Совершенствование учета производства промышленной продукции в сельскохозяйственных предприятиях тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Радченко, Владимир Степанович
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.12
Автореферат диссертации по теме "Совершенствование учета производства промышленной продукции в сельскохозяйственных предприятиях"
5 ОД
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК СЕН 1895 ІНСТИТУТ АГРАРНОЇ ЕКОНОМІКИ
На правах рукоппсу РАДЧЕНКО Вололяштр Степяшовт
ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ВИРОБНИЦТВА ПРОМИСЛОВОЇ ПРОДУКЦІЇ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Бухгалтерський обпік, енеггіз і аудит
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації па здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Київ - 1995
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана б Інституті аграрної економіка Української акадгіш аграрних наук.
ііаукозніі керіьніж - кагідздіт економічних наук,
старії«:зі науковий сшЕробітітх Мзссакоиськиїї В. В.
в
Офіційні опоцеїші: доет«р екшіош'шпх професор
Гсриск Я:>ПЦЧ А, А/. кплліь"ат сгсиноігічшіх ііаук, доцсш Шаткопсьха Л. С.
Провізна організація - Па.тпию>кзш сільської
ІЯГТіїТуТ
Захисті ьідбудгтьск 20 вересня 1995 р. на засіданні следіа.гізо£а:юї вченої рази 1L0L.58.02. Іксгигуту шраріїоі економіки Украііі—.кої акадешї аїрарнік наук за длросо*»*
252022 Кізїв-22, МСП, вул.Героїв Оборони, 10, інсштуг аграрної еь.^шміхн УЛАН.
діїссріаціею можна ознайомитися у бібяіотяц ішлИіуіу Аг« »реферат розіслано ' ’ серпня 1995 р.
Вадиші сскрепар
спеціалізованої вченої радії, у
каїщпдаї еховоігічішх наук Мяяік А/. Й.
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.
Актуальність теми дослідженття. Сільське господарство найбільш успішно розвивається при раціональному поєднанні основних та промислових галузей. Останнім належить важлива роль в підвищенні ефективності сільського господарства, так як вони сприяють розвитку основного виробництва шляхом надання йому певних видів послуг, виготовлення матеріальних засобів та переробки сільськогосподарської продукції.
В розробленій Міністерством сільського господарства і продовольства України програмі розвитку промислових виробішцтз і промислів в сільськогосподарських підприємствах на 1991-1995рр., передбачено значне розширення діяльності промислового характеру з метою раціонального використання наявного потенціалу (сировшш, матеріально-технічних засобів і трудових ресурсів), задоволенім власних потреб в будівельних матеріалах, комбікормах тощо, насичення товарного ринку, зміцнеши економічного стану АПК в сучасних умовах.
Розвиток та успішне функціонування внутрігосподарських промислових вігробтщтв в нових умовах господарювання, розширення господарських зв'язків на засадах повної або часткової самостійності підрозділів вимагає значних обсягів економічної інформації, якою повинні забезпечуватися всі рівні управління для прийняття ними обгрунтованих рішень. Значне місце при цьому піймає бухгалтерський облік, основна мета якого - надавати керівництву оперативну і об'єктивну інформацію, зокрема про рівень витрат на виробництво та собівартості продукції.
Існуюча система обліку витрат не дає повної та оперативної інформації про величину всіх вігграт на протязі року, що ускладнює прогнозування майбутньої ціни на продукцію, робить її не досить обгрунтованою, не ог;єіітує виробника на одержання максимуму прибутку. Це вимагає перегляду і уточнення методики обліку витрат та калькуляції
З
собівартості промислової продукції в сільськогосподарських підприємствах.
Значний внесок у розробку теорії і практики обліку витрат і калькуляції собівартості продукції промислових виробництв зробили вчені: І. М. Білий, А. М. Герасимович, В. Г. Лиштк, О. І. Малишкін, В. Б. Моссаковський, Л. С. Шатковська та ряд інших. Однак, через зміни умов функціонування цих виробництв на сучасному етапі виникла необхідність додаткового досліджешія шляхів вирішешія облікових проблем. Це й зумовило вибір теми дисертаційної роботи. .
