Роль транспорта в развитии внешнеэкономических свяей Украины в условиях рыночной трансформации тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Дмитриев, Юрий Анатольевич
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.14
Автореферат диссертации по теме "Роль транспорта в развитии внешнеэкономических свяей Украины в условиях рыночной трансформации"
РV б Ой
1 о ^ $$ГВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
На правах рукопису УДК 339.9: 656.135
ДМИТРІЄВ ЮРІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ
РОЛЬ ТРАНСПОРТУ У РОЗВИТКУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ЗВ*’ЯЗКІВ УКРАЇНИ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ
Спеціальність 08.05.03 - міжнародні економічні відносини
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Київ - 1995
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник - кандидат економічних наук,
Шнирко» Олександр Іванович
Офіційні опоненти - доктор економічних наук,
Пнлничснко Олександр Іванович
Провідна организація - Інститут світової економіки і міжнародних відноснії
спеціалізованої ради Д.01.01.19 при Київському університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 254119, м.Київ, вул. Мсльиікова, 36/1.
і
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці університету.
кандидат економічних наук. Пузанов Ігор Іванович
Автореферат розісланий " /$ *' ^ 995 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради
О.В.Сніжко
з
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИК-. РОБОТИ
Актуальність теми і стан її розробки. Рефорт/заппя національної економіки "уПТ!трїї>п{зГТГ^мПн<(шїї"Тр!шс(|юр^ції. повноцінна інтеграція України її економічні, політичні, культурні та інші загальне*,'? тоні підносний об'єктивно шімагають розпитку міжнародної транспортне! = ми молодої країни.
У зовпішьоекопомічному комплексі Укр^і:- • що формується, транспорт виконує диоїсту функцію: ио-тіерніе. забезпеч-;:-::--Я транспортного обслугову-напнл всіх форм зошііпіньоекопомічної діяльності (ЗЕД) українських підприємств (організацій) і, по-друге, участі па основі рівноправності і взаємного зиск)' у міжнародних транспортних зв'язках.
Розробка основних типів моделей, кількісніх і якісних методів прогнозування транспортних перевезень, здійснюваних українськими суб'єктами ЗЕД. є очевидною практичного потребою. Така розробка покликана обгрунтувати загальнотеоретичні, методологічні, іі організаційно-економічні орієнтири для практиків, які могли б використати ці напрямк;; як для перевірки пропонованих типів моделей па достовірність, так і для складання конкретних моделей транспортних перевезень, що реалізуються Україною в міжнародних економічних відносинах1 .
Внаслідок цілої низки об'єктивних і суб'єктивних причин Україна тількн-ио стає учасником міжнародного поділу праці (МПП) і світовою товарного обігу, намагається впливати на динамічні процеси та еруктурні зміни у світовій системі товароруху, викоростовуючи при цьому своє зручні, географічне положення: транзитне розташування па голошиїх магістралях тоиароиотоків між країнами колишнього СРСР та європейськими державами Згідно з наявними даними, лише спеціалізовані чорноморські порти, мережа міжнародних нафто- іі газопроводів і ліній електропередач можуть забезпечити поставку ЗЗ-^О“» всіх вантажів колишніх радянських республік" .
Серед наукових прань, у яких досліджуються ті чи інші аспекти ролі транспорту у розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, відзначимо робіни Бажана Л.І., Бакаєва О.О., Бутіна I.A.. Дм:;трієва В.A., Могільовкіна І.М . Ніколаєва Д.С., Раховекького A.H., Україипева Б.Г. та ін. У цих дослідженнях розкривається широке коло проблем, пов'язаних з впливом вплів трап спорту на розвиток структури ЗЕД, з механ'імом використання транспорту іл його державним регулюванням та з іншими питаннями міжнародних економічних відносин.
На сучасному етапі переходу від пеитрзлізовано-планованої економіки до ринкових відносин певних обрисів в Україні набувають процеси раціоналізації територіальної структури ії продуктивних сил. пошуків прпйнятш'ч
1 Див.: Гссць В. Економіка УкраГпи: моделі реформування, .’міна структури тл прогної роіингк\ Киш: Ін-т лерж. управління і самоврядування при КМ Укг-^іііі. 1993. C. 11-1-11S ■Див.: Біпнес. Украшіскмй дс.ювоіі сженеделміик. -1993. 21 дек -\а51 55. С.2.
¿юрм функціонування повнокровного комплексу ЗОВПІШПЬОСКОНОМІЧІШХ л кін. Вплпв транспортного чинника па їх подальший розвиток набуває и г.:ального значення.
Перед економічною теорією, у зп'язку з цим, постає низка пепрос .-аилапії, що потребують наукового шірішепня. Передусім це стосує' знзначеппя особливостей, тепденпііі та проблем організації товарорух Україні з точки зору її участі у МПП. Подібне дослідження наб_> практичної цінності, бо існує нагальна потреба у взаємодії зовнішнього еслы іих , транспортних та інших підприємств (організацій) з мс ііі.ітнцс'ііня ефекмітіосп комплексного управління іісреііе.іеїшям експорт ; .і імпорт ііііх в.ш і ажів.
Специфіка дисертаційного дослідження визначається тим розрні якиіі утворився між теоретичним наложениям, що детермінує місце І [■ транспорту в системі відтворення, та фактичним етапом фупкціоиува транспортної галузі Україні! протягом останнього десятиріччя, і особлиі період відновлення процесу державотворення в Україні.
