Маркетинг в работе предприятий оптовой торговли Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Видович, Светлана Юрьевна
Место защиты
Киев
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Маркетинг в работе предприятий оптовой торговли Украины"

MIHÍCTEPCTBO OCBiTH УКРА1НИ КШВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМ1ЧНИЙ УШВЕРСИТЕТ

о a

На правах рукопису

ВЩОВИЧ СВ1ТЛАНАIOPÎÏBHA

ФОРМУВАННЯ KAHAJIÍB РОЗПОД1ЛУ П1ДПРИ ЕМСТВАМИ ОПТОВО! ТОРПВЛ1

Спещальшсть 08.06.03 - "Маркетинг"

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацн на здобуття наукового ступени кандидата економ1чних наук

КШВ 1996

Дисертацш е рукопис

Робота виконана на кафедр1 маркетингу Кшвського державного еконолнчного ушверситету.

Науковий кер1вник:

доктор еконо\пчних наук, професор Павленко А.Ф.

Офшш опоненти:

доктор економ1чних наук, професор, Академж А1Н Украши Шудра В.Ф.

кандидат еконо\ичних наук, професор Козак Л.С.

Провщна оргашзащя: кафедра маркетингу Кшвського

державного торгово-економ1чного ушверситету

Захист вщбудеться " г^^ия 1996 р. о ГОДИН1

на зааданш спец1ал1зованно1 вченоГ Ради Д.01.53.04. у Кшвському державному економ1чному ушверситет1 за адресою: 252057, м. Кшв, пр. Перемоги, 54\1, ауд. 214. 3 дисертащио можна ознайомитись в б1бтотещ КиГвського державного еконокнчного ушверситету.

Автореферат розклано " сс^л^г^Х 1996 р.

Вчений секретар спещал!зованно1 вченоГ Ради

кандидат економ1чних наук, доцент Федонш О.С.

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ 1.1 Актуальность теми дослщження.

3 переходом нацюнальноГ економ1ки УкраГни до ринку, розвитком нових еконо\ичних мехашзлмв, посиленням конкуренцп, велик! змши охоплюють ус1 сфери економши, в тому чисти оптову торпвлю. У часи панування адмшстративно-командноГ системи, оптова торпвля не застосовувала принцитв маркетингу, не займалася формуванням канал ¡в розподшу. У ринкових умовах господарювання, вона повинна опановувати маркетинге^ пщходи до виконання сво1х функцш з метою забезпечення задоволення потреб споживач1в, вивчення ринкого середовища, потенщальноГ та реально! конкуренцп.

Проблеми оптовоГ торпвл1 постшно розглядаються в украГнськш 1 заруб1жшй економ1чнш лгеературь Необхщшсть переходу шдприемств оптовоГ торпвл1 до нових пршцитв оргашзацн канал1в розподшу, заснованих на маркетингу, вимагае. вщ украшськоГ економ1чно1 науки нових розробок з цих питань. В теори та практищ роботи галуз1 оптовоГ торпвл1 за ринкових умов ¡снуе багато невиршених питань, пов'язаних ¡з змшой п функцш, використання: г нових метод1в роботи в сучасних умовах господарювання, роллю маркетинга в розвитку галузь тдвищенням эфективносп

посередницькоГ Д1Яльности та нових принцишв оргашзащГ каналов розподшу. Це обумовлюе актуальшсть

дослщження, спрямованного на розв'язання визначених проблем, що сприятиме поширенню використання принцишв маркетингу в д!яльност1 пщприемств оптовоГ торпвл1 1, як наслщок, зниженню загальних витрат суспшьно1 пращ. Сощально - економ1чна значуцпсть проблеми е тдставою для вибору теми дисертаци.

1.2 Мета 1 завдання дослщження.

