Управление системой контроля производственных процессов на предприятиях в условиях развития рыночных отношений тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Комарницкий, Богдан Михайлович
Место защиты
Львов
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Управление системой контроля производственных процессов на предприятиях в условиях развития рыночных отношений"

АКАДЕМІЯ НАУК. УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ РГЗ ОЛ ЛЬВІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ

На нравах рукопису

КОМАРНИЦЬКИЙ

Богдан Михайлович

УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ контролю ВИРОБНИЧИХ ПРОЦЕСІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ В УМОВАХ РОЗВИТКУ РИНКОВИХ ВІДНОСИН

Спеціальність: 08. 00. 05 — Економіка, планування, організація управління народним господарством і його галузями

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

ЛЬВІВ 1993

Дисертаційна робота виконана у Львівському відділенні Інституту економіки АН України.

Науковий керівник —

доктор економічних наук, професор БОИКО Є. І.

Науковий консультант —

доктор економічних наук, професор КУЗЬМІН О. Є.

Офіційні опоненти — •

доктор економічних наук, професор ПЛОТКІН Я. Д. кандидат економічних наук ІГНАТУЩЕНКО В. І.

Провідна установа —■

Тернопільський інститут народного господарства

Захист дисертації відбудеться « Я$ •» ¿і? 199

_год. на засіданні спеціалізованої радн Д 016.39:03 по захисту дисертацій на здобуття вченого ступеня доктора економічних наук у Львівському відділенні Інституту економіки АН України за адресою: 290008. Львів-8, вул. Театральна, 17.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівського відділення Інституту економіки ЛН України.

Вчений сеЛретар спеціалізованої ради кандидат економічних па;

І. ЗАГАЛЬНА. ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

. Актуальність проблеми. Важливою умовою підвищення ефективності виробництва підприємств машинобудівного комплексу в умовах розвитку ринкових відносин с покращення організації управління системою контролю виробничих процесів. Виникає необхідність застосування нових методів організації управління цими процесами, які дозволяють забезпечити найбільш високу якість контролю.

Проблема управління системою контролю виробничих процесів на підприсмствах постійно привертає увагу вітчизняних і зарубіжних вчених.

Певний вклад в цю проблематику внесли українські науковці; П.Ю.Бслєнький, Є.Т.Удовичежо, Я.ДЛлоткін.Ними розроблено ряд положень, в яких знайшли відображення рекомендації з управління якості продукції, побудови структур органів технічного контролю.

Серед зарубіжних вчених мокна зиділити Ф.Тейлора, Л.Джонса, Тагуті, якими розроблено принципи управління якості продукції в промисловості,сформульовано методику функцій втрат.

Однак, досі відсутні наукові розробки з проблем формування на промислових підприємствах структур управління системою контролю виробничих процесів, не розроблений механізм взаємодії цівї системи з службами і підрозділами підприємства, немає методики формування фондів оплати праці працівників, зайнятих по контролю виробничих процесів, а також відповідних положень про стимулювання працівників цих слунб за результати їх діяльності.

Все це обумовлює актуальність проблеми, необхідність вирі-г.ення методологічних і методичних потань управління системою контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин.

Мета і задачі дослідження. Метою роботи с розробка теоретичних і методичних полонень з управління системою контролю виробничих процесів на підприсмствах в умовах розвитку ринкових відносин. Для реалізації мети в дисертації вирішувались наступні завдання:

- уточнення суті і встановлення сучасних, тенденцій розвитку управління системою контрсло виробничих процесів на підприємствах;

- розробка методичного підходу до формування органів системи контролю виробничих процесів на підприємствах;

•-» розробка методичних положень з формування економічного механізму функціонування система контролю виробничих процесів на підприємствах;

- формування методичних основ функціонування механізму взаємодії скот'ііи контролю виробничих процесів з службами і підрозділами підприємства;

- розробка методичних положень з формування системи тех-ніко-е;сономічні:х по;:азн:"'.ів виробьлчо-господарської діяльності органів системи контролі: виробничих процесів в умовах розвитку ракових відносин;

- побудова методичних полохань з преміювання працівників системи контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин.

Предмет і об"ект дослідження. Предметом дослідження 6 процес управління системою контролю виробничих процесів на підприємствах б умовах формування ринкових відносин.. Об'єктом дослідження вибрані відділи технічного контролю мазпкебудівчих підприємств західних областей України.

