Совершенствование финансово-кредитных отношений при управлении лесными ресурсами тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Шершун, Николай Харитонович
Место защиты
Сумы
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.10
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Совершенствование финансово-кредитных отношений при управлении лесными ресурсами"

М1НЮТЕРСТВ0 0СВ1ТИ УКРА1НИ р Г 5 дСУМСЬКИЙ ДЕРЖАВИНЙ УН1ВЕРСИТЕТ

На правах рукопису

ШЕРШУН МИКОЛА ХАРИТОНОВИЧ

УДОСКОНАЛЕННЯ Ф1НАНСОВО — КРЕДИТНИХ ВЩНОСИН ПРИ УПРАВЛ1НН1ЛГСОВИМИ РЕСУРСАМИ

Спе^аль^сть Фианси годпришста

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацн на здобуття вченого ступеня кандидата еконол/ичних наук

Суми-1996

Дисертац1я е рукописом

Робота виконана на кафедр] фманЫв Сумського державного ун'гаерситету Науковий кер!вник - доктор еконог.ичних наук Чупю Aнaтoлiй ВГгагийович

Оф1ц!йн1 опоненти - доктор економШних наук, професор Сахагв Вадим Григорович

Пронина орган>зац1я - Рада по вивченню продуктивных сил

3 дисертац1ею можна ознакомится в бйлютец[ Сумського державного умверситету.

- кандидат еконошчних наук, доцент МЫченко Микола Васильевич

Автореферат розюлано

» /

/

^ 1996 р.

Вчений секретар спец1ап1зована'| вченоТ ради, кандидат економмних наук

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальнють дослцщення. Перехад до ринкових вщносин УкраТни здмснюеться з великими трудно щами I проблемами. Як з'ясувапось, народна господарство в излому ( окрем! його галуз), в тому чиогн! люовий комплекс, виявились не готовими для робота в ринкових умовах.

Система хазяйнування в л!совому комплекс! виявилась неспроможною л»<вщувати дефцит лгссвих ресурс!в, вир|'шити проблеми Ух переробки I заготовки, питания ефективного люовщновлення. Л'юи \ люове господарство на УкраТн'! знаходяться в критичному стан?, як! вся економ!ка в цтому.

СтШсть економ1чного \ остального розвитку народного господарства УкраТни значною м1рою обумовлена станом! р'®нем використання I вщновлення л1сосировинних ресурс!в, люовирощу-вання ! розширеного лсовщновлення з позииуй фЫансово-кредитних в!дносин.

ХНсов'щновлення I Л1Совирощування - мало вивчена сфера люового господарства, в ягай не було I немае на сьогодмшнм день достатмх стимулов для розширеного люовщновлення.

Проблема розветтсу лсового господарства тюно пов'язана з формуванням джерел його фЫансування. В умовах ринковоУ економ!ки необхщно розширити використання економ1чних метод1в управл!ння народним господарством, найважлившим джерелом фмансування якого е кредит.

На сьогодн1 недостатньо вивчен1 питания 1сругооб!гу ! формування оборотних засоб!в у люовому господарств!, особливо п!д час переходу до ринковоУ економиси на УкраТн!. Практично вйсуп-и пращ, присвячен) питаниям кредитування люов!дновлення I лкговирощування, дослщження оборотних засо®в 1 ф!нансово-кредитних вщносин п1дприемств люового господарства! комерц1йних бангав.

НеобхЩно враховувати \ ту обставину, що в умовах удосконапення економ1чного механйму на УкраУн! актав1зував.ся процес впровадження нових форм власносА I Т'х р13номанггнють, у тому числ11 в псовому господарстш.

Все це приводить до виникнення нових питань, пов'язаких ¡з фнансуванням 1 кредитуванням. Особливе значения мае пошук нових форм впровадження елемеьгпв ринковоУ економНси в люовому господарствК

Вказан! моменте визначили вибр теми наукового досл/джеиня.

1.2. Мета та завдання досл1аження. Метою дослщження е вдосконалення ф!нансово-кредитних вщносин при управляй! люовими ресурсами, в тому числ! на пщстав! оренди д1пянок люовогс фонду збиткових та малорентабельных господарств, та розробка праетичних рекомендаций щодо кредитного впливу на люогосподарсьш п'щприемства з метою гёдвищення ефективност1 Ух д1яльноси

Для досягнення вказаноУ мети визначен! основн! завдання науково-практичного характеру:

- провести дослщження економ!чноУ рол1 люових ресурав з урахуванням еколоп'чного фактору;

- проанал'1зувати систему управления люовими ресурсами та виявити и можлизост1 на сучасному етапг,

- дослщита фмансово-кредитн! в!дносини у люогосподарському комплекс! в умовах р1зноманггних форм власносп;

- розробити пролозицк щодо орендних вщносин у люовому господарств!;

- визначити джерела ф!нансуваиня люогосподарських пщприемств;

- розробити методичн! рекомендацн щодо кредитування люовирощування та л'юовщновлення.

1.3. Предметом дослщження е фмансово-кредитн! вдносини, яга виникають у люовому господарств! в процес'1 люовирощування та л!сов1Дновлення.

