Регiональнi особливостi вдосконалення системи управлiння соцiальним захистом населення (на прикладi Львiвськоi та Тернопiльськоi областей) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Дадачко, Владимир Федорович
- Место защиты
- Львов
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.04
Автореферат диссертации по теме "Регiональнi особливостi вдосконалення системи управлiння соцiальним захистом населення (на прикладi Львiвськоi та Тернопiльськоi областей)"
го
РГ5 , Ой
5 ЛИ? б»
АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ЕКОНОНІКИ ЛЬВІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ
На правах рукопису
ДАДАЧКО ВОЛОДИШф Федорович
РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНИМ ЗАХИСТОМ НАСЕЛЕННЯ (на прикладі Львівської та Тернопільської областей)
Спеціальність: 08.00,04 - розміщення продуктивних сил,
економіка районів України
- Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Львів і994
Робота виконана у Львівському відділенні інституту економіки АН України.
Науковий керівник доктор економічних наук, доцент . Елейко Василь Іванович .
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, процесор Бойко Евген Іванович кандидат еконоаічшк цар:
' Крикдивець Нарта Федорівні
Провідна установа Тернопільський інститут народного господарства
Захист відбудеться' *1^:* 1594 р, о год,
на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 016, 39,03 по захисту дисертацій на здобуття вченого ступеня доктора економічних наук у Львівському відділенні інституту економіки України за адресою: 290008 м. Яьвів-8, вул, Театральна, 17.
' 3 дисертацією нохна ознайомитися в бібліотеці Львівського відділеная ІЕ АЯ Україні. ..
' Автореферат розтлиш* 1994 р.
Вчені* секретар .
сдаіахізоваюі вчевоі ради _____ . .
кандядат .зковояічшп від МОДЩЫОИ
' -Всеволод Івмгап
І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність проблеми. Реформування економіки країни у напрямку ринкової економіки робить надзвичайно актуальною проблему соціального захисту населення. Прсгедеиня соціальної політики ус-яладаеться іяфляціїспнга процесами *з ешшіці ураіни. Ці процеси зрозлтать необхідність проведення регулярних перерахунків розмірів пенсій. нарахування різної"? гпг.г; грспеїта гиплат, а такох ’г.т!:т організацію іт ого^-азного лт^'-ячто. Зростає хіяькісті л»-'сохкптгї ?ізксчяч;~:-;:-''-: т-"!1'и-ї о і г.слолсгп, р:г:аф»-
стьсг? с*е?’5 пзіа:п;я ті'"'- "гго''‘г, Ус^здгостьсг мен-гх:п:з ;::сс;:о-тт'їтїо, с 5?клп "Ггглс1 ? "Г’'".’7'?-,гГи'ч іглсіі с; сі:'?-',
п«. ітпіг; по ггр:ті г.;»ту5'1л.чг,.::-<-'.. :':цігп;,и: ?.спсіі. Сі
* і ^ о слу-3 с ли, с зі-
**лтт !?Г*Г'*ЯЗ’7Р!Т?^ ,"С!ТСІ!! "ТГТ^Т^ТСС^М ТІ 7^*Г, І!а-
т г<тпу* V* илрпл^мгь^г..;."/ іг',і у «* / тс^у с іиї-л.ілі. ”. ** с прз
о р - '“цвм,г'; р” л ,-■• -г-гг п \ ’ ІГ 1^ /'СЛ’'
пгоГї7т?«г», п?т»чьяог'> т?”:і”Ч"г: закозодчгАГ-.й. у ,_:;.сЛ4і
ттТС Т.! І Я, ЯП9СЯЛЯСЯ 5 Я*ОГО Зі ОСТ.ИШІ РОКИ.
їп^п,п*іі>йі про!іг::! л67”лгл:':;гі нові вию;-.: :;.дс :::сг<,'і*иа& термінів призначення пенсії та їх виплата, На порядок денний ставиться питання про децентралізацію (передачу е районні зідділи соціального захисту населення) обліку виплата пенсій та допоиог.
Існують певні регіональні особливості організації управління соціальним захистом населення, а такої професійного, соціального, вікового складу отримувачів пенсій та допоиог.
