Экономический анализ эффективности деятельности промыслово-транспортных комплексов в условиях формирования рыночных отношений тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Тадика, Иван Борисович
- Место защиты
- Одесса
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Экономический анализ эффективности деятельности промыслово-транспортных комплексов в условиях формирования рыночных отношений"
РГ6 од
- 7 ІІЮІІ 1993
' Академія наук України
Інститут проблем ринку та економіко-екалогічних досліджень
На правах рукопису
ТАДИКА ІВАН БОРИСОВИЧ
Економічний аналіз ефективності діяльності промислово-транспортних комплексів в умовах формування ' ринкових відносин
Спеціальність - 08.00.05 - Еконо-
• міка, планування,
та організація управління народним
■ господарством та . , ного галузями
/промисловість, транспорт/
Автореферат •
дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук
Одеса - 1993р.
І.
Робота виконана в Інституті проблем ринку та економіко-еколо-гічних досліджень АН України.
Науковий керівник - кандидат економічних наук, старшиіі
науковий співробітник М.І.Котлубай
Офіційні опоненти
І'еєць Валерій Михаилович -чл.-кор. АН України, ц.е.н., проф.; Примачов Микола Тимофійович -д.е.н., проф.
Провідна організація
Одеський політехнічний інститут.
відбудеться 3 іданні спеціалізованої
З 199^3 р. о годині
Захист на засіданні
вченого ступеня доктора наук в інституті проблем ринку ________
номіко-екологічних досліджень АН України /273344, м.Одеса, Французький бульвар,29/.
Пи Д.иіб.67.01 по присудженню . нституті проблем ринку та еко-
Автореферат розісланий
п Лр п
' л
1993р.
Вчений
спеціалізованої ради, кандидат економічних наук, старший науковий співробітн
секретар
пізованої
С.К.Харичков
І.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
1.1.Актуальність проблеми. Формування інфраструктури ринкової економіки сприяс зростанню обсягу горизонтальних виробничо-транспортних Ьв"яз!сіп, що з спою чергу вимагав як створення нових, так'і підвищення ефективності експлуатації діючих промислових і транспортних підприємств. Роздержавлення класності та демонополізація діяльності підприємств диктують необхідність реформи організаційнії структури багатьох діючих промислових і транспортних підприємств.
Тоу/ вивчення умов діяльності складних промислово-транспортних підприємств, змін їх організаційної структури, удосконалення оцінки ефективності діяльності цих підприємств о пріоритетним завданням теорії і практики перехідного періоду.
Зростання масштабів суспільного виробництва, розвиток спеціалізації та кооперації праці, підвищення динамічності та ускладнення соціально-економічних цілей господарської діяльності призвели до утворення та розвитку технологічно нерозривних і централізовано керованих промислово-транспортних комплексів /ПТК/.
Створення та розвиток ПТК цілком і повністю відповідає завданню, що стоїть перед народним господарством: поліпшувати тран-спортно-економі'ші зв"язкй, ширше розвивати кооперацію виробництв. які розташовані на одній і тій салі ¡і території, не допускаючи невиправданого дублювання та паралелізму у створенні різними відомствами об"єктів виробничої та невиробничої інфраструктури .
Міжгалузеві виробничо-господарські комплекси функціонують і позвиваються у багатьох галузях народного господарства, .значний розвиток нових організаційних господарських структур, якими є ПТК, призвели до необхідності розробки питань оцінки та аналізу ефективності основної діяльності ПТК. Від всебічної оцінки та аналізу результатів діяльності залежить тактика z стратегія управління комплексом, напрямок та динаміка інвестицій у розвиток ПТК, вибір і обгрунтування механізму приватизації власності і демонополізації виробничої діяльності ПТК.
Прийняття Законів України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності , "Про приватизацію державних підприємств" визначили необхідність дослідження механізму приватизації власності та демонополізації виробництва 1ІТК.
Майбутній випуск державою приватизаційних чеків, необхідність захисту інтересів тоудових колективів потребують всебічного 0(3-грунтузання параметрів роздержавлення власності таких великих державних підприємств,‘якими є ПТК.
