Развитие экономической системы предприятия в условиях рынка тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Рябченко, Елена Петровна
Место защиты
Харьков
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Развитие экономической системы предприятия в условиях рынка"

I М1И1СТЕРСТВ0 0СВ1ТИ УКРАГНИ

"" ХАРШСЬКИЙ ДЕРЖАВН14Й ЕК0Н0М1ЧШЙ УНИВЕРСИТЕТ

На правах рукопису

РЯБЛЁН КО Олена Петрщйа

УДК 658.5.001

РОЗВЙТОК ЕКОНОММН01 СИСТЕМИ ШДПРИеМСТВА В УМОВШ ШНКУ

Сяедиалыиеть 08.06.01 - "Економжа- тдприемств та

форми господарювання"

АВТОРЕФЕРАТ дисертацн на здобуття наукового ступени кандидата екаэноличних наук

Харк1в — 1994

Робота виконана на каФедр! менеджменту та планування виробнидтва в машинобудувтш: Харксвського державного економ1чного уи1версит(?гу.

Науковий кер!вник - кандидат екшоМ1чних наук, професор ХМХЯЬ Тамара Михайловна.

ОфЩйя! опокенти доктор економичних наук, прсфесор

ГРШЬОВА Ваяентдай Миколашна,, кандидат екояошчдах наук, доцент МИРОНОВА Над1я Стещшвна.

Провщна усгааова г Харывський вмробндпнй кооператив "¡истру мент" (¡таиошзрне товариство "Харк1веький ¡нсгрумейтальнкй завод").

Захист яисертащг вабудетася о $~тайт1 на

заеданий спец1ал130ваш>Т ради, шифр присудженню вченого сту-

иеня кандидата ехоноьйчних ваук у Харювському-державному екоком)'чному ун!верситет1 за адресом): ¡.ЗДООО!, Харкв, пр; Яешна; 9-а.

3 дисертащею можна ознайомитиеь в ё!бл10тец1 Харк!вського державного економ1чкого университету.

Автореферат роз^слано бС '¿/-¿-Л. -

Вчший секретар спевдлиовашй' ради, кандидат еконоьнчннх наук, доцент

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальность пиоблеми. Переход УкраТни до ринку супровод-жуетьс« гострою валютно-фшнсосою та загальноекономшно:о кризою. В цих умовах перед п1дприемством виникае проблема виживання, яка пов'язака ¡з визначениям його позишй на ринку та шлях!в здШонення наступноТ д!яльиост>. Ор1ентиром при цьому повишп бути потреби споживач!в. ЗдШсненню ор1ентаци сприяе адекватний мехашзм единого пронесу в!дтворення виробннцтва матер!альних благ та сусп1льно-економ1чнюс бщно-син, як! функцюнуютъ на шдприемспн. Наявшсть пронесу вщтворення вироб-ництва дозволяе розглядати пвдприемство як економ1чиу систему у взаемо-зв'язку та взаемозалежносп зовшшшх га внутр1шшх факторов, як! впливають на не? та визначають шляхи п розвитку. Зовшшшми факторами при систем* ному пщход1 до даяльност! пщприемства е вщповщщ сигтеми господарювання та умовк, як1 вони сгворюють. Адекватний господарчий мехайзм шдпраемства с внутр^шшм фактором розвитку. Зовншпи фактора можуть гальмувати або сприяти розвитку пщприемства. Пеану роль при овднюванн! политики ц|дприемства в цьому комплекс! факторов, яи впливають на його розвиток, може з^грати його економ1чка модель.

Ринкова економ1ка характеризуется ршномаштшстю форм шгасноеп. Система господарювання, яка ¡снувала раите, д!яла на пщстав! едино? державно! власно.-т!. В перех!дний до ринково! економжи перюд зм!нюеться система господарювання ¡, внаслдок цього, структура власноеп, Особливо ¡актуальною постае проблема вибору найбшьш доцшьних форм власносп та госяодарю-вання, як! дозволяють пщприемству знайти свое ми;це в систем! господарсысих зв'язюв. <

В умовах ринку иеможливо досягти певного р!вня ефективноси виробшщт-ва, здобути максимальней прибуток, одержат» перемогу р коккурентшй бо-ротьб!, не внкористовуючи такий вид дшлыюста, як маркетинг, котрий сприяе випуску продукци, необхщно? споживачу. При цьому виникае проблема вщповцщо? перебудовй оргструктура пщприемства, яка пов'язана !з змшою фушайй управл!ння, його йдроздш^в та оргашзац!ею д!яльност! водщлу маркетингу. Наявшсть ароблеми обумовлена як недостатньою ароробкою в Л!тератур1 питань здйснення маркетингово! дщльност! на шдприемста' в пе-рехдаий пер!од, так 1 недоста-и/1м практичним досвадом ?! р!шення. В л!тератур! розглядаеться та с-щсуегься досвщ здшгнення маркетишонм дЬмьност! в умовах розеину тих ринкових вщносиы. Конкретн! рекомевдацП з урахуваниям спёцифки ветчизншадго ринку рслмивчатГабо в!деутвд.

Основою маркетингу яадютьс» маркетингоа; доел ¡дження тому» що вони формую® базу для розробки ирограми маркетингу по продукту, на основ' KCTpoï иизначаютьса мета та стратегия розвитку шдприсмства, розробляютьев його полИти збуту та асортимеиту. Опиравшись на результата маркетинго-8их дослщжень, можаа <рормувати поточний та майбутшй попит, прогнозу-вати тенценци розвитку шдприеьава. Тому на п!дприемствах сучасносй ви-никла необхщшетъ росробки методики проведения маркетянговох досч<джень. В литератур»' розроблений лит заодншш тдхщ до ïx проведения, який не урахонуе умови робота щдприемства на ттчизняиому ринку. Досвщ здШснення маркетинговоЗ /уяльност! в^суппй.