1.4. Об'ектом дослщження е п!дприемства люовога господарства УкраУни з урахуванням Ух пщпорядкованост!.

1.5. Загальна методика дослщження. Теоретичною та методичною базою дослгджень е прац! вщомих вчених та фах1вц1в з аграрних, люогосподарських, господарсько-фмансових питань, та питань в галуз! економ!чних проблем люокористування

таких, як Богославський С.А., Борщевсысий П., Ворони 1.В., Заволжин А.Ф., Косыиннов Г.1., Михагён 1-Я., Румянцев Г.Ф., Саблук П., Сахаев В.Г., Серебряников П.П., Смород1нов 1.1,, Степанов В.М., Трегобчук В., Туниця Ю.Ю., Фаас В.В., Фалеев М.1., Федосов В. та N.

Пщ час дослщжень використовувались законодавч! та норматива акта Верховно! Ради, Кабинету МУстр1в УкраУни, в^омч! мструетивно-методичн! документа, довЩки проектних та науково-дош'дних ¡нститута, дан1 Ммстату УкраТни та управлмня статистики РгаенськоТ обласп, результата дослУщення" планових та зв'ггних даних п!дприемств люового господарства та комерцмних банш, проведении за безпосередньою участю автора. У процеЫ виршення завдань дослщжеь застосовувались методи лопчного, структурного, пор1вняльного гнал^в, розрахунково-аналггичний та балансовий методи, а також методи математичноУ статистики та групування.

1.6. Наукова новизна результата дослдження полягае в тому, що:

- уточнен) та визначен! поняття ял1'сових ресурс1'вп та "фЫанси люогосподарських пщприемств" ;

- установлена можлив!сть пол'шшення ф'иансових вщносин за допомогою оренди л1сових дшянок;

- розроблений перел!к об'еклз довгострокового та короткостро-кового кредитування, виходяч'1 з фаз л'гоокористування;

- обгрунтован! терм!ни здач! в оренду збиткових л!сгосп'в або дшянок люового фонду;

- визначений порядок розрахунку орендноТ плати при багатоцшьовому використанн! л!сових ресурса;

- визначений порядок запучення банга'вських позичок з урахуванням орендних в1дносин.

- розроблений порядок розрахунку термив окупност! кредита при освоенм люових дшянок;

- обфунтоваи терм!ни погашения кредитив на цМ л1еовирощування та люовщновлення;

1.7. Практична значущють полягае в обгрунтуванн! шншального терм!ну оренди та термину погашения кредит1в, яга пов'язан1 з витратами по орендк Розроблен! загальм положения

з кредитования лсогосподарських п(дприемств по платежному обороту з контокореитного рахунку, яга кожуть бут застооован! комерц|йними банками. Запропонований nepeniK об'еюпв коротко-строкового та довгострокового кредитування люовирощу-вання та люовщновлення. Наведен! рекомендацн з втшення орендного пщряду з оплатою вщ валового доходу та положения про визна-чення орендноУ плати при багатоцшьовому люокориетуеанн!.

1.6. Апробация роботи. Ряд найбшьш вагомих положень дисертаци доповдались автором i обговорюваяись на KOMicii Верховно'! Ради з питань еколопчно/ политики, на колегн МУстерства охорони навколишнього природного середовища та ядерноТ безпеки УкраТни, в MiHicTepcTBi люового господарства УкраУни. Результате даних праць эначною м!рою впроваджен! в практику, що пщтверджуеться оф1цмними актами (дов&ками) ¡з впровадження. Матерели роботи доповдались на науково-практичних конференциях, в тому Mucni ынжнародних.. Рекомендацп, що запропонован'1 автором, апробован1 при BHKOHSHHi ряду науково-досл1дких праць, яга включен! до плану Сумського державного ун1верситету, в тому числ) держбюджетних тем: "Разробити 'модель фЫансово-кредитноТ с-лстеыи регюнального природокормстування" (№ держ. per. 01940008843), "Розробити модель ¡ндикативного гшанування охорони природи та рационального використання природних pecypciB на УкршнГ' (№ держ. per. 01940008284) за замовленням MiHiCTepcTBa ocbith УкраТни, "Розробка теорн розвитку навколишнього середовища як еволюцмно! системи: еколого-економ!чний acneicr" (шифр 6/152} за замовленням Державного ком'ггету УкраТни з питань науки, техн1ки та промисловоТ полггики.

1.9. Публкац». За результатами проведения досл'щжень опублгковано 5 праць, в тому чиага одна монография, загальним обсягом понад 3 друк. арк.

1.10. Структура i зшст роботи. Дисертаиуя складаеться з вступу, трьох розд1п1'в, BMCHOBKiB, б!бл1ограф1чного покажчика, додатав.

У BCfyni обфунтована актуального проблеми, що досл(джуеться, сформульована мета та визначен!' завдання,

методи Д0сл'!дж9нь, наукова новизна та практична шннють одержаних результатов.

У перш ому роздт( "Фмансов! аспекти управл!ння лгсовими ресурсами" розглядаеться еколого-економчна роль люових ресурсе у систем! хазяйнування УкраУни, анал!зуеться загальна система управлЫня люовими ресурсами, дослщжуються я ¡снуюч! ф!нансово-кредитн'| в!дносини та визначаються шляхи Их ползпшення.

