Финансовая устойчивость предприятия и ее обеспечение. тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Кондратьев, Александр Владимирович
Место защиты
Киев
Год
1998
Шифр ВАК РФ
08.00.10
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Финансовая устойчивость предприятия и ее обеспечение."

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

РГ6 ОД

о 9 ФЕЯ 1Г-’

КОНДРАТЬЄВ Олександр Володимирови

індекс УДК 336.64;336.67

ФІНАНСОВА СТІЙКІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА ТА її ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ОЗ.&О. ІО

08.04.01“'- фінанси, грошовий обіг і кредит.

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.

Київ -1998 р.

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Науково-дослідному фінансовому інституті при Міністерстві фінансів України .

Науковий керівник: Доктор економічних наук ,

професор Заруба Олександр Данилович

Київський університет імені Тараса Шевченка, професор

кафедри фінансів грошового обігу і кредиту.

професор Осадець Семен Степанович,

Київський Національний економічний університет, професор кафедри фінансів підприємств і страхової справи. Кандидат економічних наук, доцент Опарін Валерій Михайлович,

Інститут банкірів банку "Україна", заступник директора з науково-методичної роботи.

Офіційні опоненти : Доктор економічних наук ,

Провідна установа: Українська академія банківської справи, кафедра фінансів

підприємств, Міністерство освіти України, м.Суми.

Захист відбудеться "10" лютого 1998 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.12, Київський університет імені Тараса Шевченка, вул.Васильківська, №90а.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Київського університету імені Тараса Шевченка, вул.Володимирська, №58, к.10.

Автореферат розісланий " " січня 1998 року.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Побудова в Україні основ ринкової економіки зумовлює виникнення конкуренції між її учасниками і банкрутство деяких з них. Запобігти йому можливо шляхом комплексного аналізу стану фінансів підприємницьких структур та прийняття своєчасних обгрунтованих управлінських заходів по його поліпшенню. Особливе значення у визначенні рівня фінансового стану підприємства набуває дослідження його фінансової стійкості .

Методика, способи, критерії її оцінки та механізм забезпечення становлять сукупність наукової задачі, вирішення якої має важливе народногосподарське значення. Стабільна фінансова стійкість підприємства дозволяє йому своєчасно і в повному обсязі виконувати свої зобов"язання перед державою, партнерами, працівниками, підтримувати високу зайнятість.

Фінансова стійкість підприємства ще не стала у вітчизняній науці предметом багатопланового самостійного дослідження, хоча підстави для цього очевидні навіть за умов перехідної економіки. Саме такий стан фінансів створює передумови для збереження і зміцнення конкурентних позицій суб'єкта господарювання, його динамічного розвитку. Тому аналіз шляхів досягнення і способів забезпечення його фінансової стійкості зумовлюється практичними потребами.

Вихідними даними для розробки теми дослідження є теорія фінансів, законодавча й нормативна база, що регулює фінансові відносини на мікрорівні, статистичні матеріали, бухгалтерська звітність підприємств різних галузей й форм господарювання.

Актуальність теми.

Істотне значення аналізу, оцінки й забезпечення фінансової стійкості підприємства за ринкових умов господарювання зумовили постійну увагу дослідників до її різних аспектів. У зарубіжній фінансовій науці й практиці відомі своїми результатами в дослідженні фінансової стійкості Аренс А., Бенке Р.А., Брігхем Е., Ван Хорн Дж.К., Гапенські Л., Димари Р., Кочович Е., Лоббек Дж., Редхед К., Стоун Д., Уилсон П., Холт Н., Роберт, Хьюс С., Харрі с Д.М., Шим Джей К.

Зусиллями зазначених вчених обгрунтоване місце фінансової стійкості у фінансовому менеджменті підприємства, її показники й характеристики, способи та форми управління, зв'язок із загрозою банкрутства тощо. Зазначимо, що всі висновки щодо фінансової стійкості підприємств західними вченими зроблені на основі існуючої в розвинутих країнах правової бази, вони враховують особливості фінансової звітності.

властивої для них, стан конкурентного ринку, методи його регулювання, і мало в чому придатні для країн з перехідною економікою.

Дослідження фінансової стійкості та шляхів її забезпечення в СРСР не велось, бо не диктувалось практичною необхідністю, насамперед, ринковим конкурентним середовищем, якого не існувало. Лише з початком ринкових трансформацій у країнах СНД стали проводитись комплексні дослідження фінансів підприємств та їх стійкості. Істотні досягнення в цьому напрямку мають місце в Росії, де за останні роки видрукована низка робіт, в яких досліджується зазначена проблема. Зазначимо, що вона аналізується в російській правово-нормативній системі, що багато в чому відрізняється від вітчизняної.