Розвигок екбвом!чно1 системи йдприемства передбачае ошнку » эфектив-ност), котра зробить ыожливим визначення "сильних" та "слабких" 6okîb ц'яльност!, зчобкти либф i визначити шляхи розвитку екоиом1чноГ системи.

Ор1ентац1я на потреби спожнвачт передбачае розробку заходе по просу-ванню продукци на р.шку збуту з метою зростання ягда пщприемства на ньому, одержи: 1ня додаткового прибутку. Зараз, коли гострий дефщкт ре-cypcLs та висок! nimi на них роблять немо-кливим зниження або зберн-ання на piani минулого перюцу витрат виробиицтва, особливо актуальна проблема рацюнального використання pecypcis, урахування впливу рвнкових факторов та, на uiâ основ!, розробки п!дходш до визначення оптимально! зироб-ничо! програми.

Пеане коло питань, пов'язаиих з теор!ею та практикою розвитку еко-номЬшог системи пгдприемства умовах ринку, розглядаеться в роботах Акоффа Р., Алдохша 1.П., Герасимова М.В., Сщеико П., Кучина Б.Л., Кулига €.А., Новжова В.К., Петрова А.О., Полозенко Д., Продауса Г., Симо-• ню М., Стерлша O.P., Тулша I.B. Разом з ним, анал1з проблем^ яка досл!джуеться, показав и неповне теоретичне та практичне piuiemjH. Функщ'онуваяня еконошчно! системи п'тпрмемства в умовах ринку потрсбуе лодалмасн розробки та пошуху шляхов ршення проблем ïï розвитку, чим i визиаченйй виб(р теми щсертиМнсп робот.

1.2. Мета i задач! досящження. Метою дисертацШноТ роботи е теоретичне обгрунтувания та розробка науково-практичгогх рекомендацш но розвитку економдеко! системи пщприемства в умовах ринку.

У в!дпсв1ди0сп ¡3 поставлено» метою а робот! виршено так! задач!:

— э позацШ системного п!дходу шдприемство роз^бране як скономдчиа си; стена; ■ ■

— еивчена д!яльшсть пшприемств р]зяих форм власн'ст та господарювлн-ня в умовах переходу до ринкових вШносин;

— обгрунтовано методичний п!дх1д до орган!заци ыаркетинговоТ д1яльност( на шдприемств];

— запропоновано методи планування та прогнозуваяня екояог«чско1 д!ял&-ност! пщприсмства в умовах ринку.

1.3. Предмет та оо'ект доаиджень. Предметом досш'джень явились питания удосконалення економ1чно! сисгеми шдприемства. Як об'ект досщдженн« вибраш машинобуд^вт шдприемства

1.4. Загальна методика дослдакення. Дослдаення, як» проводилися в робой, базувалися на вивчент праць вггчизиячих та заруб!жних вчених до проблем! розвитку економ1чно! системи тдлриемства, досваду ршеншг девних задач, як' пов'язаш з розвитком економ1чио! системи в краТнах г. риякопою економшою. Були використат законодавч! акш Верховно! Ради Украши, результата досмджень, виконаних при безпосереднш участ! ввтора на кафедр! менеджменту та плануванни виробництва в машинобудуванш Хар^иск-ого державного екоиом1чного ушверсятету. '

Б хода дослщжень застосовувались системний ¡¡¡дхщ, метода: оптимального планування - лнийного програмування - ¡3 яикорксганням нер-соналыюш компьютера 1ВМ РС АТ, корел"ч1йного аыешзу 1з викори-станням ЕОМеС-ЮЗЗ, математично! статистики.

Результата дослщження, як1 одержан! в роботЬ базуються на онубл1кова-них дан их статистичноТ звгшосп пщприемств Украши та РосН, а також ззтз про господарську д1яльшсть провщного падприемства.

1.5. Нзукова новизна результате дослщження полягае в насгушому: ;

— сформульована економ^чна модель пздприемства та запропоновано го-ловн! принципи П розробки;

— рекомендовано критерц дня вибору колективами шдариемста форм власност! та госаодарювання; *

— розроблено методику проведения маркетингових доаиджень, яка урахо-вуе специфжу роботи тдприемства на вггчизняному ринку; -

— запропоновано методичний пщхзд до нрогнозування ■ розвйтку ек<ц ном1чноГ системи шдприемства на основ» до держания певних проаорцШ м!ж прибутком та елементами витрат виробництва; . ~ .

— обгрунтовано необхадшсть та зд!йснено оптим1зацЬо «иробшмо! програ-ми, яка забезпечуе рац!ональне використання ресурсш та додержаиня' умовй беззбитковоеп виробництва;

— запропоновано методику визначення прогрьсивних знизкок з цшя ярО-дукцп на основ! застосування спешальних шкал.

1.6. Практична цшшсть. результа-лв досл'щжеиня пол? гае в тому, що р>зроблет в дисертац11 теоретичш положения та практичщ рекомендацН бу-дуть сприяти розвитку п)дприсмства в уловах ринку, дозволяти обгрунтовано , пцЬяюватк вплив зовшшн!х I внутр)шн>х факторов розвитку та своечасно на них реагувати.

Вибс ->у найб!льш доц1Льних форм пласиост1 та господарюваиня будуть сприяти запропонован! критерн 1х вибору.

Методика проведения маркетингових дослнджень зробить можливим ошнити в!дпов)дшсть продукцп ш'дприсчствз I його потенщйних можлиростей вимогам ринку, сформувати базу для розробки программ маркетингу по продукту, вкзначити мету та стратепю розвитку шдприемства, розробити його пол!тики: асортимевтиу та ебуту.