У другому роздал " Формування фмансово-кредитних вщносин у процес1 лсовирощування та люовЩновленмя" -доопщжен! юнуюч1 та запропонован! нов! ф1нансово-кредитн1 важел1, застосован'1 до потреб управл!ння л'юовирощувгнням та л(с0в!дн0вденням. Встановлена фмансова структура люогосподарсьшх пщприемстз на га'дстав! анал1зу кругооб!гу оборотиих засоб!в. Розглянуто оренду як один з шлях© переборювання збитковосл та зм:цнення ф!нансового становища л'юогосподарських п'щприемств. Розроблен! основн! напрями кредитнсУ политики в процеа люовирощування та л!сов1дновлення за допомогою та при сприянн! комерц1йних бангав.

У третьому_роздш.) "Порядок кредитування

люовирощування та люовщновлення" - розглянуто можлизосл короткострокового кредиту як джерела покриття поточних витрат ! потреб люовирощування та л1сов')дновлення, а також довгостро1сового кредиту як джерела кап'гтальних вкладень. Запропонован! методичм рекомендацй' щодо порядку Ух надання комериуйними установами банку з метою ф|'нансування поточноУ та ЫвестицмноУ д|'яльност1 люогосподарських пщприемств на зворотн)й основ! з урахуванням орендних вщносин.

У висновках даються рекомендацн щодо впровадження результата дослщження, пропонуються наступи! кроки у розвипсу дослщження фгнзнсово-кредитних в!дносин у л!'совому господарств!.

Додаток мкггить в соб'1 розроблен1 загальн!" положения з оренди делянок л^сового фонду, рекомендацй щодо впровадження орендного пщряду, основм положения про кредитування плалжнсго об!гу пщприемств л1сового господарства, про визначення орендноУ плати з урахуванням

багатоцшьового люовикористання, а також ¡нин матер1али ¡нформацмно-довщкового характеру.

2. ОСНОВН1 ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦ1?

2.1. Виходним еталом дослщжень е з'ясування еколсго-економ1чноТ рол1 л'юових ресурав, анализ ¡снуючоУ систе-ми управл'1ння ними та розглядання ф!нансово-кредитних вщносин, яю асладаються в сфер! регулювання господарських вщносин в еконамОД УкраТни на сьогодн!.

Достатньо багато дослщжень присвячено вивченкю природних ресурш. Проведений нами аналга особлиаостей формування сут1 природних ресурш взагалК дозволив визначити поияття "л'юов1 ресурси" таким чином: "люов1 ресурсм" - це сукупжггь окремих люотеритор1ап»них комппешв лгсового фонду взагаги, яю мають визначем корисм функцн, котр! при в!дпоз1дному р1вн1 еконошчного розвитку та вдаченост! можутъ бути використан! для задоволення сусп1пьних потреб.

Прастика люокористування виявилз необщнють враховувати люоресурсний потенциал. Ресурсна цЫиють окремого л!сотеритор1ального комплексу полягае в реал&ацй його цшьових еконоьйчно вагомих функ^й. Ресурсну црнн'ють пропонуеться розум™ не тшьки з утилгтарних пози^й використання л'юових ресурс'© в господарських цшнх. Не мент важлива I життезабезпечувальна функция лю!в. Оценка щ'еТ фун^ди повинна доповнюзати ресурсну иуннють окремих Л!сотеритор1альних комплекс^, котр1 належать конкретним власникам та користувачам, оскъчьки и реал1зац!Я мае ц|лком визначений народногосподарський результат.

Еколопчн1 зв'язки люстероторгальшк ксмплекав забезпечують Тх самовщтворення, саморегуляц1ю, самогндтрим-ку. Основним виявленням Тх функцюнування е бюлопчна продуютшнють та стйшсть систем. Надати чисельно-як1сну

*Лапечук ПЛ., Чупю А.В., Кашенко О.Л., Шершун М.Х. Економ'мне регулювання охорони природи,-К:Урожай, 1994,-153 с.

характеристику псовому потенц)апу можна за допомогою розроблених нами показнигав становища л!сотеритор!ального комплексу та показнигав його продуктивное^ (л!сов!дтворення).

Максимально можливий обли< житгезабезпечувальноТ функщТ л!сових ресура'в - завдання суто економ!чного характеру, котре \ було виршене нами на поперэдньому етагн даного дослодження* П1д час розробки основних напрям';в розвитку фЫансово-кредитних в'щносик при управлнн! люовими ресурсами. Тх науково-методолопчкому обгрунтуванн1 та методичному забезтченн! використан! отримам ранше результата у вигляд1 алгоритм© оц!нок та показнигав, за допомогою яких з'являеться можливють охараетеризувсгги багатоц'тьове використання люових ресурс!в та Тх ресурсну Ц1нн!сть (зокрема при розробц! принцшв кредитування лсовирощування та л1сов!дновлення. розрахунках орендноТ плати для люогосподарсысих пдприемств, та ¡н.>.

