Экономико-статистический анализ деятельности совместных предприятий в Украине тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Моторина, Татьяна Михайловна
Место защиты
Киев
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.11
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Экономико-статистический анализ деятельности совместных предприятий в Украине"

аініскрсгво освіти України

р^СИЇВСфШ ДЕРЖАВНІЙ ЕКОНОМІЧНІ УНІВЕРСИТЕТ

] № №'> •

- - На правах рукопису

МОТОРИНА Тетяна Михайлівна ШНОМІКО-СТАТИСТИЧШЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ

сумісних: підприємств в Україні

Спеціальність 08.00.11 - Статистика АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Дисертація є рукопис

Дисертація вихонана на кафедрі обліку та аналізу господарсі кої діяльності економічного факультету Київського університету ім.Тараса Шевченка

Науковий керівник - кандидат економічних наук,

. доцент ШВЕЦЬ В.Г.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук

'• . • ■ РЕВЕНКО- А.П. - • ' . ■

. • кандидат економічних наук

; . . • ГЕЛЛЕР ІМ. . ,

Провідна організація - Рада по вивченню продуктивних си;

/ АН України . ' .

Захист в ідбудеться "оІсі " А&сїтЬ'-иЯ, 1994 року о год. на засіданні Спеціалізованої вченої ради . К.058.2В.02 по присудженні наукового ступеня кандидата економічних наук при Київському державному економічному університеті за адресою: 252057, Київ-57, проспект Перемо 54/1. а_уд 214 ■- .

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці уніве ситету.

Автореферат роз іслано ”оі/ 11 1994 року.

■ . Вчений секретар ; .

Спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук,

доцент . В.І.вФІіЕШО

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТлР/іСТ/лА РОБОТИ 1.1* АлТ.'^Ли'Ііігі ТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ. Економіка України пере-киває складний період одночасного переходу до рі;г?у і становлення правової основи держави, її політичної структури, формування та.розвитку ітегпаційних зв’язкпз з світовою економікою. В концепції ппп* льі с'го розвитку України урахована необхідність ЗМІНИ відносин ні* |юрма і вг юності, які існують у нас та :іг» Заході. Залишагі^сл согічльн ч антиподом, вони між ти1« утзорнюгь у містах з іткнегт ся-* "о ід ні гібридні форми у вип* рласносгі сумісних підпр.с;г.;ог > /спільних підптн’емств-(31/ та ♦•„іі. Нові фоі'їи зовнішьоє..Г'НС!.'і:дагк зв’язків /сумісне підприємництво, вільні економічні зо^и,- інозе>«не інвестування/ позинні сприти посиленому використанню в українській економії"» П' огресігзних Іноземній техч -логій та управлінського досвіду, розвитку експортного сб<м\-/ країни, розЕирення фінансової бази,модернізації госпо;: .’ськсго механізму України. Вивчення реззитку їх діяльності на тчри':орі! У:- "чи досить актуальне. *

Нч сучасному етапі статистика ті-тое-^ван . • \гс складних перетворень. Це особливо стосується статистики зовніпньоеконо-мічі...ч зв’язків, що як галузь буга започаткована в Укпаїні ' тільги у 1968 році. Тому статистичне вивчення форми співробітництва традиційної для інозем;-ч~ держав, але нової для України •- сумісного підприємництва нег-‘хідне в стані формування і розвитку на сучасному етапі і е г,з важливих факторів, "о обумовили в"бір теми дисертаційної усо'г1.

В останні роки у вітчизна;!?, ліхератупі з’явилися роботи присвячені вивченню діяльності сумісних тідприємств, ПОГЯЯ-ку їх створення і функціонування. Це, в першу чергу роботи

Братчонка А.Б., Бужев'.-ча В.Г., Гсйпучка І.Г., ііЛішїНБ B.t* Кельдплегера JI.Д., гіисіля В.K.. Костенкоca І., Лук’янен^а Л.Г., Лушиної М.М., Макогона Ю.З.,. іпвлор.< B.C., Петровсь-кого SM., Столярова ТЛ..,. 'ІЧ’тіп-’Нка A.C., ¡hv.'x.

Порад з-тим до останнього часу на в;;«-.*, о '.одної спеціальної публікації, де було б проведена статі стичне дослідження функціонування сумісних підприємств в Україні, аналізу діяльності СП.