Теоретична і практична значимість ролі транспорту у розвитку су час зовнішньоекономічних зв'язків України та необхідність розкриття цієї ро. обумовили вибір теми дисертаційного дослідження, ііого предмет, об'єкт, І" і завдання.
Об'єктом дослідження в дисертації виступають транспортні піді ємства іі організації всіх форм власності, що функціонують на террит України та сприяють розвитку різноманітних форм зовпіпіпьоскопомічі співробітництва українських суб'єктів ЗЕД.
Предметом дисертаційної роботи є дослідження чітко окреслені комплексу економічних аспектів організації товароруху в Україні у про розвитку її зовнішньоекономічних зв’язків.
Мста і завдання дослідження. Мста дисертаційного дослідження пол у розробці теоретичних основ ролі транспорту у розвитку сучасних зов пьоскопомічппх зв'язків України. Така розробка ведеться на грунті апалі співетавлсипя як доробок світової та вітчизняної економічної думки з пн зовнішньоторговельних перевезень, так і практики становлення елемс участі нашої країни в системі міжнародного товароруху з акцептом влаеп транспортну проблематику - для висвітлення шляхів підвищення ефектпві використання транспорту при багатоваріаіппості моделей, напрямів і ([ входження України в систему світогосподарськпх зв'язків.
У контексті проблематики дисертаційної роботи розв'язуються завдання: . , ... ...
- обгрунтування паііголовнішпх орієнтирів розробки конпептуалі основ участі України в системі міжнародного товароруху;
- дослідження фуіікцііі зазначеної участі, як-то: ролі транспорту у забезпеченні виважених співвідношень між обсягами національного виробництва та експорту до пепиої країни, а також між обсягами імпорту з певної країни та національного споживання, які виключали б спроби економічного тиску па Україну; значення транспорту у досягненні диверсифікації джерел імпорту та ринків збуту для українських товарів; урахування у концепції модернізації транспортної системи України того факту, що у світогосподар-ськпх зв'язках акценти зміщуються від зовнішньої торгівлі до виробннчо-і н нести цінної лапки співробітництва між країнами;
- висвітлення основних груп факторів розміщення типажного транспорту і подання па цін основі рекомендацій щодо розміщення транспортних систем, зв'язаних з територіальним розподілом нових і перерозподілом діючих транспортних потужностей;
- дослідження оптимізації схем територіальної організацій транспорту з метою одержання узагальненої кількісної оцінки ступеня раціональності транспортної схеми України па базі критерію міпімума проведених витрат;
- аналіз практики відкритої реєстрації суден з метою визначення найефективніших шляхів її використання для реалізації можливостей участі України у світовому ріп псу продукції транспорту;
- розкриття суті економічної оцінки ефективності морських зовнішньоторговельних перевезень, зокрема, шляхом дослідження проблеми прогнозування портових інвалютних витрат суден;
- приведення методів управління у відповідність з вимогами переходу до ринкових відносин; економічне обгруптоваппя розподілу обов'язкових для пароплавств перевезень між українським та іноземним тонажем, який потенційно може бутті зафрахтованим;
- розгляд методичних аспектів ефективного використання автомобільного і залізничного транспорту у процесі зовнішньоторговельних перевезень.
Таким чином, в дисертації визначаються, з одного боку, заходи оперативного характеру на 1995-1997 РР - а 3 іншого, і стратегічні напрями довгострокового характеру, які розкривають та реалізують різноманітні аспекти участі нашої країни у системі міжнародного товароруху, виходячі з необхідності гарантій її економічної беспекн.
Теоретичною і методологічною основою дисертаційного дослідження І діалектичний метод паукового пізнання, що включає аналіз загальноекоппміч ної, правової та статистичної інформації, узагальнення практичного досвід;, транспортних підприємств, які обслуговують українських суб'єктів ЗЕД.
Статистичну та фактологічну базу дисертації складають мопографічн.і література, н тому числі зарубіжна, яка відображає ті чи інші аспекти проблем, що аналізуються у данному дослідженні, матеріали вітчизняних пері -дичннх видань. Збирання офіційних матеріалів Міністерства статист нкі'
України .і зовнішньоекономічних питань тількп-ио започатковано і, наслідок, ііідііонідііі дані часто відсутні.
Наукова новизна диссртаніііиої роботи і особистіїіі внесок авті полягають у тому, ідо:
- застосування снстсмно-структурмого методу до аналізу участі У краї а системі міжнародного тоиароруху дозволило виділити як орієитп загальнотеоретичні питання, організаційно-економічні проблеми, прані аспекти участі та економічні важелі і стимули и перехідшпі період ро.ннп національної економіки;
- сформульовано висновок про тс, що сьогодні ринок п роду к транспорту у зовнішньоекономічній сфері України ,інахо;шіьсл па ет; переходу під "шімуїнсиої ріііноііагн прнстосуііапня" до "підносної рівноваги"
- модель розпитку міжнародної транспортної системи У краї формують дна функціонально зн’язані між собою напрямки - традиційнім стратегічний, що с наслідком з необхідності пошуку оптимальне співвідношення між кон'юнктурою і стратегією розпитку ЗОПНІІІІНЬОСКОПОМ них зв'язків;
- формуються концептуальні оспоші участі України у снсн міжнародного тоиароруху;
- доведена доцільність створення передумоп - ипробппчі
іписстнцінннх, наукоію-тсхнічннх - і забезпечення правової та економічі регламентації експортно-імпортних нотокін па рівнях: а) окрем
підпрнсмсти, включаючи транспортні; б) галузевому; в) державному;
- обгрунтовується необхідність створення транснортно-еконо.чічл макрологістнчинх систем як засоба структурної перебудови націоналі)! економіки;
- взаємозв'язок між розвитком структури зошіішпьоскоиоміч діяльності і транспортним фактором розглядається з позицій просторо концентрації і розвитку систем розміщення вантажного транспорту, зокрі автотранспорту; ні питання аналізуються з урахуванням необхідності змі географічної спрямоваппості зовнішньоекономічної діяльності України;
- ефективність транспортного обслуговування зовпіппіьоекопоміч діяльності українських підприємств визначена як важливий фактор нибі напрямків, видів транспорту і способів перевезення експортпо-імпорті товарів в умовах ринкової трансформації.