2.2. Головною метою управления лгеовими ресурсами € посилення водоохоронних, захисних, сан1тарно-ппен1чних, оздоровчих та ¡нших функций люу I високоефектизне використання люових ресурс® для забезпечення потреб народного господарства у люосировиин1й продукц». УпрзвлЫня люовим фондом зд^снюеться УУстеретвом лсового господарства УкраТни.

Виходяч! з цього, фвнансово-кредитн вщносини при упраап!нн1 л!совими ресурсами на сьогодн! визначаються нами як регламентован'1 державою еконошчн'! стосунки, що виникають м!ж державою та орган1'зац|"ями I' годприемствами, як! складають гануючу оргамзаирну струстуру управлмня лгсовим господарством УкраТни (рис.1).

3 метою забезпечення переходу на економ1чн1 методи управл!ння л:согосподарськими пщприемствагли I об'еднаннями, розвитку Тх Уц(ативи I п&приемлиност! визначена необхщнЬть орган!зацп нових структур ринкового типу на баз! дточих.

Традиц!йно методи управл1ння подшяють на адмМстра-тивно-правовь орган1зац1йно-економ!чн] та соц1ально-психолопчн1. Такий под1п досить умовний, що пояснюеться, перш за все,

У

^ОБДАСЯ-1

ДррЖ^ЕГ!!* Л1еогосподар-ciikî пб'едпання

_______

00л. уяраЕлшя

jxícosoro ю'сподарстг.а

Держиегосшг'* Держ ми сл. государства Держ. Л ico-мислквсью господарсгаа Держ, Спея, дктоспп .Шеопрсшйсл. дс?р.-буд!3. га jEïCî шдаршства Пщеобш c'iroc« ÎIpup. Запсвьдн, JliconapKOEi гооподарства га.

шш$

Д^жздсго'лш Держар.ш гнео-

«ЙСЛПВСШ господарстЕЗ

МШЛ1СГОСП УКРА1ИИ

Ikiíií об'еднаштя, шдпркагсгва тр. орга Kisamï б œno-етреднього пщпор.

Л<-сотсхнку?.пт '.а i Н[ацюнаяъш

дрдрзшсгоспи- ; ;IíCHt школе ИрПрОДЩ

теяжкукш ! иархш

Безпосвредиього пщпорядку»ання, в тому чпгай: комерщ-ал130ваЕ1 ДТВН, держазкт штшявсыя господарсхва, ержав-HÍ JlicOMUCrniEObKi

господарства. Шдприелктва, шдяс-рядковаш шиша оо'-сднанвям шдцряем-схва ш та оргав^заш-ям бетосереднього тдпорэдкувапня

*) €' np3EOHf)OryníifíKf,*,IÍI Я!КЕШ0В!Ш!1Х oG.'KÏCÏiJlX сиробтгсих .шсогссйодарсы;йгх об'едааяыо

'* '* ) С ri]laiïOKаступнтами лпсвщоЕ-анпя лктоепзапв та лк-омедворатввнях станщй.

I'í c. I Структуре организаций i шдприемст» Miuraororny Украши станом на 01.01M року

скпаднютю та р!зноданггн1стю системных вщносин} эв'изюв, яга сгладаютъся у яровому господарстш в умовах переходу до рИНКОВИХ вщносин.

Дане досл!дження спрямозане на пошук найбшьш перспективиих економ'шних метод1в управления люовими ресурсами, котр! були б водночас найбшьш приймятими до умов УкраТни. Таши П1дх|'д до вирМення фмансово-еконсм^них проблем люогоспэдзрсыгих пщприсмств, на наш погляд, адекватний свгтовому досв1ду розвитку фЫамсовочсредитнмх вщносин в умовах ринково! саморегуляцл.

3 ц!ею метою нами уточнено поняття "фманси" стосовно люогосподарських п1дприемств, суть якого можна виразити таким чином: "ф1нанси /псогосподарського пщпрмемства" - це застосування р1зномзн1тни:< еконсглчних прийом-в для досягнення максимального прибутку або загальноТ взртост! ф!нансових ресурсов, вкладених у виробництво ! безпосередньо пов'язаних з в!дтворенням люових ресурсов.

2.3. У сукупност1 економ1'чних методов управления нами з'ясован» 1 вщекремлен! фЫансово-кредити! важел!, серед яких найб1пьш вагомими на сьогодн!, на наш погляд, сл(д ввэжатм: в1дшк0дування взртост! за цЫсю при кут'зл!-продажу ресурсу (або за значениям показника экономично"! сиунки люотерито-р1ального комплексу як земельного упддя при втрачанн'! -знаходженм прав володЫня); виплату штрафов при порушенн! чинного законодавства у встановления оозм1'рах; внесок платеж!«; за користування природннми ресурсами та негативней вплиа на них; бюджета! та поззбюджетн! кошти, баншсыа та кошрц!йН! кредит як! спрямоауються на люовкрощування та л1сов!дновлення. Ус! ц! элемента в умовах ринкових вщносин активно взаемод|'ють не тшьки один з одним, а й з Ышими елементами ринковоУ еконошад - податковою, ф!нансово-|федитною системами, системою ц!ноутворення та ¡н.