Методичний П1дх]д до лрогиозуваиня розвитку економ!чно! системи гвдприсмстяа може бути використаний для регулкэвання д^яльносп п!дприемства, визначення можливих напрямк1В ц удосконалення з урахуванням (нфляш!.

Метод визначення оптимально! виробничоТ программ дозволяв урахувати специфику функцюнувакня шдприемства _ умовах ринку при плануванн) обсяпв випуску продукца, прогнозувати розм1р прибутку та структуру' соб1вартосп при певних обсягах випуску, вкзначити иеобх!дну кишисть за-мовлень на виготовлення та шдвишити прибутковкгть гродукцп.

1.7. Апробац1я роботи ] реал1зашя результате досЛ1дження.

Голов» положения дисертацн докладались 1 одержали ухвалення на ряд1 науково-теоретичиих та наухово-практичних конференщй » семинарш в Киев!, Харковь . Матер1али дисертаци найшли воображения у звггах по науково-дооиднШ роб т, яка виконана кафедрою менеджменту та пла-нуввния виробимцтва в машинобудуванш Харшвськога державного схо-ноМ!таого ушвеситету: "Еконочична модель шдприемства в умовах ринку" <1991-1993 рр.), "Стратепя дьяльносп шдприемства в умовах рияху" (1993-1954 рр.) на замовленя Мшстерства осв!ти УкраТяи.

Методика проведения маркетингових дослщжевь, шкал» прогресивяих зяяжок з вдни продукцЯ були опробуваш у вшповщних . т роздмах Харивськогс виробничого кооперативу "1нструмент". По результатам алробаш! оформлеш акти упродадзкення.

■ -1А 1Хубл!кацй результата доЫдження. По результатам здШснешк дослдасень олублшован© 5 ярукованих робн загальним обсягоч 0,69 друкова-ниж аркушгв.

1.9. Структура та обсяг роботи. Дисертащя склацаеться 1з введения, трьох глаз, закшчення ¡ списка лЬератури, який м;сгить 101 найменування. Робота викладена на 168 стор^ ах машинописного тексту 1 мостить 40 таб-лиць, 9 малюнкЬ, кр!м того, 11 докатив.

2. ЗМ1СТ РОБОТИ

У введенн! обгрунтовано актуалыисть теми дисертацйно! робота, визна-чеяо мету I задач! дослщженнл, викладено иаукову новизну 1 практичну дЬш1Сть результате рсботи.

У першш глав! - "Проблеми фушэдонувашш економ1Чно! система п!дприемства в умовах ринку" - розглядаються проблеми теорИ ! практики фуюсгин/аання економ1чно! системи шдприемства в умовах ринку. 3 позиций системного шдходу розглядене гвдприемстзо як екоиошчна система. Дана. характеристика головних власгивостей ие» системи, описан! и особли-восп. Досдаджено вплив плановое натурально!, реформовано! колективистсько! тв ринково! економки на фуысщоиування пщпркемства. Дослщжеш шдприемства р1зннх форм власност! та господарювання, запроконовано кри-терц вибору колективами п!дприемств найбшын доц!льиих форм в умовах ринку. Сформульована економ(чна модель шдприемства, обгрунтовано не-обхвдю'сть и розробкн, запропояоьано головн! принципа формування. .еко-номшшл модель

В друг'й глав! - "Маркетинг як фактор розвитку економ!чно! системы п!дприемства" - обгрунтована важлив!сть здШснення маркетикгово! д!яльност! на шдприемсш, яка базуеться на результатах маркеткнгових досл!джень. За-пропонована методика !х проведения, котра завершуеться вибором маркетикгово! стратеги д1яльност! п!дприемства. Методика основана на систематизадц робот по в!дповщнш тематищ ! ураховуе специф1ку функщокування шдприемства на вггчизияному ринку. Теоретично обгрунтована необхщшсгъ удо-сконалекня оргструктури шдприамства, яке ор1ешуеться на маркетинг. Розроб-леш заходи по оргашзаци служби маркетингу, як! мкггять рекомендацН по формуванио оргструктури В1дд!лу, положения про ввддал, функцК, яи викону-ються кожним пщроздиюм.

У. третй глав! - "Методичш -чжсви удосконалення економ!чно! системи шдприемства" - запропоноват методичш рекомендацН по проведению заход;в, як! сприяють розвитку екояомгано! систем» падпришстад, Розроблено мето-дячвий П1дх!д до ощнки ефективност! та прог'озуваякя розвитку екоком!чно!

системи, який ураховуе специфшу д!яль>1оСТ! ящприемства, ¡нфляцшн! проце-"ч. Методичний Л1дх!д оснований на додержанш певних пропорцШ м!ж прм-бутком та складскими витрат виробництвз шляхом урахування вщповдаих ко-ефВДент!» пропорцШност! М1'ж структурными еяементами еконо«1чного нормативу, який описуе умовн розширеииого гЛдтвореяня. Для п!даи1дення ефектив-ноот пчшування, урахсвувайня вшшву ринкових фактор!в »а функцгоиуваи-ня екоиом!чно1 системи лЩприемства обфунтоввио метод визначеяня оптимально! виробничо! программ. Одержано оптимальний план по гсловним но-меяклатурким трупам ¡нструменту, що виробляеться провщним »¡дприемством, Запропонована методика визначевня прогресивних знкжок а ц!ии продукаи, яка основана на використакн! спсщальннх шкал,

У заключен«! викладен! гояовн! висновки та узагальиен! результата про-ведеких у дисерташйшй робот! дослщжеиь.