1.2.Мета та завдання дослідження. Метою дослідження в розроб-
ка механізму діяльності ПТК в умовах формування ринкових відносин на основі економічного аналізу його ефективності. .
Досягнення цієї мети визначило необхідність розв"язання таких -завдань:
1 - опис сутності, структури та цілей діяльності сучасного ПТК;
- вивчення існуючих підходів до аналізу ефективності діяль-
юсті сучасних підприємств; . .
- обгрунтування основних принципів побудови системи показників іфективності; .
- рояообка методик: оцінки економічної ефективності діяльності ПТК;
- вивчення методів оцінки впливу діяльності І1ТК на навколишнє середовище; .
- аналіз забезпечуючих підсистем приватизації власності та демонополізації виробництва державних підприємств;
- опис алгоритмів санації та демонополіпвпі ї діяльності ПТК;
- обгрунтування параметрів приватизації ПТК.
І.3.0б"ектом дослідження є економічний механізм діяльності ПТК по виробництву і транспортуванню мінеральних добрив в умовах формування ринкових відносин.
І.4.Предметом дослідження були методи економічного аналізу ефективності діяльності 11ТК по" виробництву, та транспортуванню мінеральних добрив. ■
І.5.Загальна методика дослідження. Методологічною основою дослідження е системний підхід до вивчення економічних процесів, діалектичний метод, основні положення політичної економії, економіки промисловості і транспорту.
У роботі використовувалися результати досліджень вчених: Абалкіна J1.1., Мартинова Г.В., Сироежкіна І.М., Федоренко Н.П., Шаталіна С.С. та інших.
Статистичну базу дослідження склали дані бухгалтерського балансу та звітності Одеського і Вентспілського припортових заводів, результат* досліджень, виконаних в інституті проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Академії наук України. Великий вплив на роботу справили праці Зайцева А.П., Дер- . гачова В.А., Котлубая М.1. та інших вчених інституту.
У ході дослідження застосовувалися методи порівняння, угруповань, техніко-економічного, логічного та індексного статистичного аналізу.
1.6.Наукова новизна роботи полягає? в наступному:
досліджена та визначена сутність економічної категорії ефективності ПТК;
розроблені показники оцінки ефективності діяльності ГІТК і сформульовані основні принципи побудови їх у систему;
вперше розроблена та апробована методика оцінки економічної ефективності.діяльності ПТК, що дозволяє здійснювати порівнювальний аналіз результатів діяльності ПТК за певний період часу;
на основі економічного аналізу ефективності діяльності ПТК розроблені алгоритми санації та демонополізації діяльності ПТК, обгрунтовані паоаметш приватизації ПТК з використанням робітничої акціонерної власності.
1.7.Практичне значення роботи полягає у розробці методу економічного аналізу ефективності діяльності ПТК, а на його основі -обгрунтуванні методів роздержавлення власності та демонополізації виробничої діяльності сучасних ПТК, що сприяє посиленню системного характеру досліджень діяльності ПТК, поглибленню обгрунтованості прийнятих рішень, виявленню резервів та конкретних технічних, економічних, організаційних та інших факторів підвищення ефективності діяльності різноманітних ПТК.
1.3. Апробація роботи. Окремі положення та проміжні результати проведених досліджень доповідалися на двох обласних науково-практичних конференціях. Результати дослідження доведені до стадії практичного впровадження. Методика оцінки економічної ефективності діяльності ПТК по виробництву та транспортуванню мінеральних добрив затверджена Центром економічної політики Державної агрохімічної асоціації і рекомендована до застосування на підприємствах галузі, розроблений метод роздержавлення власності ПТК на основі створення акціонерного товариства із залученням робітничої акціонерної власності ліг в основу альтернативного плану приватизації Одеського припортового заводі'.
1.9. Публікація результатів дослідження. З теми дисертаційного дослідження опубліковано 6 робіт загальним обсягом'’І,В друкованих аркуші.