Мета дисертацшноГ роботи полягас у теоретичному обгрунтуванш та науково-прикладнш розробщ основних напрям1в формування кaнaлiв розподшу пщприемствами оптовоГ торпвлГ, пщвищенням Гх ефективность

Для досягнення щеГ мети в робот1 визначш та роз' язаш таю завдання:

- розкрш! сутшсть та функцп оптовоГ торпвл1 в ринкових умовах;

- розглянуп можливосп регулювання оптовоГ торпвл1;

- дослщжеш перспективи розвитку оптовоГ торпвл! в ринкових умовах;

проанашзоваш принципи маркетингу, яю використовуються на пщпришствах оптовоГ торпвл! у процеа формування каналГв розподшу;

- розкрип можливосп тдвищення еффективносп каналов розподшу за участю шдприемств оптовоГ торпвл! в сучасних умовах та на перспективу;

розроблеш рекомендаци щодо подальшого вдосконалення маркетинговоГ концепцп управлшня в оргашзащГ канагпв розподшу пщприемствами оптовоГ торпвль

1.3 Предмет та об' скт досл1дження.

Предметом дисертацшного дослщження е комплекс теоретичних, методолопчних та практичних аспекте використання маркетингових засоб1в в формуванш канал1в маркетингу пщпришствами оптовоГ торпвл1.

Об' ектом дисертацшного досшдження ъ. д1яльшсть по формуванню канал1в маркетингу пщприемств оптовоГ торпвл! Киева.

1.4 Теоретична 1 методолопчна основа дослщження.

Теоретичною 1 методолопчною основою доопдження с науков1 пращ украГнських та заруб1жних вчених 1 спещал1спв з маркетингу, розвитку канал1в маркетингу та оптовоГ торпвл!', нормативш документи постанови Кабшету Мш1стр1в УкраГни.

1.5 Методи дослмження.

Методолопчною основою досшдження е д1алектичний гадхщ до вивчення процеав та явищ

господарськоГ д1яльносп. Висновки та результата основан! на використанш загальнонаукових метод1в: анал1зу, синтезу, шдукцн, дедукцп, аналопГ, абстрагування, конкретизаци, метод1в економ1чного анал1зу: статистичного спостереження, експертних ощнок, обробки та анализу iнфopмaцií, математичш методи.

1.6 Наукова новизна праш полягае в:

- дослщженш тенденцш по формуванню канал ¡в розподшу на шдприемствах оптовоГторпвл1Украши;

виявленш та дослщженш перспектив розвитку вертикальних маркетингових систем на УкраГнг,

- розробщ рекомендацш щодо використання засоб(в маркетингу у робот! украГнськчх пщпришств оптовоГ торпвл1 стосовно формуванню канал1в розподшу;

- обгрунтуванш можливостей застосування нових метод!в оцшки канаглв розподшу, яю спрямоваш на використання принцитв маркетингу.

1.7 Особистий внесок автора, полягае в тому, що:

- визначено економ1чну сутшсть та функци оптовоГ торпвл1 в умовах ринку;

- розроблеш основш положения щодо формування канал1в розподшу продукщГ виробничо-техшчного призначення пщпришствами оптовоГ торпвлц

- розроблеш методики ощнки ефективност! суб' скт1в канашв розподшу;

обгрунтовано перспектива формування канал1в розподшу тдприемствами оптовоГторпвл1;

1.8 Практична значуиисть пращ полягае у застосувант висновюв та пропозицш щодо поширення та удосконалення засобт посередницького маркетингу в робот! пщпришств оптовоГ торпвл1 по формуванню канал1в розподшу.

Використання тдприемствами оптовоГ торпвлГ принцишв маркетингу у Гх д1яльносп по формуванню канал1в розподшу дас змогу розробки рекомендацш стосовно пщвищення ефективносп роботи шдприемств цього профиио шляхом використання нових канал1в маркетингу, розробки нових мрггод1в оцшки суб' ект1в каналов та маркетинговоГ д]яльносп в цшому.

1.9 Обсяг 1 структура дисертацн.

Дисертащя складаеться 1з вступу, трьох роздйнв, списку лгеератури та 6 додатюв. Загальний обсяг - 123 сторшки друкованого тексту, включаючи 22 таблиц! та 4 рисунка.

У встуш обгрунтовано актуальшсть теми, визначено предмет [ об' ект досшдження, мету та завдання роботи, методику дослщжения, наукову новизну та практичне значения.