Подальзе покращення організації соціального захисту населення на регіональному рівні пов'язане з переходом до автоматизованої обробки інформації органів соціального захисту населення, орієнтованої на сучасну обчисіговаяьну техніку і системну обробку, з поступовим переходом до інтегрованої обробки інформації, створенням розподілених автоматизованих банків даних, локальних нерех та використанням засобів телеобробки даних.
У зв’язку з щог питання про аналіз існуючої системи управління соціальним захистом населення на регіональному рівні (область-район)
та вироблення практичних рекомендацій щодо іі вдосконаленню на основі комплексного підходу до автоматизації обробки інформації органів соціального захисту як основи ефективного управління соціальним захистом населення регіону, набувають особливого значення для регіональних органів державного управління.
Аналіз наукових та прикладних розробок показує, що методичне, інформаційне та програмне забезпечення автоматизованої обробки інформації органів соціального захисту із застосування!! персональних комп'ютерів досліджені не достатньо, а діючі системи автоматизованої обробки інформації ке відповідать сучасніш вимогам,
Це зумовлює актуальність наукових досліджень та практичних розробок у сфері соціального захисту населення. •
Дисертація грунтується на роботах автора, виконаних під час проведення робіт по автоматизації обробки інформації органів соціального захисту населення Львівської області на ЕОН ЕС-1045 у статистичному управлінні та аналогічного типу робіт з використанням персональних комп'ютерів. .
Мета та завдання дослідження. Нетою дисертаційного дослідження е розробка теоретичних та методологічних положень про вдосконалення структури управління органами соціального захисту регіонального рівня та конкретних пропозицій щодо комплексної автоматизації обробки інформації органів соціального захисту на рівні район-область із застосуванням сучасних засобів обчислювальної техніки.
Відповідно до мети у дисертації поставлені та вяріиувалися такі завдання: • •
- проведення аналізу існуючих систем управління соціальним захистом населення на. рівні район-область, виявлення регіональних особливостей іх функціонування;
- формування концепції реорганізації системи управління соціальним захистом на регіональному рівні;
- дослідження інформаційних потоків на рівні район-область та
визначення задач, що підлягають автоматизації; ■ '
- розробка концепції створення та функціонування автоматизо-
ваної системи обробки даних органів соціального захисту на регіональному рівні; .
Б.
- формування принципіп створення і розробка інформаційного та програігаого забезпечення автоматизованої системі обробки інформації органів соціального захисті" населення; -
- розроби технології та заходів по лерегсду на дсцеатралізо-
■ затіу систему обробки інформації органів соціаліаогз захисту регіонального рівна.
Об'єкт та зрегл'ет дослідження. 05’гктси іі'ЛЛ райо-
нні та обласні органе соціального залисту нгсз;.;цнл Львівської та Тог-псл-л^ної о£" ігт:;., удршіхшм
con.i5.r-~:’” запст::» :п;е;:г::лл лі ріллі і». ^ь*". заїдені с',''~:тссті та з:дмілн:;ті, л та::оа зрсіис;; хи-іор^ації
срг-’гтс ну паїї*'*: і:.::і ісоі сухсйзі.:! част;лі.: /іуіоілхішя
сатжст:'.' -і.'.їхіл :-.л р:гі:а~г^с^ ^луссоі! га
•” ~логкс??зг::.л.: лллл:и :::ллл.:;зліх ^^-**..-очХі.
’'•ггг.тіиа дослід-днь. 3 лрсцззх доолід-с_:; оли-о дуацх
■ _ ^ > ;\ЄН.?2 Т~ ~ -і-* X 1 і £4*1 і £рХ аЛії
г'7гя"’'-7>счі&'лт : лягань ч/рглліоидхі у^пцюи/-
заннл складній: скстса унраЕліиЯЛ, матеріали нарад, кон^ерс-ндін та гснінарів.