Застосування першого з вищэ означених фЫансових важел!® в упра&гннн! люовими ресурсами у сучасних умовах переходу до ринкових вщносин на УкраУ б найбшьш складною I не вир!'шеною проблемою. Головною причиною цього, на наш

погляд, залишаеться непору шн'кпгь державно! власнос/п на лЬов! ресурси.

Перехщ до ринкових вщносин потребуе пряваттоацн державноТ власност!, результатом якоУ е створення приватного сею-ору економиси, в тому числ! 1 в люовому господ арствК На нашу думку, необх«дно формувати нош организации! форми господарсысоУ струетури, яш б мали змогу ефеюивио фунщ'юнувати в умовах ринковоУ економяки. Такою формою хазякнування у л;совому господарств1 в наш час може ©ути орендз.

Разом г тим, насущною потребою, на наш погляд, залишаеться визначення глсця оренди в процес! роздержавлення та призатизацй, прогнозування шлях!в подальшого розвитку орендних в&носин з урахуванням зростання рол! приватного сектору економ!ки, впливу ¡ноземного капггалу, в1пьних ц!н та 1н.. особливо у тагай складкм та спациф1чн!й галуз!, як люове господарство,

2.4. Основними питаниями орендних екоко&нчнш; вдносин е : об'ести оренди. орендна плата, зобов'язання стор!н з приводу Е'|дтворення л'юовик ресурсе.

Об'ест оренди у л!согосподзрсысих гёдприемотззх визначений нами як лЬовий фонд, що. скпадаеться з окрамях л!сотеритор1альних коадплешв, тобто люов1 ресурса як дшянки, як земельн! упддя у сукупносп уо^х компоненте. (деревина, ресурси у межах житгевого циклу, недеревмни! ресурси побмного користузання, житгезабезнечувальи! функци, зокрема захисн! та рекреац1йн]}.

Вумоеах ринкозо! еконоша-1 и:л вважасмо. що орендну плату потребно встановлювати, на ттьки виходячи з ц1ни реатацн деревини на кор1ни1, а й враховуючи ¡нш! корисн! функци люових ресурса. Виходячи з цього, ми пропонуемо розраховувати орендну плату при багзтоцшьовому використанн! за такою формулою:

Ал = (Л + О + А + Дгк + Р + 3 + Б + Т+ П + 1 + К)хН,

да: Л - гасаза такса, ценз реалвацп деревини на кор{нн< без урахувзння ишоТ кормст! л;су; О - р[чний обсяг рубки лзсу;

А - витрати на управляя л!ссвим госпсдарством, ягя в свою чергу, визначаються таким чином:

А = В х К( х К? х С,

де : З-фактично ¡зитрати, яга склалися; К; - коефМент зм!нення витрат при переход! на нову структуру управл!иня: К; - коеф!щ'ект коливання цЫ на товар»-? та послуги в умов ах римксвоТ екоиомнм; С - площа л!сового фонду, що орендуеться;

Д;;(: - доход е(д поЯчного кориетування л!сом, який вмзначаэтьоя таким чином:

Дпг = Рп х А х Е х В ,

де: Рл - ресурси поб!чного кориотування; А - орендна плата за одиницю раеурс<в; Е - ризень рентабельное^ виробництва \ витрат; В - ксеф!» Ц!5НТ вкходу продущ» ресурсу поб1чного корнету вання люу;

Р - орендна плата за рекрезд'йне к'ористування л1сом, яка розраховуеться за формулою:

^ О

Р = мг + ор + д,

де : - р|'вень упущения можливостей лсовласника у раз! повного або часткового виключення Л!сос!чкого фонду, який використовуеться у рекреац!йних цтях. з господарського обгу; Ор - рь вень зниження обсягу загол'вель деревини у зв'язку в'щчуженням люових земель п"!д рекреацмне кериотування; Д - р(зниця тоанспортних витрат на доставку вщпочиваючих в!д центру урбан!зацн - м!ста компактного

проживания до ргзних зон рекреацк;

3 - орендна плата за користування водоохоронними л ¡сами, яка визначаеться таким чином:

3 = Мв + ов

де: Мв - р!вень упущених можливостей люоЕласника у раз! повного або часткового вилучекня Л1Сос1чиого фонду, яшй використовуеться у водозахисних цтях, з господарського обгу; Ов - ргвень зкиження обсягу загсгпвель деревини у зв'язку з в!дчуженням лгсових земель пщ водозахист;

Б - фЫансов! кошта для внесения платеж© до бюджету;

Т - доходи б!д туризму. люовоУ охсти. плата за користуваьня л'юовими упддями;

П - в1драхування до ссц!альних фон/мв;

I - витрати по ¡нтенсивному розвитку лоового господарства (окр!м поточних витрат): штучне люов1дноБлення, рубки уходу, мелюраци та 1н.;

К - в1дсотки за баншвсысий кредит;

Н - коеф!Ц(ент еколопчноУ р!вн0ваги.

При багатоцшьовому використанн! орендну плату межна, на наш погляд, розраховувати за кожним ведом користувамня з одиниц! експлуатованого ресурсу. Якщо за об'ект оренди прийнято лоовий фонд, то плата може бути встзнонлена за одиницю л'юовоТ (покритоУ люом) площ'1. У цьому раз! гагельн© орендна плата за користування уама ресурсами нз дш1й л1совм територн подшяеться на люову (покриту люом) площу дшянки. що орендуеться.