У роздш! "Розвиток та регулювання оптовоГ торпвл1 в ринкових умовах" дослщжуеться сутнГсть та функцп

оптовоГ торпвл1 в цшому, роль маркетингу в цш Д1Яльносп, можливосп регулювання оптовоГ торпвл1 через вертикальш маркетингов1 системи в умовах переходу до ринковоГ економши.

У роздш "Маркегингова д!яльшсть шдприемств оптовоГ торпвл1 по формуванню канал1в розподшу продукщГ дошщжена д1яльшсть пщриемств оптовоГ торпвл1, як елемен'пв адмгастративноГ системи розподшу, та дана критична оцшка робот! шдприемств по оргашзаци канал1в розподшу продукцп та метод1в оцшки ефективносп суб' скпв цих канал1в, що застосовуються в оптових установах в умовах переходу до ринка.

У роздш "Удосконалення д1яльносп по формуванню канатв розподшу тдпришствами оптовоГ торпвлГ надаються пропозицп щодо нових напрям1в в принципах оргашзаци каналхв маркетингу та удосконалення мещщв Гх оцшки на пщприемствах оптовоГ торпвл1 в ринкових умовах.

Висновки м!стять короткий виклад пропозицш та рекомендацш, яю е результатами доашдження.

3. ОСНОВН1 ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦ1ЙН01 РОБОТИ

3.1. Визначено економ1чну суттсть та функцп оптовоГ торпвл1 в умовах ринку. Оптова торпвля на сучасному

етат це складний механизм економ1чних вщносин щодо доведения вироблених товар1в в ринкових каналах вщ виробника до споживача. К послугами користуються в тому раз1, якщо е велика кшьюсть виробншав та споживач1в 1 вони розташоваш на великш територи. Частка пращвншав системи оптовоГ торпвл1 до загальноГ чисельносп пращвниюв виробництва 1 торпвл1 у 1993 в Еврот склаяа 10.14%, в той же час на УкраГш ця цифра складае лише 1,95%. Це пояснюеться тим, що статистична звггшсть враховуе не ва пщприемства, яю займаються оптовою торпвлею, а лише т1, як1 входили до складу системи матер1ально-техшчного постачання, а також тим, що матер1ально-техшчне постачання займалось лише ф1зичним розподшом, тобто останньою стад1ею в цикл1 оптовоГ торпвлГ В робот1 визначено, що оптова ланка торпвл1 займаеться цшою низкою функцш: кушвлею, продажей, банивськими та страховими операщями, лопстикою, зв' язками з шшими организациями, наданням сервюних послуг. У а щ функцп мають своГ особливост! в залежносп вщ того, в якш сфер1 дшльносп оптовоГ оргашзащГвони застосовуються. Таких сфер ¡снус три:

- послуги кшентам, як1 купують товари оптом;

- послуги кшентам, яю посггачають товари оптом;

- послуги населению.

Плата за них е джерелом доходу пщприемств оптовоГ торпвлк Склад та характеристика цих функцш може змшюватися в залежносп вщ виду товар1в та сфери

д1яльносп оптовоГ оргашзаци. Для устшного функцюнування в ринкових умовах оптов! оргашзаци мають звернути особливу увагу на розвиток б1знесу сервшв, управлшня шформащедо, миттеву реакщю на запита споживач1в, вдосконалення управлшня складами.

3.2. Дослщжеш передумови для приведения в дда ринкового мехашзму:

• забезпечити реальну самостшшсть та економ!чну вщповщальшсть пщприемств як вшьних товаровиробшшв;

• розробити мехашзм цшоутворення, який би швидко реагував на змшу попиту та пропозицп, стимулював би ефектившсть 1 насичення ринку;

• створити передумови для розвитку конкуренци з метою зниження витрат та цш на товари;

• щоб структура виробництва вщповщала платоспроможному попиту та швидко реагувала на його змши;

• пам'ятати, що ринок вимагас матер1ально-фшансовоГ збалансованосл економки, стабшьноГ гроиювоГ системи, системи сощального захисту населения.

Кр1м цього ринкова економкя погребу с належного правового забезпечення дотримання закошв.

3.3. Розглянуто можлив1сть використання вертикальних маркетингових систем у формуванш канал1в розподту.

3.3. Розглянуто можшшсть використання вертикальних маркетингових систем у формуванш канал1в розподщу.