Методологія і методика дослідження, джерела інформації. Теоретичною і методологічною основою дослідження є законодаз-і акти з питань здійснення контролю за виробничими процесами, а також фундаментальні розробки відомих вчених економістів. В процесі дослідження використовувалась методи техніко- ;::сноміч-ного і співстазіїого аналізу: статистичних угрупузань, вибіркових спостережень, експертних оцінок.- Вихідною інформацією вис-г/пила дані оперативного об-іку статистичної і економічної інформації функціонування відділів технічного контролю маЕішооу-дізних підприємств, а також результати аналізу і узагальнення техніко-ексномічкої інформації, зібраної автором безпосередньо на машинобудівних підприємствах і в статистичних органах, .Дослідження проводились в рамках робіт по науково-дослідній темі "Моделювання задач упразлінш розвитком промислового виробництва на прикладі Західного регіону України” /номер державної реєстрації 01.9.00044402/, виконаних з участю автора у Львівському відділенні Інституту економіки АН України.

Наукова новизна. В дисертації розроблені наукові основи і методичні положення з управління системою контролю виробничих

процесів на підприємствах при формуванні ринкових відносні:. На захист висуваються наступні результати і положення, які свідчать про особистий вклад автора в науку. '

1. Положення з управління системою контролю виробничих процесів на капикобудівних підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин, які включають розкриття сутності і значення системи контролю виробничих процесіз, формулювання її задач з нових умовах, проведення атестації виробництва і виробничого персоналу щодо відповідності технологічним процесам.

2. Методичний підхід до формування структури органів системи контролю виробничих процесів на підприємстві в умовах розвитку ринкових відносин, базований на побудові схеми організаційної структури системи контролю виробничих процесів, оптпміза-Ції кількісного складу структури управління системою контролю виробничих процесів та створенні інформаційного контуру управління в підсистемі.

3. Методологічні положення з формування механізму взаємодії системи контролю виробничих процесіз з службами і підрозділами підприємства, які включають способи і умови взаємодії, періодичність надання і одержання нормативних документів системою контролю виробничих процесів, а також обовпязки служб підприємства щодо системи контролю виробничих процесів.

4. Методичні положення з формування економічного механізму фу ні: ц іону гання системи контрола виробничих процесів на підприємствах, які базуються на науково-об^руигованому підборі системи показників діяльності органів контролю виробнгчих процэ-оів на підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин, в встановленні фонду оплати праці і фонду матеріального заохочення, а також побудові шкал преміювання працівників системи контролю виробничих процесів.

5. Методичні положення з формування і розподілу фонду матеріального заохочення з структурі системи контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин, який базується на застосуванні відповідних показників.

Практична цінність роботи. Практичне використання висновків і рекомендацій дозволить підвищити ефективність фукхаіснування системи контролю виробничих процесів на підприємствах, і як результат підняти якість і конкурентоспроможність продукції.

' б*

а також знизити її собівартість, що приведе до збільшення доходу підприємства. ‘

Основні положення, висновки і рекомендації використані на галузевому рівні /Міністерство автомобільного і сільськогосподарського машино*”/дування/, а також впроваджені на ДеОальцев-ському заводі по ремонту мзталургічного обладнанні /умовно-річна економія з розрахунку ціни 1391 р. склала 186,8 тис.крб./.* Апробація результатів досліджень. Основні полонення дисертації, а також одержані в результаті досліджень висновки і рекомендації обговорювались і одержали позитивну оцінку на слідуючих конференціях: Всесоюзна науково-практична конференція "Вдосконалення організації і стимулювання праці в умовах ринкової економіки" /Свердловськ, 1591 р./; Республіканська науково- . практична конференція "Соціально-економічні проблеми перебудови" /Кривий Р.*г, 1991 р./.