Положення, що виносяться па захист:
1. Концептуальні основи участі України у системі міжнародного топа руху закладаються шляхом забезпечення системних зв'язків па мега-, меі макро- і мікрорівнях із застосуванням, насамперед, економічних важелів стимулів, зокрема активних пошуків нових форм співробітництва у сф транспорту із заінтересованими зарубіжними партнерами.
2. Варіантні моделі розпитку зовнішньоекономічних зв'язків обумовлюють моделі участі України в системі міжнародного тоиароруху, зокрема ті .і них, що враховують особливості конкретних регіонів і країн; проте останні справляють зворотній ішліш, передусім на форми реалізації зовнішньоекономічних зв'язків.
3. Пропорційний розпитої; транспортних засобів, раціоналізація міжнародних перевезень, контроль за найефективнішим їх розподілом між видами транспорту і розробка комерційно-правового регулювання вантажних перевезень виступають головними взаємозв'язаними елементами зовнішньоекономічної політики України у сфері транспорту.
-1. Територіальний розподіл нових і перерозподіл діючих транспортних потужностей поряд з іншими заходами в рамках реформування економіки, мають сприяти реалізації стратегічного напрямку розвитку ЗЕД, вирішенню проблеми широкої диверсифікації зовнішньоекономічних зв'язків України.
5. Ефективність використання транспорту в процесі входження України у МПІІ може бути виражено інтегральним показником, що характеризується, щонайменше, трьома загальними критеріями: кількістю, якістю і витратами на виробництво та споживання транспортної послуги.
Практична цінність результатів викопаного дослідження визначається можливістю їх використання для подальшої наукової розробки концепції ролі транспорту у розвитку сучасних зовнішньоекономічних зв'язків країни, інтеграції її економіки у світову господарську систему.
Положення та висновки дисертації можуть бути використані в діяльності законодавчих та управлінських структур при розробці відповідних законів і нормативних актів, а також фірм (організацій) при налагодженні економічних відносин із зарубіжними партнерами.
Пропоновані рекомендації, викладені в дисертації, можуть використатися па практиці!!ри розробці техніко-економічного обгрунтування конкретних моделей транспортного обслуговування ЗЕД.
Апробація роботи. Головні положення дисертаційної роботи були обговорені па засіданні кафедри міжнародних економічних відносин Київської!, університету ім. Тараса Шевченка, відображені у науковій доповіді "Тр.ик иортинй фактор у розвитку зонішньоекономічних зв'язків України" па регіональній науково-практичній конференції "Історіко-культурна спадщина середнього Подніпров'я: виявлення і вивчення пам'яток засобами туризму".
Запропоновані практичні рекомендації до Державної акціонерної автомобільної компанії "Укртранс".
Деякі положення дисертаційної роботи використані при викладанні курсу “Організація, планування та управління виробництвом” на кафедрі управління та менеджменту Київського автомобільно-дорожнього інститут;,'.
Результати робіни можуть бут;: зикористапі також при шіклала курс і її "Світова економіка", "Міжнародні економічні відносний" і спсику "Інтеграція України у світове господарство".
Загальний задум і логіка дослідження ші.іііачнлії структуру робі. Вона складається і.ч вступу, трьох г-:-\ііліі) (восьми параграфів), виспові додатків і сшіска викорпетанної літер..-,ри.
ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ:
стор
ВСТУП З
РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ РОЛІ ТРАНСПОРТНОГО ФАКТОРУ У РОЗВИТКУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ 12
§ І. Структура та характер розвитку сучасного міжнародного
тонароруху 12
§ 2. Особливості входження України до системи міжнародного тоиароруху у перехідний період 27
§ 3. Концептуальні аспекти участі України у міжнародній
транспортній системі 41
РОЗДІЛ II. ТРАНСПОРТ І РОЗВИТОК СТРУКТУРИ ЗОВГИШ-
НЬОЕКОІЮМІЧІЮЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ 66
§ 1. Транспортні аспекти розвитку основних форм зовнішньоекономічного співробітництва українських підприємств 66
§ 2. Роль рипку продукції транспорту у зміні географічної
спрямоваппості зовпіпінь іскомомічпої діяльності України 78 § 3. Основні напрями удосконалення територіальної організації транспорту у сфері зовнішньоекономічної діяльності України 93
РОЗДІЛ III. ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ТРАНСПОРТУ У ПРОЦЕСІ ВХОДЖЕННЯ УКРАЇНИ В СИСТЕМУ СВІТОГОСПОДАРСЬКИХ ЗВ'ЯЗКІВ 111
§ 1. Економічні оцінки ефективності морських зовнішньоекономічних перевезень 1 І 1
§ 2. Основні шляхи підвищення ефективності використання автомобільного і залізничного транспорту' України у експортно-імпортних опер^піях 129
ВИСНОВКИ 152
ДОДАТКИ • 159
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 163
Осиоппі положення дослідження:
У світовому господарстві функціонує система міжнародного товароруху. яка, на паш погляд, має організаційно-економічну, тсхніко-скономічпу і-і функціональну визначеність. Організаційно-економічна визначеність зазпаченної системи виявляється у такому її головному елементі як транспортна система; причому матеріальним об'єктом переміщення у мій виступають лише вантажі. Системи товароруху країи-учасниць міжнародного поділу праці (МПП), у частині міжнародного переміщення товарі» від пунктів виробництва до пунктів споживання, також е складовими системи міжнародного товароруху. Нарешті, системи товароруху, що організуються окремими підприємствами та фірмами і зачіпають сферу міжнародних транспортно-економічних зв'язків, доповнюють організаційно-економічний "розтин" системи міжнародного товароруху.