Теоретично ¡снують три види вертикальних маркетингових систем: адмпнстративш, контрактш (кооперация роздр1бноГ торпвл!; кооперашя оптовоГ торпвлц франчайзингов1 системи), корпоративш.

Використання вертикальних маркетингових систем при розподш товар!в сприяс пщвищенню ефективносп кер1вництва каналами маркетингу, реакци на змши в канат, зниженню кшькосп конфлжта в канал! розподщу, полегшенню входу на ринок, захисту ¡мщжу компанп та товару.

3.4. Розглянуто участь пщпришств оптовоГ торпвл1 в оргашзацп канашв розподщу продукцп виробничо-техшчного призначення в динамщь В практиш ¡снувало декшька канагив розподщу виробничоГ продукцп" в межах едино? системи розподщу. Особлив1сть щеГ системи полягала в ¡Г жорсткш централ1зац1Г - уа канали керувалися Ъ единого центра - Держпостачу СРСР. Визначет позитивш моменти, як можливосп щодо забезпечення окремих споживачг'в матер1ально-техшчними ресурсами, надання Гм додаткових послуг, забезпечення термшових замовлень. Така система розподщу с ефективною в екстремальних обсгавинах з можливостями:

О контролювати ресурси, вигравати час завдяки чггкому тдбору спещал1спв та Гх ефективного використання з метою зниження кшькосп конфлшт1в в канаш розподшу; О використовувати результата дослщжень, бшьш ретельно вивчати потреби споживач1в та ринки з метою зменшення ризику та удосконалення зв'язюв у канал1 розподшу;

О концентрац1я економ1чноГ влади сприяе пщгримщ

взаемовщносин й визначенню загальноГмети системи. Перераховаш позитивш умови були використаш на р!ВН1 держави, а не кaнaлiв розподшу, тобто кергвники, яю приймали ршення, знаходилися далеко вщ реальноГ ситуацн. Це призвело до негативного впливу на економшу в цщому.

Централ1зована адмпйстративна система втратила свою актуальшсть у зв'язку 13 змшою структури споживання продукцп, внаслщок зникнення екстремальноГ ситуацп. Виникли таю явища як:

вщрив попиту вщ пропозищГ, як в територ!альному, так i в часовому втпрц

зростання дефщиту державного бюджету; вщсутшсть защкавленосп учасншов канал1в розподшу в покращенш фшансових показниюв шдпришств.

3.5. Визначено роль пщпришств оптовоГ торпвл! в оргашзацпканал1в розподшу продукцп, яка складаегься з:

=> визначення виду каналу, вибору учасниюв каналу, => оцшщ д1яльност1 учасншав каналу,

оптим1зац11 робота маркетингових канал1в.

При побудов1 канашв розподшу до 1991 року, пщприемства оптовоГ торпвл1 не мали впливу на дизайн, оргашзацйо та оптим1зацпо процесу. Держава визначала вид, здшснювала пошук потенцшних учаснимв каналу маркетинга, Гх виб1р, та оптим1зацпо робота ланцюга розподшу. Зокрема, на Кшвмшькголовпостач була покладена функция кер^вництва каналами розподшу, д1яльшсть яких була спрямована на забезпечення пщприсмств Киева продукшею виробничо-техничного призначення та Гх оцшку. Шсля перетворень 1991 року замГсть Кшвмюькголовпостачу Держпосгачу УРСР виникла кшвська державна товарно-сировинна компашя. И функцп полягали в тому, що ¡х виконували оргашзащГ -кер1вники адмплстративних канал1в розподшу. Перша функщя - виб1р каналу розподшу, виконувалася державою. Адмйистративна система розподшу була визначена наказом Мшекономки Украши в]'д 20 серпня 1991 року, вщповщно до якого була створена нова компашя та визначет и функип. Друга функщя - виб!р учасниюв каналу, тепер була покладена безпосередньо на центр - КиГвську державну товарно-сировинну компашю, як \ третя функщя забезпечення д!яльносп каналу.