3. OCHOBHI ПОЛОЖЕНИЯ ТА висновки ■ ДИСЕРТАД$ЙНО| РОБОТИ

3.1. Сформульавана екоиом!чна модель п!дп,.иемствз ye запропоко-йан! головн! приицмпм ¡i роярпбки в уловах ринку. В умовах не-етабшьноет! зовшшиього середовища «шмале значения набувае сисгемний ninxifl, який передбачае розгляд об'ехту комплексно, у взасмозв'азку та вза-емозалежност! зовн!шн!х i Buyrptomtx фяктор!в розвитку. Тгким об'ектом у робот) е економ1Чна система п!дприсмства, !í специфшш ознаки та характеристики. На розвиток еконпм!чно1 системи тдариедкп ва вшшвають зовшшш та bhyrpiimii фактори. До внутр!шнгх фактор!в розвитку взноситься roen \дарчий механ!зм. ВЫ дуже рухливий, мае багато вар1ннт!в, як! залежать шд smíhh форм i метод!в функшонування в!дносин в межах певиих систем господарю-вання. Розвиток економ!чн(Ж системи п!дпрвемства може визначатись кого еко-ном!чион) моделлю. На погляд автора, лщ економ!чною моделлю лцтриемства уявляеться сукуитсть головних вид!в господарсько! д(яльност1 та методов íx удосхоналення да ирийиятта оптамальних р!шень з мьтою ni^BiiiCi'«» ;ефек-тявкосп виробиицгва. Розробка економмнп! модел! пщлришетва в умовах ринку передбачае розгляд великого кола имтань. В робот!, в нершу чергу, доел(джен! tí проблем», котр! мають значну зм!ну в умова% ринку або впер-ше з'яаляються перед шдприемством, Для формузанкя ехономяно! модел гадприемсгви запропоновано наступи! головш принцип«: самостшнкггь еко н6м)чноТ д1яльност1, ефективн!сть маркетинговш д«яльвост!, гнучккггь виробниц-

тва та управлшня, стушнь вщг ов1дност! оргатзацшно-техшчного р!вия шдпрнемства вимогам риику, високкй р!вень компетентное« роШтник!», моти-вацВ праш. хонкурентоздатшсть вродукин.

3.2. Запропоновано критери для анбору колективамп шдприемств форм власност! та господарювання. Перехщ до ринково! еконошки потребуе до-коршних перетиорепь форм власность На ринку повинш Д1яти господарсыи суб'екти р1зних форм власносп, ьк1 несуть повгу в1дков)дальч1сть за вироб-ничо-господарську Д1кльшсть, зацисавлешсть в одержан«! максимального ефскту вад и результатов. Ршгомаштжсть форм власносп - основа та сощально-екг ном1 чае середовище, котре може дозволите розкрити можля-воет сусп!льства, створювати умови ефективного розвитку економшн. При цьому кожна ¡з форм ьласносп повинна зкайти використания а тих сферах д1яльност1, де вона може досягги найвищсй ефективносп. Досвщ сш'тоаого розвитку показав, що р!зш форм власносп та типи господарювання не ьиключають, а взаемодоповнюють та збагачують одие одного. В такому сполученш забезпечуетьса синтез стабшьнос 1 ; гнучкост!, внеоко! ефектив-ност), социально? ерштанн. Необидно в1до!тити, що 1снуе достатньо велика к1лыисть робп1, ят1 опнсують. спеиифжу функщонуваиня пщприемств р!зних форм власност! I господарювання. В них вздображено особливссл робота и(дприемств ршних форм, не конкретизуючи, на що ыожуть отментуватись колективи при вибор! певно! форми власносп I господарювання. В дисертацМ запропоновано критери вибору на основ; анализу пщприемств р1зьих форм. При Вьбор! форми господарювання колективи новинш мати на увазь о шику реальних можливостей п1дприемства, котра доззолить вщпошсщ на питании, якШ форм1 в!ддати перевагу в конкретних умовах виробництна. Це пропо-нуеться зробити шляхом анашу резких бок!в д1яльносп по таким иапрям-кам: виробнича та ортн1зац!йнп структури управлшня пщприемством, основн! виробиич1 фонди та зворотн! кошти (наявнють, вЬс, середнъоркна та остатна варт!сть), кшьк1сть црацюючих по категор1ям, вироояичз потужнкть, фшансовий стан, техшчний ршень та як!сть, конкурентоздатн1сть нродукдц, попит на не!, ¡снуюч! господарськ! зв'язки та мсжлишсть установления нових, перспективн розвитку та илшш реконструкций На основ! такого аншизу мож-на установите р!вень ефективносп виробництва, сформулювати «¡андепцвд та профаму перебудови шдпрнемства на роботу в умовах рижу, Як критери при вибор! форм власност! можуть бути рекомендован! гак:, ц!л{ створення шдприемства, статутний финд (сировина, мате^али, облкднанна, ф1нансов! кошти) та докерела його утворення (¡нозе»*л1 швестици, кошш роб)тник!в або держбюджету, гшзики банкЬ. приватш .капНоловкладеяня);

розшри шдпркемств (обсяг випуску прсдукцВ, варт1сть осиовчих виробничих <Мнд!в та зворотних кошт!в, кшькють працюючих); забезпечення защкавле-Hocri в кшаевих результатах д!яльносг1; перспектива розвитку шдприемства; ефектиеисть (рентабельней,) виробництва; сощальний захист прац1вниюв. Ре-комевдацН по вибору колективами форм пласяост1, як1 запрг,поновей, урахо-вують пнкретн! умови робота пщприемства, забезпечують життездатшсть в умовах конкуренцИ.

