробку та 45,9Х вивозиться, у Сумській -відповідно 13,7 та 9,0 у, ,у Черкаській - 3,1 і Б,4Х. Це свідчить про нечітку сировинну зону підприємств, яка, склалася внаслідок порушення економічних взаємозв'язків між партнерам» по виробництву м'ясопродуктів. ' ■
/■»
На сучасному етапі значно ластилась нерівномірність закупівель м"ясної сировини підприємстві! м"я-:чоі промисловості.
Проведений аналіз дінаміки сегоннооті закупівель х/доби в Україні свідчить про те, шр внаслідок постійного підвшгення закупівельних цін у 1932 р. різзиця між обсягами надходжені:'1 м"яссоиройини у першому та четвертому/ кварталі складала 9,9.1 , а
- 11 -
між першим та другим півріччям - 14,2%.
Авалів ритмічності закупівель м"ясосировшш підприємствами України покавав, що якщо у другій половині місяш-1991 р. по закупівлям надійшло сировини БО-04% нагального обсягу, __ то у 1992 р. - 60-65%. , .
З матою подалання сввоннооті та «аритмічності надходжень' сировини на промислову переробку підприємства м"ясної промисловості вмушені брати комерційні кредити під високі процентні ставки (240% річних), щр, кінець кінцем, в свою чергу, призводить до вростання собівартості продукції та зниження рентабельності виробництва. Отже, склалася ситуація, при якій зв”явки, гцр існували між сільським господарством та переробною промисловіств не є більш ефективними, Взазмовідносини між підприємствами сільського господарства, м"ясної промиловооті та торгівлі схильні до кон"юктуриих коливань,- причому кожна сторона зацікавлена лише у своїх власних інтересах.
Таким чином, з метою поліпшення постачання населення м"ясом та м"ясними продуктами, вОільшення закупівель сировини для переробної промисловості необхідно розробити такий механізм наасмоді! сировинної та переробної галузей, при якому одночасно було б вигідно господарювати і підприємствам сільського господарства і підприємствам м"ясної промисловості та торгівлі.
2.3.Для подолання суперечностей у загальній зацікавленості сільськогосподарського та.промислового виробництва необхідно забезпечити рівні економічні умови господарювання. .
На думку автора дисертаційного дослідження найбільш ефективним шляхом розвитку м”ясної промисловості в організація міжгалузевого аіщіонернсго товариства, яке буде поєднувати основні сфери діяльності виробництва м"яса і м'ясопродуктів, ^тсбто
Снемз 1.
• ». • С к Е М А
МІЖГАЛУЗЕВОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА Ю ВИРОБНИЦТВУ,
ПЕРЕРОБЦІ І РЕАЛІЗАЦІЇ ММЯСА І М"ЯСЮПР0ДУКТІЗ.
І 1 ! 1 І г" ’ ' '■“1 Г~ ; І
І Акцірнерне 5овариотво| ІПідпркзмочва псотйчаді»] | Торгове |
І підприємств м"ясцої ||янки сировини 1 матері|(Акціонерне товариство І промиадовооті 11 елів II І
-і и
-і и
"1 1 . 1— 1 1 1
1 1 1 ! І Акціонерне товарної-Н 1 1 \ 1 ! 1 1 I I
|во машинобудування І І 1 1 1
1 1 1 г— ц мщ ^
НБудівельне акціонер-| І |ие товариство |
НІ Рада мШалуееао- Н и I го акці оперного 11 -і товариства Ц-
її Е І г
І І »-I Інвестиційні фонди |-і
“Г
с -| Акціонерне товарної-Іво банківської сис-Іїекш
ІДовірчі товариства
І (трасти)
Холдінг
сільськогосподарські та переробні підприємства, торгівлю, підг. -ризмства-постачальники ойладнання, банківську систему.