Тсхніко-скономічпу внзначснність досліджуваної системи формують різноманітні технічні засоби, що постійно розвиваються і використовуються для переміщення товарів, матеріально-технічна база, складське господарство фірм-ексіюртерів (імпортерів) та технічні засоби інформаційно-управлінських систем.
Функціональна внзначснність системи міжнародного товароруху детермінується метою фірм, тобто прибутком експортера товару (послуги). Ця визначеність пов'язується як з переміщенням вантажів у просторі, так і і операціями, що супроводжують реалізацію товарів па зовнішніх ринках і обумовлюються, перш за псе, договором купівлі-продлжу, який включає п транспортні умови.
Ціна транспортної продукції у видгляді фрахтів, тарифів і ставо.-, виливає на рівень цін на товари, що поставляються на умовах, зафіксованих у відповідних угодах. При цьому платежі і надходження по трапспоришч операціях відображаються у платіжних балансах країн.
Транспортні виграти зовнішньоторговельних підприємств окремих країн формують у своїй сукупності витрати функціонування системи міжнародно: товароруху.
В Україні, за нашим переконанням, доцільно практикувати і: пристосування національної системи товароруху до абстрактних ринкові' умов, а, навпаки, пристосувати ринкові відносний до національної сисісу • товароруху, яка формується, виходячи з основоположних засад необхідно^ досягнення високих стандартів якості транспортного обслуговування. Б Україні, як і в інших країнах з перехідною економікою, характерною рисі/, ринку зовнішньоторговельних перевезень е його рух від стану дефінигу відносної рівноваги иониту та пропозиції.
Серед найважливіших орієнтирів розробки концептуальних основ ума::: України у системі міжнародного товароруху виділимо, по-перше, загальпоте -
ретпчпі питання; по-друге, організаційно-економічні проблеми; по-трет правові аспекти участі і, по-четверте, иласпс економічні иажслі і стимули.
Загальнотеоретичні питання. Прогрес у сфері засобів транспортуваш сприяє розширенню номенклатури матеріальних об'єктів переміщення, одного боку, та їх уніфікації - шляхом стандартної коптейперізанії - з ііііпог Вирізняється тенденція до багатоваріаптпості можливого задоволення потрі
М І Ж ф І р М О В О ГО О б М 111 у.
Обгрунтована моделі, розвитку міжнародної транспортної систс.' України включає пошук оптимального співвідношення між кон'юнктурою стратегією розвитку зовнішньоекономічних зв'язків. Звідси і необхіднії* розробки такої моделі міжнародної транспортної системи України, як поділяючись па два напрямки, традиційним і стратегічний, проте водноч була б єдиною функціонально.
Простежуються вияви взаємообумовлепості між необхідністю розробі варіантних моделей розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і моделей у час Україип в системі міжнародного товароруху.
Організаційно-економічні проблеми. Нагальним є створення нередумі
- виробничих, інвестиційних, науково-технічних тощо - і забезпечені правової та економічної регламентації (регулювання) експортно-імпортні потоків па рівнях: а) окремих підприємств, включаючи транспортні; галузевому; в) державному.
Труднощі переорієнтації тоталітарної економіки у бік ринкові відносин обумовлюють необхідність пропорційного розвитку транспортні засобів, раціоналізацію міжнародних перевезень та контроль найефективнішим їх розподілом між видами транспорту, розроб комерційно-правового та економічного регулювання вантажних перевезе тощо. У цьому контексті автор обгрунтовує і вносить практичні рекомеидац 1) створення при Міитрансі України підрозділу для регулювання достав вантажів і контейнерів від виробника до споживача з підпорядкувати цьому підрозділу комплексних обчислювальних центрів, то ранії створювались траиснортпими відомствами у кожному вузлі; 2) иалагоджеи єдиної системи кодування інформації, взаємодії замовників та користува1 автоматизованою системою управління (АСУ) транспортом з автоматизоване системою разрахуиків по експортно-імпортних вантажопотоках; 3) стиореп великого міжнародного центру комплексних транспортних, торговельні! фінансових та інформаційних послуг на базі контейнерного терміналу Батєі 4) детальне вивчення і виважений аналіз ідеї створення "Чоп-Іптер-Порту". також інтерпортів в Одесько-Дунайському, Маріупольско-Азовсько регіонах і на кордонах України з Росією та Білорусією тощо.
