Трудовой потенциал в условиях перехода к рыночным отношениям: формирование и использование тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Оленцевич, Наталия Владимировна
Место защиты
Киев
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.01
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Трудовой потенциал в условиях перехода к рыночным отношениям: формирование и использование"

РГ'о СИ

ШПВСЬКИЙ УН1ВЕРСКТЕТ 1МЕН1 ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

На правах рукопису

ОЛЕНЦЕВДЧ НАТАЛ1Я ВОЛОДШР1ВНА

спеЩальн!сть 08.01.01. - пол1тична економ1я

ТРУДОВИЙ П0ТЕНЦ1АЛ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИННОВИХ В1ДН0СЙН: Ф0РМУВАНШ1 ТА *ВИКОРИСТАННЯ.

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацПиа здэбуття наукового ступени кандидата вконом1чних наук

Кихв - 1995

кз!вськиа УШБЕРСИТЕТ 1НЕИ1 ТАРАСА ШКВЧЕ11КА

На правах рукопису

ОЛЕНЦЕВЙЧ НАТАШ' ВОЛЭДИйШЕНА

спэц1альн1сгь. • С8.01.01. - полЛтична ексяом1;Г

ТРУДОЕйЯ ГОТЕВДШ В 5Ш'0БАХ -ПЕРЕХОДУ.ДО РйШЗВИХ В1ДН0СИЯ: ФОРШАШ ТА ВКШ'ИСТАНШ.

А В I О Р- К Ф Е ? А Т

дисер'тадН на здобуга -йаукозого стуши кандидата*економ1чиих ваус

Ки1в - 1995

Дисертац1ею 6 рукопис.

ДыоертаЩйна робота виконана на кафедр1 економ1чио1 теорИ Донецького державного технИного ун!верситету.

Науковий кер1вник - доктор економ1чних наук,

професор Тарасенко Г.Д*

0фЩ1йн1 опоненти: доктор економ1чних наук.

професор Палк1н >Ю. I. кандидат еконоШчних наук доцент Колот А.и.

Пров 1 дна орган18аЩя - Лнотитут економ1ки НАН Укра1ни

Захист в1дбудеться " року о ГОДИН1

ка вас1данн1 спец1аа1аовано1 вчено! ради Д 01.01.18. у Ки1в-отащ ун1веронтет1 1мен1 Тараса Шевцеиш аа адресою: 263033, ы. Ки!в, вул. Вододишрська, ею. аудитория 324.

3 дисёртацЦю южна ознайомитись в науков1й б1бл1отец1 Ки!вського ун!верситёту Шен1 Тараса Шевченка.

Автореферат po8LcJsaний '.'¿2. " ровдг.

Эчений секретар г

спец1ал1зовано1 ради

ЛеоненкоП.Ы.

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актульн1еть теми. Подолаиня кризового становища економ1кя ^кра1ни та вир1шення Щдо1 низки соц1&яыю-економ1чних проблем,'до пов'язан1 з переходом краГни до ринково! модел! госпо-дарювання, потребують створення вШов!дних умов для розвитку та ефёктивного. використання 'продуктивних сил сусп1льсгва. 0дк1его З'важлив1ших передумов розв'явання цього завдання е за-безлечення найвиао! Ыддач! лотеншалу ресурс 1 в пращ, осклль-ки саме праця людини на в'с1х етапах розвитку цив1Л1зац)1 була й валишаеться вир1шальним чикником економ1чного зростайня.

Нов1 рикково-конкурентн1 умови включений у . систему сусшльного виробництва визначають . жорстк! вимоги до адап-тац1йних зд!б«остей людини та характеристик оетанньо! ян пратвника.-Сучаскону'/прац1вкиков1 ■ притаманн1 високий профессий, загальноосв1тн1й 1 культурний р1вень, пол1фунгсцЮ~ нальн1стъ та динамзм квал1ф1кац11, р1зноб1чний розвитск осо-биетост!. Особливого значения набуваюгь гуман1тарн1, особов! якост! людини: 1н1ц1атива, творч1сть, в1дпов1дальн1сть, са-мост(йн1сть, прагнення до саморозвитку.

М1Ж тим, в екбном1чяих'Досл1дженнях та повсякдённШ прак-тшГ усе чает!ше лунають вислови про паД1ння мотивацП до тру-дово! д!яльност!, про этиення к.вал1ф1каЦ11 пращвяик1в,-попршвння дйсциплШи, орган 1зац'1йшх та техшуних умов прац1, низькуП продуктивность I в ц1лому про кризу у сфер! трудових в1дносин: Виншснення И пов'язуеться з иасл1дками панування адм1и1 стративно,-командноI • систеш, яка, ор!ентуючись на екстенсипн1 форми Еикористання прагц, здеб1Льшого обмежувала реал)вац1ю' трудового потенциалу роб1тник1в заетоеуванням окре-мих компонентIв а його йкюних характеристик.; Моза, касампё-ред, .йдетьса про р!бень квалШкшШ роб1тника та одёржаний ний вйробкичйй доев!д. При цьомутакл складов1 'трудового-потенциалу, як психолопчяа готовн1сть бути хазя1йом на вироб-ництв1 чи рсбочому М1сц1, р{вень багальноосвП:нЬо1 та про-. фес1йнс1 культури 1, в особлявост!, еоц1альШ та Щйн1сн1 ор1ентац11 роб-1тник1в. цо визначаюта в1днсшення до-пращ та ■маештабй'1х трудовр! в!ддач1, валийатасъ недостатньс затребу-

ваюши та • не яоыи сто. реал 1 зовакимк. Але кайго?свн1шии буля те, до нэ аабезпечуваесд сукупняй еконсм1чний' • ефакт в!д вваемод!! ус!х фактор!в становления' трудового'потенц1алу.. як!, з олного боку, поьинн! оЗумоьиввати йога форыуьзкня зггднс в вимогами сучас'кого еиробництва та наукоЕо-техи1чпого прэгресу, а г 1ияого - створюватя потужну шгиваШю до прац! й зумсеш-ьати мсжливост! йбго ловного викорксл'зная.

То-гапьне-одержавлення власност! ! V перетворвьнк ус 1 к пргиДвникГз у кайману' робзчу; силу, як иасл1док, низький р1векь кктуя лгдей. ынссьь трудова та социальна пасивк!сть обумовили яеоб;<1дк1сть кчрдакшких зм1к в. еконоМчшй . структур! сусшльства. Йохребсю' самого життя" стае не т1лъки пододакля. суттевих' гоеподарсысих диспропорцШ та впроваджекня. ринкових м<зхан!зм)в. макро- та- м1кроекояом!чкого йгулюваняя,. але й фор-мув&ння пш-шципово нобих трудових р1д.чосин, зор!ентованих на максимальна викоркетання трудового ! 'гворчого; потенциалу • во1х учаскстлв виробкиатва. У , зв'кзку , з • диы: науковйй :-'ащШР перспективах сияхш I. напрямк1ы'фор^увания-таких:..в1дноеин, то ¿¿'йснттьоя у кокт-ек<;т1 ссц!гаьно-скоком!'-шх яеретворень-пе-рея1дкб'го периоду,'-набувае важливого 'значения,:-

Проблс-ме продуктивного . викоргет&няя реоурст прац1 в особливою актуальн!етй•постав' у ровкх умое&х господарювання ; у зв"й'оку,в транс^рыацшет ы!сцк та род! .звдиш?, по-перие... у сястеы! виробничих й)дноскн, шр ойуыовлеко Гх перех1Дедм ха-. раетером; гю-друге, беиюсерелкьо ' у . .в'иробничому. проаес'1 вкасл!док повиренйя 1нфсрмац1йного поля трудовр! й1яяьяос*1; ускладоеяяя техники та технолог! I••'•ор4едтацП -'-на гу«зк1еац1а вкрсбккцтва.