Публікація результатів досліджень. Основні положення дисертаційної роботи викладені в 5-ги друкованих роботах загальним обсягом 2,9 д.а. ,

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається- з вступу, трьох розділів, заклинення, списку використаної літератури, який включає 140.назв.. Обс^г рукопису складає 140 сторінок, в тону числі 12 рисунків і II таблиць. У вступі обгрунтована актуальність вибраної теми, визначена мета, завдання, предмет, об”єкт, методологічні дослідження; коротко викладзко те .нове, яке вноситься автором у вивчення проблеми; приведені основні положення, які виносяться на захист'. В першому розділі - "Теоретичні і прикладні проблеми управління системою контролю виробничих процесів” - уточнена сутність і встановлені сучасні тенденції управління системою контролю виробничих процесів на підприємствах; розкрито значення управління системою контролю виробничих процесів. В другому розділі - "Формування органів си-теми контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах ринкової економіки" - розроблено методичний підхід до формування структури органів системи контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах ринкових відносин, який Еключає схему організаційної структури системи контролю виробничих процесів, кількісний склад структури управління системою контролю виробних Довідки про використання і впровадження додаються дсг дисертації. .

чтгх процесів і інформаційний конуур управління в підсистемі; розроблені методичні положення по формуванню механізму взаемо-. дії системи контролю виробничих процесів з слукбгчи і підрозділами підприємства; які включають умови взаємодії, періодичність надання і одержання нормативних документів системою контролю виробничих процесів, а також обов"язки служб підприсмст-ва щодо системи контролю виробничих процесів. В третьому розділі - "Економічний мгханізм управління системою контролю виробничих процесів на підприємствах" - розроблені методичні полонення з формування економічного механізму функціонування системи контролю виробничих процесів на підприємствах, які базуються на-науково-обгрунтованому підборі системи показників діяльності органів контролю виробничих процесів на підприємствах в умовах розвитку ринкових відносин, встановленні фонду оплати праці і фонду матеріального заохочення, а також побудові шкал преміювання працівників системи контролю виробничих процесів.

В закінченні підведений підсумок наукових результатів і дана оцінка практичного значення роботи. '

’ 2. ОСНОВНІ ПСЇОЕЕНШ ДИСЕРТАЦІЇ .

2.1.Сутність і значення системи контролю виробничих • процесів в умовах розвитку ринкових відносин

Під системою контролю виробничих процесів в умовах розвитку ринкових відносин слід розуміти сукупність взаємозв"язаних елементів, таких як науковий пошук, проектування, розробка технологій, підготовка виробництва, основне виробництво, реалізація продукції і маркетинговий пошук. Система контролю виробничих процесів призначена оцінювати ефективність виконання всіх етапів циклу створення і реалізації продукції з метою забезпечення її конкурентоспроможності на -світовому ринку. Основним завданням системи в умовах розвитку ринкових відносин с забезпечення такого рівня якості продукції, який буде задовольняти споживача, вимагатиме мінімальних витрат і дозволить виконувати замовлення у встановлені строки. Незва-хапчи на відмінності, якими характеризуються різні системи контролю виробничих процесів; всі зони володіють однаковими спільними рисаки.

Вивчення досвіду показало, що процес забезпечення ефективності системи контролю виробничих процеоів на підприємствах повинен включати и“ять етапів, а саме: •

І. Встановлення заданого рівня якості, який відповідає вимогам споживача; '

- 2. Створення умов для досягнення відповідного рівня яко-

сті: розробка технології, підготовка обладнання, придбання матеріалів, підбір і навчання робітників, організація технічного контролю;

3. Налагодження виробничого процесу на перших виробах;

4. Ліквідація виявлених недоліків в якості продукції і виробничого процесу;

5. Забезпечення стабілізації досягнутого рівня якості продукції.

Дослідження показують, що будь-яке підприємство, на якому виробництво буде функціонувати з врахуванням приведених етапів зможе забезпечити ефективне функціонування управління системою контролю виробничих процеоів. Иа всіх щаблях життєвого циклу виробу J створення, виготовлення, експлуатація / повинні здійснюватись дії, спрямовані на встановлення, забезпечення і підтримку необхідного- рівня якості, що викликає необхідність управління системою контролю виробничих процесів. Воно включає сукупність функцій і методів управління, його апарат, а такоа відповідне нормативне, методичне і матеріальне забезпечення. Управління системою контролю виробничих процесів починається на етапі науково-дослідницьких, проектно-конструкторських і технологічних розробок, а закінчується ка етапі маркетингового пошуку. .