Серед російських авторів, які одержали вагомі результати щодо розкриття змісту фінансової стійкості та її ролі в управлінні ринковим підприємством варто назвати Астахова В.П., Балабанова И.П., Глазьєва М.М., Ковальова А.П., Мазурова И.И., Привалова В.П., Романовського М.В., Стоянова Е.А., Стоянову Е.С.

Завдяки зусиллям зазначених авторів виявлені особливості управління фінансами на мікрорівні, місце фінансової стійкості в збереженні конкурентних позицій підприємства на ринку, методи її оцінки та розрахунку деяких показників, зроблені спроби дослідити зовнішні та внутрішні фактори, що впливають на фінансову стійкість, способи їх врахування в діяльності підприємства.

У російській фінансовій літературі обгрунтовані цінні в теоретичному й практичному відношенні підходи до застосування методів фінансового аналізу підприємства як основи встановлення його фінансової стійкості.

В українській економічній літературі лише окремі аспекти фінансової стійкості розглядались деякими авторами, зокрема : Гридчиною М.В. , Зарубою О.Д., Плотніковим О.В., Федосовим В.М., - при аналізі загальних питань фінансового аналізу й менеджменту, Суторміною В.М., Сопко В.В., Білухою М.Т. при розгляді фінансової звітності й аудиту підприємства, Головко Т.В., Мнихом Є.В., Осадцем С.С., Поддерьогіним А.М. - при дослідженні фінансового стану й фінансових результатів діяльності підприємства, в рекомендаціях і роботах, що мають на меті надати поради щодо уникнення банкрутства. Однак, відсутні роботи, в яких фінансова стійкість підприємства розглядалась би як комплексна проблема, що може бути вирішена в межах вітчизняної законодавчої й нормативної бази шляхом відповідних дій на мікрорівні по забезпеченню фінансової стійкості підприємств і механізму її функціонування за умов перехідної економіки України, що є актуальним, важливим в теоретичному й практичному аспектах.

Зв'язок роботи з науковими програмами.

Вибраний напрямок дослідження є складовою комплексної наукової програми "Становлення фінансової системи України і фінансова стабілізація", що виконується в Науково-дослідному фінансовому інституті при Міністерстві фінансів України.

Мета і задачі дослідженпя.

Мета дисертаційної роботи полягає в обгрунтуванні змісту фінансової стійкості, методів її оцінки і аналізу та шляхів досягнення й забезпечення на етапі становлення ринкової економіки і відповідної йому правово-організаційної бази в Україні.

Для досягнення поставленої мети було необхідно вирішити наступні задачі:

И розкрити значення фінансової стійкості як певного стану фінансів підприємства, що дозволяє йому мати міцні позиції на конкурентному ринку і запобігати банкрутству ; В виявити показники, за допомогою яких доцільно комплексно аналізувати фінансову стійкість та тенденції зміни її динаміки ;

З обгрунтувати методи аналізу, оцінки фінансової звітності підприємства і врахування при цьому інфляції ;

0 довести можливості прогнозування фінансової стійкості підприємства і використання його у фінансовому плануванні;

П встановити послідовність управлінських рішень щодо забезпечення фінансової стійкості суб”єктів господарювання.

Наукова новизна одержаних результатів.

В роботі здійснено комплексне обгрунтування змісту й кількісного виразу фінансової стійкості підприємства та шляхів її забезпечення за умов перехідної економіки України.

Конкретні результати, що складають наукову новизну дисертації і одержані особисто автором, полягають в наступному:

И вперше розкрита взаємозалежність прямих і непрямих економічних факторів, які є визначальними при дослідженні ступеня підпадання суб"єкта господарювання банкрутству внаслідок погіршення його фінансового стану;

■ уточнений зміст фінансової стійкості підприємства як результат взаємодії його внутрішньої, зовнішньої й "спадкової" стійкості;

■ аргументована послідовність дослідження фінансової стійкості підприємства та розрахунку системи її показників;

■ стосовно вітчизняної звітності дістала подальший розвиток методологія аналізу й оцінки фінансової стійкості підприємства з врахуванням інфляції;

■ доведена необхідність розробки й застосування спеціального антикризового управління фінансами підприємства, їх оздоровлення й забезпечення фінансової стійкості;

■ удосконалені підходи до прогнозування динаміки фінансової стійкості підприємства шляхом застосування багатофакторних моделей; регулювання кредиторської й дебіторської заборгованості; оптимізації активів й пасивів підприємства; управління його платоспроможністю й ліквідністю.

Практичне значення одержаних результатів.

Висновки і практичні рекомендації, аргументовані в роботі, можуть бути використані у подальшому дослідженні питань управління фінансами підприємства за ринкових умов господарювання, зокрема:

■ при виборі підприємством тактики і стратегії формування й використання фінансових джерел за умов посилення ринкової конкуренції;

■ при фінансовій "діагностиці" суб'єкта господарювання з метою відвернення його банкрутства чи запровадження антикризового управління;

■ при розробці найдоцільніших варіантів структури активів і пасивів суб’єкта господарювання в залежності від макро- й мікроекономічної ситуації; прогнозів їх зміни; стану кредитного ринку;

■ при читанні нормативних курсів та спецкурсів "Фінанси підприємницьких структур", "Фінансовий менеджмент", "Фінансовий аудит".