Окрім внесених практичних рекомендацій в дисертації викладають напрями становлення державної структури управління участю україпськ
суб'єктів господарської діяльності у системі міжнародного товароруху, серед яких: а) підпорядкування стратегічним цілям зовнішньоекономічної політики України регулювання її міжнародних товароиотоків з урахуванням структурних змін у транспортно-економічних зв'язках; б) створення тимчасових спільних робочих груп по вза«.-: Мінтрапсу України і ряду
міністерств (відомств) з метою опрацювання і забезпечення зовнішньоекономічної стратегії нашої країн;!, митних правил і тарифів, розв'язання проблем прикордонних переходів.
Правові аспекти. Дисертант відстоює точку зору , згідно з якою для наповнення міжнародної нраносуб'єктносі і України реальним змістом у системі міжнародного товароруху слід створиш відповідні законодавчі норми для регулювання тонаропотоків па макрорівні; водночас державі недоцільно через законодавство порушувати природу і механізм саморегулювання ринку, і цо народжується па мікрорівні. Загалом в Україні мають поступово створюватись об'єктивні передумови для реалізації моделі единого правового регулювання ринкових відноснії у сфері міжнародних транспортних вантажних перевезень. Серед елементів цієї моделі мають бути розробленими і затвердженими програма побудови торговельного флоту України, Морський кодеке України, положення про державшій судовий регістр тощо. Вагому роль відіграє у цьому контексті прийнятті Закон иоо транспорт-.
Економічні важелі та стимули. їїоніукувач обгрунтовує дві принципові засадіП По-перше, труднощі вибору ефективної економічної транспортної політики, норо ждеш структурними зрушення ми в снсргосножшіаіші. значно ускладнюють моделювання перспектив розвитку транспорту. ЇІо-дпуге. галузі, що працюють на експорт або за рахунок імпорту, як споживачі ресурсів транспорту, і сам транспорт як обмсжеп:-:;іи ресурс виступають в я косі і складових иесформовапої економічної системи; у зв'язку з цим проблематичним постає визначення рівноваги між потреО-міі у Міжнародних перевезеннях і транспортними ресурсами.
У зазначеному контексті одною з осс-бливостсй участі України у системі міжнародного товароруху постає необхідність розв'язання низки проблем, зокрема паливно-енергетичної і екологічної, а також розробки методу облік;, втрат, який дав би оцінку ефективності функціонування засобів транспорту в реальних умовах обслуговування зовнішньоекономічних зв'язків крупп'>ї транзитної держави.
Недостатнє в Україні протягом тріїЕі-'ого часу вкладення коштів у розвиток транспортної інфраструктури, і особливо в частині міжнародних перевезень, диспропорції у їх структурі, технологічна відсталість і неефективність. та іі інші чинники відобразились на функціонуванні транспорт
Голос України. 1995 р. ¡1 січ
Слід активно ::.л'катч попі форми співробітництва у сфері матеріально-технічної бази транспорту :і заінтересованими закордонними партнерами.
Серед економічних важелів та стимулі» аіпор виділяє надання зарубіжним фірмам пепеиажного прана па фінансовий та технологічний контроль дія.-:;:-::сті спільних підприємств, забезпечення прана на реіивес-тішіТ, гарантовале постачання кваліфікованпою робочою силою, енергією сировиною тошо.
Розміщення каптажного транспорту мас сприяти реалізації стратопчпоп напрямку розвитку ЗЕД. Воно зв'язане з територіальним розподілом но»их перерозподілом діючих транспортних потужностей. Насамперед доречно низ пачіїтнсь з метою розміщення транспорту, віднайти логічне пояснення закономірностям формування та розвитку систем розміщення транспорту як чннпнк; розпитку зовнішньоекономічних зв'язків України, та його просторово1 концентрації.
На наш погляд, логістика - у контексті економіки - с цілком конкретні.' напрямком економіки, що відображає ринкову взаємодію виробників т; споживачів товарів як єдиний процес. З точки зору завдань, що постаюті перед Україною у процесі її інтеграції в світогосподарську сферу, застосування елементів і принципів логістики українськими суб'єктами зовнішньо економічної діяльності має спрямуватись у площину пристосування до скопо мічппх і правових особливостей міжнародних економічних відносин. З точкі зору завдань, що постають перед Україною у процесі її входження у систему міжнародного товароруху, доцільним вбачається створення трапеиортио-еко помічних логістнчних систем, що інтегрують українських та іноземних вироб пиків, сііож:-:зачів товарів і транспорт. Пріоритет варто віддавати розроби макролопст;:чішх систем, оскільки структурні зрушення в економіці Україні вимагають реалізації принципу системного підходу для подалаппя гінертро фовапого розвитку важкої промисловості та "незамкнутих" технологічнії: циклів, що визначають близько 80°« валового виробництва країни .
Серел методів аналізу та можливостей їх використання для подати рекомендацій щодо транспортних систем розміщення, зокрема автотрапс портних, автор піддає перевагу методу системного аналізу, кокретіш.' інструментом якого слугує метод головних компонент.
Пропонуючи орієнтовну блок-схему аналізу розміщення автотранспорт; за допомогою методу головних компонент, а також математпчпо впражеи; модель голоихої компоненти, дисертант обгрунтовує висновок про тс. то длі виконання конкретної програми перевезень доцільним є створення відносні мепьшої кількості автотранспортних потужностей більшого розміру з більп високою продуктнииістіо праці водіїв і порівняно низьким рівнем екенлута
1 Дни.: Власюк О Модельнії оцінка залежності галузей народного господарства України від імпорту Еконо'::<д України. -1893. -,\«10. С.1-1.