2.2. Формування органів системи контролю виробничих процесів і механізм їх взаємодії з виробничими підрозділами підприємства

Проведені дослідження показали, що система контролю виробничих процесів є провідним підрозділом підприємства в його виробничо-господарській діяльності. Вона створюється на підприємствах з метою здійснення єдиних, об'єктивних і ефективних методів підвищення ефективності виробництва. Ця оисгема прий-

мас участь в управлінні виробництвом і тому відноситься до апарату управління. '

Узагальнення досвіду дозволило зробити висновки про те, ' шо система контролю, виробничих процесів повинна о/ти самостійним структурним підрозділом підприємства і очолюватися заступником директора з якості., іункціями систзми с аналіз конструктивних, технологічних, виробничих і експлуатаційних дефектів, виявлення помилок в кресленнях, схемах, технічних умовах, технологічних картах і іншій технічній Документації, контроль якості матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів, які поступають на підприємство, перевірка їх відповідності вимогам документації, відслідаування за поступленням на виробництво тільки потрібних матеріалів і деталей, які пройплі: контроль і випробування, контроль якості інструментів і оснащення власного виробництва, які поступавть в експлуатацій, а також інспектування стану, оснащення і інструментів, які знаходяться в експлуатації.

Застосування системи контролю виробничих процесів дозволяє здійснити надійний контроль за дотриманням технологічної дисципліни на робочих місцях, проводити приймання і випробування готової продукції і перевірку правильності оформлення документів на виготовлення і . здачу продукції'на склад або замовнику, контролювати комплектність і якість упаковки готових виробів, які відвантажуються замовнику, перевірити стан засобів контролю, вимірювальної техніки діючої і- поступаючої в експлуатацію, виявити, аналізувати і організувати облік браку, вивчення рекламацій і разом з іншими підрозділами підприємства розробити заходи по усуненню браку і покращенню якості виробів.

З системи контролю виробничих процесів поступають до підрозділів пропозиції з впровадження прогресивних засобів конг-рслв, доцільного розміщення контрольних операцій, виконавців контролю з метою підвищення його ефективності і їниження трудомісткості. Вона забезпечує інтереси підприємства на ринку, попереджує збитки, пов"язані з виправленнями і переробками,прихованим браком, усунення дефектів у виробах.

Як показали дослідження, система контролю виробничих процесів здійснює суттєвий вплив на кінцеві результати діяльності підприємства, за її допомогою організовується забезпечення виготовлення якісної конкурентоспроможної продукції. .

іО.

Ефективність діяльності системи контролю виробничих процесів залежить від того, наскільки якісно виконуються всі її функції і завданню. Для підвищення ефективності управління системою, збільшення їх впливу на кінцеві результати виробництва, слід враховувати наступне: при проектувгчні конструкції і тех-. нології виробів необхідно конкретна визначити методи і засоби контролю; технічна характзристика і показндаи виробу повинні відповідати вимогам споживачів; в процесі організації контролю основною ланкою буде вхідний контроль, оскільки саме він визначає одержання конкурентоспроможної продукції. Тісний зв'язок з підприємствами-постачальниками, вивчення технології і організації їх виробництва, надання технічної допомоги буде сприяти отриманню якісної продукції.

Функціонування системи контролю виробничих процесів будується на основі наперед розробленого і затвердженого положення. З ньому визначається структура системи з врахуванням виду, масштабу, типу виробництва, характеру продукції, до ви- ' готовляється, а також права, обов"язки і відповідальність всіх підрозділів системи, їх зв'язок з іншими функціональними службами підприємства. • ■

Вдосконалення структури управління системного контролю виробничих процесів є одним із найбільш важливих засобів ефективності функціонування виробництва і виготовлення конкурентоспроможної продукції. Для забезпечення ефективного функдіону- : вання системи можна запропонувати наступну структуру управління /Рис. І /. '

Розроблена організаційна структура управління системою контролю виробничих процесів принципово відрізняється від існуючих. В ній передбачено створення /' за рахунок перегляду функцій'діючих структур/ двох принципово нових підрозділів, які повинні забезпечити впровадження і застосування міжнародного стандарту 1С0 серії 9000, а також забезпечити конкурентоспромож -ність продукції на стадії науково-пошуксаих і конструкторсько-технологічних робіт.

Слід зауважити, що група з розробки, впровадження і застосування стандарту ІСО серії 9000, а також група по забезпеченню конкурентоспроможності продукції на стадії науково-пошукових і конструкторсько-технологічних робіт, командну інформа-

Рио. I. Схема організаційної структури системи контролю виробничих процесів.