Узагальнюючі висновки та рекомендації дослідження знайшли відображення в наукових звітах, що виконувались у відділі фінансових проблем економічної реформи в Україні Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України (довідка від 8 грудня 1997 р.). Окремі положення дисертаційної роботи впроваджені в навчальний процес та наукові дослідження в Центрі магістерської підготовки Київського Національного економічного університету при підготовці магістрів ділового адміністрування за програмами: виробничий менеджмент; фінансовий менеджмент і магістрів державного управління за програмою економіка (довідка 11/97 від ЗО жовтня 1997 р.).

Окремі пропозиції, що обгрунтовані в дисертації, застосовуються при аналізі бухгалтерської звітності і управлінні фінансами в "Українському фонді розвитку” (Довідка №128 від 4 листопада 1997 р.).

Апробація результатів дисертації.

Результати дисертаційного дослідження доповідались й обговорювались на засіданнях відділу фінансових проблем економічної реформи в Україні Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України та на науково-практичній конференції "Фінанси України при переході до ринку:теорія і практика", (м.Луцьк, травень 1996 р.).

Публікації.

За результатами дослідження опубліковані 6 наукових праць, загальним обсягом 1,8 друкованих аркуші, в т.ч.: З наукових статті в журналі "Фінанси України" (№11,1996 р.; №7 і №9, 1997 р.).

Структура дисертації.

Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел, додатків. Повний обсяг роботи - 163 сторінки, в тому числі: 26 таблиць розміщені на 17 сторінках, 17 додатків викладені на 17 сторінках. Список використаних літературних джерел включає 150 найменувань і займає 10 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ.

Вирішення основних завдань роботи, визначених метою і задачами дисертаційного дослідження, здійснено на основі розробки наступних груп проблем.

Перша група проблем, досліджених в розділі 1 "Фінансова стійкість підприємства як основа його функціонування в ринкових умовах",стосується встановлення залежності між стійким станом фінансів підприємства і його позицією на конкурентному ринку. Важливість і актуальність їх дослідження пояснюється тим, що між фінансовим станом підприємства і загрозою його банкрутства існує причинно-наслідковий зв"язок, що зумовлює необхідність дослідження різних характеристик фінансів підприємства, розробки антикризових методів їх регулювання з метою уникнення банкрутства.

В дисертації фінансовий стан підприємства визначається як такий, що виражає певне співвідношення між його власними і залученими коштами, доходами і витратами та зобов'язаннями як за обсягом, так і в часі (узгодженість надходження грошових потоків і їх витрачання (платежів). Кількісний вираз зазначених співвідношень є основою для визначення рівня фінансового стану підприємства, проведення його аналізу і оцінки для прийняття в разі необхідності термінових управлінських заходів щодо попередження банкрутства. Тут велике значення має оцінка ступеня підпадання

юридичної особи банкрутству, для з'ясування якого в дисертації виділені наступні співвідношення: величина оборотного капіталу до обсягу всіх активів; розмір заборгованості до суми акціонерного капіталу; величин чистого прибутку і всіх активів; обсягів основного і акціонерного капіталу; величин чистого прибутку і всіх активів; обсягу надходження грошової виручки від операцій до всіх пасивів; розмір чистого прибутку плюс проценти по кредитах до величини процентів по кредитах.

Виявлені й непрямі фактори, які свідчать про погіршення фінансового стану підприємства й характеризують ознаки його можливого банкрутства, а також найважливіші фінансові й виробничі аспекти його діяльності, шо свідчать про фінансові труднощі, зокрема :

■ істотні обмеження або й неможливість одержати в перспективі додаткові фінансові засоби;

■ нездатність погасити прострочені зобов'язання;

■ порушення в системі фінансової звітності;

■ переміщення багатьох операцій у галузі, що не пов'язані з основним бізнесом підприємства;

■ негнучке або несвоєчасне реагування суб'єкта господарювання на ринкові зміни;

■ нездатність фірми стабілізувати витрати і, особливо, забезпечити їх скорочення;

■ посилення конкуренції серед основних виробників продукції (послуг), які переважають у виробничій програмі підприємства.

Таким чином, на фінансовий стан підприємства за умов конкурентного ринку впливають різнопланові фактори й обставини, які можуть бути або об'єктом його управління, або не залежать від нього. І мистецтво фінансового управління, спрямованого на уникнення банкрутства суб'єкта господарювання за умов ринку, полягає саме у впливі на перші з них і максимальному врахуванні дії тих, що не можуть регулюватись підприємством.