3.3. Розроблено методику проведения маркетингом« досшджень. В умовах ринку даяльшсть шдприемства спрямована на забезпе"ення випуску продукт), яка мае попит. Втшгги на практищ таку задачу призваний маркетинг, котрий сприяе утворенню та вйробннцтву яккно!, коикурентоздатноТ продукди з мЫЫальними витратами. Марке! ингова д1яльшсть на шдприемств1 базуегься на проведеню маркетингових досшджень. В дисертавд розроблено методика Ix проведения, яка водпрацьована на приклад! ХВК "1нструмент". Маркетингов! дослщження складаються з двох взаемозв'язаних частин: комплексного досшдження ринку; оцшки можливостей п!дприемства, вибору мар-кетингово! стратеги даяльносг!. Анализ ринку та вивчеиия його вимог до продуюш е першим етапом комплексного дослщження. В робот! запропоно-ван! критери вибору ршшв, як! основан! на урахуванн! торговельно-' иол!тичних в!дносин, обмежень на торпвлю, конкурент!, умов збуту, при обробц! котрих визначаються найб1льш сприятлив! для продукцК ринки. Оц!нка вимог ринку до товару робиться на основ! критер1я приоритету потреб споживач!в, у &!дповщност1 з котрим зроблено висновок про те, що дав ринк ¡в металор1жучого шсгрумеяту, який виробляться ХВК "1нструмент", його внмогами до товару е вщповщшсть характеристик продукцп умовам ОСТ, ДОСТ та етало! аШ продукцн. Пюля анал1зу ринку його сегмектують, тобго вид!ляють частицу риику, групи споживач!в або пщприемств, як! м-«этъ певы! сусп!льн! ознакл (або ознаку). Сегментацию ринку рекомендуеться робиги, використовуючи критери (по Г.Г.Летгау) та фактори, як! були уза-тяяьнев! » прочее! обробки л'тературних джерел. Кр!м того, розроблено опитувальний лист, який дозволяв систеьатизувати дан! дая сегмектлцП ринку. Екеиом!чна конъюнктура аналЬуетъся як на ринку, так i на cer.v ентцхот-рий був вид!ленйй. Для цього визначаються елементи хон'юнктурних дослужены вопи? та яропозиц!я на ринку, Його емк!сп> та характер, р!аень чш, «¡нова t-.астичшсгь попиту та пропозиий, ступ!нь та умови рин-кою! конкуренцВ. -Bei етапи комплексного досл!джеивя рикку взаемо-поз'язаш та взаемно доповнюготь один одного. Кожей з них вивчае зовя!шя< т «иутр!шв! фактори, як1 впливають на д1яльшсть пщприемства.

Ощяка можливостей пщприемства уявлте собою кшьккне урахування внутр!шшх фактор!в та передбачае анал!з похазияк!в йсго виробкичо-збутовоТ д1ядьност1, життевого циклу товару, енерго- та матер!алоемкост1, ф!нансово-економ^чних аспект!в д!яльност! Ыдприемстза, оцшку техи!чного р1вня та якост! яродукцЦ, н конкуреитоздатност!, анал!з оргструктури. Т1льчи п1сля проведения анализу можливостей пщприемства можиа зробити висновки про його потешцал та перспекглви розвитку. Шдносячи вимоги ринку, як! получен! при комплексному досл1дасенн1, ¡з сгю!ми можливостши, можня одер-жати повку картину умов д1яльност! п!длриемства 1 п1дготувати базу для Эдейснення планування. Ощнку можливостей сл!д почииатя з рев!зН товарного асортименту, де визначаються головш номенклатуры групи продукцВ, яка внпускаеться, серед котрих видЬпяють найбиьш ваглм! з точки зору прябутко-вост1. Дал! для кожно! номенклатурно» групи ощнюеться 1 тёхн!чшй р1веш>1 та шистъ, на баз! котро! анал1зуегься конкурентоздатшсть (мал.1).

Мая.1. Схема анал1эу коккур£нтоздатност1 продукцШ В ход! рев!зЛ товарного асортименту проводиться аяал!з витрат аироб-ництва по кожному виду йродукцИ в поршняни! за ряд рок!в. Цей в;Щ анал!зу робиться з метою виявлеаня товару, котрий необх!дво зняти з вироб-ництва, визначения иапряюов маркетшг-шихта в робничо-збутових зусиль

иЗдпришстю. ГОсля ревЫ! товарного асортямешу проводиться анал!з ф!нансово-економмних аспекта його д!яльиоеп, в ход! когрого визначаеться ехояомшиий потешдал. Цей вид нналшу вивчае стан шробничо-збутово! Д1яль-носп шдпркемства 1 включай: акал!з виробничих та збутових ойсяпв, актив!*, стану ! руху коштш по фондам, розрахунок основних в!диоских до-казник!в по результатам анад)зу. Основними вщносними г.оказниками, як! характеризую«, ефективккге д!ял».ност! Шдьришства, рекомендуються наступк! в!дношения: прибутку до обсягу продаж, прибутку до актив'в, загальшх ват-рат вйробиицтса до варгаст! ьродаж, обсягу продаж до загадано! кишаст! робггник!в. Шсла проведения анализу фшансово-екоком!чиих аспект1в д!яльност; п1дцриемства анал!зуться житгевкД цикл основних вид!» продукта, тривал!сть 1 сяециф!ка коызо! стад!?, у вщповщиост! з котрими робиться виб1р в!дпов1далг них дШ н!дприег тв«. В дисертацц дана характеристика стадш жит-тевого циклу та рекомеиацЦ по вибору вщпов!дальних дН; на кожкШ стадии Анал;з матер!ало- ! екергоемхоси основних иоменклатурних груп, а такс® еировини ! матер11л1в проводиться з метою внзначення можливостей виюэри-стання дешевших матер!ал!в. Тут проводиться поглиблений анал!з витрат. 3 результатами цього аншнзу повиин! бути озиайомлеш, насамперед, конструк-торськ! та технологии! служби, а иот!м яостачшння. Дал! аиал!зуеться оргструктура з метою визначеьня ц вцщовщнвсп маркетинговому напрямку . д!ял1-ност1 шдприемства. Анализ рекэмеедуегься робити на основ! тест!в по 5-бальн!й систем!. Дан!, як! получен! в результат! проведения маркетинговых доойджень, заноситься у п!дсумксву таблицю, де вщображуються основа! абсолюта! та вщносш г.оказники виробиичо-господарсько'1 д!яльност! за ряд рок!в. Маркетянгов! доонджения завершуються вибором оптимально! стратеги, яка дозволяе оргашзувати ефективну роботу пщприемства в даних, конкрет-них умовах. Для цього необх!дко на ринковому сегмент! визвачити отти-мальну ринкову долго, розробити рекомендацп по вибору стратеги а залек-носг! вщ типу ринку та дол1 пдариемства на пьому. КритерЬши вибору оптимально! маркетиигово! стратеги запропонован! м!н!мальш, значения дол! ринку та рентабельности а також рекомендацп по вибору вЦшовадних дай для зд!йснення вибрано! стратег!!.