Наток!оть р18ень' викориотаНня.' сусшльотвсм трудови): ресурсов дозиачав Лого загальну шттвадагрддть 1 ступ1»ь еко-ком1чно1. та соц1альмо-пол) ткчно1 -Ьргын1аац11. За цкх уиоь ак-' *йв!ёашя. головно! 'прбдукгаево^.сиги. суепиьст. - людики -Перетг>ор»зться у пера'бЧерговэ,вавдзннп'переходу кра1ни .наринков! вД-двосшш та -норий р1вень" сусп!лм-;ого розьитку. Все ■ -це вимага® иаукових. обгрувтуванк та надае особливоI актуальною! проблемам 740сл1дження .1 розв'яганкя зазиачених пктань.

Стан роаробки. Досл!джйши проблем актив!saa.il .особистого фактора продуктивних сил е .традицШшм й:' екоком1чя1й. н«уц1 Роль лгдиш у систем!, ьиробничкх в1дкоснн,' ыехаШзм II"еко-

ном1чш1 повед]нки, законом) р:;осг 1 функцЮнуваннн тдиШ дуаль-ноГта сукугтно! ро5очо1 сшш, ефектившеть вкксристання трудо-вих ресурс1в - вс1 ц1 питания дос-ить широко репрезентован1 у наукових доел1дасенняхостанн1х рок1з.

Розробц! р1зноман1тних аспект1в в!дтворення та застосу-вання трудового потентату пснсвячен! робота укра1ксг>ких та 'заруб1жних автор1в, зокрема, КАкдела, А.Бугуцького, Д.П.Ео-гин!, М.1.Дол 1шнього, I.Замкового,0.1.Здупко,1.1васькевича, Ы.Ы.КЫа, . С.А.Кузьм1ка, I.С;Маслово1,• А.С.Панкратова, Ю.ЫГалкШа, М. I .Скаржинеького, Г.П.СергеевеI, Е.Р.Саруханова, А.Ь'Гяжова, А.А.Чухкота 1нших. Результата Гх досл1даень сира-вилк вплив. на зм1ст' та теоретичн1 положения . ■ що находять ров-вит&к у диеертац!Г.

Разом з тим, ступ 1нь теоретично! розроб.ти ц!е! 'складно!. та багатогранно1 лроблеми у теперешне час не '<з адекватним су-часному стану соц1алыю-економ1чного розвитку гсра1ни та потребам становления ринковкх вГдноснн. Дискус1йними залишаютьей питания про ' зм1-ст категорМ "трудовий потонц1ал", внасл'.док чого.биника»'гь в-1дм1нност1 не тиьки У гидходах, але й у виз-наченн! ВИХ1ДНОГО пункту теоретичного анал1эу. Недостатньо вивчен! взаемод1я об'ективно! та су&'ектйвно! складових частин трудового потенЩану, взаеыоэв'язок його якоси з ек0!юм1ч;юм структурою виробницгва та соШальннми умовами життед1яльност1 1ндив1д1в. Для биьшооП сучаских досл!дже:;ь эалишаються ха-рактерними дё>юграф1чн1 аЗо ж вузькоекотом4чв1 Шдходи до розв * я'зання* проблем формувайня трудового потенц1 алу, що обме-жуе ыожливост! анал;зу ци>: процесс у новях умовах госпсдарю-вання.

Подальшр! розробкя потребуе комплекс питань, пов'язаних з забезпеченням ефективного використання трудового по?енц1алу та обгрунтуванням В1ДПОВ1ДНКХ шлях1в удосконалення його застосу-вання, як! • б(л^шою м1рок> врахсвують особливосп иер1сду становления в УкраШ ринкових вщноскн.

Особлфзо! уваги заелуговуготь регЮнальн! аспекта названях Проблем, оск1льки центр ваги в управлШн1 трудовими ресурсами у ринковому механ1зм! гоеподарювання зм1щуёться у регЮни та на м1крор1вень економ1ки.

Актуальн1сть зазначеких проблем, необх!дн1сть гх подаль-шо! розробки, потреба у визначенн!' ' практичних рексмендащй

стосовно продуктивна! реад1зацЛ трудового потенц1оиу У су-часних соц1ально-економ1чнкх умобэх сбушвили виб1р теми цього досл!даення, визначили його мету та завдання.

Метою дисертац1йно1 роботи е системне дасл1дження становления трудового потекц1алу шд впливом комплексу чишшк)в ви-робничо-соц1ального середовища та виявлення макроекойом1чних умов 1 м1кроеконом1чно1 специф1кн йоги використаиня у перЮд переходу до ринкових в!дносин. У ход! досл1дження мета конкре-тизуеться анал1зом проблеын в умовах р1зних форм власност) та гооподарювання.

В процес1 досягнення мети досл1дження виникла необхЦ-н1сть сформулювати та вир1шитн так1 завдання:

- на основ 1 анал1зу трансферта 11 зд1бност1 до прац1 в .умовах розвитку та зм1нй технологшних. способ1 в виробництва уточнит« зм1ст кагегорП "трудовий потенЩал";

- вичлеиити об'ективцу та суб'ективну сторони трудового потенц1злу, доел!дити !х. 1ерарх1к> та взаемозв'язок механ1ему ногиваиН трудово! Д1яльнест1 з використанням трудового потентату;

- в!дстежити вплив та з'ясуаати Причини в1дставанкя ров-витку соц1альшН 'ефери в1д .потреб формування трудового по-тенц1алу реПону в умовах створення основ рщжового фуккц!ону-вання-еконоШки;

- роБкрит!? о,с,об®1вост1 реал1зацМ трудових зд!бкостей в багатоукладн!й економ1ц] перех1дного типу;

- проанал1зувати тенденцП зШни'вайнятост! та обгрунту-вати напряыки II стаб1л1зацП з точки вору створення ке-обх?дних умов для реал1зац!Г трудового потенциалу;

- епиракчись на соцюлопчне досд1дження, виявити фактори Ш двищення- ефективност! Еикористання трудового потенЩалу роб!тник1в у р1зних формах госпоДарювання.

Об'ектом дисертац1йного дооняження е виробкич! в1дносики в приводу функщбнуваянй трудового потенц»аду на р1зних р1вкях ёконом1ки. "

Предметом досл1дження обрано еоц1ально-економ1чн1 аспекти-формування та використаиня вдЮност! до прац1 в умовах переходу до ринково1 економ1ки.

Методолог1чною та теоретичною основою дйсертацП в ма-терШ1сгична д!овектика, етруктурко-системний я!дх1д, метода

статистичпсго анаЛ1зу та соц1олог!чного спостережешш. При цьому автор спираеться на сл!дуюч1 теоретичн1 принципи:

- людина як елемент продуктивних сил, суб'ект сусшльних втдносин та к1нцева мета виробннцтва;

- зн1на м!сия та рол1 людини у виробництв! у результат! розвитку продуктивних сил;

- процес гумаШвацП виробництва та ам!нення мехатПзму дативацН трудово! дЫльност! в умовах перех1дно1 економ1ки;

- вплив умов жмттед1яльност1 людини на к)льк1сно-як.1ену визначенють трудового пстенц1аду.

В процес! робота.над дисертац!ею вивчен! та узагальяен1 теоретичн! положения, що висунут1 у монограф!ях та наукових публ1кац!ях еконой!ст1в з дано1 проблеми. Розглянут! та прс-анал!зован1 законодавч! акти Укра1ни з питань мало! та великоI приватизац1I,■■ соц1ально1 пол!тикИ, зайнятост) населения.