У дисертації критично проаналізовані методики аналізу фінансового стану підприємства за допомогою деяких коефіцієнтів і підпадання на цій основі його банкрутству, які використовуються в російській практиці. Пропонується розширити набір цих коефіцієнтів і при оцінці ступеня надійності підприємства розглядати й інші фінансові аспекти його діяльності і, насамперед, рентабельність продукції і підприємства в цілому - з врахуванням її зміни за ряд років, а також факторів, що визначають її рівень і динаміку.

За умов конкурентного ринку, який ще тільки починає формуватись у нашій краТні, основою життєдіяльності підприємства і зміцнення його позицій порівняно з партнерами є його стабільність (стійкість). Вона, як досліджено в дисертації, знаходиться під впливом різноманітних причин, що впливають на позиції підприємства за умов ринку і зумовлюють різні ознаки його стійкості - загальний, ціновий, фінансовий, а в залежності від факторів, що впливають на неї - внутрішній та зовнішній аспекти.

У роботі визначені зміст і особливості внутрішньої, зовнішньої до суб'єкта господарювання і так званої "спадкової" стійкості, які формують в цілому фінансову стійкість підприємства. Вона відображає такий стан фінансових ресурсів і таку ступінь їх використання, при якому суб'єкт господарювання, доцільно маневруючи власними і залученими грошовими засобами, в змозі шляхом їх ефективного використання забезпечити безперебійний процес виробництва і реалізації продукції та здатність за рахунок прибутку погашати свої зобов’язання.

Визначення меж фінансової стійкості підприємства має істотне теоретичне і практичне значення при переході до ринку, тому що підприємство не влаштовує й надлишкова фінансова стійкість. Така ситуація зумовлює виникнення умов гальмування його розвитку, бо воно буде не в змозі повною мірою скорочувати свої витрати під тиском конкурентів, внаслідок накопичення надлишкових запасів і резервів та відволікання, таким чином, капіталу з виробничого процесу. Тому необхідністю, як доведено в дисертації, стає встановлення оптимальної фінансової стійкості з певними параметрами для кожного конкретного підприємства, що вимагає вирішення питання про її показники.

Найточнішою ознакою фінансової стійкості підприємства є його здатність функціонувати за умов внутрішнього і зовнішнього середовища, які знаходяться в постійній динаміці. Для цього у підприємства має бути оптимальна структура фінансових ресурсів, і при необхідності воно повинно мати можливість залучати позичкові засоби, тобто бути кредитоспроможним.

Вихідним моментом в оцінці фінансової стійкості суб'єкта господарювання є дослідження його рентабельності. В дисертації детально проаналізовані фактори, що впливають на рентабельність підприємства, розкриті умови, які визначають картину руху грошових потоків - їх наявність на підприємстві, обсяги і напрями використання, забезпеченість затрат власними ресурсами, наявні резерви, тощо. Іншими словами, встановлюються обставини, від яких залежить платоспроможність підприємства, яка є найважливішою ознакою фінансової стійкості.

Як доведено в дисертації, всебічну оцінку платоспроможності підприємства можна провести лише розрахувавши низку співвідношень, що стосуються різних характеристик руху грошових потоків.

Загалом рівень фінансової стійкості підприємства може бути встановлений на основі аналізу системи показників, що відображають різні аспекти його фінансового стану. З огляду на це доцільним є виділення чотирьох типів фінансової стійкості : першому властива висока фінансова стійкість, яка в найближчій перспективі зумовлює мінімальну ймовірність банкрутства; нормальна стійкість фінансів підприємства належить до другого типу, при якому забезпечується його платоспроможність; третьому типу фінансового стану відповідає його нестійкість, що є в тій чи іншій мірі порушенням платоспроможності підприємства; для четвертого типу фінансової стійкості властивий кризовий фінансовий стан, за якого підприємство перебуває на межі банкрутства, тому що в такій ситуації наявні грошові кошти, можливі продажі короткострокових цінних паперів і повернення дебіторської забогованості навіть не покривають його кредиторської заборгованості й прострочених позик.

У дисертації запропонована система показників для оцінки фінансової стійкості суб'єкта господарювання, наведена в табл.1. Визначений можливий критеріальний рівень кожного з запропонованих показників.

Таблиця І.Система показників для оцінки фінансової стійкості підприємства

№ -п/п Показники фінансової стійкості Питома вага показника, у % Рівень крнтерія показника Оцінка зменшення рівня крнтерія

Вищий Нижчий

1. Абсолютної ліквідності (К*) 20 0,5 і вище • 20 балів Менше 0,1-0 балів За кожні 0,1 зниження в порівнянні з 0,5 знімається по 4 бала

2. Швидкої (термінової) ліквідності (Кг,) 18 1,5 і вище -18 балів Менше 1*0 балів За кожні 0,1 зниження в порівнянні з 1,5 знімається по 3 бала

3. Поточної ліквідності (К&) 16,5 3 і вище • 16,5 балів Менше 2*0 балів За кожні 0,1 зниження в порівнянні з 3 знімається по 1,5 бала