Інструментом дгл ЕЕрісення поставлених завдань були иетоди снстеїгаого аналізу, теорія економічних інформаційних систем, теорія иагннної обробки економічної інформації та теорія ймовірності. При ннрісенні конкретних питань дослідження використовувались методи хронометрагних споетерехень, опитування та малинного експереиенту. Наукова новизна. -
1. Виявлені регіональні особливості функціонування систеи управління соціальним захястои населення на обласному та районному рівнях. '
2. Проведено вивчення інформаційних потоків в органах соціального захисту населення на основі якого обгрунтована необхідність інтеграції процесів призначення та перерахунків пенсій з процесами обліку виплата пенсій, необхідність переходу на регіональному ріЕ-ні від централізованої до децентралізованої системи управління соціальний захистом населення.
3. Обгрунтована необхідність коїшаексноі автоматизації обро-
бки інформації органів соціального захисту регіонального рівня.
4. Розроблені методологічні положення проектування системи
автоматизованої системи обробки інформації, що включають питання про вибір технічних засобів, розробки інформаційного та програмного забезпечення і базуються на принципах системного підходу, інтеграції даних, розвитку та мобільності системи, .
5. Створена та впроваджується в експлуатацію автоматизована система обробки інформації органів соціального забезпечешш регіонального рівня орієнтована на використання персональних комп'ютерів.
6. Запропонований спосіб порівняльної оцінки ефективності функціонування та надійності систем обробки інформації органів соціального захисту населення регіонального рівня.
Практичне значення роботи.
Практичні роботи, пов'язані з темою дослідження виконані у статистичному управлінні Львівської області, виплатному центрі обласного управління соціального захисту населення, районних відділах соціального захисту населення Львівськоі та Тернопільської областей на основі господарських договорів.
На основі робіт автора проведені роботи по децентралізації функцій управління в Залізничному (н, Львів) та Сокальському . районних відділах соціального захисту населення.
Апробація та реалізація результатів.досліджень. .
1. Основні положення дисертаційної роботи доповідались на всесоюзних наукових конференціях у Мінську /1977/, Львові /1983/, на наукових семінарах Носковського,- Київського та Львівського держуніверситетів, & обчислювальному центрі Иіністерства соціального захисту України, Львівському відділенні інституту економіки АН України, на обласній нараді працівників органів со-. ціального захисту населення Тернопільської області /1993/.
2 Результате досліджень покладені в основу розробленої для ЕОН ЕС-1045 автоматизованої системи обліку виплати пенсій та до-' поног, на основ* якої функціонує централізована система упралінвя виплатою пенсій та допомог у Львівській області {за договірои із Льеівськіш обласним управлінням соціального захисту населення).
3. Кінцевим практичним результатом дисертаційного дослідження стало створення 'Автоматизованоі системи призначення, перерахунків та обліку виплата пенсій і допомог* для персональних комп'ютерів. Вказала автоматизована система послужила основою для здійснення експерененту по децентралізації обліку виплата пенсій та допомог
у Залізничному (м. Львів) та Сокальському районних відділах соціального захисту населення, який на практиці довів життєздатність та ефективність децентралізованої системи управління соціальним захистом населення на регіональному рівні (за договорами з відповідними районними відділами соціального захисту).
4. Завдяки впровадженню програмних засобів перерахунку пенсій у районних відділах соціального захисту населення Тернопільської області на персональних комп'ютерах створені бази даних отримувачів пенсій та допомог (за договором із Тернопільським обласним управлінням соціального захисту).
5. Даний програмний комплекс впроваджений у всіх районних відділах соціального захисту населення Львівської та Тернопільської областей у частині створення баз даних, проведення їх інвентаризації, позначення, перерахунків пенсій та інформаційно-довідкового обслуговування пенсіонерів.
• Публікації. Натеріаля дисертаційного дослідження, цо характеризують його новизну, теоретичну, методологічну та практичну цінність, відображенні в ІО роботах автора {обсяг і. 5 друкарк.).
Структура та'обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох глав, висновків і пропозицій, списку літератури та додатків. Робота викладена на 135 сторінках машинописного тексту, містить 2 таблиці, -7 рисунків. ■
II. ОСНОВНІ П0Л03ЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ '
2.1. Дослідження існуючеі.систени управління соціальним захистом населення на регіональному рівні (район-обдасть).