1йформац1йну базу досл1дження складагатъ дан1 статистичних Еор1чник1в М1н1стерства статистики Укра1ни 1 Державного центру зайяятост!, матер\зли пэр1оличних видань, -фсрми ' перкикно1 зв1тност! п1дприэмств, а таксж результате проведеного автором соц1олог1чного опптувашш.

Наукова новизна. дисертацШгого досл1дження полягае у то иу, 150:.

- обгрунтивано, що . перэх1дний' пер)од' та властив1 йому соц1ально-економ1чн1 перетворекня вносить Дстотн! зм1ни у тру-довкй потенц1ал: народяуетьея 1 поширюеться сКлад господар)в, ШдприемдШ, к,о становить додатковий 1 д! йотой Виктор вироб-ниптва^роздержаБлення I приватизация влясност!, особливо «ляхом акц1окування . й ' паювання, вначяо посилкють .ав'язок прац!ш«ггс1в з виробницгво«, активно вшшвапть на мотивацИо до прац.1-, у р!вних формах власпоси Зюрмуються специф!чн1. ушви реал1зац11 трудового потенциалу як насл!док неоднакового сту-пеня 1х персон 1ф1кпц1 Г та сутгевих розбииюстей у . функц!як суб'-зкту прац! стоеошго. улравл1ння засобами ^шробництва ! привласнения результат! в д!яльност), що потребует. сдециф1Чккх форм стимулювання пращ у кожн)й. форМ! гласност! та гослодаря-вання; розвяток малого 1 середнього 61внесу не лише аи1нт ор-ган1?ац1йно~еконоц 1 чну структуру еконо.миж, але й створю« нов! умови для биьш широкого ьккориетання. трудового потенц 1 злу, забеэпечуё вишу динам)чн!сть економ1ки, швидаш освоения

б -

техн1ко-теЛоло1'1чних нововв.едень, п1 движения ефективност! усього екробництва;

- доведено, що становления ринкоЕо! екоком4ки поряд з Ле-редворюракням вйробничих в1дносин. передбачае глибок! эм1яи у продуктивких силах, перш за все у структур! виробництва, що вукювлюг Шдвщення питомо! ваги зайнятих у науковомЮьких, переробних галузях,.. .у'.спохквчому сектор1 виробнидтва при. пенному йменшеин] зайнятих. у добувних, сировинних . галузях, Наел 1 дком чого © пол 1 лшення як! оно I структури трудового по-тенШалу та абЫьшення його виробкичих можливостей;

- ветановдено, що !стотн! зм1ни у трудовому потенЩал!, эростання його якЮних характеристик пред'являють нов! вимоги до р1вня ... профес1йно-техн1чно!,. середньо! та вишоГ. осв1ти, структура спей дальностей 1 сгге»1ал1зацП, . роэвитку соа!ально1 сфери в Щлому з метою забеапечення нкост! Шдготовки кадр1в в1дпов1-дно до прогресивник зрушень у структур1 трудового по-текц!алу. Розкрито напрямки взаемозв'яяку техн1ко-техно* лог!чних рис пронесу прад! та соц)ально1 щфраструктури з фор-муванням ккюнкх характеристик трудового потенц!алу . Аргумен-товано висновок про несбх!дн1сть створення ново! економ1чно! та орган1вац1йно-правово1 основи функц1онування социальноI сфери у перех1дний пер!оД, яка базуеться на зм!некн1 рол1 дер-кави, 'модиф!кацИ II монофункц1й 1 становленн! подв1йного впливу' держави та ринкового середовмца ка Формувания трудового потони юву;

- рсзробленс структурно-лог1чну схему механику иотивац!1 трудовсГ д1яльчост1 в умосах переходу до ринкового типу госпо-дарювання, яка мЮтить р1зношк1ття в!дносин власност1, систему потреб, принципи розпод'лу,- способи отриманяя прибутку, трудову св!дом1сть, в1диосини вайнятоот1, що дало емогу об-грунтувати причини деформацМ трудово! мотивацП у . нестал>й. еконсм!ц1 та форми розв'язання сукеречностей у систем1 етиму-лгсванкя првц1;

- на основ1 практичних рекомендации по регулюванню зайнй-тост1 населения 8 урахуванням рег1ональних аспект!в (на приклад! Донецько! област1) аргуыентовано концептуальн! напрямки проведения активно! державно! политики -зайнятосхГ в умовах становления ринкових в 1дносин: змШення орган¡эац!йио1 структури управлишя трудовими ресурсами. зм!нення форм обл!ку по-

питу на.рсбочу силу, прогноз динам 1к.и зайнятост1 у в!дпов!дно-ст1 1з зм1нами технолог1чно! структури виробикцтва. розробкз програм галузею! та внутр1шньовиробнйчоТ диверс1ф1кац11. фор-мування прогрссивноГ структури виробництва з урахуванням спе-циф1кк раг юнального роэвитку та неявного трудового потентату Теоретичне тн практично значения дис«ртац1йно1 роботи го-лягае у тому, то ряд II твердхинь та bhckobkib иске знайти ви-корисхання у подалмпх доел!дженнях сотально-економнших проблем трудового потенциалу, у практичн!й д!ялыюст1 в1дпов1дних державних 1нституц1й.

Теоретичн! узагалънення т& положения• дисертатI, а також використакпй фактичний матер1&л застосован! у розроблених за участи автора учбових курсах г питань економШног теорП, м!кро- та макроеконом1кч.

Матер1али дисертац!йного досл1дження оули кикориотан! автором при п1дготобц1 у склад! рсбочо! групп роздыу "СоШальиа пол1тика у репон1" Комплексно! программ ооц1альк&--еканом1чко-го роэвитку • Дснбасу. Програма схвалеяа Постановов Каб1нету MlHiCTplB Укра!ни N 977 В1д Я грудня }993 р.

Диеертащйне досл1джеяня винонано у а}дпоь*дносг) до комплексно! теми «ауково-доол1дниаьких роб1т кафедри еко-ном1чно1 теор!I Донецького державного техн1чного укИгерситету "Додана у систем! еусШлыюго виробництеа" /F-20-90/.

Апробация'дисертац1йного досЛдхення. С.:нсвн1 положения 1 висновки диоертацП обговорювались на теоретичних сем!нарах та рао1данн'лх кафедрн економишо! ireopil Донецкого державного технгчного уя1версите17, допов! лаяно на всеукра{неьких науко-во-практнчних'кошЬерекшях ■ "Лрибскыковий i рюо 1 тнич'лй рух з Укра1н1 у пер 1 од становления дерул&.ност! та риикових в1дно-син" /економ1ка, содюлспя, право/ (Ки1&, 1992 р. ), "йрияа економ1ки Укра!ни та мояливост! виходу з не!" СIва-но-Франк1вськ, 1S93 р.), "Проблеми переходу УкраПш до ринко-вих в1диосин" (В1НН1ШЯ, 1993 р.), на м!жнародних науково-прак-тичних конферекц1ях "На шляху до в1дкритого сусп1льствз" (До-Йецьк, .1963: р.), "Ссцtально-еноном!чн 1 перетворення на Ук-palHl та 1нтереси людини npaul" (Дснецьк, 1994 р.).

за гмдеумками викоиаких дослшень опубликовано 5 роб1т наукрвого тз науко'во-методичного характеру загал'ьиим обсягом 1,8 друкованих аркуяив.

- а -

Структура роботи. Ыата та эавдання дисертаЩйного досл!дженця визкачили наступи,у структуру роботи.

Вступ. Розд!л 1.

1.1. ■1.2.

1.5.

Соц1ально-економ1чк1 основи та особливост! формуваиня трудового потенциалу в перех!дн!й економЩ!.