и і і 11111 х витрат, проте зі збільшеною середньою відстанню нсоснсзснь вантажів. Система розміщення автотранспорту має бути адекватною системі розміщення нопіпу на його послуги.
Перехід до ршікошіх відносин. який супроводжується широким роЗІШВ-сюджснпям прямих договірних зв'язків, дсцситралізація більшості функцій управління галуззю, розвиток різних форм власності і т.д. виступають відносними перешкодами на стані підготовки вихідних даних для аналізу розвитку і розміщення автотранспортних потужностей.
Розв'язання подібних питань є особливо важливим з точки зору необхідності розробки методик, рекомендацій, положень, якими могли б скорисг.п исіі будь-які нові структури та організаційні форми в сфері міжнародних перевезень, скажімо, Асоціація міжнародних автомобільних неревезппків України (АсМАП).
Належної уваги при подальшій розробці концептуальних основ участі України у системі міжнародного товароруху вимагає такий чинник як структура транспортної мережі у межах країни, з урахуванням географії транспортних потоків.
Подаючи графічну інтерпретацію залежності змін витрат від ступеня концентрації вантажопотоків та змін економії при концентрації вантажопотоків. автор обгрунтовує підхід до оптнмізації схем територіальної організації транспорту з мстою одержання узагальненої' кількоспої оцінки ступеня раціональності транспортної схеми України на базі критерію міпімума приведених витрат. Ііри цьому формула для оцінки зазначсппого ступеня виражається так:
ІХфі
ус=.......СО5(\’ф..\’ор0
і Хоре і .
де: |Хф| " довжина вектора фактичного рішія леровіллої роботи ш>
укрупнених кореспонденціях вантажопотоків при схемі перевезень, ні) склалася у межах України;
[ХорЦ - те ж, нрн оптимальній схемі територіальної органи за;: ї транспорту, винайденій шляхом розрахунків з використанням комбінаторно: і методу;
со$(Хтф,ХорО - косинус кута між векторами Хф і Хорі.
Відхилення ус від одиниці в більшу чи меньшу сторону служить міро-» оптнмальпості схеми територіальної організації транспорту, ал> нераціональності перевезень.
Щодо транспортної мережі, яка вимагає додаткових капіталовкладсін і ексилутацінпих витрат, тобто розвивається, то кількісну оцінку ступеня раціональності схеми територіальної організації транспорту можна пров'ліи::: за формулою:
ІВфі
у=--------*С05(Вф,Ворі) (5)
і Bopt і
де: 1 Вф І - пектор фактичних приведених нитрат для схеми тіг'.іторіально
оргаиизашї транспорту України по укруїшсшіх кореспонденція: вантажопотоків:
I Bopt І - те ж. для оптимального варіанту схеми територіально орган 11.чані і транспорту:
аЫВф.ЬорО - косинус кута між лекторами.
Отже, кількісна міра для оцінки ступеня раціональної") і схе.' територіальної організації транспорту виявляється па основі синтезу методі оитимізацп проектних рішень з скопоміко-географічипм підходом.
Урахування трапсиортинх нитрат вбачається логічним через аналі способи! представлення транспорту н моделях міжгалузевих балансів, зокрем. вартісних і натурально-вартісних.
Автор обгрунтовує Підхід до практичних способів включення у назван моделі міжгалузевого балансу транспорту як галузі господарства. Цей підхі. полягає в урахуванні динаміки транспортних процесів і дозволяє оцінюваті пилин агрегатншшх характеристик транспорту на динаміку зовнішньої' торгів лі і зміни у ії структурі при змінах доходів транспорту в цілому чи окремії: ного видів, тарифів на перевезення певних груп вантажів, показників серед ньої діяльності тощо, о іншого боку, за допомогою цього підходу можи оцінити вплив оосягу і структури зовнішньої торгівлі на динаміку потреб ; перевезеннях вантажів по експортних галузях господарства.
Поряд з іншими важливими напрямками, заслуговують аналізу можли пості участі Укаїпн у світовому ринку продукції транспорту, або ринку транс портних послуг, скажімо, морському. Дисертант поділяє підхід, ; відповідності до якого резерв підвищення ефективності експорт трапсиортинх послуг полягає, насамперед, у скороченні транспортних ннтра па палипно-енергетичні і матеріально-технічні ресурси.
Як відомо, левову частку транспортних витрат (паливо і мастила) фло несе на внутрішньому ринку, і за внутрішніми цінами; натомість закордони перевезення приносять флоту’ доходи від реалізації своєї продукції на зовпіні піх ринках у ВКВ. Отже, від місця закупівлі палива залежать витрати суди у валюті і в національній грошовій одиниці.
Існує гостра паобхідпість створення спільного підприємства по ннроб пиитву мастил міжнародних стандартів з урахуванням специфіки сировини що поставляється з-за кордону, системи забезпечення поставок присадок повної валютної окупності.
Застосування імпортних матеріалі» па суднах українського флоту сприятиме підвищенню економії палива і скороченню валютних витрат на ііоі'о закупівлю, що є обов'язковою умовою поліпшення паливпо-спсргетич-пого балансу.
Актуальним постає також аналіз практики відкритої реєстрації з митою визначення найефективніших шляхів її використання для реалізації можливостей участі України у світовому ринку продукції транспорту. Тут слід враховувати, по-перше, що інститут відкритої реєстрації є особливою формою функціонування основного капіталу в судноплавстві; по-друге, нові явища в практиці експлуатації судеп під "зручними прапорами", зокрема так звані офшориі реєстри.