1.2. МЕТА 1 ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ. Мето.о дослідження е статистичне вивчення однієї з нових форм зкономічної дія-л:>.іості * Україні - сумісного підприємництва. .

Така мета дослідження обумовила необхідність вирішення певно £ низки завдань, зокрема:

- розгляд суті форми діяльності, яка вивчається, її

видів, досвіда функціонування сумісних підпр.ємсгз за кордоном ; '

- розгляд правових та організаційна аспектів створення та діяльності СП в Україні ;

- вивчення державної політуки щодо цього виду діяльності, зокрема залучення іноземних інвестицій в Україну;

- статистико-економічний аналіз діяльності сумісних

підприемств в найбільа розвинутих економічних областях та в цілому по Україні; .

- розробка методологічних підходів щодо визначення показників результатів діяльності сумісжгс підприємств.

. 1.3. ПРЩЩЕТ 1 ОБ’ЄКТ ДООЗІІдаШЙ. Предаетом дослід-

ження е методика аналізу результатів економічної діяльності сумісних підприємств.

Ь • ■

Об’єктом ДОСЛІДЖСННЧ виступає скісне підприємство як економічна категорія, одна з різновидів форм економічної діяльності.

1.4. ТЗОРЕТИЧНОЗ ТА МЕТОДОЛОГ ІЧІіОІО ОСНОВОЮ дисерта-

ційної роботи є законодавчі акти державної програми притягнення іноземних інвестиція в Україні'розробки вітчизняних та іноземних вчених економістів по темі дисертації, інструктивні матеріали .Мінстату України, матеріали наукових конференції' та семінарів з питань статистики зовиіеньоекономіч- ‘ ної діяльності. .

У процесі дослідження було застосовано системний підхід до дослідження, загальнонаукові прийоми аналізу та синтезу, спеціальні статистичні показники і методи: абсолютні, відносні та середні величини, показники рядів динаміки, метод групувань, ранжувань, графічний метод, метод порівняльного економічного аналізу.

Робота виконана на основі статистичних даних Мінстату України. Додатково використовувалися дані з іноземнях статистичних публікацій. '

1.5. НАУКОВУ НОВИЗНУ роботи характеризують такі результати : ’

- вперше проведено детальний статистико-економічний аналіз результатів діяльності сумісних підприємств в Україні;

- охарактеризовано місце сумісних підприємств в економіці України, як однієї з нових форм економічної діяльності;

- критично проаналізовано організацію обліку.та статистичної звітності про діяльність сумісних з іноземними . партнерами підприємств, надані пропозиції г;одо їх вдоскона-

- О -

лення;

- розроблено систему показників діяльності сумісних підприємств ;

- на прикладі промислово-розвинутих регіонів України проаналізовано механізм функціонування сумісних підприємств та їх економічна ефективність.

• 1.6.. ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ РОБОТИ полягає, зокрема, в обгрунтуванні пропозицій щодо удосконалення системи показників діяльності Ш і результатах аналізу, які можуть бути використані в статистичній практиці, роботі статорганів України. Деякі положення методологічного характеру можуть бути використані при.розробці учбових курсів "Сумісне підприємництво в Україні", '"Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємств" та інших.

: ¡1.7. АПРОБАЦІЯ РОБОТИ ТА ПУБЛІКАЦІЇ. -/ ; Основні положення дисертації апробовані на міжрегіональній науково-практичній конференції "Регіональне співробітництво в системі зовніпньоекономічних зв’язків" /Чернівці 1990 р./, а також викладені в трьох наукових працях загальнт.! обсягом 0,3 д.а. .

Робота виконана на кафедрі обліку та аналізу господарської діяльності економічного факультету Київського університету ім.Тараса Шевченка відповідно до плану науково-дослідної роботи факультету в рачках теми № Держ. реєстрації 087007539. . .

1.8. ОБСЯГ 1 СТРУКТУРА РОБОТИ. Дисертацію викладено на 135 сторінках машинописного тексту. Робота містить 10 . таблиць, 12 малюнків, 7 додатків і бібліографію із 75 найменувань. ■

- б -

Структура дисертації:

Вступ

Розділ І. Економіко-організаційні основи сумісного

підприємництва

1.1. Місце сумісних підприємств у системі світо-господарських зв*язків, . їх види, формі;

1.2. Основні етапи, порядок створення та діяльності сумісних підприємств в Україні

. 1.3. Державна програма залучення іноземних інвестицій

Розділ 2. Методи статистичного обліку та аналіз діяльності сумісних підприємств

2.1. Організація обліку та статистичної звітності

• про діяльність сумісних підприємств в Україні

2.2. Основні показники діяльності сумісних підприємств

Розділ 3. Аналіз результатів діяльності суміснггх

підприємств .