4. Загальної фінансової незалежності (Кі) 17,0 60% і вище • 17 балів Менше 40% -0 балів За кожні 0,01% зниження в порівнянні з 3 знімається по 0,8 бала

5. Фінансової незалежності в частині формування оборотних активів (К2) 15,0 0,5 і вище • 15 балів Менше 0,1 - 0 балів За кожні 0,1 зниження в порівнянні з 0,5 знімається по 3 бала

6. Фінансової незалежності в частині формування запасів і затрат (К*) 13,5 1 і вище • 13,5 бала Менше 0,5 - 0 балів За кожні 0,1 зниження в порівнянні з 1 знімається по 2,5 бала

Примітка. Показники розміщені за їх значенням в оцінці.

Залежно до критеріального рівня кожного показника фінансової стійкості підприємств, можливе їх групування, методика проведення якого розроблена в дисертації.

Результати такого групування показані в табл.2.

Таблиця 2. Застосування критеріального рівня показників фінансової

стійкості для групування підприємств.

Показники фінансової Групи підприємств залежності до бальності показників

стійкості І група 11 група III група IV група V група VI група

Абсолютної 0,5 і 0,4 = 16 0,3 = 12 0,2 = 8 0,1 = 4 Менше 0,1

ліквідності (К4) вище = 20 балів балів балів балів бала = 0 балів

Швидкої 1,5 і 1,4 = 15 1,3 = 12 1,2-1,1= 1,0 = 3 менше 1,0

(термінової) ліквідності (К5) вище = 18 балів балів балів 9-6 балів бала = 0 балів

Поточної 3 і вище 2,9-2,7= 2,6-2,4= 2,3-2,1 = 2=1,5 Менше 2=0

ЛІКВІДНОСТІ (Кб) = 16,5 балів 15-12 балів 10,5-7,5 балів 6-3 балів бала ' балів

Загальної 0,6 і 0,59- 0,58- 0,47- 0,4= 1,5 Менше

фінансової незалежності (К.) вище= 17 балів 0,48= 16,2-12,2 балів 0,48= 11,4-7,4 балів 0,41= 6,61,3 балів бала 0,4=0 балів

Фінансової 0,5 і 0,4=12 0,3=9 0,2=6 0,1=3 Менше

незалежності в частині формування оборотних активів (К2) вище= 15 балів балів балів балів бала 0,1=0 балів

Фінансової 1 0,9=11 0,8=8,5 0,7-0,6= 0,5=1 бал Менше

незалежності в частині формування запасів і затрат <Кз) і вище= 13,5 балів балів балів 6,0-3,5 балів 0,5=0 балів

100 78 56 35 14 0

У роботі розкритий зміст кожного показника, методика його розрахунку, можливі наслідки впливу кожного з них на фінансову стійкість підприємства, обгрунтовані висновки, що витікають із аналізу показників.

Співставлення всіх зазначених показників може дати досить точну оцінку платоспроможності й фінансової стійкості підприємства, що аналізується. Цього вимагає дослідження й об'єктивної оцінки даних, які наводяться в звітних документах суб’єкта господарювання, що є змістом другої групи проблем, розглянутих в розділі 2 "Визначення фінансової стійкості суб”єкта господарювання в умовах інфляції".

Як показано в дисертації, здійснюючи аналіз звітних документів підприємства з метою встановлення його фінансової стійкості, особливо важливо врахувати викривлення, зумовлені інфляцією. При цьому слід виходити з того, що негативно впливаючи на весь відтворювальний процес підприємства в цілому, інфляція неоднаково проявляється в різних видах діяльності та його грошово-розрахункових операціях. Так, гроші в касі й на розрахунковому (поточному) рахунку, дебіторська заборгованість, безпосередньо залежачи від знецінення грошової одиниці, в якій вони виражені, частково втрачають свою цінність, що зумовлює реальну втрату підприємством своїх оборотних засобів. Це ж стосується і амортизаційних відрахувань, незважаючи на індексацію основних активів.

Водночас підприємство "виграє" по своїх власних грошових зобов'язаннях (якщо вони зафіксовані у грошовому виразі без зазначення про перерахунок з урахуванням інфляції), тобто, по різних видах кредиторської заборгованості, тому що одержує право погасити боргові зобов'язання грошима, купівельна спроможність яких знижена. В залежності від обсягів дебіторської й кредиторської заборгованості та співвідношення між ними інфляція по-різному впливає на фінансову стійкість підприємства. Тому й важливо при її аналізі оперувати грошовими потоками, що "очищені" від інфляції.

У дисертації обгрунтована необхідність розраховувати реальну цінність в майбутньому теперішніх грошових засобів підприємства на основі застосування методу компаудингування. Для врахування ж впливу періоду інвестування засобів в умовах інфляції на фінансову стійкість підприємства необхідним є визначення теперішнього еквівалента тієї суми грошових засобів, яку очікують одержати в майбутньому, що досягається дисконтуванням.