3 1994 року розпочався прочее активно? приватизацп - виникло орендне тдпришетво "КиГвмкькголовпостач", 1 ус! функщГ, пов'язаш з оргашзащею, ощнкою д1яльносгп, отташащею робота канашв розподшу , були покладеш на шдприемсгва оптовоГ торпвль В робот1 зазначено, що основними напрямами д1яльносп сьогодш е: забезпечення споживач1в продукщею виробничо-техшчного

призначення на замовлення, прокат машин та устаткування. Самостшшсть пщприемств оптовоГ торпвл1 супроводжувалася ускладненням умов пщприемницькоГ д1яльност1.

3.6. Обгрунтовано, що КиГвмкькголовпостач мае потенщал для того, щоб бути центром, або активним учасником канагав розподшу. Функцюнування канал1в розподшу, учасником яких е шдприемсгва оптовоГ торпвл!, практично завжди грунтуеться на контрактах р!зноГ тривалосп, тобто можуть бути пор1вняш та розвиватися як контракта! маркетингов1 системи. В теор1Г ¡снус три основш види контрактних маркетингових систем: кооперативы! оргашзащГ роздр1бноГ торпвлц ланцюги з спонсором - оптовиком; франчайзингов1 системи.

В робот! пщкреслено, що ниш здшснюеться швидкий розвиток канашв ¡з спонсором - оптовиком. На украГнському ринку оптовики с лише посередниками, а не спонсорами. Ланцюги ¡з спонсором оргашзуються тод1, коли за ¡шщативою оптового продавця групи шдприсмств

- учасншав каналу збираються та домовляються про об1 еднання зусиль, кооперащю та взаемотдтримку.

3.7. Здшснений анашз методов оцшки ефективносп каналов розподшу, яю використовуються пщприемствами оптовоГ торпвл! Украши. Ефективтсть робота каналов розподшу залежить вщ вибору вдалого напряму Гх розвитку.

Основш документи, за якими здшснюеться висновок про р1вень д1яльносп органов матер!ально-техшчного постачання с "звгг". Зв^тшсть в систем! пщприемств Ки?вм1ськголовпостачу мае таку структуру: бухгалтерська звггшеть, статистична зв!тшсть, загальна звшпеть.

В дисертащГ зазначено, що загальна звггшеть являе собою великий штерес, оскшьки вщтворюе шформашю про Д1яльшсть тдприемсгва в маркетинговому аспект!. Використання матер!ал1в звггносп дае можлив!сть провести аналогда функцш Кшвм1ськголовпостачу з функщями маркетингу.

"Супроводжувальна записка" е економ1чним документом, за яким можна скласти уяву про принципи та методи гцяльносп оптових тдпришетв в обласп маркетинга. Вона вказуе основш шдроздши, як1 реашзують функцш звлу у документу "основш показники фтансово-господарськоГ Д1Яльнот збутових оргашзацш". Кожна глава включае коментар1 причин отримання конкретних результата та 1*х економ1чний зм1ст. Кшьюсть щформаци у цих документах за останш роки постшно змешуегься. За п^ ять рою'в можна видшити лише два роздали, як1 присутш в уйх звггах, а само: "реал1защя

продукци виробничо-техшчного призначення" та "виконання плану реал1зацп продукци за основними номенклатурними трупами продукцп та матер!а1пв". У 1993 рощ показник витрат об^гу Кшвмюькголовпостачу збшьшився у 19,4 рази проти 1992 року. Збшьшився також р!вень витрат об1гу до обсягу оптовоГ реал1заци в 1,6 рази. Це пояснюеться зростанням витрат щодо оплати вщсотюв за башивський кредит, зростанням щн на енерго- та теплоресурси, на поштов1 та шип витрати. Разом з цим обсяги реал1зацп мають тенденщю до фактичного скорочення.

3.8 Дослвджеш наявш ресурси для розширення посередницькоГ д1яльносп через канали розподшу. Такими ресурсами можуть стати:

• оптим1защя використання кадр1в та на цш основ1 розширення використання зв' язмв з гйдприсмствами-виробниками;

• збшьшення гнучкосп фшансово! полггики;

• надання ¡нформащйних послуг в двох вар1антах:

- перший, участь в канал! маркетингу, який розповсюджуе шформацйо про шдприемства - виробники в УкраМ та за н межами. Центром цього каналу с Укрпостачсистема, яка мае у своему розпорядженш мережу "УКРТЕКОС", що вмщуе декшька баз даних (маркетинг, банки СНД, правова база даних договорт кутвльпродажу, митш правила тощо). В такому канал! розподшу Кшвмкькголовпостач М1Г би бути посередником.