Кфм того, ми припускаемо, спираючись на свп'овий досвщ, що при визначенм плати взд пня и розм!р повинен дорзвнювати 50-60 % вартост! готовоУ до споживання деревини. При цьому обов'язково повинна вргховуватися одЫка недеревинних ресурс"©.

2 5. Орекда може приймата ргэн( 0рган1зац!йн! форми. Нами запропонова^ стосовно до .псового господарства можлив! варшнти орендних вщносин (табл.1).

На наш погляд, останнгй з альтернаггивних вар'ганлв орендних ещносин (В) найбтьш ввдповщгг переходному перюду, оск;льки передбачае рогвиток подапьшоТ приватизацпта вигсуп.

2.6. Розвиток: люовирощуаання та л!сов!Дновлення на цей час ¿находиться у сулеречност! з рганем розеитку джерел покрмття витрат, пов'язаних 3 ХНСОГОСПОДЗРСЬКОЮ д|'яльн!стю. ФЫансування '¡з держбюджету не супроводжусться умовами, яга забезпечували б особисту зац!кавлвн1сть шлектив© тйсгосг^в в ¡и'нцеаих результатах господзрювання, що передбачае прибуток, який би залишався в розпоряджаии п1дприеметв.

На наш погляд, ф!нансове забезпечения л-совщноалення можна зд!йснювати заменою безповоротного бюджетного ф;нзнсування довгостроксвими та корот|;ос'фокови?ли кредитами банюзських установ або переходом вщ дотаций з держбюджету, на дотацй' вгд л!созагот1вельних гёдприемстз на гидстав! принципов 5воротност'|! терм'новост).

Збитков1сть п&пришотв негативно впливае на розвиток ринковик вщнояин на УкрзТн;, але дифвренцйований пйдх*д повинен Суд© регулювагги кредити^розрахунков! в1дносини лИзгоспв з банками за допомогою прсцентно') подтеки за кредит. Таким чином, зам!на бюджетного ф!иансування цщьовим бангйв-сышм кредитом е своер1днир,д стимулятором нового гздходу до р1шеиь фмансово-екононжчних пктань л!согосподарсько) дальность Банк мг би зир!шувати питания довгострокоеого крвдитувакня лЬовирощування та л1ссв1дновлення. пщтриадання кредитом процесу створэння малих гэдпришств, модерн&зцн вкробнкцтва, перерсбки деревинних в1дход!в та ¡н

Для цього запропоновано в&крити спец(альний зиггивмо-пасивний рэхунок (контокорент). Джерзлом погашения кредите, як! надан1 лгсогосподарським п&пришстБам на люовгдтворення, можутъ бути кошти специального регионального фонду люовщновлення.

s tt

w

n О О-M

К

о

<У H

м о

Ю pi

2 S

tñ" о

«я

е

í-f

ta о s

b к

R ю о

К

S С о

S3 ta

О о

it "S

___ ... -

I

й № H

£3"

О

К

M

œ ß.

tu

¡Рн

о к

£

и

n

« ем

w

^ -4 «

ад tt S os &

s й й s ®

ta 51 eu m -O"

fcf ¡a, ty tí

3 е^в « «

® >5 о в о

О О G R

es r-"« «st-

ET g

woo ' g к

Я

ß »4- г4

И S ^

ш s g

.« à

R Й

pi H

О 'S U о S

й'

PS 8

1 di es

Pi

bi S

и

f-H

~Г Г

Ш Ol

fcí

Щ

M

ci

2,7. Розямток горизонтальних зв'язйв у сфер! банйвсысого кредитуваин?» дав змогу перейти до застосування ршоманйних форм кр ед мтно-р озрзхунксвих взаемов!дносин банку з п!дпри«мо!вам: коитокорент, комерцмний кредит, лЫнг та факторинг..

Застосувакня единого розрахунково-позичкового рахунку у в!дносинах ш< банком та п!дпришством - позичальником да» можлквютъ пол!пшити маневрування власних та позичкових кошта, скороченчя потреби в них для обслуговування гшэгттжного обгу за умови, що грошов! ресурси в М!ру зив1льн9нкя спря?/овук?тьея на погашения бэнк1вських позичок.

Механизм функцюкування рахунку зводиться до наступыого: ус! надходження в&сбражаютъся по кредиту рахунку, витрати - по дебету. Обороти сальдуються. При появ! на цьому рахунку в&Чмного (дебетового) сальдо - овердрафт, тдприемство починам використозуватм контокорентний кредит.

На наш псгляд, 1федитування за кснтскорентним рахунком доцитоно рэзглядати не т1льки як форму пшьгового кредитования, а й як стимулятор розвитку прюритетних гапузей, в тому числ; л'юового гозподарства. Коитокорент у люовому геслодарств* передОачае мата дегалыга допоад1жних позичкових рахунгёв з утримання« пшьгоешх звичайних пщвищених процентных ставок.