Така міжгалузеве акціонерне товариство може поєднувати різноманітні структурні одиниці, формування, підприємства з рівного формою власності! різнорідні за структурою і організацією виробництва, . Це вкрай необхідно в сучасний період переходу до ринкових відносин, коли одні підприємства - орендні, другі - державні, треті- колективні, четверті.^ акціонерні. Утворення таких міжгалузевих акціонерних формувань допоможе налагодити виробничі зв"язки, стаСілівуйати виробництво продукції. -
Механізм регулювання взаємовідносин всіх структурних одиниць, які скг тдають міжгалузеве акціонерне товариство повднае їх економічні інтереси. Наприклад, переробники .сировини отримали більш"й прибуток внаслідок вростання попиту на м"яону продукцію ніж постачальники. Тоді перевищуючий норматив прибутку мав бути пропорційно розподілений між партнерами. Дивіденди мають отримати, також, і ті структурні Підрозділи міжгалузевого акціонерного товариства, які Сули учасниками формування цього отриманого максимального прибутку, але враховуючи витрачену трудомісткість. Якщо змінилися ціни на сировину, а ціни на готову м"ясопгодукціго залишилися незмінними, тоді цей прибуток спрямовується у страховий фонд,--який створюється для регулювання економічних взаємовідносин між структурними одиницями міжгалузевого акціонерного товариства. . -•
■При запропонованій схемі організації виробництва м"яса і м'ясопродуктів, на думку автора, в виправдано і економічно доцільне залучення до Міжгалузевого формування різноманітних інвестиційних структур - інвестиційних фондів, трастів, холдінгі^. Таким чином, залропанований економічний механізм &уакційну-
вання міжгалузевого акціонерного товариства дозволить усунути існуючі протиріччя між партнерами по виробництву м"яоа і і.."ясоп-родуктів......'
Разом ів тим, слід гааначити, що рівень ефективності таких формувань буде значно вищим, якщо акціонерна форма організації виробництва буде охоплювати всю систему , тобто мав існувати на 2-х рівняхі на рівні підприємства як структурної одиниці, та на міжгалузевому рівні. .
Виходячи а аналізу досвіду, проведення роздержавлення, приватизації , специфіки м"яоної промисловості та завдань, щр стоять перед нею, автор дисертаційного дослідження пропонує кілька варіантів переходу підприємств цієї галузі до акціонерної форми організації виробництва. .
Перший варінт. Колективу підпривмотва безкоштовно передається 26% акцій. Ці акції мають бути привілейовані, тобто такими, що гарантують певний прибуток, але на дають права голосу у вирішенні виробничих питань. 5Х звичайних акцій ( які мають право голосу) може придбати керівництво. 10% звичайних акцій, за бажанням, можуть придбати працівники підприємства. 107. звичайних акцій складають фонд підприємства. Ці акції можуть бути придбані колективом через рік піоля створення акціонерного товариства, але тільки за умов прибуткового ведення господарчої діяльності. Відтак, через рік, якщо колектив підпривмотва підтвердить свою спроможність.добре господарювати, він буде мати 50% акцій.
Акції, пр залишилися, через Фонд державного майна України можуть бути вапропановані підприємствам - постачальникам сировини, обладнання та матеріалів, тобто підприємствам сільського господарства, машинобудування, торгівлі, з якими підприємство м"ясної промисловості має виробничі зв”яак:і, українським та іно-
Схема 2.
СХЕМА „ -
РОЗПОДІЛУ АКЦІЙ ПРИ ПЕРЕТВОРЕННІ ПІДПРЄМСТВ М"ЯСНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ У ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО
Г — - 1 в —« г
)Б0% акцій черв» Фонді Ц . і 1
І державного майна | II 1 0 0 X » 1 10Х акцій а правом
І України -підприемст- | і 1 голосу у Фонд
І вам постачальникам | 1 1 1 підприємства
(сировини, обладнання,! і і 1
|матеріалів | | ї 1
1 1 П я І
III 1 1 1 і і і— _ ... .... ...
|10Х акцій з правом го||2б% привілейованих Ц 5% простих акцій |
Ілосу (пільгові) трудо||акцій безкоштовно тру|| керівництву |
Івому колективу ||довому колективу І) І
І______________________І І__________:____________І І____;_________:______І
- Ів -
земним інвесторам, довірчим товариствам, банкам, для організації висококонкурентного міжгалузевого акціонерного товариства. Частішу акцій можна також залишити у власності держави.
Другий варіант.Колектив підприємства може негайно викупити 51% акцій в правом голооу, але дорожче їх номінальної вартості (ва ринковим курсом). 10% акцій складають Фонд підприємства і можуть бути придбані череа рік ва умов прибуткової роботи. Акції, що вашшилиоя, розподіляються, як зазначено у першому варіанті. Але цей варінт припустимий лише для невеликих, переважно орендних, підприємств, окремих ділянок, де можливе дійсне залучення колективу до управління! підприємством.