Другим вариантом використання можливосп розповсюдженя шформацшних послуг може стати створення власноГ шформацшноГ бази. • Встановлення довгосгрокових зв' язюв з постачальниками. Це перспективний напрямок може бути реал1зований лише у стабшьнш економ1чшй ситуацп.

3.9. Запропоноват методики щодо оцшочноГ д^яльносп канал1в маркетингу.

Метод розд1льноГ оцшки дшльност! При роздтьнш ощнщ д1яльносгп визначаються декшько критерпв, як1 не об' еднаш ш формально, ш неформально. Цей пщхщ використовуеться коли кшьюсть учасниюв каналу досить значна (штенсивний розподш) 1 коли кшьюсть критер1Гв невелика та обмежена: кредитоспроможшстю, шдтриманням р1вня швентаря та устаткування, потенщйними можливостями збуту.

Метод багатор1вневого критерно, який об' еднаний

ДЛЯ ЯШСНО! 0Ц1НКИ Д1ЯЛЬН0СТ1

Модель використання методу багатор1вневого критерто, який об' еднаний для якюноГ оцшки Д1Яльносп

ОЦШОЧШ Управлшсы<1 шена

показники д1яльност1 за ршення, використан1 оцшка про

кр1тер1ями для об1 еднання загальну

оцшочних показниыв даяльшеть члешв

Д1ЯЛЫЮСТ1 каналу

Метод багатор1вневого крнтер1ю, який поеднаний формально.

Формальний рейтинг, який використовуе багатор1вневий критерш, дозволяе отримати кшьккну оцшку д1яльност для кожного потенцшного суб' екта каналу. Г1от1М може бути здшснений загальний рейтинг у вщповщноот до загальноГ оцшки д1яльносп. Цей щцхщ включае п' ять фаз:

1. визначення критерив та показниюв д1яльносгп, яка оцшюеться;

2. визначення питомоГ ваги кожного крггер1я;

3. оцшка д1яльност1 кожного учасника каналу за певним критер1ем за шкалою вщ 1 до 10;

4. питома вага кожного критерш помножуеться на рейтингову оцшку цього критерш;

5.отримаш результата сумуються для отримання единого шдексу для кожного суб' екта канала.

Продемонструемо метод на приклад1 роботи в1ддшу електроустаткування КиГвмшькголовпостачу з одним ¡з постшних Тентов - КиГвським ламповим заводом(Табл.1).

Головш переваги цього шдходу полягають в отриманш кшьюсного показника д1яльносп при обробщ питомоГ ваги вид1в д1яльносп та Гх юльмсних показншав. В нашому приклад! загальний ктькюний показник ;цяльносп складае 8.15.

розподшу (середт або приблизш шдекси, вщношення Гх значень, р^зт вар1анти розрахункт загальних шдекав, як1 згруповаш за розм1рами члешв каналу, типом торгових точок або за географ1чним положениям).

Висновки.

В робот! здшснено дослщження застосування маркетингу в д5яльност тдприемств оптовоГ торпвл1 УкраГни в склад1 вертикальних маркетингових систем, функцюнування канал1в розподшу продукцп та оцшки, ефективносп Гх суб' екпв.

Висновки свщчать, що за дооиджений период УкраГна перейшла вщ однкГ форми розподшу - адмипстративно-централ1зован01 вертикальноГ маркетинговоГ системи до децентрал13ованоГ. Ця система розподшу ще не набула конкретного облжу та приорггет1в, перебуваючи на стад ¡Г формування. На шдриемствах оптовоГ торпвл1 зам1-сть адмшстративних метод1в встановлюються ринков1, але Гх використання знаходиться на стадп становления. Це пояснюсться:

- непщготовлешстю кадр1в внаслщок змши умов господарювання;

Таблиця 1

Метод багатор1вневого крпгсрио, який поеднаний формально для оцшки д1яльносп суб' ист каналу розподму продукцн