На основі розрахунку спеціальних індексів, що дозволяють співставити реальну цінність теперішніх і майбутніх грошових потоків за умов інфляції, в дисертації обгрунтовані наступні висновки, які мають істотне значення для встановлення дійсної (реальної) фінансової стійкості підприємства, або ж її прогнозу, зокрема :

■ якщо доходність вкладень і темпи інфляції рівні, то реальна вартість нарощеної суми тотожна обсягу інвестованих грошових засобів. Реального приросту купівельної спроможності нарощених грошових сум у порівнянні з інвестованими не відбудеться, бо все одержане поглинається інфляцією;

■ якщо темпи інфляції вищі доходності вкладень, то реальна вартість нарощеної суми менша первісно інвестованих засобів. У такому випадку має місце "проїдання" капіталу, а подібні вкладення грошових засобів підприємства є збитковими, що погіршує фінансову стійкість підприємства;

■ і лише тоді, коли доходність вкладень переважав темпи інляції, реальна вартість нарощеної суми перевищує інвестовані засоби, відбувається реальне зростання вартості грошових потоків і зумовлюється її позитивний вплив на фінансову стійкість підприємства.

Таким чином, 'для прогресу підприємства і для збереження його фінансової стійкості за умов інфляції інвестування грошових засобів в будь-які операції виправдане лише тоді, коли доходність вкладень вища темпів інфляції.

У дисертації роглянуті можливості застосування у вітчизняній практиці методів компенсації втрат від зниження купівельної спроможності грошей, що дозволяє забезпечувати фінансову стійкість підприємства. Найбільш розповсюдженим є метод індексації ставки процента, за якою відбувається нарощування інвестованої суми. Така операція переважно зводиться до збільшення ставки процента на основі врахування інфляційної добавки. Інший метод компенсації втрат підприємства від інфляції зводиться до індексації суми первісного вкладення, яка періодично коригується відповідно до динаміки певного, попередньо обумовленого індексу.

Суперечливий вплив наслідків інфляції на діяльність підприємства і спотворення його фінансової стійкості полягає в тому, що одні статті активу балансу (наприклад, основні фонди, нематеріальні активи, запаси) штучно занижуються порівняно з реальною вартістю. А інші (грошові засоби в касі та на розрахунковому (поточному) рахунку, дебіторська заборгованість), таким чином, безпідставно завищуються. Тому для реальної оцінки фінансової стійкості підприємства за умов значної інфляції необхідно відповідним чином підготувати його звітність, елімінувавши її від інфляційних викривлень, що важливо врахувати в стратегії управління.

У роботі приведена методика застосування інфляційно-коригуючої переоцінки даних, що аналізуються шляхом використання методу коливання курсів валют і коливання рівнів товарних цін. Кожен із цих методів має свої переваги і недоліки. Так, метод коливання курсів валют не вимагає наявності значного обсягу додаткової інформації, однак, він дає неточні результати внаслідок того, що курсові співвідношення гривні і долара не співпадають із їх реальною купівельною спроможністю.

Застосування ж методу переоцінки статей активу і пасиву балансу по коливаннях товарних цін є точнішим. Зазначена переоцінка може бути зорієнтована як на товарну масу в цілому, так і на кожний конкретний товар чи товарну групу. Однак, цей метод переоцінки, по-перше, вимагає складніших розрахунків, а по-друге, може застосовуватися лише у випадку, коли є додаткова достовірна інформація про стан запасів на підприємстві.

За допомогою приведених методів у дисертації досліджені звітні документи низки підприємств різних форм власності, обгрунтовані висновки щодо їх фінансової стійкості. З цією ж метою проаналізована структура балансу цих же підприємств.

Третя група проблем, що знайшли висвітлення в розділі 3 "Шляхи забезпечення фінансової стійкості підприємства", полягає в аргументуванні необхідності розробки на кожному підприємстві системи забезпечення фінансової стійкості, зокрема антикризового фінансового управління, прогнозування й моделювання його фінансового стану.

Основною метою антикризового фінансового управління є швидке відновлення платоспроможності й достатнього рівня фінансової стійкості підприємства для уникнення його банкрутства. Для цього на підприємстві має розроблятись спеціальна політика, яка, що доведено в дисертації, включає сукупність певних заходів:

■ періодичне дослідження фінансового стану підприємства, що спрямоване на раннє виявлення ознак його кризового розвитку, які посилюють загрозу банкрутства;

В визначення масштабів кризи фінансів підприємства;

В дослідження основних факторів, що зумовили і продовжують діяти негативно на його кризовий розвиток;

■ формування цілей і вибір основних механізмів антикризового фінансового управління підприємством;

В впровадження внутрішніх механізмів фінансової стабілізації суб"єкта господарювання;

В вибір ефективних форм санації підприємства;

В фінансове забезпечення ліквідаційних процедур при банкрутстві підприємства.