Кредитний логсз^р ,ч1ж банком \ пщприемством пропонуеться ущтэдати вдиний з експпуатацмноТ та ¡нвестиц|йно'| д'яльност]. Зе гоитокоремтом при появ! кредитового сальдо банк нараховуе процента в порядку, що установлений для зберганкя грошозих кошлв на рахучках з уотановах банку.

П;д час кредитования га контокорентом проводиться анал'13 на основ'! квартзльчмх \ р!чних звтв люсвмх господарств. При цьому можливо аикористания коеф^'екп'в оборотности актив!в i лиш&ност]. Головною заставою та гарантом погашения кредилв буде служити специальной репональний фонд охорони 1 вщновлэння л!с;в як основний депозитами, ро?-м1щений на башйвському депозитному рахунку а обумоалеИй договором сум! та на визначений терм<"н.

За нашими оценками, до 30 % поточных нздходжен» до фонду мсжуть бути вадразу зарахован! до кредиту гтанс-пасивного рахуику для лофиття поточних витрат Л!Совш,новлення.

2.3, Особливу увагу потребуе. на наш погляд, гвдхщ до порядку кредитуванмя хйсового господарства. 3 ц^о метою нами визначен) наступи! ггаказники довгострокоаого кред.-цгу:

- терм!н окупносп, як синтетичний пока-зиик, що арахову? ззгальний обсяг !сап1талов!шадень на. лОовидощузання I л»зов|днэвлення, додатков'! екладення у транспорт, прибуток вщ резл^аца л'юопродущн за проектом, екоиом'ю а?д транспортних витратна вив1з люапродукца та <н.;

- одноразов! витрагги, поа'язанз ? оремдою. Пщстевсш для визначення орендно! плати е такзова варПсть люових реоурс1е та сума витрат на управлЫня л!еами.

У люових господарствах, яга стаорюнэтъся шляхом оренди, необхщний пшьговий перюд освоения позички. Кр'кл того, кредит повинен погашатися п!сля заЗнчання нормативного термину освоения люових д1пянек. Граничной тэрьЗн погашения позичок, як! надан! з приводу оренди яеовш дшянок, може бути визначений за формулою ;

К

Т = Пом + —--------------------- ,

Пр + Аоф + Фр + П-:

де : Т-терм!Н погашения кредиту грош): Пом - перюд освоения об'егспв сречдного господарства, пов'язаних зТх р&ашац!бш та ащновленням (мюяц!, роки}; К - розм!р довгострокового кред! пу з урахуаанням в|дсотш на освоения ореадовгнчя люових д1лянок, а також виплату ор&ндиоТ плати в частим погашения боргу орецдованих господарств (крб);

Пр - р!чнг сума прибутку в!д дгялыкасгп люових

господарств, яка спрямовуеться иа погашения кредиту (крб);

Аоф - рсчний рсзмкр амортизации* в!драхузань за орендовам фоцди, як! з&лишаються в розпоряд-женн! п|дг?ри$мств та спртшювуються на погашения кредиту (тЩ.

Фр - кошти фонду розвитку вирсбництва, науки i текшей в частей, що спрямовуеться на погашения

кредиту (крб);

П, - ¡нш! джерала, як! виникають а наслщок появи економн та додаггковс-го прибутку в арендована люгоспах.

На ией час витрзти з освоения л1сових та земельних дшянок не е об'еютм бан?&ського »кредиту. Врахозуючи, що таке становище не доцшьне в ржкових умовах, нами розрэблено перелгк oS'eicris довгострокового та KopoTKOCTpQítcsorc кредитования та його порядок стосовно дс гёдгрибмзгв лоового госпсдарства. ли] розвиваються на основ! оренди земель 1 jiicio збиткових та малорентабвльних люгоотв.

Кр ©ди-ггув¡rhhk> пщлягають yei традиций об'ести та заходи, 'ЯК! здРснюються у зв'язку з розширенням та змщненням матер!апьно|" i тахн!чнсТ бази л!сов!днсвлення Загзльиа сума кошт© з урахуванням орвнднеи плата, як прзвило, знгзчна. Тому бзншськз позичка може бути видана иа тврм1н не аденш иЬк 25 potóe. Погашения позички гйдприемствами, ял орэнду-оть збитков! лгаов! д1лян1а?, може починатися не раИшв, н!ж через три роки з моменту сдержанна кредиту. Пдставою для вмдач'! кредиту повинна служити розрахункова Oí'ynnicTb иднозлюваних або заново створених люових гасл одарите, як! контролюються банком.

Врахсвуючи вищрзазначенэ. короткострокове та довгострокове федитування будэ еприяти неперервному розвитку розширйиого лК>свирсщування та л"!сов!дновлення.

3. ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦ!!'

1. Проблеми розвитку лгсових комплекс® tícho пов'язан! з формуванням джерел Тх фмансування. В умовах рииковоТ

економйки найвагсадшим джерелом ф!нансувзния л1согосподар-еьких п'щпришств в банавський кредит, який сприяг ефшсгизиопду вир'шенню проблеми лйоаиро'щуванкя I лЬса'дновлення.