цію одержують безпосередньо від начальника системи контролю виробничих процесів.. Результат її застосування направляється безпосередньо в зворотньому напрямку, обминаючи всі нижчі ступені структури і заступників начальника системи. Крім того, результати діяльності цих груп у вигляді інформації отримує головний інженер заводу, яка йому необхідна для оперативною впливу на хід виробництва. Генеральний директор інформацію про діяльність груп отримує безпосередньо від начальника систоми контролю виробничих процесів, а заходи, які вжиті для її реалізації у виробництво - від головного інженера.

Управління системою контролю виробничих процесів очолює заступник генерального директора з якості - начальник системи контролю виробничих процесів. Він здійснює стратегічне управління системою і, як результат, безпосередньо керус роботою наступних груп: застосування стандарту І СО серії 9000; з атестації виробництва і виробничого персоналу; технологічною; забезпечення конкурентоспроможності продукції на стадії науково-покукозих і конструкторсько^-технологічних робіт. .

Дослідження, проведені на ряді машинобудівних підпри -емств показати, що узгоджені дії з підрозділами приводять до стабільності і ефективності рбботи системи контролю виробничих процесів. В дисертаційній роботі приводиться механізм взаємовідносин системи контролю виробничих процесів з службами і підрозділами підприємства в умовах розвитку ринкових відносин,який базується на відповідальності кожної структурної одиниці за виготовлення якісної продукції.

СиЬтема контролю виробничих процесів мас багатосторонні зв*язки з цехами і відділами підприємства. З одного боку, відділи і служби забезпечують систему контролю виробничих процесів інформацією, необхідною для успіпкого управління системою, з другого боку, Система контролю виробничих процесів ставить перед підрозділами підприємства конкретні техніко-організаційні вимоги, залучає спеціалістів і керівників до вирішення конкретних питань покращення якості продукції. При цьому враховується, во функціональний взаємозв'язок системи контролю виробничих процесів з кожним структурним підрозділом підприємства мас свої особливості, які визначаються і обгрунтовано регулюються.

ІЗ.

2.3. Економічний механізм управління системою

контролю виробничих процесів на підприємствах ■ .

В дисертації обгрунтовано положення^ згідно о яким одним з найважливіших елементів економічного механізму управління системою контролю- виробничих процесів в формування методів матеріального стимулювання, які базуються на застосуванні дзох фондів: фонду оплати_праці і фонду матеріального заохочення.Як відомо, фонд оплати праці визначається за тарифними ставками робітників і посадовими окладами працівників на основі нормованої чисельності. Фонд матеріального заохочення формується на основі йсндостзоровчих показників.. Головним економічним показником системи контролю виробничих процесів а зміна збитків підприємства.

В дисертації запропоновано збитками підрриемстза вважати такі види витрат:

1. Втрати від браку. '

2. Витрати на контроль. .

До втрат від браку слід віднести:

а/ втрати від, браку, який виправити неможливо;

б/ витрати на переробку або виправлення неправильно виготовлених виробів;

в/ інші втрати праці, грошей і матеріальних ресурсів, пов'язаних з виготовленням дефектних виробів;

,г/ втрати, викликані незадоволенням споживача.

Витрати на контроль включазть всі витрати на перевірку якості потових виробів, тобто натехнічний контроль і випробування виробів. Цей показник може визначатися у відносних оди« ницях. Якщо у відповідному періоді збитки підприємства не змінюються, то система контроля виробничих процесів одержує базовий фонд матеріального заохочення. Цей фонд визначаетьоя у відсотках до фонду оплати праці. При цьому розмір цих відсотків береться згідно середніх розмірів премій за попередній рік.

Якщо змінилась величина збитків / зменьшення або збільшення/, то відповідно зміниться і фонд матеріального заохочення. Для цього встановлюється норматив / у відсотках/ зміни базового фонду матеріального заохочення за кожний відсоток зміни збитків, тобто вводиться коефіцієнт, який враховує динаміку ве-

личини збитків. При цьому можна використовувати формулу:

Ф'-Фг-К* ,

ге — базовий фонд матеріального заохочення, юрб* •

Кзд - коефіцієнт, який відображай динаміку збитків^ <уо ^

Розрахунки показують, що при зниженні збитків доцільно використати норматив у розмірі 3 ~ В % приросту базового фонду матеріального заохочення за кожний відсоток зниження збитків. Якщо збитки збількаться, то норматив повинен зменшитиоь на І % за кожний відсоток звільнення збитків.