Трудовий потекц1ал як економ!чна категория. Виробяичо-соц1альн1 умови та фактори становления 1 розвитку трудового потенциалу. МехаШвм мотивацН трудовоГ д1ялькост1 в пер1-од переходу до ринкового типу господарювання.

Розд1л 2. Використання трудового потени1алу ь уыовах р1эноман!тност1 форм господарюванн«.

2.1. Зайнят1сть як головка умова використання трудового потенШалу.

2.2. Особливост! реал!зац11 зд1бност1 до прац! у р!8них формах власносг! та орган!зац! I вироб-ництва.

2.3. Оц!нка пор1вняльно! ефективност! використання трудового погенц!алу.

Висновки.

Б1бл1ограф!я.

II. Основний йм1ст роботи.

Теоретичним вихГдкмм пунктом. дисертац1йного дослгдження е вианання твердженкя про докоршке зм!нювання фуякшонально! рол1 та м1сця людини у систем! сучасного виробництва.

Трудова, а .дето ширше - економ1чна д1яльн!сть людини в1дпраэля'еться в Гц.'II можливостей ;створювати у процес! витра-чаннп сво1х зд1бкостей результат, який перевишу« вартюний екн!валент цих ад!бностей. Причому. не т!льки б аспект! одер-тянл матер1алышх благ 1 ' послуг та к!льк!сно вимГрю&мого результату. але й в точки зору в1дтворввання та прирощуаання са-: Ш1Х'ел1рн6отей до прац!. Немииуче "саморуйнуючись" у трудовое процес! б боку вякорястаних сил та здШностей, людина потребуе

ПООТ.1ЙНОГО 1х поновлення для настунних виробничих цикл1в, у в1дпсв1дкост1 до стану сотальнотвиробничих в1дносин, вммог сучасного стану науково-техн1чного прогресу та технолог 1чного способу виробництва..

Ринкова економ!»ка. то мае необх!дною передумовою свого розвйтку економ1чну свободу 1нднв1да та визнання особисто! власност! на робочу силу, призьодить до ютотних зм1н у форму-ванн! як особисто I, так 1 су купно I зд1бност1 до пращ,

3 переходом . до ринкового мехаШзму гослодарюванкя грансформугться св1дом!стъ людей 1 створюеться норий тип прац!вника як еуб'екта ринковйх в1дносин. Я1ючи в- конкурентному середорищ1 за умов, . коли . б1льы повний прояв зд!5ностей людини слрияе повн1ш)й оеал1зацП II екоком1ЧНих 1ктерес1В, роб1тник стае ззШкавдеййм у нарощуванн! свого трудового по тени 1алу .. за рахунок широкого спектру особистих рис -иящативи, творчост1, пгдпри'змницьких эд1бностей, прагнення до активно! трудово1 д1яльност1, самореашзашI та саморозвит-ку у в1дпов1дност1 до власних 1нтерес1в.

Роздержавяення власност!, особливо його приватизация, створюють умови для подолання ь:1дчуженкя роб1тнкка в.1д заеоб1в Биробкицтва) в1льний вкб!р форм власност! та господар;сзанкя, сфери трудово! д1яльност! 1 способу застосувапня сво1х 8Д1бкостеЙ сирйяють не т1лькми зроетанкю трудовоГ активност1 роб1тник1в, але й в1дродженнгс господарських, шдприемницъких МОТИВ1В. прац!як! маю^ь найб1лький мотиращйякй ефект 1 за-безпечувть високий р!вень реаЛ1аацп трудового потенц1алу та п1ДЕКйекня ефективйост! вкробництва.

Ра&ом. а тйм, стёнойлення ринку - двоединяий пронес, у ход! якого :' тлибок! перетвореняя у. сбц ! алыю -економ 1 чних з1дноекнах повинн1 супроводжуватись не менш 1ототними вы!нами у продуктйвних силах суспЬяьетва, маючи за мету становления нового технолог1ЧНОГО способу виробництва та включения краТни у 'загальноцив1л1йац1йкмй розвиток.

Дйал1з. 1сторичних форм та шд1в прац1, щб йм'кгигься В1ДПОВ1ДНО до прогресу продуктивнкх сил, доззоляе ровкритк эм1ст посл1довнйх переворота, котр! м!нкють як сл1кв1дношення уречевленого та осрбистого фактора виробництва, так 1 становище людини в к ьому.

ПослГдовно стьорювана система майин та б!льи скл&дгш:

пристрой, посиленкя значения у Еиробяичому npoueci .¡нтелекту-альяих та творчих ?асад е переходом в1д 1ндустосального до 1нфор»«щ1йного "сусШльстоа зиклйкають потребу а б1льщ ун1-версашИй вдЮнэст! до npaul. Зруаення . у структур! продук-тивйих сил у напрямку niдвижений литомо! ваги науковом1ських та переробнкх талуаей вимагають виооко! загальноосз!тньо1 ирофееШно*, культурно! подготовки прашвняка.• В краевому ра~ яунку мов» йде про-таку вд1бн1сть, яка «оже сформуватися т1ль-ки «а основ1 сукунност! 1кдив!дуальних особистих властивостей людини.

Таким чином робиться внсяовок про не.обх1дн)сть переходу к дек!лька ишому, н1ж трздиц!йне, тлумзченню само! ад1бност! до пращ.

Авторри доводиться, що ааеначеним вкмогаа в1дпов)дае ро-' зум!няя зд1биост1 до нрац1 в ялост) • результуючого покагника, як властивотч-функи i ycieî систем« зд!бностей людини або системно! власгивосу] И особистокт!, яка формуеться су-купн 1 стю умов жкттед1ялькост! пда;ыда, вокрема йога способа}«! життя та пращ.

У r-обот 1 обгрунтоБуеться, то такому роэум!яню адекватна за своей природе» категор!я "трудовий потенШал". яка роагля-дгаться, у в1д>юй1дкост! до 1снуючсго в иаукових роэробках Шдхойу, як увагедьнкйча характеристика м1ри та якост!. сукуп-но1 зд!бноот! до чрац!, Що »иэначаз потенц1йн! можливост! участ! як окремих 1ндив!д!в, так 1 ргзних труп роб1тиик1в. праце-вдагкого населения в ц!лому у оусп!льно.корисн!й д!ялйт HOCT1. Стае eux!тою структуроутворкотов единицею анал!зу трудового потекц!алу виступае особисткй трудовий потеиЩал, який ,.СТБОр»Э основу трудових пот;8нц1ал1в б!лыц високих р!вней.

Ровнриваетьоя спецйф1чнкй ошет категсрП "трудовий по-тенЩал", яккй вианачають е!дйоскнй, 'ао шникаюгь п!д Час ру~ ху бД1бностей лвдинм у процес! та гпд Вгщивом псст1йних ем1я еуспШнмх форм та bhjJIb праШ .

Шдкр&елюетвся, со/, маючи своею природной основою прапез-латне населения та трудов! ресурси, як 1нте'граторй сястеми йродуктивник . сил, трудовий истенц!ал б1лш широко визначае створглоч! можливост! окремоJ лкщкни та прэцеедатного населенкя в Шлому. Бо його анализ не обмежуе'гьЪя .екянрично ф)ксаваннми йокеаниками р!вня ссвни квал!ф!кацП, сгатевов1ково! струк-

тури зайнятйх. а включаз до себе р!ви1- прирошування та додат-ков1 реаерви зд!бност1 до прац1. як! зумовлеШ реально 1еную-чим-сп)Ев1дноленчям елемент1в системи виробничих в1дносин. Зокрема, до складу цих еЛеметчв можуть належат:

■ В1Дносиии власност! та поеднання Тх р!зноман1тних форм а в1Дпов1дними формами господарювання;

- пануюча у сустльств! система заохочемия до прац! та стан мотивац1йно1 ба&и трудовоГ д!яльност1;

- розпод!'лъч! в!дноеичи 1 сп1ьгЛдношення 1х р!&них форм;

- трудова мораль сусШльетва та 1нш1 Ыомеятк, да виника-ють п1д час сум)сно1 д1яльност1 1 сусШльногоюнування ладей.