ІЛЗ. Структура та обсяг роботи. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновку та додатків. Обсяг - сторі-
нок. У роботі є 7 схем, 8 додатків. Список літератури включає найменувань. ‘
І.II. Короткий зміст дисертації- У вступові обгрунтовані вибір та актуальність теми, теоретична та практична значущість роботи, характеризується ступінь розробки проблеми, визначені основні цілі та основні завдання дослідження.
У першому розділі /оозкривається сутність, структура та цілі діяльності ПТК, проаналізовані існуючі методи аналізу ефективності діяльності підприємств, визначені особливості економічного аналізу ефективності діяльності ПТК.
У другому розділі пропонується методологія формування показників ефективності діяльності ПТК, побудована система показників, що відбивають рівень ефективності діяльності ПТК, розроблена методика економічного аналізу ефективності діяльності ПТК, вивчені методи оцінки впливу діяльності господарських об"сктів на навколишнє середовище, запропонований механізм оцінки ефективності природоохоронних заходів на досліджуваних ПТК.
'У третьому розділі на основі методології формування забезпечуючих підсистем запропонована система інформаційно-методичного забезпечення приватизації власності та демонополізації діяльнсс-
Розроблені алгоритми санації та демонополізації діяльності ПТК, потім на основі накопичених даних обгрунтовані параметри приватизації ПТК і запропонований механізм приватизації ПТК -Одеського припортового заводу на основі створення акціонерного товариства із залученням робітничої акціонерної власності /РАВ/.
Обгрунтовані переваги запропонованого методу приватизації ПТК, як такого, що сприяє подальшому підвищенню ефективності діяльності підприємства.
У висновкові викладаються основні висновки, що випливають з дослідження, пропозиції за результатами роботи та їх переваги, виділяється практична значущість результатів.
. ' II. ОСНОВНІ. ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ
2.1. Досліджені типи І1ТК та визначена економічна сутність промислово-транспортного комплексу як найбільш ефективної форми взаємодії промислових і транспортних потужностей.
Особливості інтеграційних процесій у економіці на міжгалузевій та міжвідомчій основі найбільш виразно виявляються у міжгалузевих промислово-транспортних системах ДШ1С/. Центральним об єктом взаємодії промисловості і транспорту в МПТС є промислово-транспортний комплекс. ПТК - це підприємство, в рамках якого взаємодіють різні промислові і транспортні потужності, що мають спільне територіальне рфзтапгування і пов"язані відповідними господарськими, технологічними й іншими зв язками.
мал. І Принципова схема ПТК.
Відмінною рисою сучасних ПТК е висока концентрація основних фондів, високий ступінь автоматизації промислово-транспортного процесу і; як наслідок, великотоннажний характер вантажопотоків.
Розвиток ПТК як форми оптимальної взаємодії різних видів народногосподарської діяльності у період формування ринкових відносин вимагає проведення економічного аналізу ефективності діяльності ПТК, а на його основі - розробки механізму приватизації власності та демонополізації діяльності ПТК.
До цього часу в економічнійлітературі і господарській практиці не було розроблених методів економічного аналізу ефективності діяльності ІГГК, не позглянуті способи роздержавлення власності та демонополізації діяльності таких великих специфічних підприємств, якими є ПТК по виробництву та транспортуванню мінеральних добрив та сировини для їх виробництва.
2.2. Проведено дослідження існуючих методів економічного аналізу ефективності діяльності підприємств, сформульована сутність ефективності як економічної категорії.
Дослідження даної пробгзми показало, що в теорії та практиці немає одностайної думки у визначенні сутності ефективності, не розв"я.зане також питання*про єдність методів економічного аналізу рівня ефективності виробництва. ,
Всебічний розгляд підходів до сутності категорії ефективності дозволив погодитися з тими, хто вираховує її у ступені досягнення потенційних можливостей /цілей/ діяльності при певних ресурсах /затратах/ за визначений період часу. Кількісне відбит-
ти критерій ефективності знаходить у конкретних показниках ефективності, які представляють собою відношення результату виробничо-господарської діяльності підприємства до ресурсів чи затрат.