Результате комплексного дослщженвя ринку показали, що для иродукцВ ХВК "1нструмент" найбшьы придатний ринок металорЬкучош ¡нструменту Ук-раши, на котр!м видшен! три усталених сегменте: вшськовий, виробничий та коыерц!йний.

Динамка розм!ру дол? п&приемства на гэннку вдображус з'явлення ня-прик!нц! 1992 року на ринку металор!жуч!>я> !нструкенту УкраГни конкурента, як! успешно д!ють. Розрахукок еластичност! попиту показав, що продукц!я ХВК "¡нструмент" не мае еластячкосп.

В процес! рев!зЯ товарного асортоменту були вшдлен! найб!льш р-агом; з точки зору прибутковост! нометслагурн! гр;тш. Уми ябляються плашки мет» ричк! та р!зц! багатогранн' твердое члавч; загаяьнопромйслового значения. АяалЬ коикуреитоздатност! цих груп показав зннжеш.а р!вня на початок 1393 року. Так, для плашок, !итегра>а-ний показник кавкурентоздатноей в »990 рощ складав К^» 0,998, & п 1992 роц! в!к був разним К^« 0,972. 1нтегральннй показник коякурентоздатноеп р1зщв багатофанних в 1990 рои! був разним К<,™ 4, а в 1992 род! вш составляв 0,956. Знижевня показ-нижа зцюбражуе виникненнв на ринку усп!шно д!ючих «онкурент!в, що пщтверджуеться результатами проведеного аняя!зу ринку. Аиал!з витрат ви~ робнйцтва дозволив зробитв висчовок, що иайбШьшу варт!сгь ыають р!зц! багатогранн! твердосплави! та р!зц! спещальн!, Але и! номенклатур«! групи дають найбшьший прибуток, що було виявлене внасл!док проведения аналЬу ваги кожно! номеиклатупно! групи продукдл, яка випускаеться. Серед останн!х номенклатурних груп найменш! витрати виробниятва буля у р!зпДв багатограчних беззояьфрамових, як! дають найменьший прибуток серед ус!х груп металор;жучого шетрумеиту. Таким чином, на шо коменклатурну групу повиин! бути спрямован! мархетиягов! та виробничо-збутов! эусялля п!дприемстаа.

Анал1з ф!шшсово-економ!чт<х аспект!» «шяльност! показав, що в 1992 роц! шдприемство одержало прибуток, в ц!лому, за рахунок зростання цш. Шдвшценнв у 1992 роц! показиика зщаощення загальних витрат пиробкицтва до вгртост! продаж показало, шо за цей перк>д продука!? реал!зомно меньше, и!ж вироблено. В наступи! роки зусилля п!дприемстяа повинн! бути спрямован! на пол!пшеиня результате збутово! даялъност!. Цей висновок п!дтвердхгуе результат анализу жилгевога циклу продукчН КАК "{нструмент". Акалш оргструктур« дозво."чв зробити висновок про неа»дпов!дн!сть фуикщй, як! - вико-нуються в!дд!лом маркетингу, маркетинговШ снрямованост! гйдприемства. На ближчу перспективу тдприемству рекомевдустьм доаержуватись оборонно? :тратеп5, яка передбачае збер!ганяа а!дориемствЬм сво! ринково! дол! та уг* римання позиц!й т ринку металор!жучого ¡нструменту.

Маркетинтхш досяадженяя запрспсновано виконувати в1ддшом маркетингу, для котрого в дисертацп розробдеко оргструктуру та положения про вадцш, яке м1ртить в co6i мету та задач! фунхц1онування вщд!лу маркетингу, права то в1дповадальнють в!дд!лу, перелж спещальних функщй уиравлшня у п1дсистем1 "маркетинг". Розроблеш рекомендац! дозволять упорядхувати марке-тингову AiiuibBiCTb на гйдприемсгв), п&вшцити ïï ефектившсть.

3.4. Розроблеио методичний пщх!д до прогнозування розвитеу еко-ном!чноТ системи шдпр.шмства. В1в оснований на додержана! певних про-nopalfi мЬг прибутком та складскими витрат виробнидтва. При цьому урахо-ваш критерИ розширенного вщтворення, KOTpi повинн! вщповщати наступ-нпм вимогам:

Tm.> TWmV> Tc.> Т(<л),.> Тт,-

де Т - темп росту показиика економкного нормативу; с - витрати матершпзовано! правд у - витрати жшо! прац!; m прибуток;

i - черговий номер економ1чного нормативу, який вщббражуе невний перюд часу у часовому раду, що анал!зуеться.