В дисертації детально проаналізований механізм санації, особливе місце в якій займають заходи фінансово-економічного характеру. Вони відображають відносини, що виникають у процесі мобілізації та використання фінансових джерел санації. Метою фінансової санації є покриття поточних збитків та усунення причин їх виникнення, поновлення або збереження ліквідності й платоспроможності підприємств, скорочення всіх видів заборгованості, покращення структури оборотного капіталу та формування фондів фінансових ресурсів, необхідних для проведення санаційних заходів виробничо-технічного характеру.

Для забезпечення фінансової стійкості підприємства важливо постійно враховувати різноплановий вплив на неї багаточисельних факторів. З метою їх аналізу в дисертації здійснено групування факторів, в основу якого покладені різні ознаки:

■ за місцем виникнення виділені зовнішні й внутрішні фактори;

■ по важливості результату - основні й другорядні;

■ за структурою - прості й складні;

■ за часом дії - постійні й тимчасові.

Кожен із зазначених факторів має специфічні особливості впливу на фінансову стійкість підприємства. Це вимагає й відповідних інструментів їх врахування, що показано в дисертації на прикладі аналізу зовнішніх і внутрішніх факторів.

Для збереження фінансової стійкості підприємства важливе значення має фінансове прогнозування, змістом якого є дослідження й обгрунтування можливих шляхів розвитку фінансів в перспективі. Прогнозування дозволяє співставити можливі альтернативи розробки фінансової стратегії, що забезпечує досягнення підприємством стабільного положення на ринку і його фінансової стійкості. В кінцевому підсумку прогнозування дозволяє оцінити ймовірність фінансового благополуччя підприємства чи його банкрутства.

Фінансове прогнозування, як аргументовано в роботі, має бути зорієнтоване на врахування низки макро- й мікроекономічних показників і разом з тим приймати до уваги можливість надходження подій негативного змісту.

У фінансовому прогнозуванні знайшли застосування різні методи, найдоцільнішими з яких є економіко-математичне моделювання і метод експертних оцінок. Проведений аналіз дозволив переконатись, що за допомогою економіко-математичного моделювання можна з певним ступенем ймовірності визначити динаміку низки показників залежно від зміни факторів, що впливають на розвиток фінансів у перспективі. В свою чергу, при побудові моделей важливо правильно оцінити й врахувати результати прийомів регресивного аналізу, екстраполяції, тощо. Вирішення завдання одержання достовірних даних під час фінансового прогнозування вимагає доповнення моделювання методом експертних оцінок, завдяки якому знайдені під час моделювання кількісні значення різних сторін фінансових процесів можуть коригуватись.

Фінансове прогнозування дає можливість розробити обгрунтовану фінансову стратегію, яка враховує можливі зміни кон'юнктури на товарних, фондових ринках і на ринку грошово-кредитних ресурсів. Прогнози допомагають не лише розрахувати фінансові показники на основі економіко-математичних моделей і експертних оцінок, а й обгрунтувати рекомендації щодо заходів, які підприємству слід реалізувати, виходячи з проведених розрахунків. Як доведено в дисертації, це зумовлює необхідність складання плану рішень на середньо- і довгострокову перспективу та розробки

механізму конкретних дій, якщо йдеться про поточне прогнозування. Вони й складають фінансову стратегію підприємства, спрямовану на забезпечення його фінансової стійкості.

ВИСНОВКИ.

У дисертації одержані наукові і практичні результати, які розкривають значення фінансової стійкості в підтриманні ефективного функціонування ринкового підприємства, визначають шляхи її забезпечення.

У роботі встановлений взаємозв'язок внутрішніх і зовнішніх економічних факторів, що впливають на фінансовий стан підприємства і рівень його фінансової стійкості, створюють базу для запобігання його банкрутства.

Обгрунтована система показників, за допомогою яких кожне підприємство може аналізувати власну фінансову стійкість і своєчасно приймати управлінські рішення в разі її погіршення.

Запропоновані прийоми вдосконалення методів оцінки фінансової стійкості підприємства, врахування в ній інфляційної складової, що ще не знайшло наукового обгрунтування.

У дисертації доведена можливість прогнозування фінансової стійкості суб’єкта господарювання, що дає змогу встановлювати об'єктивні планові завдання щодо руху його грошових потоків, приймати необхідні управлінські заходи, спрямовані на поліпшення фінансового стану.

Підтримання фінансової стійкості підприємства передбачає постійний аналіз системи найважливіших фінансових показників, які повинні розраховуватись і періодично контролюватись. Особливу увагу при цьому варто приділяти показникам платоспроможності й фінансової незалежності.

Для оцінки фінансової стійкості доцільно на кожному підприємстві обчислювати інтегральний бальний показник, здійснювати його класифікацію за ступенем ризику, в основу якої слід покласти, насамперед, здатність суб'єкта господарювання погасити борги за рахунок продажі активів.