Проведене дослідження показало, що на сьогодні немає єдиного підходу до кількісної оцінки ефективності діяльності промислового підприємства. Усі запропоновані у літературі методи побудови узагальнюючого показника рівня ефективності не позбавлені недоліків. При формуванні наборів показників не дотримуються принципи побудови системи, що не дозволяє об'єктивно відбивати підсумки роботи ІІТК.
Найбільш прийнятним здається підхід до економічного аналізу ефективності, оснований на визначеності ступеня відповідності нормативної, планової і звітної систем показників.
2.3. Обгрунтовані основні принципи побудови системи показників ефективності, що відбиває діяльність ІІТК.
Вважається, що показники ефективності будуються на основі співвідношення величини отриманого результату до величини використаних чи витрачених ресурсів.,Ресурси не можуть бути відбиті однією характеристикою. Як відомо, розрізняють застосовані ресурси, тобто ті, які беруть участь у виробничому процесі тривалий час. До них відносяться основні виробничі фонди, трудові ресурси та інші. А також використані ресурси, тобто ті, що використовуються протягом одного виробничого циклу. До них відносяться матеріальні витрати, амортизація /уречевлена праця/, затрати живої праці, відбиті через заробітну плату тощо. На практиці використані ресурси відбивають витрати на виробництво.
Отже, можуть бути побудовані два типи показників ефективності - рзсургчі і затратні /витратні/. Ресурсні показники визначаються як відношення результату до ресурсів. Затратні показники визначаються як відношення результату'до витрат. В економічній літературі широко дискутується питання, якому з видів показників слід віддати перевагу при побудові системи. Багатоцільова функція основної діяльності ІІТК, значні розміри застосованих ресурсів і використаних витрат дозволяють дійти висновку про необхідність включення у систему обох видів показників. На цін підставі система показників ефективності діяльності UTK розподіляється на дві підсистеми: підсистему показників ефективності витрат і підсистему показників ефективності використання ресурсів. .
2.4. Виконано побудову системи показників ефективності, яка всебічно аналізує діяльність ІІТК.
Побудова системи відбувалася у кілька етапів. На першому етапі були виділені три основні вихідні блоки: Б-І - "Ресурси ,
Б-П - "Результати", Б-Ш - "Витрати".
Блок Б-І - "Ресурси" включає осноені ресурси ІІТК: вартість основних виробничих і транспортних фондів /г птк/, бюджет часу, за який оцінюється ефективність діяльності ІІТК /¿птк/, чисельність персоналу ІІТК /У птк/, нормовані оборотні кошти комплексу /V птк/. •
Блок Б-П - "Результати" включає прибуток від діяльності ПТК /Дптк/, який вираховується: . ‘
Дпгк =2~.Vh~ ZJ і
де: іЛг - виручка від реалізані": профіті ї чи транспортних
послуг /і- -го структурного підрозділу ПТК;
ЇЇ12.І - матеріальні затрати на виробництво І -го виду ^ продукції чи транспортних послуг; '
валютну зиручку ПТК _ /УУптк/, яка визначається:
це: Д. - експортована продукція, що виробляється НТК;
/L. - кількість видів експортованої продукції, що виробляється в ПТК; •
U - послуги по транспортуванню і.родукції експортно-ім-. портного характеру; •
/ - кількість видів транспортних послуг; '
^ - ціни світового ринку на продукцію' та послуги І1ТК..
Блок Б-Ш - "Витрати" включає матеріальні витрати та прирів-нені до них затрати ПТК даЛптк/, валютні витрати /VZптк/, соціальні валютні витрати /■SVZптк/. ;
. На другому етапі побудови системи був сформований блок показників ефективності діяльності ПТК - Б-ІУ, який, складається з блоків Б-ІУ-І - показники ефективності ресурсів і Б-ІУ-П -показники економії витрат. ;
У блок ефективності ресурсів ввійшли такі показники: J
- фондовіддача ПТК 7/ птк/, отримана:
/ + _ іїггт< .
ПТК Гтк + л/лтк Рптк ч-Л/пгк
де Tila. - товарна продукція ҐС -го виду;_ .
■ lij - вартість транспортних послуг </' -го виду;
Т{пти - виручка від реалізації товарної продукції і транспортних послуг НТК.