На основ! . мвченкя як'сних та К1льк1ст!х показник1Ь трудового потенц1алу обгрунтовуеться висноеок про те, ко зд!Сност1 людини. е матер!альними иредставниками невиих соц!ально-ексном!чних умов П хитт<£д1пльност1. Виходячи з иьо-го запропоноваио простежити вплив виробничих та соШаиьяих фактор!в, г вокрема виробничо-соШально! !нфраструктури. на фошування трудового потенциалу в сучаеиих умовах.

Загальне функЩональне призначення об,ект1в. соц1ально1 1нфрастоуктури, яке полагав у необх1дност1 етворенкя, по-церше, передумов для розхитку та в!дтворення трудового нотенц!алу. ■ а по-друге, в1дпов!дних умов для ефективно! реал1зац11 .здШйост) до прац). дозволяв провести таке угрупування елемент).в Ейроб-ничо-соШально! 1нФраотруктури трудово! д1яль!юст!:

- виробнича Инфраструктура трудоео! д!йлъноёт1, яка метить. зскрема, организацию вяробничого побуту та умов прац!, систему подготовки кадр!в 1 н1дгшення квал!ф!кац11 роб!тник1в;

- соЩольно-побутова !нфраструктура, яка забезпечус ка-дання послуг населению П1дпркемствами торпвл! та.громадського харчування, китлово-комунааьного гсеподарства 1 побутового обслух'овування;

Инфраструктура д1яльност! в гануэ! духовно1 культуря, що поеднуе • эаКлади куль.тури та мистецтва, народно! ооыти;

- 1нфраструктура охорони вдсров'я населения 1 природного сервдовища, куди входить об'екти схороки здоров я, ф!зично! культуря 1 спорту,, остального заСезпе^чення та охорОни навко-шшнього середовища.

В результат! аиал!ву емп!ричних матер!ал 1е ероблено вис-

яобок про нев!дпов1дн!еть розвитку соШально'1 сфери вимогам Формування та в1дтвореннн трудового потеяЩалу у пер1од переходу ло ринкових в]днооин. Серед головних причин П заставания називаються сл1ду»ч1:

1.. Д1Н дестаб1л!зуючих. економШних Фактор!в, що спричиняя до дефшиту державного та Mlсцепи/ бюджет!в t загально! неста-лост! ф1нансово1 еистемй, .. вкае'л!док чого в^дбувазться припи-нення ф1наноування, скорочекня буд1вництва нових та перепроф1-лювання д1ючих сб'ект).й,

2. Руйнуванкя еистеми шдомчо! соц1ально!' 1нфраструктури, на долю якоГ в. недалекому минулому припадало в piaoix областях У кра1 ни в1д 20 До 80Ыдсот.к1в загальноТ к!лькост1 зак-лад!в соц1алько! сфери.

3. Ослабления державник гв'оантШ в забевпечекн! . «ожли-востей одержання посяуг сотально! сфери та впровадження ко-мерЩйних засад в П' ФукшЦонуЕаняя на фон 1 Эначного пащння реальних прибутк!в оскрэко! чаотиии населения.

4. Загальне в1дставанкя розвитку социально! 1нфра0Трук'гу-ри в!д сусшльни необхJднях стандартов та соц1альиих норматив) ь забезпеченссЯ у надаваемих ею послугах, що в!дтбо-рюетьея та псглкбдаоеться у перехгдккй пер!од.

Таким чином, сучасне становище та характер впливу соц1-альь'оГ 1.чфраструктуря на становления трудового иотенШалу, що приеводить до'скорочсногс в!дтаореяня останнього, п1дводять до кагалыю! кеобх!дносг! сбгрунтуван.чя принцип! в функц!онування соц1ально! сфери, як Г б б J .выпою м!рою в1диов!дали особливостам пер1оду. переходу до ркнкових в1дносин.

Соц1альна сфера набувае первинного значения у становленн1 та Е1дтворекн! трудового потенщалу як окремо! людини, так 1 сусп1льства и Шлему. У сучасних умоьах, як! визначаються но-вим етапом науково-технччного прогрессу, прсиленням эалежноеп виробництва в!д розвитку науки, р i ьня ярофесiйно! та загально-0cbitü1/0I ш:дгогозки п}заШвяика, умов його литгя та лраШ необх! дно еабезлечити прюритетнйй розвиток соц1ально! сфери • «о в I дношешпо до матер1альнсго виробницгва. Вихбдячи s практики ровьинутих кра!н та власного досв1ду, враховуточи мснтальн1сть населения, сл!д п!дкреслити надзвичайно важляву роль держави у регу.товака! фуёщЮнутння еошальноГ ' сфери поряд а появою власне ринкових форм та напрямк1в II розвитку.

У робот 1 доводиться, но ' виконання есШальною сферою функц1й по повиоцПшому в1д?воренкю трудового потёнтаяу мож-ливе за таких перв'очергових умов: по-перше, зианнчення та ват-вердження на'державному píbhI бавово! программ безплаткогс ва-безпечення населения соШьльчо значущш! послугами; по-друге, формування альтернативных джерел ф1нансувашш роэвитку та оплати послуг сощально1 ефери у вигляд! державно-приватних 1 приватних страхо'вих фснд1в; по-трете, створення ор-■ган1зац1йно-правозо1 осноьи функшонування üó'sktíb соШально! 1нфраструктури у приватному режим1,• маючи на уьаз! мсклив1сть приватизацП деяких в них; ' по-четверте, переходу до реального самоф1кансування perionia на основ! закокодавчого■закрiнлення норматив 1 в мПймалъно! бкдазтчо! забезпаченост! та единих для ycix областей норматива в1драхуваи.ъ в1д загальнодердавних ito-датк1в до мЮцевйх бюджетов.

Сформована п1д втишвом виробнкчого га соШалъкого середо-вища сукупнють зд!бностей-лвдини становигь сб'ективну складо-ву трудового потенц1алу (як воображения наявних умов ьироб-ництва та -киття). ' Проте . подн1йн!сть. суб'екту економ1чно1 д1ядьност1 зумовлюв необх!дк1еть йИакаченкя еуб'ективноГ сто-рони трудового потенн1алу як детерм!яанти . гювноти прояву га само! можливост1 йога вастосування.

Опкраючиеь на вих¡дну лог!чну посилку про те, що 1нд»в!д, будучи володарем пеаного трудового потекцтлу, повинен не гиьки обладати £1дпов1дкимк зд|бностями, але й мати эа потребу використоьувати 1х налелшим чином, автор доходить вксновку про выявления Ше1 потреби у i (-i плоских ор!ечтац!ях та трудов 1й мотизацП ро.б!тника. П^офеслюйтьса.-'^о саме'можлив1е?ь адекватно! реал!зац!1 íHTepfeciB 14ц!нкостей лвдини, а тжок вини-каючих на основ! мотив1в ирац! визначае структуру та 1нтенсиБн1.с?ь трудозоГ д!яльност1, а от«е - р1вень виксфиетан-ня- трудового потеши алу роб!тнкка.

Акал1а перших результат i в риикового реформувания дозволяй стверджуватя, що в, умовах раэбалансовано! економ!ки бíлбу-ваетьея деформац1я трудово!• мотивац15. 3 основ! II виникнення йюйггься суперечнють м1ж тенденциями розвитку масовоГ трудово!, св1 домоет 1 та ходом зшйскення гссподарсько! практики.