В умовах формування ринкового середовища відбувається процес створення нової система управління соціальним захистом населення. Структура органів соціального захисту населення країни складається
з трьох рівнів: республіканського, обласного та районного (міського). На республіканському рівні роботу органів соціального захисту очолює Міністерство соціального захисту України. На обласному рівні управління соціальним захистом населення регіону здійснюють обласні управління соціального захисту у функції яких входить: •
- забезпечення своєчасного та правильного призначення пенсій та допомог згідно з чинним законодавством;
. - організація своєчасної виплати пенсій та допомог, обчік ко-
птів, які витрачаються на ці потреби; ' .
- проведення заходів по працевлаштуванні) та професійному навчанню інвалідів та членів сімей, цо втратили годувальника;
- матеріально-технічне обслуговування пенсіонерів та осіб, що отримують допомоги.
Основною ланкою, в якій безпосередньо здійснюються процеси, пов'язані з соціальним захистом населення, с районні (міські) відділи соціального захисту населення. ‘ •
Слід відзначити, що органи управління соціальним захистом обласного рівня це досить складна система. У Львівській області вона включає: обласне управління соціального захисту населення, виплатний центр та тридцять два районних (міських) відділів соціального захисту населення. У процесі призначення та перерахунків пенсій вони інформаційно взаємодіють з усіма організаціями, підприємствами та установами регіону, з яких надходить правова інформація, необхідна для призначення пенсій та допомог. У процес організації виплати пенсій, крім органів, соціального захисту області, залучені: пенсійний фонд, статистичне управління, сотні виплатних підприємств зв'язку та ощадних кас. Оргеви соціального захисту кожного району тримають на обліку десятки тисяч пенсіонерів та здійсниш крупні фінансові операції, пов'язані з виплатою пенсій. Так, по Львівській області кількість лвдей, що отримують пенсіі та різні види допомоги, становить 760 тисяч при загальній чисельності населення області 2.8 мли. чол. 'За 1993 рік загальний обсяг виплат через орггнй остального захисту склав 450 мільярдів карбованців. в очевидним, що система соціального захисту населення області - одна з найкрупніша систем організаційно-господарського управління регіонального рівня.
Основними інформаційними потоками є дані по призначенню, перерахунках та виплаті пенсій та допомог.
Вхідною ланкою, яка формує початок потоку, с районні (міські) відділи соціального захисту населення, що взаємодіють з організаціями та підприємствами регіону і відповідно з отримувачами пенсій та допомог. Обсяг робіт по обробці даного потоку інформації становить понад 90% усіх трудозатрат працівників органів соціального захисту.
На даний час у Львівській області функціонує централізована система управління соціальний захистом населення регіону (рис. 1). Основним елементом цієї системи управління є виплатний центр, який координує свою роботу з районними відділами соціального захисту населення, пенсійним фондом, обласним статистн-чгаш управлінням, Еиалатншш підприємствами зв'язку та ощадними касами. Засоби обчислювальної техніки, на яких обробляється інформація органів соціального захисту, зосереджені в статистичному управлінні, тобто знаходяться поза системою управління соціальним захистом населення регіону і в даній системі є суто допоміжними.
При цьону об'єктами автоматизації є тільки найбільп трудомісткі задачі: •
- облік виплати пенсій та допомог через ощадні каси;
- видача виплатних документів на отримання пенсій через ощадні каси;
- облік виплата пенсій та допоиог через виплатні підприємства
зв’язку; •
- видача виплатних документів на отримання пенсій через виплатні підприємства зв'язку;
- видача виплатних документів на цільові допомоги;
- проведення перерахунків розмірів пенсій та нарахування доплат; . . . '
- отримання статистичних даних про отримувачів пенсій та допоиог; ' , • .
Регіональною особливістю системи управління соціальнім захистом населення Львівської області є надмірна централізація функцій управління на обласному рівні, що у свій час мало певні
ВО - imurn організація (виплатне підприємство зв'язку, оцадна каса)
. Рис. 1. Структура системи управління соціальним захистом населення ' Львівської обяасті.
перевага. Не всі області піали плахои сане такої централізації. Так, 7 Тернопільській області,, організувавши обробку інформації в обласному управлінні статистики, не створили виплатний центр, функції управління обліком виплати пенсій та допомог залишиш районним відділам соціального*захисту. Тобто це був плях централізації обробки інформації при децентралізованій системі управління соціальним захистом. У сучасній ситуації це призводить до того, що в організаційному плані Тернопільська область, у порівнянні з Львівсько», є більсе підготовлена до переходу на децентралізовану систеиу обробки інформації.