- Загальна рентабельність діяльності ПТК /Я птк/:
О - Дптк ,л„.
'''“■'йЖ'“' „
- Продуктивність праці персоналу ГГГК / г птк/
А _ ТППГК +ІІПТК _ {[ПТ<
ПТК Чптк: ~ ЧпТк'
У блок економії витрат ввійшли показники: ,
- Рентабельність використенн-: матеріальних затрат //Т/772Г./:
= £-піа. т
n^Z пгк
- Валютна ефективність /3^/:
цг'
де МО - податковий прибуток, отриманий від залучення валютних коштів;
■ - Повна валютна ефективність
з Ду .
2"
Наведена система економічних показників дозволяє всебічно_ пооаналізувати результати діяльності !1ТК, е базою для економічного аналізу ефективності його діяльності.
¿,5. Розроблена методика оцінки економічної ефективності діяльності 11ТК. '
Цл методика розроблена з метою розвитку методів економічного аналізу ефективності діяльності ПТК з допомогою системи показників ефективності та вивчену динаміки їх змін. Метою запропонованої методики є вивчення і аналіз закономірностей зміни показників ефективності. Але пйрш ніж взятися за виявлення зако-номішосте’-і зміни показників, т)озв"язуємо питання про спосіб вимірювання інтенсивності їх змін. Використання з цією метою ' абсолютних значень приросту значно ускладнює порівнювальність показників. : ~ '
У зв"язку з цим більш обгрунтованим є використання відносних величин. Індекс зростання показує інтенсивність зміни рівня динамічного ряду за певний період. Аналіз систем показників та їх динаміки проводимо з допомогою рядів базисних і ланцюгових індексів, що'застосовуються залекно від поставленого завдання дослідження. ,
Дана методика передбачає такох визначити взаємозв'язок нормативної, планової та звітної систем показників оцінки ефективності шляхом визначення рівня напруженості планового завдання /відношення показників планової і нормативної систем/, рівня виконання планового завдання /відношення показників звітної і планової систем/, рівня досягнення нормативного значення /відношення показників звітної і фрмативної систем/.
¿.6. Вивчені методи оцінки впливу діяльності ГГГК на навколишнє середовище, запропонований спосіб аналізу ефективності капіталовкладень у природоохоронні заходи.
У районах концентрації об"єктів промисловості і транспорту, як правило, спостерігається підвищений вміст шкідливих речовин у навколишноому середовищі. Тому при проектуванні та експлупта-
ції ПТК па виробництву і транспортуванню мінеральних добрив підвищену увагу приділили природоохоронним заходам, що вимагало значних капгталовклапень. '
Економічний аналіз ефективності діяльності ПТК, на наш погляд, був би неповним, коли б не торкався такого важливого питання, як ефективність інвестицій у природоохоронні заходи.
Річний економічний ефект від впровадження природоохоронних заходів на даному ПТК може бути визначений виходячи з окремих показників шкоди від викидів'шкідливих речовин до і післн впровадження даних заходів:
Злгк -[(£> у ^ ^ '^)]'А І
де: сумарна собівартість одиниці випоблюваної і пе-
ревантаженої продукції даним ІГГК до і після впровадження заходів;
«А-
питома шкода навколишньому середовищу до і після впровадження заходів; .
/Л - питомі капітальні вкладення у ПТК до і після 'п ** заходу; •
с/І4 - річний обсяг виробництва і транспортування продукції після впровадження заходів, т. тн.
Використовуючи цей підхід можна вибрати оптимальний варіант застосування для ПТК нової техніки і технологій на основі мінімізації наведених затрат на одиницю вироблюваної і транспортованої продукці", з урахуванням поточних витрат на запобігання економічній шкоді від забруднення навколишнього середовища.
Зараз, коли оівень забруднення навколишнього середовища цо-сяг величезних значень, а ступінь очистки його ще недостатніл, ' не можна обмежуватися лише економічними методами розв'язання проблеми. Потрібні адміністративні заходи.