Фонд матеріального заохочення системи контролю виробничих процео-ів підлягає розподілу між підрозділами у залезхності від трудового Екладу /успіхів праці по підвищенню якості продукції/. Розподіл фонду матеріального заохочення системи контролю виробничих процесів доцільно здійснювати з допомогою фондостворюю-чих показників. Практика показує, що такими показниками можуть бути: '

І/ зміна питомої ваги продукції, що здасться з першого пред "явлення;

2/ зміна обсягів реалізації продукції на ринку.

Приріст всіх показників встановлюється відносно їх базової величини, яка представляє собою середньорічне значення. На першому.етапі визначається питома вага,фонду матеріального заохочення, що приходитьоя на один відсоток зміни / приросту, зниження/ фокдостворюючого показника за формулою:

' І '

Ц. ‘Рґ’КгА ,

Ф Ч"’Р^

де 10 — фонд матеріального заохочення працівників системи

контролю виробничих процесів, крб.;

/л - фактична чисельність працівників системи контролю виробничих процесів підприємства, чол.;

/ • зміна /приріст, зниження/ ^ -го фокдостворюючого

показника г системі контролю виробничих процесів підприємства, %.

Чг

■ ' . 15.

Фонд матеріального заохочення працівників конкретних підрозділів системи контролю виробничих процесів складає:

де и'Э — фонд матеріального заохочення працівників кснкрет-_ них підрозділів, крб.; ^

Гу'<Г - зміна /приріст, зниження/^/ -го фсндостзоравчого

показника в даному підрозділі системи контролю ви. . робничих процесів, %\

ЧіГ - фактична чисельність працівників даної слу::-:би системи контролю виробничих процесів, чол.

Для системи розглянутих показників розрахунок буде вестись наступним чином. Питома вага фонду матеріального заохочення, що приходиться на один відсоток приросту питомої ваги продукції, що здається з першого пред'явлення, визначається за формулою:

и Фе?- * К-з<г

' ^' 4« > А

де Рі - приріст /зниження/ питомої' ваги продукції, що здається з першого пред"явлення, %.

Питома вага фонду матеріального заохоченая, що приходиться на один відсоток збільшення / зменшення / обсягів реалізації продукції на ринку: .

и .2к±Аіі ,

Чл*Рг

де р2 - збільшення / зменшення / обсягів реалізації продукції на риїжу, %,

■ Фонд матеріального заохочення підрозділу системи контролю виробничих процесів складає:

Фшэ г (Ч&З + УгРгї)* У<г,

де - приріст / зниження/ питомої ваги продукції, що зда-

ється з першого предъявления', %.

р - І6-¡20 щ. збільшення / зменшення / обсягів реалізації продук-

- ції на ринку, %.

Важливою умовою формування ефективної системи матпоіаль-них стимулів праці є обгрунтований розподіл заробітної плати м і ж прац і в кикам и -ВТК.

В системі контролю виробничих процесів розподіл фонду оплати праці доцільно здійснювати з врахуванням кваліфікації працівників, доплат і надбавок, фактично відпрацьованого часу і коефіцієнту трудового внеску, який повинен розповсюджуватись на ту частину фонду оплати праці, що представляє собою суму фонду оплати праці і фонду матеріального заохочення, яка залишалась після виплати тарифної вплати / тарифні ставки, оклади /, надбавок і доплат. При цьому можна використовувати наступні залежності.

Для системи контролю виробничих процесів при розподілі фонду оплати праці мокна використовувати формулу:

З, - (2і 01'

ЗТі

0,

$йіхК*ті '

де Оі — місячна заробітна плата і- -го працівника системи контролю виробничих процесів, крб.;

• посадовий оклад ¿ -го працівника системи контролю ,. виробничих процесів з доплатами і надбавками,крб.; і\яті- коефіцієнт якості.трудових процесів і -го працівника системи контролю виробничих процесів, крб.; • 'С - чисельність працівників системи контролю виробничих

Ф, процесів, чол.;г •

під - фонд матеріального заохочення підрозділу системи контролю виробничих процесів, крб. "

Розрахунок за даною формулою ведеться для всіх працівників системи контролю виробничих процесів.

Ка основі даного методичного підходу формування оплати праці працівників системи контролю виробничих процесів підприємств, розроблено положення про виплату премій за результати господарської діяльності.

3. ВИСНОВКИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ

3.1. Для вирішення проблем виготовлення конкурентоспроможної продукції доцільно на підприємства:: в умовах розвитку ринкових відносин створити систему контролю виробничих процесів, під якою слід розуміти сукупність взаємозв'язаних елементів, таких як: науково-пошукові, проектування, розробка технологій, підготовка виробництва, основне виробництво, реалізація

і маркетинговий пошук, основною задачею яких є забезпечення такого і-іе ;я якості продукції, який буде задовільняти споживача, вимагатиме мінімальних витрат і дозволить виконувати замовлення у встановлені строки. При створенні системи контроля виробничих процесів необхідно мати на увазі,‘що для забезпечення її ефективного функціонування зона повинна включати наступні етапи: встановлення заданого рівня якості, який відповідає вимогам споживача; створення умов для досягнення того рівня якості; налагодження на перших Е-робах виробничого процесу; ліквідування виявлених недоліків в якості продукції і виробничого процесу; забезпечення досягнутого рівня якості у процесі виробництва.

3.2. Основою для ефективного у разління системою контро-

лю виробничих процесів на підприємствах є кількісне і якісне визначеній структури органів системи. Зизначити вищевказані параметри дозволяє розроблений з дисертації методичний підхід, який передбачає створення за рахунок- перегляду функцій діючих структур, двох принципово нових підрозділів, які повинні забезпечити впровадження і застосування міжнародного стандг >ту ІСО серії 9000, а також забезпечити конкурентоспроможність продукції на стадії наукого-пошукових і конструкторсько-технологічних робіт. "

3.3. Розроблена методика по формуванню механізму взаємо-

дії системи контролю виробничих процесів з службами і підрозділами підприємства, передбачає визначення конкретних зобов'язань підрозділіз з метою ефективної взаємодії з системою, а також обгрунтування структури документальних : і інформаційних поток із. Бона може бути використана керівництвом підприємств,. ЗПІЗП, а також ПЕВ для вдосконалення структури функцій служб і підрозділіз. '

3.4. Для встановлення іронду оплати праці і фонду матеріального заохоченняа також побудови шал преміювання працівки-

ie.

ків системі! контролю виробничих процесів в умовах розвитку ринкових відносин, планово-економічним відділам і відділам оплати праці підприємств можна рекомендувати методичні положення з формування економічного механізму функціонування системи контролю виробничих процесів, які базуються на науково-обгрунтова-ному підборі системи показників діяльності органів системи.

3.5.' Для ефективного функціонування'органів системи контролю виробничих процесів в умовах розвитку ринкових відносин, відділам оплати праці підприємств доцільно використовувати мето--дичні положення з формування і розподілу фонду матеріального заохочення в структурі системи, який базується на застосуванні фондостворюючих показників. .

4.1. Кузьмін О.С., Комарницький Б.М. Стимулювання трудо-

вого внеску працівників технічного контролю в результаті ринкової діяльності підприємств // Вдосконалення організації і стимулювання праці в умовах ринкової економіки. - Свердловськ: СвердІНХ, 1991. - 0,2 друк.арк. - '

4.2. Комарницький Б. Я. Перебудова системи стимулювання працівників технічного контролю //Соціально-економічні проблеми перебудови. - Кривий Ріг, 1991. - 0,2 друк.арк.

4.3. Кузьмін О.Є., Московчак Л.Т., СаяпінаВ.Г., Комарницький Б.М. Методичні рекомендації по підвищенню стимулюючої ролі заробітної плати в умовах розвитку ринкових відносин. - Де-бальцево: Дебальцевський завод металургічного машинобудування, 1991. - 1,8 друк.арк. .

4.4. Комарницький'-I.IL, Комарницький-іБ-М., Кузьмін О.Є.

Методичні рекомендації по організації госпрозрахункових відносин в службах технічного контролю машинобудівельних підприємств з одиничним і дрібносерійним характером виробництва. - Дебаль-цево: Дебальцевський завод металургічного машинобудування,І991. —1,5 друк.арк. ’

4.5. Кузьмін О.Є., СаяпінаВ.Г.. Комарницький E.M., Московчак А.Т. Методичні рекомендації по розвитку малих форм виробничо-підприємницької діяльності в структурі крупних підпри -смотв та об"сднань в перехідний період до ринку. - Дебальцево: Дебальцевський завод металургічного машинобудування, I9SI. -

4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТИ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ В НАСТУПНИХ РОБОТАХ:

0.4 друк.арк.