Мста та завдання лослілжеття. В дисертації поставлено за мету розробити пропозиції по вдосконаленню обліку і калькулювання собівартості продукції промислових виробництв в сучасних умовах. Досягнення даної мети передбачалося шляхом вирішення слідуючих завдань:
- проаналізувати стан, економічні і соціальні передумови розвитку та економічний потенціал промислових виробництв в сільсько, .ісподарських підприємствах, дослідити вплив технології та' організації на побудо обліку виробництва;
- обгрунтувати вибір об'єктів обліку витрат та пропозиції щодо вдосконалення номенклатури статей витрат;
- розробити шляхи покращення обліку використаних у процесі виробим на ресурсів та 'іх оцінки;
- вдосконалити методику обчислений собівартості промислової .родукції в сільськогосподарських підприємствах і побудову регістрів аналітичного та синтетичного обліку;
- дослідити можливості використання у промислових виробництвах нормативного методу обліку та контролю за витратами в сучасних умовах;
- розглянути організацію обліку витрат і обчислення собівартості продукції в умовах застосування персональних ЕОМ.
Предмет і пАУ.кт лос-лілжеиня. Предметом дослідження є побудова і організація обліку вшрат та обчислення собівартості промислової продукції в сільськогосподарських підприємствах в умовах переходу до ринкових відносна.
Об'єктом дослідження виступають дромиг іві виробництва сільськогосподарських підприємств Україїги, в першу чергу і-осподарст’: Київської тл Чернігівської областей.
основою дослідження є положення діалектичного методу пізнашія і економічної теорії стосовно проблем обліку витрат і калькуляції собівартості продукції. В процесі дослідження вивчалися законодавчі акти з питань розвитку аграрного сектору економіки та організації обліку, праці вітчизняних та зарубіжних вчених, матеріали науково-практичних конференцій та семінарів, узагальнювався практичний досвід організації синтетичного і аналітичного обліку та склад звітності сільськогосподарських підприємств. В основу дослідження проблеми удосконалення організації обліку та обчислення собівартості продукції покладено системний підхід до визначення цілей і завдань по збору та аналізу фактичного матеріалу, узагальнення результатів теоретичного та практичного плану. При обробці матеріалів використовувались методи спостереження, групування, узагальнення, порівняння та інші.
витрат та обчислення собівартості промислової продукції в сільськогосподарських підприємствах у відпопіднос до потреб ринковий умов з мстою підвищення оперативності та посилення контрольних функцій обліку при одночасному спрощешгі опрацювання даних.
В результаті проведеного дослідження були обгрунтовані і виносяться на захист слідуючі положення, які мають певну наукову новизну:
- уточнено номенклатуру статей витрат в промислових виробіпщтвах;
- запропоновано зміни методики оцінки використаних у процесі виробництва сировшш та інших ресурсів;
- розроблено форми регістрів для обліку виробництва з врахуваїпшм технологічних та організаційних особливостей різшіх видів промислових виробництв;
полягає в побудові обліку
- внесено пропозиції по вдосконаленню методики визначетія собівартості та ведеідая аналітичного обліку, побудови документам,^ і регістрів обліку виробництва при нормативному методі та при застосуванні персональних ЕОМ.
Практичне значення і апробація результатів дослідження. Використання на практиці запропонованих в роботі розробок дасть можливість покращити стан обліку витрат і обчислення собівартості продукції промислових виробництв з метою посилення контролю за використанням ресурсів. Пропозиції, які містяться у дисертаційній роботі, використані при підготовці інструктивних та організаційно методичних матеріалів по плануванню, обліку і обчисленню собівартості нродукції у сільськогосподарських підприємствах та в учбовому процесі Національного аграрного університету. Деякі розробки автора застосовують на практиці окремі господарства Київської області.