,3 одного боку,'. катастро$1чне пап!ння луттоюго рт.чч значноГ частики населения приаьодягь до виеувышя матер!альних

.потреб у разряд периочергових. В умовах,економ1чно! несталост1. це оприяе г!пертрофП в!дпов)дних до них мотив!в та ослаблюе регулюючу роль вкщих потреб, таких як самореал!зац!я, тйор-ч!сть, саморозвиток.

О 1ншого боку, поглиблювання розриву м1ж варт1стю робочо! сиди та розы!ром реального зароб!тку, а також усе зростаюча. не81дпов1дн!сть м!ж. ростом силати пращ та других вкплат насе-лешю 1 екороченням обсяг!в виробництва епричиняють до девальвации самих матер1альних стимул!в.

Обгрунтовувт-ься, що насл!дком ослайленш в!дтворювально1 функц1! еароб!тно! плати, роз!рваност! зв'язку оплати пршц не т!льки з його результатами, але й затратами стала криза система стимулювання прац!, що спираеться на варт1сн1 з!дносики.

У робот! показано, що мотивац1йний процес, який виникае в першу чергу на основ! потреб та 1итерео1в людини, вначною м1рою корелюеться економ1чною, орган¡зацГйною та техн!ко-тех-нолопчиою сторонами виробництва, ц!лим спектром сошальних в1дносин, Еключаючи пол!тику, право, мораль, культуру та 1нше. Тому автор ьвалсаз за доц!льне вид1ляти два найваяливших .аспекта б досл!дженн! проблем« мотивацИ т|рац1:

- власне Мотивац!» як сп1вв!днесеиш 1ерарх1чних систем внутр!шн1х побудник!в,

- механ!зм мотивацИ як сукулк!сть об'ективних основ та вовн1шн1х ЧИННИК1В. виникнення мотив1в до д!яльност!, ■'.

Отже, склад мехашзму мотивацИ визначаеться комплексом сощальнэ-економ!чних умов, до забезпёчують■включения людини у систему виробийчих в!дносин як оуб'екта пращ та як суб'екта в! дносин власност!. Разом зтим, з урахуванням оеобливзстей пешоду становления .ринкоьих в1дносин, у його структур! ро-биться акцент-.на таких ЫдправниХ элементах.

Перший - динам!чна система особистих потреб,« що пов'язана в ростом платожеспроможяого попиту' населения. Задов ¡льнення вростнючпх потреб роб!тника в м!ру оплати результат!в його пращ вумовлюе беэпёрервн!сть продесу формуваная ноьо! трудо-во! мотивацИ як прагнёння до бШш Високого р!вня споживання.

Другий -' р1зноман1тн1сть бЦносин власност1, нка забезпе-чув свободу оуб'екта трудово! д!яльност1 у.йибор! форми госпо-дарю-аэдня. М1сця. ефери гастосування сво1х здЮностей, р1вкя та якооп 8и!йси»Вс1Них трудових витрат.

- 15 -

На п!дстав1 попередн!х тверджень- розробдено структур-но-дог1чну схему та визначено коло основних в1дносин, як1 за-безпечують взаёмод1ю вид!лених елемент1в у склад! единого механизму мотивацП тру.дово1 д1яльност1. Зокрема, ровкрита роль ро8Под1льчих в1дносин, ринку прац!, • в1дносин' зайнятост1, соц!ально1 сПраведливост1, ' трудовоГ св1домост! у формуванн1 суб'ек,тивно!-складдво1 ..трудового потентату.

При розгляд! умов реал1зацП трудового потенц!алу наголо-шуеться на тому, що. вирНиення проблеми його повного та ефек-тивного використанкя пов'язане з необх1дн!стю'забезлечення в!дпов1дних передумов на. макро- та.м!крор1вн1 ек.оном!ки.

Першочергов! макроеконом1чн! умови визначаються в1дноси-нами зайнятост! та пов'Язан! з забезпеченням можливост! включения людини у систему сусШльно корисного виробництва.

Передумови викориетання трудового потени1аяу ,иа м!крор1в-н! екоцам!ки эводятъсп до створення сприятливих соЩальних та орган1зац1йних умой прац1 на р!вн! окремо! господареько! ланки у рамках певних ыднссин влаенссп.

Виходячи з цього даеться. анал1з сучасного стану та тен-деиШй дшамжи зайнятост1 Населения.у перех1дний до ринковйх в!дносин перЮд,. розкриваеться роль зайнятост1 як головно1 результативно! 1 водночас факторно! характеристики-процес!в ре-ал1&ац11 та в1дтЕореНйя трудового потенц1влу.

Основна увага прид1ляеться дссл!дженню причин, чинник1в та структури невайнятост! переходного пер1оду.

Вивчення с'укупност!. процес]в, як! характеризуют становления В1ТЧИЗНЯНОГО ринку прац) за час1в реформування. дало шдстави для , вйсновку про те, що е .основ! 1х розвитку м1стались не традищйно ринков! факторя - те?н!чннй прогрес або ко-ливання рисково1 р1вноваги, а комплекс багатоскладових чин-ник1в, як! уявляетЬся можливим класиф!кувати таким чипом.

1. «Фактори "ближньо1 дЦ", що зумовлен1 становлениям дер-жавност1 та с-коном!чно1 иезалежност! Укра!ни. Глибина Тхнього впливу вианачаеться;темпами розвитку сошально-екрном1чноТ си-туацИ у напрямку ринково! трансформацП екоКомжи 1 пов'яза-на з негаТивними ефекташ руйнуванНя единого еконоМ1чяого простору, колгашього СРСР та орган1зац1йних структур попе-реднмЛ -гссподарськоТ системи.

2. Ловгостроков! фактори,. якгветупають у д!ю 8 початком

сеформ 1 в1дбикають загальш законом1рност1 та теиденцЛ еко-вом'.чного.рошгасу -ЛК601 ' ринково! сиетеми, в першу чергу, цшшчнють економ!чного зростання, структуры! эрушення-в. еко-номШ1, .моЗ!льн!стъ робочо! сили за раху'нок не т1льки масштабного вигдльнення прац1вник1в, ал.е й поширення мозкливостей для альтернативного вибору виду.д!ядьност!, робочого м!сця, тери-тарп прокитешня.

На основ 1 анал1зу еконсм!чно1 ситуацИ робиться ьисновок про те, ¡до спад в«робництЕа, сбумоьленний д!ею першо! групи ректор1в, став голоеною причиною появи незайнятост! останнього часу.

У робои обгрунтовуеться думка- стоеовно необх!дност1 впроаадлёняя - державши програм -регулювання'вайнятосп, ско-ректоваких; В1дгюй)дно до особликостей сац]ально-економ!чного рочьитку окремик рег!он1в, з метою успешного роэв'язання конк-ретнмх питань набьепечення ь&йнятоат! населения та реаа1зац11 юнуючого трудового потен«1аяу сусягльства.

В цьому контекст1 на приклад1 Лойенько! облает! доел1джу-ються' передуыози фермування рехМонаяьного ринку пред!, як1, на думку автора, э переходом до активного р%эрмування економ!ки мокусь стати сво£1р1дким}! катализаторами масового бееро51ття та ускладнюватимуть вир ипення проблем працевлаштування.