Введення дійової системи штрафних санкцій за забруднення навколишнього середовища /розмір штрафу .має відповідати рівню завданої шкоди/ буде дійовим стичулом підприємствам вкладати додаткові кошти у природоохоронні заходи.
Якщо йрипустити, що сума штрафних санкцій рівна розмірові завданої природі шкоди, то економічний ефект підприємства від впровадження природоохоронних заходів можна викласти таким чином: , , /, / і-і / І
. Де: У, А - річний розмір штрафних санкцій, що висуваються
' підприємству до і після впровадження природоохоронних заходів; .
• К - капіталовкладення в охорону навколишнього середовища, приведені до річної розмірності.
На жаль, до цього часу на практиці система заходів по визначенню завданої шкоди від промислової діяльності та застосування відповідних санкцій далека від досконалості.
2.7. Проаналізовані забезпечуючі підсистеми приватизації власності'та демонополізації діяльності державних підприємств.
Щективність будь-яких соціально-економічних та виробничих процесів /в тому числі і процесів приватизації та демонополізації/ значно» мірою залежить від наявності і надійності їх забезпечуючих підсистем. '
Під забезпечуючими підсистемами приватизації та демонополізації будемо розуміти сукупність /систему/ правових, організаційних, інформаційно-методичних та інших необхідних актів, заходів, документів, показників і нормативів, що регламентують реалізацію названих процесів.
' Перелік найважливіших забезпечуючих підсистем:
лп Найменування підсистем підсистем
1. Правове забезпечення ПЗ
2. Організаційне забезпечення 03
3. ІнформаціЯно-методичне забезпечення ІМЗ
4. Кредитно-фінансове забезпечення КФЗ
5. Кадрове забезпечення КЗ
Прийнята Верховною Радою України 7.07.1592р. Державна програма приватизації маііна державних підприємств передбачає координацію зусиль по розробці названих забезпечуючих підсистем.
Розглянувши склад та якісні характеристики заходів Державної програми приватизації державних підприємств можна зробити висновок:
1. Названі документи складають основу усіх забезпечуючих підсистем приватизації державної власності.
2. Більша частина документів носить комплексний характер,
тобто включає елементи кількох, а іноді її усіх забезпечуючих підсистем приватизації. • -
3. До числа основних недоліків забезпечуючих підсистем приватизації модна віднести:
- майже всі правові документи не є законами і підзакснними актами прямої дії, носять відсилкоеий /іноді багаторазовий/ характер;
- окремі дуже важливі методичні рекомендації носять занадто загальний характер. Цей недолік стосується насамперед методики оцінки,вартості об'єктів приватизації. За цих умов ефективне управління процесом приватизації стає досить проблематичним;
- методичне забезпечення приватизації /в тому числі і методика оцінки вартості призначеного для приватизації майна/ слабко або й взагалі не враховує галузево!' специфіки об"єктів;
_ - окремі розділи предметно-фінансового забезпечення носять
іноді занрдто академічний характер. Так, наприклад, рекомендації по використанню банківських кредитів для приватизації майна державних підприємств настільки відірвані від дійсності, зов-
. . и- . сім н(г враховують галопуючу інфляцію, яка вразила усі галузі народного господарства, що скористатися ними практи іно неможливо; '
- не розроблені методики надійності та ефективності забезпечуючих підсистем приватизації.
, Усі вище назнані недоліки забезпечуючих підсистем приватизації повною мірою стосуються і забезпечуючих підсистем демонополізації виробництва.
У дисертаційній роботі' наведений приклад побудови засезпе--чуючої підсистеми інформаційно-методичного забезпечення приєа-тизації власності ІТГл. Розглянуті заходи, необхідні для підвищення надійності інформаційного забезпечення управління процесом припатизації, основані на використанні загальної теорії надійності.
2.6. Розроблені алгоритми санації і демонополізації діяльності ПТК. ‘
Алгоритми санації окремих підприємств мають бути орієнтовані насамперед на розробку заходів по оздоровленню їх діяльності, наприклад, на'рахунок зміцнення кредитно-фінансового становища, поліпшення технічного оснащення, удосконалення технології виробництва, збуту, управління тощо. ■ ,
Проведені дослідження показали, що до числа основних цілеіі санації ПТК-Одеського припортового заводу слід віднести:
1. істотне підвищення ліквідності підприємства.