Третій варінт.Може знайтися кодо ооіб, які претендують на керівництво підприємством. У цьому випадку, заручившись підприм-кою колективу, ця група укладав в органом приватизації контракт терміном на рік під заставу. Ця група отримує у використання пакет в 202 акцій, №> мають право голооу і таку ж кількість може придбати колектив. 10% акцій складають Фонд підприємства. Якщо група виконає свої обов"яаки, 'вона маз право придбати свій пакет акцій і, поєднавши його в акціями робітників та Фонду підпршмо-тва, стати фактичним власником підприємства. Акції, що залишилися, черев Фонд державного майна розподіляються як зазначено у першому варіанті. •
2.4.ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦїї.
Таким чином, приватизацій в необхідною, передусім для того, щоб передати частку державної власності приватному підприемнику, яким може бути як конкретна особа, так і трудовий колектив; змінити державну форму організації виробництва на більш ефективну; демонополізувати економіку; створити ринкову систему, конкуренцію.
М"ясапереробні підприємства - в середньою 1 найбільш враз -ливою ланкою ланцяга "сільсіке господарство (сировина)- м”ясопе-реробнз промисловість (м"ясна продукція) - торгівельні організації (збут), які зазнають пресовий ціновий тиск ик а Соку постачальників сировини, так і а Соку збутових структур'.
Проведений аналіз стану сновних фондів м"ясної промисловості свідчить про те, ідо більша їх частина морально та фізично застаріла.Більшість обладнання вже відпрацювало свій нормативний термін експлуатації. Знос основних фондів по деяким м'ясокомбінатам України складав від 36,8 до 43,7%.Віковий склад машин " та обладнання, які знаходяться на підпривмствах галузі, складає: до Б років - 20,5% , від б до 10 років - 30%, від 10 до 20 років -
Е8Х, більше 20 років - 21,6%.
-овмір вартості основних фондів підлрівмств м"яоної проміс-ловості, яка припадаз на одного працівника, значно перевищує встановлену квоту використання майонового приватизаційного сертифікату, внаслідок чого колектіа може викупити не більш як 25Х вартості підприємства.Тобто, колективам викупати своє підприємство у колективну власність невигідно.
Залропанована дисертантом схема міжгалузевого акціонерного товариства передбачав поєднання економічних Інтересів як підприємств сільського господарства, переробної промисловості, суміжних галузей так і комерційних структур, громадян України, держави взагалі. Проте, найбільш високоефективно міжгалузеве акціонерне товариство, аа йереконанням автора, буде працювати тоді, коли буде змінена форма власності га організації виробництва не тільки підприємств м"яешї промисмловості, але й підприємств машинобудування, сільського господарства, будівництва тощо.
Використання запропанованих варіантів акціонерної системи
організації виробництва на підприємствах м"яоної промисловості 4доаволить вберегти їк власність, усунути варіант "випадковості", гробити перехід до ринкових відносин менш болючим та повноцінно інтегруватися до міжгалузевого акціонерного товариства або асоційованих структур.
ПЕРЕЛІК РОБІТ, ЯКІ НАДРУКОВАНІ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ.
1.Некоторые проблемы становления и развития малых предприятий в АПК /Тези допові;.і Республіканської науково-технічної конференції-К., КТІХП, 1991.- 0,2 д а. (в співавторстві)/.
2.Агроконсорциум - новая форма организации агропромышленного комплекса /Тези доповіді Республіканської науково-технічної конференції- К., КТІХП, 1931. - 0,2 д.а. (в співавторстві)/.
3.В умовах господарської самостійності.Роавиток основних напрямків ринкової економіки в агропромисловому комплексі . /К. Харчова і переробна промисловість, 1991, N8 - 0,5 д.а. (в співавторстві)/.
4.Концерн і ринок./Харчова і переробна промисловість, 1992,
N2 - 0,4 д.а. (в співавторстві)/.
5.0б"еднанне акціонерне товариство./Харчова і переробна промисловість, 1993, N3 - 0,0 д.а.( в співавторстві)/.
6. Аюііонування як нова форма організації виробництва в м"ясній промисловості./Тези доповіді 59 наукової конференції - К., КТІХП, 1993.- 0,1 д.а.( в співавторстві)/. .
7.Створення взаємовигідної платформи функціонування підприємств м"ясної та молочної промисловості та організацій постачальників сировини на основі акціонерних формувань./Тези доповіді' 1 міжнародної науково-технічної конференції - К., КТІХП, 1993.0,1 д.а.( в співавторстві)/.
8.Особливості переходу до ринку підприємств м"лсної іірС'МИС-