Надмірна централізація функцій управління у Львівській області спричинила те, що: -
- відбувся тучний розрив ніж процедурами призначення та перерахунків пенсій, що здійснювалися на районному рівні та обліку виплати пенсій, які стали здійснюватися на обласному рівні;
- значно збільвились терміни иіз призначенням пенсій та та їх надходженням до виплати, що пов'язано з необхідністю передачі призначених пенсійних справ для повторного опрацювання із районних відділів у виплатний центр. В уловах інфляції значення цього фактора посилюється через ивидке обезцінепня гровей;
- у районних відділах соціального захисту, які придают» та обслуговують пенсіонерів, відсутня достатня інформація про стан виплати чи невиплати пенсій пенсіонерам свого району;
- відбувається дублювання обробки інформації у районних відділах соціального забезпечення та у виплатному центрі;
- практично неможливо автоматизувати роботу працівників районних.відділів соціального забезпечення з питан» призначення, перерахунків пенсій, нарахуванню допомог тощо.
За о станині роп відбулися кардинальні зміни в технічних засобах обчислювальної техніки, обчислювальна техніка стала масовою, доступніпою та недійнівсю, Поява персональних комп'ютерів, наближення їх по цілену ржу параметрів до ЕС ЕОН створює передумови дня .реорганізації системи управління соціальші захистом населенні на . засадах децентралізації управління. Альтернативою існуючій системі управління соціально захнетоа населення регіону е система уеравлі-
ння представлена на рис. 2.
2.2. Методологічні основи проектування автоматизованої системи обробки інформації органів соціального захисту населення.
Вдосконалення системи управління соціальнки захистсм населення в роботі досліджено 7 напрямках децентралізації функцій управління та комплексної автоматизації обробки інформації. Комплексна обробка даних у сфері управління розглянута як якісно новий ступінь у використанні обчислювальної техніки для підвищення ефективності управління. ,
Особливості комплексної автоматизації, у порівнянні з існуючими системами автоматизованої обробки інформації, у тому, що:
- існуючі системи автоматизації побудовані з метою підвищення ефективності окремих процесів обробки даних або їх автономних сукупностей. Це, в основному, сукупність процесів, пов’язаних з обліком виплати пенсій та допомог. При комплексній автоматизації створюються об’єктивні передумови для постановки завдання максимального підвищення ефективності функціонування органів управління соціальним захистом як єдиної системи;
- існуючі системи автоматизації є організаційно та функціонально незалежними від органів, які вони автоматизують. Так, обробка інформації органів соціального захисту вже майже 20 років здійснюється в обласному управлінні статистики. Система комплексної автоматизації повинна творити органічну єдність автоматизуючих органів (органів управління соціальним захистом), засобів та методів автоматизації;
- у комплексній автоматизованій системі повинні бути автоматизованими всі задачі, що об’ктивно виникають в процесі функціонування органів управління;
- при комплексній автоматизації відбувається істотне розшире
ння діапазону методів автоматизованого вирішення задач. Принципово новим, у порівнянні 8.існуючий?, системами обробки інформації, є використання банків даних, персональних комп'ютерів, локальних мереж та засобів телеобробки даних; • .
- лри організації функціонування комплексних автоматизованих систем головною є мета забезпечити всім користувачам вільного
ВО - виплатна організаціє (виплати» підприємства зв'язку, оцадиа каса)
Ряс. 2. Структура системи децентралізованого управління соціальним захистом населення регіонального рівня.
та простого звертання до ресурсів автоматизованої системи в широкому діапазоні запитів, причому основні технологічні схеми автоматизованої обробки інформації будуть людино-машинними;
- в умовах комплексної автоматизації підвищеного значення
набуває людський фактор. Це зумовлено, з одного боку, тин, що людина в комплексних системах включається в технологічний процес автоматизованої обробки інформації як активна ланка, а з другого, - тим, що сане мислення людини стає об’єктом кібернетичного управління; ,
- ефективність системи комплексної автоматизації може бути оцінена лише за сукупністю критеріїв, які не зводяться тільки до економічної ефективності. Це зумовлено глибиною та всебічним впливом комплексної автоматизації на процеси, які автоматизуються.