3.1. УзагальненниЯ статистичний аналіз'роботи .

. сумісних підприємств в цілому на Україні

3.2. Розвиток сумісного підприємництва в промислово-розвинутих регіонах України

Висновки

Додатки

Список літератури

2. ОСНОВНІ ПОЛОНЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТИ ■

ДІІСЕРТАДШОГО ДОСЛІдйЕНШ 2.1. Економіко-правові основи сумісного підприємництва

Використання та розміщення продуктивних сил за кордоном окремих країн в об’ективноа передумовою створення світового господарства. Це знаходить своя безпосередню прояву, насамперед, в поглибленні та розвитку мічиародного розподілу праці, який виніж на певному рівні розвитку суспільного виробництва та суспільно:^ розподілі праці.

При наяві високорозвиненого розподілу пргці у середині однієї кратні? підвищується ефективність використання засобів виробництва, найновігмх досягнень неуки ! техніки« під-вітається продактішніеіь праці. З'являється матеріальнамож-ливість інтенсивного росту виробництва на основі науково-технічного прогресу. •

В цьому розділі дисертації розглянуті питання: місце сумісних підприємств в системі спітогосподарськпх ЗВ'ЯЗКІВ, основні етапи, порядок створення та діяльності сумісних підприємств на території1 України. Окремо описана держена . програма залучення іноземних інвестицій в Україну.

Сучасні міжнародні економічні відносини невід’ємно включають іноземні інвестиції як фактор інтернаціоналізації виробництва, розвитку ПрОМИСЯОВО-ЄХОНОМІЧШ!Х ЗВ’ЯЗКІВ Mis окремими країнами та групами країн, розширення кооперації та спеціалізації виробництва.

Переміщення елементів продуктивна сил окремих країн за національні кордон» відповідав історично склавшимся особливосте розвитку світової економік». Нерівномірність роз-

тасування природних ресурсів, населення, різниця в науково-технічному потенціалі, рівні освіти, кваліфікації робітників, спеціалізація виробництва в різних країнах світу викликають необхідність і в той хе. час надають передумови ефективності міжнародного розподілу праці та взаємодоповнюючого об’єднання елементів продуктивних сил, які належать окремим країнам^ окремим виробникам. Тому все сильніше мають прояв тенденції до міждержавних взаємодія на тільки в сфері обігу та обміну, але й в сфері виробництва. .

В цих умовах економічні відносини характеризуються появою нових форм співробітництва, які дають змогу повніле використовувати міжнародний розподіл, праці.

В дисертації розроблено класифікацію сумісних підприємств за чотирма основними ознаками;

1. Місцезнаходження сумісного підприємства.

2. Склад партнерів., • .

3. Питома вага участі партнерів в капіталі сумісного підприємства.

4. Види діяльності; •• •

В грудні 1991 року. Міністерством юстиції України за-овестровано Українську Лігу підприємств з іноземним капіталом для надання допомоги, у створенні та підтргаці для залучення іноземних інвестицій в економіку України ; координації діяльності, яка повинна бути нацмена на успішну інтеграцію сумісних з іноземними партнерами підприємств в економіку України ; для захисту прав та інтересів членів Ліги а різних сферах на території країни та за її кордонами.

'Минулі 5 років вже .в деякій мірі визначили вузькі місця сумісного підприємництва. Вітчизняні підприємці все

більше і більше стикаються з небажанням іноземних партнерів виконувати свої статутні обов’язки, зокрема, своєчасно вносити кошти в статутний фонд СП. Це викликано різнили причинами, одаа‘з них нестабільність економічної ситуації, законодавчої бази України.

Сумісне підприємництво здійснюється в різних формах -обмін технологіями,'послугами, товарами, створення міжнародних економічних організацій різних видів - міжурядові та міждержавні економічні організації, об’єднання, товариства, сумісні підприємства, вільні економічні зони в різних модифікаціях. .