Особливе значення для достовірної оцінки фінансової стійкості підприємства має аналіз структури його балансу.

За ринкових умов підприємство повинно постійно підтримувати фінансову стійкість, не допускаючи її надмірного зниження. З цією метою на кожному підприємстві слід розробляти спеціальну систему антикризового фінансового управління з виділенням у ній конкретних заходів, елементів, інструментів, етапів, форм контролю.

Фінансова стійкість підприємства формується під впливом комплексу багаточисельних і різноманітних факторів, що вимагає їх групування, оцінки, розробки способів попередження їх негативних наслідків.

Для збереження фінансової стійкості підприємства слід здійснювати фінансове прогнозування, що спирається на розробку моделей діяльності підприємства, які враховують зміну ситуацій з його матеріальними, трудовими й фінансовими ресурсами, макроекономічну динаміку.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ.

І.Заруба О., Кондратьев О. Збалансованість макро- і мікрорівнів фінансової системи // Фінанси України при переході до ринку: теорія і практика.- Луцьк.-Вид-тво ВДУ "Вежа", 1996,- 0,3 др.арк. (автором визначені взаємозв'язки фінансів підприємства і фінансової системи держави).

2.Кондратьєв О. Фінансова стійкість підприємства в ринкових умовах / /Фінанси України при переході до ринку: теорія і практика.- Зб.наук.праць.- Луцьк.-Вид-тво ВДУ "Вежа", 1996.- 0,2 др.арк.

3. Петленко Ю., Кондратьев О. Реформування оплати праці і фінансовий механізм діяльності підприємства / /Фінанси України при переході до ринку : теорія і практика. Зб.наук.праць.-Луцьк.- Вид-тво ВДУ "Вежа",!996. - 0,2 др.арк. (автором з'ясована роль фонду оплати праці в забезпеченні стійкого фінансового стану підприємства).

4.Кондратьев О.В., Оцінка фінансової стійкості підприємства та II показники / /Фінанси України - 1996.-№11.-0,4 др.арк.

5.Кондратьев О.В. Зміст фінансової стійкості в механізмі господарювання підприємства //Фінанси України.-1997.-№7.-0,4 др.арк.

6.Кондратьєв О.В. Фактори забезпечення фінансової стійкості підприємства / /Фінанси України.-І997.-№9.-0,4 др.арк.

АНОТАЦІЇ

Кондратьев О.В. Фінансова стійкість підприємства та її забезпечення. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - фінанси грошовий обіг і кредит - Київський університет імені Тараса Шевченка, Київ, 1998 р.

У дисертації досліджені зміст фінансової стійкості, її роль у попередженні банкрутства підприємств за ринкових умов, розроблена методика її оцінки за

допомогою розрахунку системи показників. Запропоновані методи аналізу звітності підприємства за умов інфляції для реального визначення і оцінки його фінансової стійкості. Обгрунтована необхідність розробки спеціальної системи антикризового фінансового управління, застосування фінансового прогнозування й економіко-математичного моделювання для забезпечення фінансової стійкості підприємства.

Ключові слова: фінансовий стан, фінансова стійкість, фінансовий аналіз, антикризове управління, прогнозування, фінансове моделювання.

Кондратьев А.В. Финансовая устойчивость предприятия и ее обеспечение. -Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.04.01 - финансы, денежное обращение и кредит. Киевский университет имени Тараса Шевченко, Киев, 1998 г.

В диссертации исследованы содержание финансовой устойчивости, ее роль в предотвращении банкротства предприятия в рыночных условиях, разработана методика ее оценки при помощи расчета системы показателей. Предложены методы анализа отчетности предприятия в условиях инфляции для реального определения его финансовой устойчивости. Обоснована необходимость разработки специальной системы антикризисного финансового управления, применения финансового прогнозирования и экономико-математического моделирования для обеспечения финансовой устойчивости предприятия.

Ключевые слова: финансовое состояние, финансовая устойчивость, финансовый анализ, антикризисное управление, прогнозирование, финансовое моделирование.

Kondratyev A.V. Finansial stability of enterprise and its provising. - a Manuscript.

Dissertation on cosearching for a scientific degree of candidate of economic sciences on professions 08.04.01 - finance, money address and credit. Kiev state university named after Taras Shevchenko, Kiev, 1998.

In thesises are explored contents of financial stability, its role in preventing a bankruptcy of enterprise in market conditions, is designed its evaluations at the factor system calculation. Offered methods of analysis of reporting of enterprise in conditions of inflations for the real determinations its financial stability. Motivated need of development of special anticrisis financial management system, using a financial forecasting and economic and mathematical modeling for ensuring financial reporting of enterprise.

Keywords: financial condition, financial stability, financial analysis, anticrisis

management, forecasting, financial modeling.