С^р&д них, аокрема, називаються так! оеобливсст!:

- переважання у структур! територ!аяьио-гЬоподарськогр комплексу Шдприемств -Сазових г&иузей ¡ндустрП э застосуван-йям традащГйних га тагтар1лих технологий, ир об'ективно вима-гав масштабно! -структурно! г.еребудовй та техя1чно1 ре-конструкцП 'ьйробнииггва;

- зяачний ступ] вь прсмиелового освоения територН та при-родних ре<?уро!в у пседканн! а налзвичайко високою еколоПчною напружен¿ело, як! оймеиуыть молиивоет1. . роешрення дючих', п 5дприемств, буд!вництва новях та ствсренкя.додаткових рабочих м!сць у Традиц1йнйх гайузях зайнятоеД;

- вузька спец!ал!зашя окреыих територ!й та високий р1вень урбзн1вац1Т регЮну на $он1 невир!аеноГ'-житлово1 проб-леми та кедостатньо розвинутс! соц!ально1 сфер»,' що стримуе теритср!азьйу моб!льи1сть робочо I ейли;

- екачн! роэб1жност1 у зм1стовност1 та^ оплат! прац! ирац1вник1в базових та 1ншйх талувей. як! можуть спричинити до

- 1? -

сбмеження прсфес-1йио1 моб1льност1:

. - незбалзнсоване розм1щення шдприеметв, вккористовуючих жПгачу працю, значний в1деоток виробництв г шк]дливимм. умовамк прац! та переважанням робочих мюць для чалов 1 к!в 1 амн.

Виходячи з названия передумов, регулювання в!дносин зай-нягост! вимагатиме • вД1йснэння узгоджених заход1в щодо Швес-тиШйно! > техшчно! та еоц1ально1 пол 1 тики а метою Шдтримування високого 'р1ькя вайнятост1 та запоб1гання нега-тивних иасл1дк!в масового беароб1ття.

На р'вн) регюну ц! проблеми м1г би гар1шувати спец!алъ-ний. департамент (створений на баз! слухби аайнятост! та об-ласних управл1нь з прац1 та зайнятосп населения), голорними функциями я кого, . на е1дм!ь'у в 1 д гд1йснюваких центрами вайня-тоет1 ф1кеуючих слостережень, мають бути комилекске вивчення параметр1в та тендешЛй розвитку ринку пращ'; координування д!й деркавних, колективних, прйватнихШдприеметв, профешлок та ус!х зац!кавлених сторш у створенн1 рабочих-ы1сць; регулювання зайнятост! по окремим'напрямкам. -3 урахуванням спепиф1ки розвитку Докёцько! облает1' та нзобх1дност1 розв'язанкя завдань перех1дного .перюду -автором запроионован) . деях1 з цих нап-

рямк1в.

Це може бути,наприклад, регулювання процеспв вив!льнення робочо1 сили на осно'в1 координацП та Шлеопрямовапого форму-взння структурних зрушень, узгодження тег »з 1 в проведения .техн!чноГ реконструкцП . Шдприемствами одв1е1 • та р!зних, род1бнихза профес!йною спец1ал18ац1ею аайнятах, Шдприеметв; створення додаткових робочих . М1сць ва рахунск .розштку пере-робних Ш дприемств агропромяслового комплексу, промисловост! буд!вельних матер)ал¡в, скла^альних Шдприемств елекгроннго1 та електротехШчно! прсмисловост!; '.. допомога у ' роэробц! п'рограм переходу Шдприеметв до диверс1ф1кованогр виробництва з метою забезпечення 1хиьо1. сталоет! д1д час структурних зрушень; роз-'робка та вировадаення спец]альних програм . регулювання зайня-тост1, ж1нок, молодI, ос!б з обмежено*) працездатн1стю тош,о.

При досл!дженн1 м1кроеконом1чних умов реал¡ваш I трудового 'потенШалу робиться наголос на тому, що. економ1чний плюрализм, який мЮтиться на р1зноман1тт1 форм власност], 1 зок-рема роввиток малого .1 сфедйього. б18несу, створюе об'ективн) передумови для можливо поёного, використання трудового по-

теншалу, оск!льки, ¡нтегруючи р1зн1 форми, ефери, умови прик-ладання прац!, дозволяв максимально враховувати та застосову-вати увесь спектр р1зноман1тних зд!бностей лодини.

Проте, р1зн! . форми власност!. як обгрунтовуеться у досл1дженн!', створюють неоднаков! умови застосування трудового потенц!алу. Це пов'язано, го-перше, з формуванням на Iхн1й основ 1 в!дм1нних за своею спряыован1стю та силою впливу ло~ ¡дальних механ!зм1в мотивацП • до прац!, яке' в!дбуваеться внасл!док неоднакового ступеня персон]ф1Кац1[ форм власкает! 1 пом1тних розб1«носгей у функШях еуб'екту працГ стосовио управляя засобами виробництва та присвоения результат!в д!яль-ност1. По-друге, на баз! р!зних форм власност! формуються в.!Д-м!нн1 орган!зац!йнр-текн!чн! умови трудового процёсу, як1 де-терм1нують р1вень та як1сть реал!зац1! зд}бнрстей до прац!.

У дисертацЦ зроблено ьисновок про те, но сьогодн!, через" низьку 1новац!йну та 1нвестиц1йну'активн1сть, невиоок! темпи 8д1йснення приватизац!1 1 ринковйх реформ,, р!зниця у техн!иному обладнанн! 1 технолог1чному р!вн! п1дприемств р1зних ' форм власност1' кезначна. Те саме стосуеться форм орган¡зацМ прац1. Тому не досить суттевим е вплив даноГгрупи фактор).в на. ре-ал1эац!ю трудового' потенш&лу.

ВШш, в1дчутюю 1 даферентйованою е.тосовно використання трудових ресурс!в е д!япотенциалу внутр!шн1х мотивацШ до пращ, яккй м!стить кокна форма власност 1.

Основна увагачприд1дй'еться досл1дженню формування спону-кальних мотий!в на основ 1 державно!, \колект;1БНо1 та приватно! форм власвос-т!, що'визначавться лопкою та ходом приватизацП .

Автор доходить вйсновку про те, що дерщв.н! Шдприемотва, як1 знаходяться й*д. .прямим адм1»1стративним упорядкуваьням, В1дзначаютьс8 найб1льш слабким потентатам економ) чнях мотиваций як насл1Д0|<; обмежених мрщивостей стимулювавдш високо-.продуктивно! прац! залучанняй роб!тник!в- до; упрашнкя та раз-под 1 лу матер юпьних • результат 1 в виробничо!, д 1.яльност 1. Остине твердження «з слушним 1 для.приватних Шдприемств'» застосовую-чих найману прац», •

У ев'язку з . цим, "на оеноы • узагальнешш заруб!жного ДОСВ1ДУ» розгдянуто можливост! посилення трудовог мотивацИ роб!тник!в держабного сектору економ1ки, а таксж найманих прац!шик!в дриваЛих пшриеметв. Проведено. класиф!кац!ю

п1дсйстем та орган1зац1йних форм мотивацП трудово! д)ялыюет1 найманих прац!вник!в, ооновна мета яке! полягае у подоланн! одностороннъо! ор1ентац11 на матер1альн! стимули та пристосу-ванй! ус1х аспект 1в трудових в!дносин ! безпосередньо процесу прац»-до потреб прац1вника. У якост! основних ця система включай так1 Шдсистеми: функц1ональну (управл)ння та колективна д!яльн1сть), орган!вац!ййо-'Гехн1чну (орган!зац!я та умови прац!)*, соц1альну (профес!йка п1дготовка, вйробничий побут, гарант!I зайнятост!).

Для 1нших труп прац1внйк1з в1дпоа1аяйй мехвн1ем п1йвйщен-кя-трудово! активное?1 . може бути створено за допомогой- додат-кобого сткмулювакня зароб!тною платою та прйбутком. 3 ц!ею меток можуть' використовуватйсь р1зноман1тн1 системи гнучко! оплати прац! та учает! роб1тнж!э у розподиенн1 йрибуздив.