Відмовляючись від використання певних форм відкритої реєстрації для обслуговування зовнішньоекономічних перевезень, Україна залишається па узбіччі реалій сучасного МПГІ. Близькість, спорідненість завдань і снівстав-лсність матеріально-технічних ресурсів морського транспорту України і країн, що розвиваються, можуть виявитися більш ефективними при співробітництві, ніж сліпе копіювання досвіду нанрозвішутіших держав з ринковою економікою.
В умовах самостійного виходу па зовнішні ринки українських підприємств актуальним виступає також удосконалення системи комерційію-договірпого забезпечення закордонних перевезень. В дисертації доводиться, що фрахтувальник повинен розраховуватись з судновласником у тій же валюті, яку він отримує в залежності від умов поставки від ¡поземком покупця.
Ефективність використання танспорту в процесі входження України і: МПП полягає у необхідності поліпшення структури міжнародних перевезе;::-) і трамсиортпо-скоиомічппх зв'язків па основі сиівставлепня імовірних варан тів експорту та імпорту транспортних послуг.
Проблема прогнозування портових інвалютних витрат суден, і.. > складають основну долю сксплутаціипнх витрат флоту в іноземній валют . набуває практичної цінності, яка визначається можливістю вибору відпог:-дпих типів суден та оптимальних транспортних схем їх експлуатації пг-: реалізації міжнародних перевезень.
Складовою ланкою підвищення ефективності роботи транспорту. пов'язаною з проблемою прогнозування, є приведення методів управління \ відповідність з вимогами переходу до ринкових відносин. Рейсові плани (.і.:, не директивного, а індикативного характеру), що оперативно реагують . зовнішні зміни, виступають прп цьому необхідною передумовою ефектні:;:-управління перевезеннями.
Забезпечення максимуми чистої валютної виручки при мініма;’-сксплутаційних витратах досягається, в основному, за рахунок збілї-'. .
обсягів перевізних вантахів і скорочення часу рейса. В якості оцім потенційної виробничої потужності судна виступають інвалютні доходи одиницю час'/. ’
Застосовуючи необхідний математичний інструментарій для випіачеп нланоїшх питомих ¡і'гг-т.-ітішх доходів у відповідному рейсі, сумарі продукції екіпажі» суден змішаного ріка-морс закордонного плавання, oiq мих напрямків перевезень, дисертант пропонує формулу для обчпслеп планових інвалютних доходів за судно-годипу по всіх напрямках перевезені
ЕДінв
i'- ’ &=-.........
ZTpi
де: ЕДІпв - сумарна і іроду кия екіпажів суден змішаного ріка-мо
закордонного плавання:
Х-Грі - загальна тривалість рейсів па всіх напрямках перевезень. Оперативний рівень програмування роботи флоту, зокрема норм ча його стоянки в морських портах, па паш погляд, має зробити відповіли внесок н ефективність використання транспорту в процесі входження У краї в світогосподарські зв'язки. Виділяючи особливості роботи флоту .¡акорде ного плавання, зокрема ті. шо стосуються нормування часу стоянки флоти портах, а також грунті Факторів, які безпосередньо детермінують фактпч реалізацію норм, автор доводить, що в якості .метода нормування паіідоці.’ пішим вбачається статистичний метод. Використання звітних даних п тривалість часу стоянки флота в портах дає можливість у достатній м урахувати характер і різноманітність випадкових чинників, шо впливають тривалість стоянки в реальних умовах експлуатації.
Всі норми валогіго обслуговування повинні мати однаковий ріве забсзпечсішості, тобто вірогідність їх фактичного використання. Без едпо< норм для цілей планування роботи флота стає неможливою рсалізаі комерційного графіка, що є основним документом поточного планування закордонних перевез; :;нях.
В дисертації приводяться необхідні математичні формули, і складають основу для формування системи науково обгрунтованих по обслугоиання суден закордонного плавання Укррічфлоту в українськ морських та іноземних портах, з огляду па збільшення обсягів вихіді інформації, встановлення норм часу стоянки флота закордонного плавай можна здійснити в раждх автоматизованої підсистеми "Управління закс донними перевезеннями”.
В оперативному управлінні перевезеннями повільно розв'язують питання належного обліку і використання коп"юпктурн світового фрахтове ринку. Важливим, у вхазапному контексті, постає розробка метода раз| хупку та обгрунтування в якості показника рівня цін фрахтового ринку таіі
чартерного еквівалента (ТЧЕ). При обчисленні ТЧЕ необхідно .-нкористатн найактуальніші лапі про значення параметрів і умов, що визначають тривалість рейса і витрати судовласпика.
Нагальним постає також економічно обгруитоікчіпіі іучпо.-:.- обов'язкових лля пароплавств перевезень між українськії та ¡поземним т : .-._жем. який потенційно може бути зафрахтованим. Ступінь відповідності фахт:-:чііого ТЧЕ ринковому для українського судна певного призначення і то:-::-:_:кної групи може слугувати в якості об'єктивної міри ефективності використання нього судна. Відфрахтуванпя українських суден під перевезення вантажів іноземної о флоту і одночасне фрахтування іноземних суден для перевезет, обов'язкових для пароплавства зовнішньоторговельних вантажів (наприклад, сирої нафти) може виявитись економічно доцільним.