2. Запобігання примусової демонополізації діяльності підприємства. .
3. Підвищення ефективності використання основних фондів і ‘
оборотних коштів. . .
4. Збереження робочих місць. . ■
Основні напрямки діяльності по саніруванню Одеського припортового заводу такі:
1. Приватизація державної власності через її акціонування;
2. Демонополізація промислово-транспортного процесу та збуту пропукці ї; . . . ■
3. Кредитно-фінансова санація заводу. •
2.3. Обгрунтозані параметри приватизації власності ПТК-Одеського припортового заводу на основі створення акціонерного_ товариства із застосуванням робітничої акціонерної'власності.
Введені з Іо березня 1992 року у дію Закони України "Про приватизацію майна державних підприємств" та "Про приватиза^, щйні папери" визначите правові, економічні та організаційні основи приватизації підприємств загальнодержавної і комунальної власності з метою ствопення багатоукладної соціально орієнтованої ринкової економіки України.
Уважне вивчення усіх можливих способів приватизації дозволяє зробити висновок, що у чистому вигляді застосування їх для приватизації власності ПТК неможливе. . . .
Для вибору і обгрунтуванню способу приватизації, а тако-к з метою врахування інтересів трудового колективу, робимо оцінку фінансових" можливостей трудового колективу ПТК, застосовуючи' величину приватизаційного сертифіката, річни.і ;онд оплати праці одного робітника /як величину, на.'.більш реально відображаючу можливі‘ особисті набутті/:
- чисельність працюючих в ПТК - ¿170 чол. •
; - величина приватизаційного сертифіката /ГІС/— ¿0 тис.крб.
■ - річнил фонд оплати праці 1-го ротітника - 47,5 тис.крб.
Вартість основних фондів ПТК за станом на І.Об.92р. /тис.крб/ ' 1 Всього на одного робітника Відношення вартості основних »фондів ПТК на і-го робітника до: величини річного ПС '^онлу оплати праці
Балансова Залишкова 5613180 ' 3034 37jI834 1177 101 64 ЗО 24
Наведені лані свідчать про те, що частка одного працюючого у вартості основних донців ПТК значне перевищує фінансові можливості членів трудового колективу. ' '
' Враховуючи організаційно-виробничі особливості та обумовлені ними складності приватизаційного процесу НТК, на/.приннятніаіим з передбачених законодавством способів може бути викуп за альтернативним планом, ¡до розробляється за ініціативою товариства покупців, створеного членами трудового колективу ПТК. Альтернативний план включає такі розділи:
1. Анаїіз фінансової і виробничої діяльності ПТК.
2. Обгрунтування реорганізації.
3. Оцінка вартості ма-':на.
4. Обгрунтування способу приватизації та розрахунків.
5. Обгрунтування обсягу і складу пільг.
6. Оцінка соціальних наслідків приватизації.
7. Втзнес-план.
Формою передачі державного майна такого фондоємного.підприємства, яким є ПТК - Одеський припортовий завод /при будь-якому з варіантів приватизації/ може бути лише акціонування власності, тобто розподіл усієї власності майна на акції та продаж їх.
З метою забезпечення пріоритетного права трудового колективу ПТК модернізуємо.механізм перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, впроваджуючи систему "робітнича акціонерна власність" /РАВ/, яка отримала широке розповсюдження на тисячах закордонних підприємств. Дана система вперше за-
конопавчо зафіксована у СІЛА у 1974 році під назвою ¿¿Іоек. ОиХ/ЬЄ£.~ •і'Аі/з -
Формально вона є пай о ним товариством працівників, що володіють і ролпорііп'каїоться акціями підприємства від імені колективу працівників і в їх інтересах.
Перетворення державного підприємства в акціонерне товариство запропонованим способом дозволяє підприємству отримати економічну незалежність без ризику опинитися під контролем невідомих покупців з боку.