В дисертацп запропоновано розрахунок еталонного економ^чного нормативу (ЕЮ. В основу побудови ЕН положено умову стабмьност! темшв росту рентабельное« витрат виробництва. Еталонний норматив будуеться на ocbobí наступвих принцишв: розподш варт!сно! структури товарно! продукцп на с, v, m; додержання черги елемент!в ЕН, що прийнят! як критери ефективно! д!яльиост1 економ1чшм системи нщприемства; додераання умови (v+ш) > с. Иванова структура елемекйв ЕН, темпи н росту та прискорення були визна-чем за 1989-1992 роки з урахуванням принцишв, як1 перел1чено. Розрахова-но коефшенти пропорцюнальносп структурних елеменпз прогнозного ЕН. Прогнозування розвитку економ1чшй системи пщприемства зроблено за допо-могою прогнозного' ЕИ, який розраховано, та коеф1щсвт!в пропорщйноеи його структурних елеменпв на 1993 рис. Як обмежения використаш темпи росту зароби-но! плати. Методичний п!дхщ використано ддя авал!зу вн-робничо-господарсько! д1яльносг! ХВК Инструмент". Бш дозволив зробити висновок про гнучк!сть вартюно! структури економ!чно1 системи п!дпри-емства, хоча е негативна тенденд!я зростання темшв росту витрат живо! -прац! та формування прибутку за рахунок зростання цш.

3.5. Обумовлено необх1дн!сть та эд1Йснено оптнм!зац1ю внробничо! программ, яка забезпечус ращональне використаннв pccypcie та додержания умови беззбитковосп виробництва. Для с сладання оптимально? внробничо! прогреми був викорнсганий метод лШШнсго прогрямуваиня. Оггтим&пьний план составлено для номенклатурних грул, як) мають найб!льшу долю при-бутку, то було визначене в ход! проведения маркетикгових дослщжень. Задача оптимального атанування передбачае певну систему обмежень. В умовах ринку ?ми можуть бути: попит на продушию, м1шмальний обе яг II випуску, матер!альн1 ресурс», як! е, пропускна спроможн!сть обладианна, Маркетинге«! дослщження, як! проводилися, показали, шо продукц!« ХВК "1нструмент" мае не еластичний попит, тобто слабка залежн1сть шин в!д попиту та пропо-зиц1й. Це пщтверджено досл!дженням залежное! шни в!д попиту та про-позищй для р!зшв багатогранних таердоеплавних за допомогою хорелясЦйного анашзу. Як фактор-аргумент прийнята р!зниця м!ж оолитом та пропозиц!ею по ц!й номенклатурой груп!. Анал!з, який проводнвея, дозволив зробятя висновок про недошлыйсть включения попиту я Систему обмежень за той пер!од часу, який досл!джуеться. В зв'яэку э тим, що пропускна спро-можшеть обладнання доззоляе виконати випуск яродукц!? у в!дпов1дност! !з ' попитом, иона в систему обмежень не включена. Система обмежень по ресурсам складе на для трьох номенклатурних груп р!зцт, як1 вкпускаються ХВК Инструмент". На ?х виготовлеиия аикористовуються, в основному, три вид и матер1алш: сплави ВК8, Т5К10, МС146, зв'язки з постачадьниками кот-рих найбшьш налагоджен!. Щльоаою функцгею е максимум nj ^бутку. Система обмежень по ресурсам на 1993 pix мае тзкий вигляд:

716,68 Xi + 95,68 Х2 +160,84 -Х3 а 150755,87 8!4,46 Х| + 1033,09 X2 + 194,81-Хз «г 347898,16 405,12-Xi f 19,66-Хг fc 81176,2-;

По випуску продукцн система обмежень така:

Xi а 8,8128 Xi ä 10,1806 Хз г 135,4104

Вимоп! мев!д'€мн0ст! Xj> 0, j - 1,2,3.

Шльова фуккцЫ Z » 250,24 Хг+ 112 Хг+ 107,63 Х^-» пцх. Рйлеяня задач! зроблено за допомогою пакета програм "Quattro. P¡ro.4.0" на персональному комп'ютер! IBM PC AT. На 1993 р!к при заданому p<»Mipi фонду ма-тер1ал!в оптимальний план був: pi3ui б .атаранн! .Xi) - 8,8128 тлит., р!зц!

спеадальн! (л2) - 180,663 т.игг., pisiy напайн! (Хз) - 790,8462 т.шт. При цьо-му ргсурси ВК8 i Т5К10 використовуюэтл* довнгстю <Х<* - Xs = 0>, ресурс сплава . MCJ46' недовикормстаний на 74042,94 т.крб., прибуток зростае у nopiBHSHHl ¡з фактичним «ß ¡77566,69 т.крб.

3.6. Запропоновано методику визшчення прогресивних знижок з цти лродукцК. Необхщшсть розробки звход!в по стимулюванию збуту було об-грунтоваяо при прлведенш маркетинговых дослщжень, В дисершщ запропоновано методику розрахуику прмресивиих знижок з ц!ии виробу, якй к1стить визнячення умов застосуващм таких знижок i розроблено на баз! спеД1альиих шкал, Умови застосування прогресивно! знижки передбачають використання експоненц!Йио1 фуикцп: чим' вище обсяг продажу, тим внще розм!р знижки, причому розм!р знижки зростае вииереджуваними темпами у поршнянш !з об-сягом продаж. В основу розрахунку покладена експоненщйна функшя виду:

.y=ef-a, / '.'•■■■

• де,. у. - розм!р зщсоток знижки з nitiu; х - кшьисгь ящик!в, яш продан! однЩ оргатзацН; е - основа натуральных логарифм!в; ;

а,Ь - поепйн! параметры функцн."