В дисертації показано, що у випадку розподілу обов'язкових перевезень між флотом пароплавства і зафрахтованим топажем зміна прибутку пароплавства ДР є залежною від маси тоиажу М, що перевозиться зафрахтованим топажем, і різкіші Лсі ринкових ставок фрахта за 1 т. вантажу па одному і тому ж нарямку, але для різних по тоиажу суден:
■ ДР=М*Лс1
Процес формування ставок провізних плат проходить під виливом багаточпсельпнх чинників технічного, технологічного, організаційного, екопоміко-нолітичпого характеру в національних і світовому масштабах. Досліджуючи вплив трапспортно-тсхполопчішх якостей вантажів на рівень ставок, регламентацію комерційно-правових умов у договорах морського перевезення, підходи до побудови тарифних ставок для контейпірезовапих вантажів, пошукувач робить висновок про необхідність заст-гежснь з боку українських суб'єктів ЗЕЛ та їх зарубіжних контрагентів, тол: транспорт ц ії складової в запродажних контрактах на базі інших тарифних систем.
Констатуючи відсутність методики визначення і прогпозу?ашія. ефективності виробничої діяльності автотранспортних підприємств, шо рсалізчч*■:л закордонні перевезення, автор наголошує на матричній копкішії її виміру і виділяє переваги матричної моделі.
Рішення у сфері стратегічного прогнозування, па папі погляд, допу,-кають систематизований підхід, створення певних структурних рамок для упорядкування суджень керівників підприємств у наирямху формувати стратегії АТІІ щодо ефективної реалізації міжнародних перевезень. ІІр цьому база стратегічних даних виступає засобом оцінки потс—ого стану ; майбутніх можливостей підприємства.
В дисертації досліджується вилив якості і надійності рухомого ск.т..;-; па ефективність роботи "Укрзалізниці". Методика визначення параметр.: ;; " ціни рухомого складу, па думку автора, має грунтуватись на хорсляг.:. .• -
регресивному аналізі. При цьому можуть лослілжуїттпсь такі параметричні методи, як питомі показники; рсгресншіиіі, агрсгатшпі аналіз тощо.
Час псрснезснь (термін доставки) зовнішньоторговельних вантажів, поряд з їх цілістю, с одним з найважливіших показників якості на залізничному транспорті. Ангор аналізує існуючу систему нормування терміну доставки вантажів і виконання нормативів на мережі "Укрзалізниці".
При виборі напрямків, видів транспорту та способів перевезення зовнішньоторговельних- товарів принципового значення набуває оцінка системи показників якості транспортного обслуговування ЗЕД. Застусовані мешдн економічної оцінки якості вантажних перевезенії (ііпегруїіанпя натуральних показників; експеотна оцінка; бальна оцінка тощо) можуть. їй думку дисертанта, скласти основу для розробки методики інтегральної економічної оцінки якості транспортного обслуговування ЗЕД.
Досліджуючи доцільність будівництва паралельних колій, додаткові ексилутаційні витрати, ношукувач пропонує ресурсний метод визначення вартості будівництва, що базується на складанні ресурсних кошторисів. Прі: цьому у роботі наголошується, що для реалізації ресурсного метода необхідна база даиих по питомих витратах на одиницю потужності спорудження паралельних колін - 1 км будівельної довжини.
У заключній частині дослідження приводяться основні висновки, ще шшлшшюгь з нього.
Основні положення дисертації викладені у наступних публікаціях:
1. “Перспективи та умови інтеграції України до Європейської транспортної системи" у збірнику “Світова економіка та проблеми ринкової трансформації України” 07.02.9-1. .\<>236-УК94.
2. “Концептуальні аспекти участі України у міжнародній транспортнії" системі" 30.04.94. .\°893-УК94.
3. “Роль ринку продукції водного транспорту у зміні географічно' снря.чоїіаипості зовнішньоекономічної діяльності України” Вісник Кнївськогс Університету .У? 2. 199-і.
4. “Транспортний фактор у розпитку зовнішньоекономічних зв'язків України’ Історико-культуриа спадщина середнього Подніпров'я, виявлення; вивчення пам'яток засобами туризму.-КиГв-Чсркаси 1994.
Дмитрнеи Ю.А. Роль транспорта в развитии внешнеэкономических связей Украины в условиях рыночной трансформации.
Диссертация па соискание научной степени кандидата экономических паук п-\ специальности 08.05.03 - международные экономические отношения
Киевский университет имени Тараса Шевченко, Киев, 1995.
Диссертацией является рукопись. Установлено, что эффективность
транспортного обслуживания внешнеэкономической деятельности украинских предприятий является важным фактором при выборе направлений, впдо:: транспорта и способов перевозок экспортно-импортных грузов в условиях рыночной трансформации. Специфика и сложность процесса международны:-, перевозок, рассмотренная в дисертации, обусловила разросторонний подход этой проблеме.
Dmitriev Y.A. Role and importance of transport in the development of foreigr. relations of Ukraine in the period of the market transformations.
A Candidate of Sciences in Economy Dissertation in International Economy (OS.05.03). Taras Shevchenko Kiev University, Kiev, 1995.
Dissertation is a manuscript. According to the dissertation, efficiency of the transport service given to the Ukrainian companies in their foreign cconomi. relations is the most important factor determining the choice of the dircctior. and methods of export-import goods transportation, especially during the mark«.. transformation. The particular and versatile charactcr of international transportation defined the many-side approach of the dissertation.
Ключові слова:
міжнародний товарорух, транспорт, макрологістичні системи, структур.-, зовнішньоекономічної діяльності, економічна ефективність.