Створення сумісних підприємств - це сукупність організаційно-технічних, економічних, формально-правових заходів по заснуванню діяльності СП. Створення СП пов’язане з проробкою раду питань. Умовно можна виділити 4 основних етапи створення СП •'

- попереднє вивчення;

- лідготовчий ; . .

- розробка установчих документів ;

- реєстрація.

І. Поперднє вивчення

, Маркетингове дослідження визначеного

, рИНКу| продукції, послуг ■

.' . II. Підготовчий етап. ,_____________

. Пошук та підбір іноземного партнера І

ІІІ. Розробка установчих документів

. - ■ - Розробка ТЕ0,!^статуту, договорів

• ІУ.' Реєстрація : *

. Створення сумісного, підприємства

В сучасній економічній літературі це питання практично не висвітлене. Не описано існуючої статистичної звітності, критичного аналізу статистичного апарату, що використовується при дослідженні діяльності сумісні« підприємств, не розроблено систему показників.

В цих умовах питання інформаційного забезпечення управління всіх рівнів, проведення серйозного наукового аналізу все більше переходить до компетенції статистичних органів України. .

Рішення завдань, які виникли перед статистикою зовнішньоекономічних зв’язків вже неможливе з існуючою інформаційною базою. Необхідні оперативні матеріали, які б висвітлювали питання зовнішньоторговельної діяльності, цін, географічного розподілу експорту та імпорту, видів розрахунків та валют. Тому подальший розвиток статистики зовнішньоекономічних зв’язків бачиться по 2-х напрямках: по-перше, традиційними методами з використанням форм статистичної звітності; по-друге, шляхом переходу до якісно нових •

принципів її побудови. ■ , '

Сьогодні найбільш перспективний другий напрямок -розробка статистичних даних зовнішньоекономічних зв’язків на основі даних митних декларацій, переходу до самостій-* ної їх розробки та аналізу. Це вимагає, поперше, підготовку нових методологічних документів по напрямках, які не входили в коло статистичних досліджень. По-друге, адаптація системи показників, методик і організацій статистич-

них досліджень по розвитку ринковтас відносин і органічного включення її в світовий ринок. Мається на увазі зближення : методів формування статистичної інформації з міжнародними стандартами. і

Хому розвиток митної статистики у найближчому майбутньому буде хіба не єдиним реальним джерелом оперативного отримання повної і достовірно” інформації про зовнішньоекономічну діяльність всіх її учасників на всіх рівнях.

Розробка системи показників, методик і організації статистичних досліджень відносно сумісних підприємств принципово важливе в умовах періоду переходу до багатоукладної ] економіки та ринку. Важливим також є визначення економічної ефективності СП. Методикою аналізу економічної ефективності СП передбачено рішення таких завдань як:

- визначення народногосподарської ефективності утворення та діяльності сумісних підприємств;

- виявлення ефективності участі українських партнерів в сумісному підприємстві; ,

. - оцінка економічної ефективності участі іноземного партнера в сумісному підприємстві; .

- вибір найбільс ефективного варіанту сумісного під- ■ поиємництва з декількох можливих.

Найбільшу перевагу для української- сторони має варіант сумісного підприємництва, • який можна визначити показником інтегрального народногосподарського ефекту. Він розрахо-вуеться в результаті функціонування підприємства і представляв собою сумарну за розрахунковий період різницю між дис-контируванкми доходами і витратами по утворенню та функціонуванню сумісного підприємства. ' ‘

В дисертаційній роботі проведене відповідно до розробленої методики аналіз діяльності СП як в цілому по Україні, так і по окремим прочислсворозвинутих регіонах.

Основу ринкової економіки, курс на яку реалізує Україна, складав малий і середній бізнес, де в основному і діять СП. Поки їх розвиток в країні як і ранice гальмує неодпра-цьований економічний механізм та відсутність законодавчих гарантій для іноземних партнерів, неможливість реверсирува-ти прибуток чи заморонені рахунки а колисиьсау Зовніиеконом-банку.

На І етапі більвість Ш утворювались в сфері комп'п-терноГ техніки чи переробки сиповкки. Потім з’явилася СП з посередтщькигд фуикціїмл, але а березні 1969 р. було введене обмеження: СП було надане право імпорту доте товарів необхідних ддл особистих потреб. Бартер та посередництво були заборонені. До середам-,? 1990 р. характерні високі

__ л

темпи зростання кількості СІ з виробюіцтва товарів народного спочивання, в сфері езовісу, виробництва та переробки сільгосппрсдукціт. промислової екології.