КРИТЕРШ ПИТОМА ВАГА КРИТЕРНВ РЕЗУЛЬТАТЫ РЕЙТИНГА В1ДНОСНА ВАГОМЮТЬ КРИТЕРНВ

А В АВ

012 3456789 10

Чи задовольняе нас яюсть товару шдприемства 0.20 * * * 1.4

Чи задовольняе нас цша товара 0.30 * * * 1.5

яка репутацЫ серед споживач!в 0.05 * * * 0.30

Чи надае пщтримку своГм посереди™ ам 0.13 * * * 3.9

Чи надае. скидки 0.15 * * * 0.60

Чи потр1бш виробничш послуги 0.02 * * * 0.1

Чи ¡снус можлив1сть прямоГ доставки продукцп 0.10 * * * 0.2

Чи мае власш складсыа примщення 0.05 * * * 0.15

Загальна оцшка д1яльност1 8.15

- недосконшпстю нормативно? бази;

- складними загальноеконом1чними умовами - високим р1внем шфляшГ, розривом економ1чних зв1 язюв тощо.

В po6oTi були ретельно розглянути особливосгп функцюнування шдприемств оптовоГ TopriBni в динамвд змш за останш 5 poKiB. Найбшьшу увагу було придшено д1яльносп шдприемств по оргашзаци канашв розподщу та оцшвд Гх ефективность В обох випадках, на нашу думку, необхщна значна змша принцишв побудови д1яльносгп шдпришств з метою збшьшення if ефективносп й пристосування до умов ринку.

Для використання пщприемствам пропонуються три методи оцшки ефективносп канал1в розподщу:

• роздшьна оц1нка дшльносп;

• багатор1вневий критерш, об' еднаний для яюсноГ оцшки д1Яльносп;

• багатор1вневий критерш, поеднаний формально.

Для використання оптовими пщприемствами запропоновано програмний продукт, який вщображае три методи та реал1зуеться на 6a3i персонального комп' ютера в операцшнш систем! DOS.

Публжацн'на тему дисертац».

1. Сущность и функции оптовой торговли в условиях рынка. - Киев, 1996.//Науковевидання. - 1 друк.арк.

2. Методы оценок участников каналов распределения. -КиГв, 1994.// Деп. в ДНТБ УкраГни N2190-Ук94, 24.11.94 р. - 0.7 друк.арк.

3. Вертикальные маркетинговые системы. - КиГв,1995.// Деп. в ДНТБ УкраГни Ш99-Ук95, 20.02.95 - 0.8 друк.арк.

4. Вертикальш маркегингов! системи.// Матер1али м1жнародно1 науково-практично1 конференцп "Сучасний менеджмент та маркетинг: теор1Я та практика, проблеми шдготовки фах1вщв". - Кшв, 1996. - 0.5 друк.арк.

Видович С.Ю.

Маркетинг в работе предприятий оптовой торговли Украины.

Диссертация на соискание ученой степени кандидита экономических наук по специальности 08.06.03 -"Маркетинг". Киевский государственный экономический университет. Киев, 1996.

Защищается рукопись И 4 научные работы, которые содержат исследования теоретико-практических аспектов формирования каналов рапределения предприятиями оптовой торговли Украины.

Проведено исследование работы предприятий оптовой торговли Украины в составе вертикальных маркетинговых систем, сущности и функций этой деятельности, функционирования каналов распределения продукции и оценке их эффективности.

Для оценки результативности участников каналов распределения в работе предложен програмный продукт, работающий на базе персонального компьютера в операционной системе DOS.

Vidovic S.

Distribution channel design in wholesale. Dissertation for the Candidate of Science degree forms (Economics), specialty 08.06.03 "Marketing". Kiev State Economic University. Kiev, 1996.

To be presented manuscript and four publications, which contain research of theoretical and practical aspects of distribution channel design in wholesale. Scientific work shows peculiarities of Ukrainian wholesale enterprises functioning as members of vertical marketing systems. Their functions as well as distribution channel design and evaluation.

For distribution channel members evaluation the PC DOS software product is proposed.

I<Jii040Bi слова: канали розподшу, пщприемства onToeoi TopriBni, ефектившсть, вертикальш маркетинпш системи.