Д. и. ¿иозрахунку параметр« "а" i "b" використан! наступт формули:

j, j;- lg К Ушах + У min j, = Ушах

Ig е(*шах " Xmin) ' ebXl

MX + е',хш|0 ' Угшп *

де К - коефдаент зросгання postMipa знижок з дши;

Упйп, Ушах - мшшальний та максималышй вщсоток знижки (виходячи з умов практично! робота ХВК Чнструмент", максимальна знижка не повинна перевищувати 10%, м!шмальна - 1% >;

Xmin, Хшах - шншальна та максимальна кшьккть проданих ящик!а для одшеТ оргашзаци, шт.

Необхщн! розрахунки були виконаш по приведении формулам. Залропоно-ваш шкали були опробован! для ХВК "1нструмепт" по продажу плашок. Як приклад, у табл.1 приведен! шкали для плашок диапазонов 1-10. Система знижох, яка запропонована, дозволяе зйльшити обсяг продаж, стимулюючи прадбання великих партШ продукцй, щи приведе до падШшення показшайв виробничо-збутово'1 д'1яльност! пщприсмства, зростнкю р>вня конкурентоздат-носг! продукцп та, наприктд!, розвитку економкно! система йдориемства.

Таблица 1

Шкали ирогресивних знижок з uiiiu на плашки

KÚIbKÍCTb Знижка з Формула розрахунку щни

ЯЩИК1В, шт. ЦШИ, % з урзхуванням зннжки

Диапазон!

До). Цбаз

1-3 1 ' 0,99 Цбаз

4-6 1.5 0,985 Цбаз

7 - 9 2 0,98 Цбаз

¡0 - 12 3 0,97 Цбаз

13-15 ■ •■ 4 0.96 Цбаз

16-20 6 0,94 Цбаз

Б1льше, шж 20 { 10 0.90 Цбаз

Д|апазон X

До 1 - ■ Цба,

1-4 1 ■ 0,99 Цбаз

5 - s 2 0,98 Цбаз

9 - 12 3 0,9? Ц&э

13 - 16 7 0,93 Цбаз

Бшьше, нЬк Í& 10 ; 0,90 цбаз :

Диапазон 3, 5, 6, 9

До 1 : - Цбаз

1—3 , . '1 0,99 Цбаз

4-6 ■.г 0,98 Цбаз

7-10 5 0,95 Цбл4

Бь/ьше, шж 10 10 0,90 IJfcas

Д!апазон 4, 7, 8, 10

До 1 , Цбаз

1-2 1 0,99 Цбаз

3-4 2 Q98 Цбаз

5-6 4 Щ Цбаз

7-8 7 0,93 Цбаз

Б|льше. жж 8 10 Щ Цбаз

4. ПЕРЕЛ1К ОСНОВНИХ ОПУ&Л1КОВАНЙХ РОБГГ, В ЯКИХ В1ДОБРАЖЕНГ ПОЛОЖЕНИЯ ДЙСЕРТАЦЙ

4.1. Хмяль Т.М., Рябчемко Е.П. Основные направлений ртршадга развития предприятия а условиях рынка//Материалы республик»«ской научно-практической конференции: Тезисы докладов, Харьков. 1991. 150 с.

4.2. Зормотова М.В., Рябченко Е.П- Особенности работы предприятия с различными формами собственности//Экономйка и организация промышленного производства: Республиканский межведомственный научно-технический сборник. Вып.29. Киев: Техшка, 1993. c í 1-16.

4.3. Рабченко Е.П. Совершенствование организационной структуры предприятия, ориентированного на маркетинг//Материалы украинской научно-прак.ической конференции'. Тез»сы докладов. Харьков, 1993. с.75.

4.4. Рябченко Е.П. Организация маркетинга на предприятии//Ма^риалы украинской научно-практической конференции: Тезисы докладов. Харьков, 1993. с.76, 77.

4 5. Рябченко Е.П. Роль маркетинговой деятельности в планировании производства на машиностроительном предприятии//Материалы украинской научно-практической конференции- Тезисы докладов. Харьков, 1992. с. 123-1.5.

Щдп. до друку 16.08.94г. Формат листа 60x84/16. Друк. л - 1,0. Тир. 100 екз. Зам. 1/580-94

Друкарня ХВУ

Рябченко В.П. Развитие эхояомичеспой системы предприятия в условиях рынка.

Диссертация на соискание учёной степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.0! "Экономика предприятий и формы хозяйствования", Харьковский государственный экономический университет, Харьков, 1994.

Защищается 5 научных работ, которые содержат теоретическое исследование. Установлено, что предприятие является экономической системой, которая в условиях рынка претерпевает существенные изменения. Разработанные в диссертации теоретические положения в практические рекомендации будут способствовать развитию экономической системы предприятия в условиях рынка, позволят обосиовавно оценивать влияние внешних л внутренних факторов развития я своевременно на них реагировать.

Ключов1 слова: еховом!чна система шдприемства, форма власност! та гос-подарювання, маркетингова даяльнгсть, збут, прогресивн! знижки, прогнозував-ня розвитку екоиом1чно1 системе, оптим!защя виробнячоГ программ.

Development of enterprise economic system under market conditions. Elena P.Ryabchenko.

Thesis for a Degree of Candidate of Economics at the speciality 08.06.01 "Economy of enterprises and forms of business activities", Kharkov State University of Economics, Kharkov, 1994. 5 scientific research works of theoretical nature are under defence. The conclusion is made that economic system of enterprise suffers drastic changes as compared to the economic system in the plan-oriented conditions. Theoretical provisions and practical recommendations elaborated in the Thesis will promote development of the economic system in the market-oriented conditions. They also will make possible to undertake scientifically grounded assessment of influence exerted on by external and internal factors of development and respond thereto in proper time.