Ш. Висновок
3.1. Провецтмі дослідження дозволяють заключити, що промис-
лово-транспортниіі комплекс - це підприємство, у рамках якого взаємодіють різні виробничі і транспортні складові, що мають спільне територіальне розташування і пов"язані відповідними господарськими, технологічними и іншими зв'язками.- .
Відмінною рисою сучасних ПТК є висока концентрація основних фондів, великий ступінь автоматизації технологічного процесу, і, як наслідок, великотоннакішй характер вантажопотоків.
3.2. Визначити економічну ефективність як ступінь досягнення потенційних можливосте;! /цілей/ виробництва при певних економічних обмеженнях /ресурсах/.
3.3. Дійти висновку, що найбільш перспективним методом аналізу ефективності є використання системи показників, яка забезпечує всебічне відбиттл діяльності підприємства.
3.4. Проведена робота по відбору показників у систему аналізу ефективності діяльності ПТК дозволила включити у систему такт показники: фондовіддачу, загальну рентабельність, продуктивність праці, рентабельність використання матеріальних витрат, валютну ефективність.
, 3.5. Виконані методичні розробки дозволили зробити висновок,
що комплексне відбиття економічна ефективність знаходить у єдності трьох характеристик : рівні напруженості плану, рівні виконання плану і рівні досягнення нормативного значення системи.
3.6.' На підставі проведених досліджень можна заключити, що витрати на придбання і використання природоохоронної техніки не можна вважати даремними,, тому що застосовуване обладнання і технології підвищують надійність роботи ПТК, підвищують ефективність його діяльності в цілому, як за рахунок збільшення кінцевого результату, так і за рахунок зниження витрат виробництва.
3.7. Ефективність проведення процесів призатизації і демонополізації значною мірою залежать від наявності і. надійності . їх '
забезпечуючих підсистем, які включають у сє5е сукупність правових, організаційних, інформаційно-методичних та інших необхідних актів, що регламентують реалізацію названих процесів. ■
3.8. Проведені дослідження дозволяють зробити висновок, що єдиною прийнятною формою приватизації державного майна такого
фондоємно'го підприємства, яким с ПТК, моче.бути акціонуьанни власності, тобто розподіл власності на акції і продак їх.
3.9. Виконані розробки позволили запропонувати механізм приватизації ПТК на основі створення акціонерного товариства із залученням робітничої акціонерної власності, який дозволяв, використовуючи законодавчу основу, забезпечити пріоритетні права трудового колективу і отримати економічну незалежність без ризику опинитися під контролем невідомих покупців з .боку.
ІУ. ПУБЛІКАЦІЇ 3 TfcM ДИСЕРТАЦІЇ
4.1. В.К.Козырев, И.Б.Тадыка. Вопросы управления в межотраслевых производственно- транспортных системах, tí кн.: Совершенствование ¡экономики и управления морским транспортом.- М.: В/О "Мортехинформреклама", 1986, с. 87-83.
4.2. И.Б.Тадыка. Модифицировать фондообразующий показатель. „ В кн.: Экономика и организация производства, Sil, ІУ86, - Новосибирск, СО АН СССР, с. 140-144.
4.3. И.Б.Тадыка. Проблемы совершенствования оценки экономической эффективности промышленно-транспортных комплексов по производству и-транспортировке минеральных удобрения. В кн.: Экономика и научная организация труда, №3, 1937', М.НДІТЕХШ, с. 45-50.
4.4. И.Б.Тадыка. Особенности планирования фонда заработной платы персонала промышленно-транспортных комплексов. В кн.: Экономика и научная организация труда, №7, 1983, М.НДІТЕХШ, с. 33-37.
4.5. И.Б.Тадыка. Методика оценки экономической эффективности деятельности промышленно-транспортных комплексов. В кн.: Экономика и научная организация труда, №10, 1990, М,НДГГЕХ1М,
с. 14-20.
4.6. М.И.Котлубал, И.Б.Тадыка. Обоснование необходимости и параметров коммерциализации деятельности промышленно-транспортных комплексов. - Одесса, АН Украинь^ Институт проблем ринка и экономико-экологических исследовании, 1993 , 39 с.