2. 8 перюд формування римкоод в?дношн на УкраН повинен бути державиий гндкщ до дифарекц!йовамогй кредитуваиия резник галуз&й, а т&кож передбзчатиоя пт»гов1 кредита ресурси для прюритетних галузей та окрвмих аб'екглв, особливо у л!совот господарста*. Необидно шдкривати р1зноглан1тн! гкшчков! рахунки. {а -Шпьштш термМв кредитування шлрше застосовувати диокзжку полйшу.

3. Зшча ф!нансово-гсредитник в&носяк шжшза в умовах оренди д!лянок л'сового фонду н;с одкге"! ферм приватизацм в люсвому господарста. Розвиток л'.оозого господарства шляхом оренди л!сово«о фонду -уЗитксбих ! малорентабельна л.;огосп!в мае осо9лйЗ!Зть, поз'язану ¡э залученням не тшькн довгострокових кредите, а и айгсорн-станням короткострокови.х кредитнж в^адонь.

4. При оБоечасних фЫзноовик гОДтоммках .гез1в господарство можз швидко свое окупите яи за допомогою оренди делянок л!соаого фонду, тал; { за допоыогою «творения обласнсго або реНонапьного спец1ал»ного фонду охсрон* та вщновлеиня лгсйз. що гёдтверджуеться аазубЬкним досв&ам (Франш'я, Ф1нлянд)я}.

5. У в(дкосинах шЫ. орендатором i зЗртгсобим язсгоспом повинен бути посередник, здатний виконузгггя функщ гаранту., Це, на наш погляд. метке бути Банк. Ми обгруктуваги

здач! в аренду збиткових люгосгав або Л1ссвих делянок, вндшили окрем! об'ясги крэдигування, виходячи з фаз л:'ссвирощування.

4. ПЕРЕЛ1К ОПУБЛ1 КОВАНИХ ПРАф

За результатами досл!джень опублаксвзн: тж пгаЩ:

1. Елбменти систеш фЫансового регулкг&ання природокористу-вання Шатершли кскф. '"'^рэз/шня природокористуванням в рзпснГ Суш. 1994 с. 100-10«.

2. Економ(чнэ регулювання схорони природи. - К.:Урожай, 1934 . 160 с. {в спвззторств:).

3. Основ Hi налряш» розвитку фмансояо-федитних в!днссин в л!оовому господерств! УфаТни //Síchhk СумДУ, Сер. "0iHciHC;*! тг кредит", №1. Су ми, 1394, с.22-28.

4. Перопбктивм роззитку орендних в1Дносин в лгеогоспсдзрсыш комплексах // Bíchwk СумДУ, Сер. "ФЫанси та кредит", Nfi.2, Сумм, 1994, с, 12-17. (в cnisaaTopcTBi).

f?. Роль комерцйних банков у люогосподарсьИй деяльност! //BiciMf СумДУ. Сер. "Счнанси та кредит", № 3, Суш, 1995, C.1S-22. (а огшзвторатЕ!),

АННОТАЦИЯ

Шаршун Н.Х. - Совершенствование финэнсоэо-кредитхых отношений при управлении лесными ресурсами. Диссертация является авторской рукописью и представляется на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.04.01 - Финансы предприятий, Сумский государственный университет, Сумы, 1936.

В работе определена эколого-экономическая роль лесных ресурсов в системе хозяйствования на Украине; анализируется система управления лесными ресурсами. Исследуются финансово-кредитные отношения в лзсохозяйственнай деятельности. Предлагаются новые финансово-кредитные рычаги лесовыращивания и лзсозосстановления. Как один из путей преодоления убыточности и укрепления финансового положения лееохозяйственных предприятий предложена аренда лесных участков. Разработаны основные напразвления кредитной политики в процессе лесовыращиеания и лесс-восстановления. Предложены рекомендации по порядку предоставления долгосрочных и краткосрочных кредитов коммерческими банками на принципах возвратности и сромночти с учетом арендные отношений.

Shershun N.Kh. - Improvement of finance-cred'i relations in forest resources management Dissertation is the manuscript for competition of master's degree of economic science in specteaty 08.04.01 - Finances of the enterprise, Sumy State University, Symy 1896.

Ecoiogy-economical role of forest resources in economical system of Ukraine is determined, general system of forest resources management is analysed in the work. Finance-credit relations in forest economy activities is researched. New finance-credit severs for forest raising and renewal is offered. As one of ways to over-come strengthen financial situation at forest economy enterprises is offered forest sections renting. Mai.) directions of credit policy in forest raising and renewal process is workeci-out. Recommendations of order for long- terms and short-terms credits granting by commercial banks basing on repayment and fixed elate principles are offered.

КЛЮЧОВ1_СЛОВА: ф*;нанси люогссподзрсь.чт

тдпришета, лиювирощування, лисовщновлення, оренда збиткозих л^гоств та дшянок л'юового фонду, орендна плата при багзтоц1Льовому використанн! гнеових ресурсов, срази л1совикористання, об'екти довгострокового та коротко-строкового федитування, контокорентний рахунок, термин окушсст! федггпв, репональний фонд о хорони та з1дновленкя лине.

Шдопсано до npyxy^S.Q/. 9G. Форкаг 60x34 Ш6

Замовл. __Безкошхошю. Тира:« Ю9 арвм.

"Кзоцентр" СумДУ, 244007. Сум«, bvk. З^кського-Корсакова. '2