Економічна важливість створення комплексної системи автоматизації управлінні соціальний захистом населення на регіональному рівні обумовлена тим, що забезпечує передумови для створення системи управління соціальним захистом, адекватної сучасній економіці нашоі країни. .
Існуюча система обробки інформації органів соціального захисту та система децентралізованої обробки інформації представлені на рис. і, 2. Порівняльна . оцінка ефективності іх функціонування полягає у тому, що показниками для оцінки ефективності функціонування двох систем обробки даних розглянено: своєчасність обробки інформації (Т), вартість обробки інформації (С), достовірність обробки інформації (Р). '
Так, за існуючою схемою обробки інформації час та вартість обробки інформації можна представити такими співвідношеннями:
Т'11- Т‘ру* т£\ ТІ,°+ т£Ч Те1 (1)
•См,ї С'“+ <£“♦ Сі°+ Се‘Ч Сі" , . (2)
де відповідно: • "
час та вартість всієї обробки даних (дні, тис. крб.);
Т^Ср°-'час та вартість обробки інформації в районному
■ відділі соціального забезпечення (дні, тис. крб.); Т^’сі0- час та вартість передачі інформації на обласний рівень у виплатний центр (дні, тис. крб.);
Т^С^- час та вартість обробки інформації у виплатноиу ценірі (дні, тне. крб.); .
Т!с°С(с1)- час та вартість обробки інформації в статистичноиу . управлінні (дні, тас. крб.);
час та вартість обробки інформації у виплатних підприекствах зв'язку (дні, тис. крб.).
Для запропонованої схеии час та вартість обробки інформації представлені у вигляді такого співвіднопекня:
Тт: ТрЧ (3)
С°*: С?\ С?' , (4)
де •
Т^с^- час та вартість всієї обробка даних (дні, тис. крб.) Тр^Ср1- час та вартість обробки інформації в районному . відділі соціального забезпечення (дні, тис, крб.-);
І~С- час та вартість обробки інформації у виплатних ' підприємствах зв'язку (дні, тис. крб.).
.Порівнявся (1) та (2) з (3) та (4), побачимо, цо з пєеніпі ні блихенняи иосна вважати цо:.
та)_ lt • Тр ♦ т«> . і Т£». іа - тн>. т& •
с"» с«) . «У І са>. св * С9 »
Отже,
т'° > Т‘1' ; сш > са);
Проведені в роботі дослідїєвзя показують, со апілзгітз: з:--
новки ножна зробіпи такої і щодо достовірності обробки інформації, Отже, запропонована схема обробки інформації е ефективніш у порівняння з тією, що використовується сьогодні за термінами обробки інфориації, вартістю обробки, достовірніс~: даних та кадійніст»: системи обробки даних, Покращення вказаних характеристик систші обробки інформації органів соціального захист? Гезуновно ссрдятіше і якості функціонування саної системи соціаЛь;::г: захисту нїселг-ння регіону.
2.3. Практична реалізація та організапД- гокплексно: гнтс-матазованоі обробки інфориації органів соді?”*г.ггс- сіг'іг; г:асз-лення із застосуБанняи персональних комп'ютерів.
Розроблені методологічні основи практгг: і;;::
створенні •Автоматизованої системи призначе-" . тс
лік)’ виплата пенсій і допомог*. Ця система !!<?•• л "г.л
здійснення деце;.гралізадіі (передачі в райсг::: еіг^іпп ?с-ціміного затсту населення) обліку виплати пенсі?: ~г::г?г. В:;:с ус-
пісно впроваджується в районних відділах ссгі-’:гс ссїіі::;- н=:е-аення Льеіеськоі та Тернопільської областей.