В Цілому успіх мавть ІО-ІіЛ СП, сіера діяльності яких - сервіс, посередниць*! послуги, виробництво друкованої продукції, сбір комп’ютерів ти виробництво програмних продуктів. Все це не вимагає значних капіталовкладень, иало залететь від регіональних проблем матеріально-технічного . забезпечення; на ці види продукції е підв-пен'дя поп,!?, е можливість окупити витрати та отримати значний прибуток за невеликі строки. Підприємстза. створені в мапкно-приборобу-

■ ■ - ІЗ - . .

дівкицтві, хімії, будівництві, галузях індустрії, як

п-оавхло збиткові.

Але навіть в цих умовах створаигься підприємства вир ничого профілю, які забезпечують високий рівень доходів. В умовах гострого дефіциту на внутрішньому ринку у СЯ с можливість підтримувати досить високі ціни на вироблену продукцію. Недивлячись на залучення інопе\жих технологій, про цес та розширення номенклатури промислової продукції, особ лиао продукції машкнобудівництва проходить вк^ай повільно, якість деяких товарів, що випускають СП незадовільна.

В цілому результати діяльності сумісні« підприємств в Україні представлені таблицею І.

В цілому по Україні обсяг виробництва, реалізації .продукції та послуг СП зростає, але це головни?/ чином від; ваеться завдяки різкому підвищенню цін та збільшеню чиселі •ност і діючих СП. '

. Процес розвитку скісного підприємництва проходить в Україні вкрай нерівномірно. З'явившись в великих промислові«, транспортн/х та торговельних центрах сумісне підпрі емництво набуло там широкого розвитку. Найбільша кількісті сумісних підприємств розташована в м.Києві, Одеській, Льв ській, Харківській, Донецькій областях. Взагалі процес ро: витку сумісних підприємств розвивається скрізь в країні.

Концентрація сумісного підппиємництва по областях в значній мірі залежить від ряду факторів, серед яких прива люкзть взаємні економічні інтереси, благолргємні географіч та природні умови, схожість.соціально-культурних традицій добросусідські відносини, особливо міх сусідніми країнами

Так польський капітал СП здебільше розтапован у Волинській області. В Закарпатті - чеський, словацький, угорський. Сумісні підприємства з Німеччиною як правило діють у великих містах - Києві, Одесі, СП з Францією, Швейцарією орієнтовані на промислово розвинуті центральні та східні області України.

Зовнішньоекономічна діяльність СП України характеризується експортом в розмірі 310,4 млн.дол.СІВА та імпортом 394,5 млн.дол.США за 1993 рік. Сальдо зовнішньоекономічного обороту СП негативне на протязі всіх років існування, це зни-‘ жує курс національної валюти, посилює запозичення за кордоном.

Аналіз структури експорту СП по основним групам товарів свідчить про негативну, тенденцію звільнення у загальному обсязі експорту частки сировини та матеріалів /більше ВО%/. Водночас імпортні надходження СП представлені продовольчими товарами і тропічними фруктами /їх питома вага в загальному обсязі імпорту майже 50^/. Наяаль, в складі імпорту немає "ноу-хау", ліцензій та патентів, іноземні партнери не поспішають їх надавати, користуючись дефіцитом товарів в країні. Часто вони 'збувають продукцію, яка не витримує конкуренції на західних ринках. В основному імпортні поставки СП надходять в великі міста України: Київ, Одесу, Львів, Харків, Дніпропетровськ з Німеччини, Куби, Польяі.

Але звичайний імпорт товарів, а не їх вииобництво на території України мостиве і без використання СП, як форми зовнішньоекономічної діяльності. Цз виникає тому.що більшість СП не відповідають поставленій перед ними меті, тому не відбувається збільшення валютних запасів за рахунок зростання експорту і заміщення імпорту.

Широке розповсюдження в діяльності СП набула реалізація

- 15 -

послуг і товарів за іноземну валюту.на внутрішньому ринку. Причому найбільша питома вага припадає на послуги /иаГгхе 4С$/: транспортні, туристичні, готелів, ресторанів. З товарів за ВКВ реалізуються головним чином імпортні цорогостоя-чі автомобілі, теле-відео-аудіоапаратура.