Анал1з бсобливостей ■ реа.ч!гац!Г трудового потентату роб1тник!в на ■ шдприёмствах р!в»ах форм сласносИ та господа--рюганкя, проведений шляхом сощолопчного доел1доения, дозволив автору; зробити ря Д ел 1 дувчкX ьисковк 12.

'1.". Iснуют* да! групи чиикик!з . ефективност! ахкористання трудового потенциалу. Нерка. зуыовлЬе зростаьт.я продуктиайрст1 прац!, Друга - вЗдноаекиЯ■ ■ ро(И тнкка • 'до .трудового процосу 0ц1нюючя : досягнутий та мсяогавий р!вёкь викорйстанил .трудового потентату, необидно розглядзтк ке т!ль;<з загалыюгосйодарсь-ку, . але й 1ндйв!дуадьйу ефективШсть прац!. Прйчому доШльиш е-вид1лення економчко! -(через .пор1?йякяя -мате^ёиЬйо! кшаго-роди та затрат-' прац!) 1 соц1ально1 ефектившет! (на шдстйв! оц!ксвання задоЕсленост! роб1танка р1акйми факторам! трудовоI д1ялькост1Ь

2.' Йе.обх1днов-ушво» ефэктявного йикор.«с?аййЗ трудового потенц1алу в орган я й умови прац! та !х позитивна оцшеа ■■} боку роб 1тнйкз.\ -Одержан! П1д час; ойитування дай1'. ов!дчать "про нозадоволен'сть значно! часткй учаснягЛв досл!Ддейня су-~чаен»гм станом"'.матер!ально-текн1чно1 базя виробництва, "орган !еац!е» та нормуваяням прац14 II бе8пеко!$ 1 ' сак!'т&р-1К>-г1г'!ея1чниш1. уковййЖ. шр;робить актуально» йеобх!дя!сть ¡я' покращенняЧ пристосування орган!зац!ййс-техн!чно! та соц1апъ-но! сторон трудового процесу до потреб роб!тьича.

3. Найб1льи суттввим фактором, '¿промокним шляяутя на П'ДЕищення р!вня трудово! в!ддач! йрац!Ьник1а. вясгупав нии!

матер1аяьие*сткмулюзання. Модлив1еть посилення стимулюючо! ФуккцП знроб!тна1 плати на р1ан! окремого п1дприемства пов'кзана з необх!днЮтю проведения докор!кно1 реформи оплати прац! на макроеконом1чному р)вн! економ1ни. Окр!м реформування тарифно1 системк 1 здШснення комплексу гаход1в шодо удоскона-лення Форм орган!зац11 та систем оплати прац!, у ход! реформи сл1д передбачити гЦдвищення дел! зароб!тно! плати в нац!ональ-ному доход! з метою реайШтацП П в1дтвор!сщальчо1. фуйкц11.

4. 1снуе т!сний ев'язок м!ж типом мотивац!! та вибором 1ндив!дом сфери застссування прац). Певну... Шдтримку з боку учасник!в опитування одержали ус! розглянут1 п1дприемства р.!вких форм власност!, та дозволяв це раз наголосити на не-обх!дн1оть 1 свуванмя • р!вноман 1 тних форм власност! ! господарк>-вання для 0!льа масштабно! реал1 зад!I. трудових та творчих 8д!бностей.дядей,

5. Ринок прац!, що формуеться, висувае у розряд проблем використання трудового по-тенц1алу .забезпеченая гарант1й зайня-тост! та ст.аб1льност! робочого м!сця. До активних д!й на ринку п'рац1 готова незнавда чаетана роб1тник1в, як!.опитувались.. Це св!лчить про всослиб 1 сть та необх!дн),сть . фориування. д!йового механизму регулюваияя зайнчтост1 та захисту безроб1тних; по-требуе розробки додаткових правових, ' матер!альних та . орган !'ааЦ!йких засад!в .з метою п!двищенкя ефективност! дер/аЕНо! пол1тики зайнзтост!.

6. Виявлено ловитквну тендекцШ и!двищення рсл1 у оу-часному мотивац!йному мехак1зм! 1 н! ц IатиЕНО-творчих стимул!в трудово! д1яльноет!, . Суттевом <?• час-тка роб!тнкк!в, особливо серед молод! / .54 в).дсотки в1д загально1 к!лькост! опитанях/, и,о ор!еятуються на, приватний. б1зиес та п!длриемництво - га-луз1, як! у кра!нах роззинуто! ринково! економ1ки висгупають важливим фактором пол!тики зайнятостьта, ьфективноет! прац!. Виходячи в цього, для нашс1 краГнк у.пер!од. становления ринко-вих в!дносин набува!:.'актуальаост! державна Шдтршка .малого б1знесу за доиомогою податкових, Кредитно-ф1нансових, орган! зац!йних та под!бних до них метод!в.

Основн! положения дисертац!йного досл!дження викладен] в наетупнях. публ1кац1ах:

1. Криза трудово! мотивацП та шляхи II подоланкя .// Тези всеукра!нсько! кауково-практично! конференц!Г "Криза $коном!кк

Укра.1ни та можливост1 виходу э не!". - 1вано-Франк!веьк, 1993. - 0,2 д.а. / у сгйвавторств!/.

2. Перех1Д до ринку: рег!снальн1 яроблеми .•?айнитост1 // Теэи науково-практично! конференцП "Проблеми переходу Украпш до ринкових в!дносин". - В1ННИЦЯ, .1993. - 0,1 д.а.

3. Мотивац1я ефективкоГ трудово1 д1яльност! // МетодичШ рекомендащ г по.вивчекню соц!алыю-економ!чних проблем в1дтво-рення робсчо1 сили з умовах переходу до ринкового механ!зму. -Донецьк, 1993. - 0,4 д.а.

4. Перех1д до в1дкритого сусп!льства: ринок 1 зайня-тють /У Тези м!жнародно! конференцП "На шляху до в1дкритого' суегПльства". - Донецьк, 1993. - 0,£ д.а.

5. Новий етап роэвитку кооперацИ //' Методичн! рекомен-дац!I по вивченню лешнсёких 1дей про кооперац!ю та !х творчий розвиток у оучасних умовах. - Донецьк, 1989. -0,9 д.а.

АННОТАЦИЯ

Оленцезич H.В. Трудовой потенциал в условиях перехода к рыночным отношениям: армирование и использование. Диссертация в форме рукописи. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических паук по специальноегк 08.01.01. - политическая экономия. Киевский университет имени Тараса Шевченко,. Клев - 1995.

В диссертации исследуются проблемы формирования и.использования трудового потенциала, кх специфика в условиях становления рыночных отношений. Обоснован вывод об изменении мотивации трудовой деятельности в.,переходный период, с учетом региональных аспектов, сформулированы практические рекомендации 'по регуддароеадао занятости населения, и направления , использования трудового потенциала - в , условиях многообразия,форм собственности.

ANNOTAT-ION

Qlentssvych' К.Y. Labour- potential in 'conditions' of • the-, transition to the ¡rarket relations: formation, and use. The dissertation is a . iiunuscript. . The dissertation is. for obtaining the degree Doctor of economic sciences under' specialisation codev 03.01.01,- the political, economy. Taras Sh^vohenko Kiev University. Kiev -.1995.

In this dissertation the problems of forming'and using the -.labour potential, their specific character in conditions of the formât ion of. . the market.'relations are examined.-. The conclusions about the modification of labour motivation in the. .transitional period are -substantiated. Taking into account regional aspects the practical recommendations in .the field.of the employment regulation of the population. The lines, of using the labour potential in conditions of the multiformity of. property forms* are also analyzed.

JUtmoBi олова: трудовий пстенцюл, формування, "еико-рименйя, ыо-тиваЩй трудово! д1яльност1, эайнят1сть.