Впровадження вищевказаної автоматизовано: лісте^і дас зьогу автоматизувати ;
- призначення пенсій;
- базові перерахунки пенсій на 01.10. 92 р.;
- поточні перерахунки пенсій, пов’язані зі зиінаїлі стазу,
зарплати тощо; . ' '
- иасові перерахунки пенсій (підвищення пенсій);
- нарахування цільових допоиог;
- нарахування пераого розділу та доплат;
- створення баз даних отримувачів пенсій та допомог;
- ведення баз даних отримувачів пенсій та допоиог;
- інвентаризацію картотеки пенсійних справ;
- облік виплати пенсій;
- виготовлення Бшшатанг документів;
- інформаційно-довідкове обслуговування пенсіонерів;
- стримання довідкових даних про отримувачів пенсій та допоиог у різноманітних розріза-" ’
- отримання різноманітних статистичних даних про о тримачів пенсій та допомог;
У роботі показано, що практичне здійснення переходу на децентралізовану систему обробки інформації органів соціального захисту вимагає не ліше створення відповідних програмних засобів. Боно вимагає вирісення ряду проблем, зокрема створення системи;
1. Технічного забезпечення органів соціального захисту регіонального рівня сучасними засобами обробки інформації (комп'ютерами, друкуючими пристроями, засобами побудови локальних нереї, теле-сбробки даних тощо), організації їх ремонту та технічного обслуговування,
2. Матеріально-технічного забезпечення, оскільки вкготозле-ння Бішлатних документів пов'язане з використанням великої кількості паперу, фарбуючої стрічки та іегих матеріалів,
3. Організаційно-правового забезпечення.
4. інформаційного забезпечення,
5. Програмного забезпечення, .
6. Кетодично-правового забезпечення.
7. Кадрового забезпечення. ■
Знахавчи на характер інформації органів соціального захисту населення, склад та терміни ниріпення задач, в основу проектування інформаційного та програмного-забезпечення 'Автомапізопаноі системи призначення, перерахунків та обліку виплати пенсій і допомог’ покладені такі принципи: .
■ 1. Інформаційна база автоматизованої системи управління поеи-нна бути інтегровано», тобто охоплювати дані, необхідні для виріве-ння всіх задач, незалегно від тала факторів, як епд пенсії чи спосіб виплата
2. Інформаційна база система повинна бути гнучкою, тобто сприяти реорганізації структура та розпаренню переліку даних пря появі нових задач чи алгоритмів обробки дата.
3. Інформаційна відкритість бази даних. Користувачу даються відомості еро структуру базп даних і тайм чином мохлнвість нагш-. саїшя власних.прикладних програм обрсбки інформації. '
4. Програмне забезпечення системи повинно бути комплексним,
тобто охоплювати практично всі операції, пов’язані з обробкою івфо'риації (призначення, перерахунки, нарахування доплат, облік виплати, виготовлення виплатних документів тощо).
5. фізична структура бази даних та програмне забезпечення системи повинні забезпечити роботу з даними в реальному масштабі часу.
Ново» ідеєю при створенні 'Автоматизованої системи призначення, перерахунків та обліку виплати пенсій і допомог" стала реалізація принципу алгоритмічної відкритості системи. Це у вида-дку, наприклад, призначення пенсій означає, що комп’ютер за ь£«-дениии вхідними даними не просто здійснює розрахунок пенсії і видає користувачеві кінцевий результат, а, крім того, у ьигляді відповідних формул генерує алгоритм розрахунку пеаоіі, гам -ристовуеться для перевірки правильності призначенні пенсії, комп’ютер дає відповідь на запитання, як здійсізлівс.і розраі/и^.-.
пенсії. РОЗВИТОК ЦІЄЇ ідеї пов'язаний зі стьоренаяа ОІІІК;
з пенсійного законодавства і призведе до сіворсьня й2Го^=Г/:зс_і-
ної системи призначення пенсій, яка буде не ліхг ь;и;онуваіі. р* рахунки, але давати відповідь на запитання, чому ссмз 121. гдіА сіюється розрахунок, тобто підкріплювати правильність розради існуючими нормативними документами.
III. ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
1. Проведена порівняльна оцінка існуючої системи управління соціальним захистом населення регіону із запропонованою щодо ефективності іх функціонування, обгрунтована доцільність переходу до децентралізованої системи управління.
2. Розроблена методологія проектування розподіленої системи автоматизованої обробки інформації, створення якої повинно бути однією з передумов дія перебудови регіональної системи управління соціальним захистом населення на засадах децентралізації управліші
3. Сформульовані принципи створення та розроблено інформаційне забезпеченні автоматизованого управління соціальної захис-. тон населення із застосуванням персональних комп’ютерів.