Розглядаючи структурну реалізацію за ВКВ в обласному діленні різко виділяються обсягами реалізації сумісні підприємства міста Києва і Одеси на долю яких припадає від-говідно Z4% і 6СҐз загальної валютної виручки реалізації на внутрішньому ринку України. Це пояснюється тим, що в цих містах найбільше розвинене сервісне і туристичне обслуговування, транспортна марева. '

Факт можливості реалізації товарів та послуг за іноземну валюту дуяе негативний і веде до стрімкого зниження курсу національної валюти. Різке зростання інфляції за минулі роки не дає можливості вірно оцінити динаміку реалізації сумісними підприємствами продукції та послуг на внутрішньому ринку за українські карбованці. Товарна структура реалізації представлена широко і розподілена майне рівномірно. Максимальний обсяг продукці та послуг, реалізованих СП на внутрішньому ринку України за карбованці, так як і за іноземну валюту, припадав на Одесьху область - 223 і місто Київ - 20$ всієї реалізації, а такоя бур значним в промислово розвинутих областях - Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Львів- • ській іа інших.

Такі основні підсумки діяльності сумісних підприємств в Україні. Треба відмітити, тцо розташування С?І по території неравномірне і їх розвиток різний. Більшість СП, які діють в сфері виробництва зосереджено у’промислових регіонах .

Підсумки робот:: сумісних з іноземними партнерами підприємств на г'.риторії України за 1989-1993 р:

Показники на кінець звітного періоду 1989 іуьО 1991 1992 1993

Кількість діючих

п і,%лрі'емств 83 ІІО 267 812 2530

3 НИХ ТІ, т!тО виробляли

пт^укцію та надавали

послуги /без торгівельних/ 38 87 252 ¿49 . ”49

Кількість персоналу-т.осіб 3,5 13,9 21,; ^4,6 -,о

в тому числі -'р^мадян

України 3,4 13,8 21,2 44,1 ' 82,4

Витрати на оплату праці

персоналу, млн.крб. '9,1 55,6 3668,2 205583,2

в тому числі громадян

України 8,9 56,0 172,0 3631,4 203683,І

Обсяг виробництва продук

ції, робіт, послуг,млрд. 0,07 0,4 1,7 ¿6,9 2965,3

юрб.

Реалізація продукції на

внутрішньому ринку:

- за капбованці - млрз. 0,05 0,3 І,*

' крб. "'0,4 3677,3

- за інозе>лгу валюту -млн.дол.СіПА 20.8 60.* 45,0 39,8 167.6

Експорт - мли.дол.СІК 6,3 61.7 50,9 105,2 . 310,4

Імпорт - млн.дол.СШя ’ 36,1 16с- ,7 89,5 120,9 394,5

Сальдо зовнітгньоеконо^тч-

ного обігу -29,8 405,0

-38,6 -65,7 -84,1

сумісні підприємства, які займаються посередницькою діяльністю та сервісом, як правило, прив’язані до великих міст.

Сумісне підприємництво - це продукт линку, а ринкові відносини починають розвиватися в УкраїнІ.5 ус-^енням наявні« в еккьміпі України проблем та перескод для Сії 1 е<! процес звичайно змінить форми і тенденції розвиту.

3. ПЕРЕЛІК ОСНОВНІЙ ПУБЛІКАЦІЙ АВТОР.«

І. Демографічні фактори стабільності ребоч»х кадрів. В кн.:. Демографічні аспекти приокогенч.» соц іалм^ • »гконгм і'ного розвиту. - Київ: Іиїтитут ргсноміки АН України, 19 У7,-/у співавторстві 0,1 д.а^, особисто автора - 0,0с д.а./.

2.. Показник оптимально» чисельності зайнятих в умові..;; повного госпрозрахунку і самофінансувглня. В кн.: Актуальні проблеми регіональної статистики. - Київ: Інститут економіки-АН України,.1990 - 0,06“ д.а.

3. Удосконалення показників зовніиььоекономічної діяльксч-ті в регіоні. В кн.: Регіональне співообітництвс в систь-мі зовнішньоекономічних зв'язків, - Чернівці: К'іО /у співавторстві 0,1.д.а., особі’.сто автора - 0,0^’ д.а./.

Подписано к печати 'С'Г - "•/Сах./'* ; тип /-Ю размноаано Щ ¿/омстата У:.счй,.ш~ Оии