" 4. Спроектована та практично реалізована інтегрована автоиа-
гизована система обробки інформації для органів соціального захисту іаселення регіонального рівня "Автоматизована система призначення, іерерахунків та обліку виплати пенсій і допомог*.
5. Проведений експеремеят по децентралізації управління соці-ільнии захистом населення в Залізничному (ц, Львів) та Сокальському топах.
6. Розроблені заходи, здійснення яких с необхідніш для перехо-іу до децентралізованоі системи управління соціальнім захистом насе-іення на основі впровадження 'Автоматизованої системи призначення, іерерахунків та обліку вішати пенсій і допомог*.
З теии дисертації опубліковані такі роботи:
Герасименко В. А., Дадачко В.ф. О некоторых направлениях повісє-ния эффективности функционирования экономические информационных систем /Препринт/. - а , 1990. {0,5 печ.л,)
!. Елейко В. 11, Дадачко В. ф. Автоыатизация сбора и обработки информации в слошых экономических системах // їкола-сенплар, Систеиология: логика иехдисциплиаарнкх исслэдоги^пй систен: Тез. докл. - Львов, 1539.(0,1 печ. л.)
I. Елейко В.И.,Дадачко В,ф. Статистическая обработка информации с использованием банка данных // Применение инфорыатгат и вычислительной техники при реоеани народнохозяйственных задач. Тез. докл. научн. конф. - Еизск: Изд-во Белорус, ун-та. 1989. (0,1 печ. я.)
. Бвейю В. Я, Дадачко в, ф. Автоматизация сбора и обработки информации в ЕСИС на основе применен» совреметшх средств вычислительной технххх // Пршгенеяже вычислительной техники н натекати-ЧЄСКЖХ кетодов в пуша исследованиях. Тез. яіучн, конф. - Киев, ІМО. (0,1 КЧ. Л.)
. Дикасо &ф.,3«іотит 8.8. Каалехс програм по исследовал» ди-вшки систем регулировании знергетичесхого оборудозанни для ЭРИ третьего поколения // Энергетика и электрификации. Вагию-прсизвэ-дстгеняьа сбориии. - 1975. яз. (О.гпегл.)
. Ддочго В.ф., Зитши Б.Н. Моделирование япейннх систем регуш-
рования с теплоэнергетическими обьехтани на ЭВМ третьего поколения // Динамика тепловых процессов. Сборник научных трудов.-Киев Наук, дунка. 1980.-С. 156-162.
7. Дадачко В. ф., Натковский С. А., Покотило И, Я. Некоторые вопросы
организации программирования ОВС на основе функционального подхода. Тез. докл. и сообщ, пятой Всесоюзной школы-семинара "РОИ". ЛЬВОВ, 1985.- 4.2 - С. 128-129. ■
8. Натковский С. 0. | Дадачко В. ф. Состояние и перспективы развития те хнической базы ВЦКП // Всесоюзная конференция абонентов ВЦКП.
Тез. докл, - Львов, 1986. {0.1 печ. л.)
9. Дадачко В. ф., Золотавин Б. Н. Разработка комплекса программ анализа систем регулирования для ЭВК третьего поколения // Научно-те-
хнические проблемы развития и совершенствования автоматизации -управления в Белорусской энергосистеме. Тез. докл. науч. -техн. конференции. - Кинск, 1977, (0.1 печ,л.)
10. Покотило И. Я., БурцьоЮ, В., Тихонова И. С., Натковский С. 0., Да-
дачко В. ф. Система автоматизации проектирования мультиконвейер-ных вычислительных структур // Методы и микроэлектронные средств цифрового преобразования и обработки сигналов. Тез. докл. науч. КОНф. - Рига, 1986,- Т. 2. - С. 538-541,
Подписано до друк^ 05.Crt.S4. горчат 60x84 1/16. Друк о^сетний nsr.ii) писчий. ^иов.друк.л.-1. Тир.100. •
-----------:—за одевши__________________________ _______________
К'Р,- лШС 2х-.7С0-р1ЧЧн Львова, 4.