Основні теоретичні узагальнення і практичні положення дисертаційного дослідження були викладені автором ті конференціях:
ію/ково-практичігій конференції молодих вчених та спеціалістів "Наукові і зробки агропромисловому комплексу" (с. Нижні Ворота, 1993);
науково-практичній конференції "Селекція і технологія вирощування польових культур" (м. Кам'янець-Подільський, 1995);
науко по-ярвктичній конференції професорсько-викла-д- \ького складу і аспірантів НЛУ "Проблеми агропромислового комплексу дошук, досягнення" (м. Київ, 1995);
науково-практичній конференції "Проблеми інформа-■ ізації агропромислового виробшщтва України в умовах ринкових відносин" (м. Київ, 1995).
Публікації По темі дисертації опубліковано 5 робіт, які роз ривають наслідки досліджень, загальним обсягом 7,8 друкованого аркуша, з них одна робота * у співавторстві з ко лективом авторів.
ОПгяг та структура роботи. Дисетггеційна робота складається з . вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, що включає 143 найменувань, та
22 додатків. Робота викладена на 160 сторінках машинописного тексту, містить 12 таблиць, 6 малюнків.
У вступі обгрунтована актуальність вибраної теми дослідження, визначені його мета і завдання, предмет і об'єкт, методологія і методика роботи, викладена наукова новизна, практична та теоретична значимість одержаних результатів.
сільськогосподарських підприємствах'' досліджено сучасний стан та ефективність функціонування, розкрито основні економічні та соціальні передумови розвитку промислових виробїящтв у сільськогосподарських підприємствах України.
В другому розділі "Організація обліку виробництва у промислових виробництвах сільськогосподарських підприємств" розглядаються питання пов’язані з загальними положеннями обліку витрат на виробництво, а також з порядком відображення в обліку використаних ресурсів. В проведеному дослідженні обгрунтовано питання вибору об’єктів і методів обліку витрат, уточнено склад статей та розроблено пропозиції по вдосконаленню обліку й оцінки використаних в процесі виробництва сировини та інших видів ресурсів, стосовно до особливостей промислових виробництв сільськогосподарських підприємств.
В третьому розділі "Шляхи вдосконалення об;, .у витрат та обчислення собівартості у промислових виробництвах" розглянуто існуючу методику та внесено пропозиції по вдосконаленню обліку витрат з використанням запропонованих регістрів аналітичного і синтетичного обліку, а також по обчисленню собівартості продукції в промислових виробництвах. Дія підвищення оперативності та аналітичності обліку обгрунтовується можливість використання нормативного методу обліку та необхідність впровадження АРМ облікових працівників па базі персональних ЕОМ.
У висновках узагальнено результати дослідження та систематизовано основні висновки і пропозиції по вдосконаленню обліку витрат і обчисленню собівартості продукції в промислових виробництвах сільськогосподарських підприємств.
"Розвиток промислових виробництв у
2. ЗМІСТ І ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ.
Ринкова економік«' орієїггонана на одержання прибутку, змушує вишукувати резерви його зростання. Одним з них в сільськогосподарській шдпрнсмстайї є розпиток иромислових виробництв і промислів. Доцільність поєднати сільськогосподарського виробництва з промисловим зумовлена дією багатьох факторів (природних, технологічішх, організаційнім, соціально-економічних та ін.). Організація промислових виробництв відкриває значно більші можливості для раціонального використання сільськогосподарської сировини та місцевих природшгх ресурсів, забезпечує більш рівномірну зайнятість рбочої сили на протязі року, дозволяє збільшити виробництво продукції і товарів народного споживання. В 1994 році в господарствах системи Мінсільїоспроду України діяло 54057 промислових ішробшщи і промислів, якими було виготовлено продукції на суму 24.6 трлн, крб., в т.ч. товарів народного споживання на И.2 трлн. крб. Обсяги виробництва основних видів продукції, виготовленої промисловими виробництвами та промислами, наведені в табл. !.
Дані лдідчать, що в сільськогосподарських підприємствах за період, що вивчався, значно зросли обсяги виробництва продукції переробки сільськогосподарської сировини, зокрема борошна, круп, олії, хлібобулочних виробів при одночасному значному скороченні виробництва плодоовочевих консервів, солоних і квашених овочів та будівельних матеріалів.
Промислові виробництва і промисли мають значний вилив на підвищення ефективност. діяльності сільськогосподарських підприємств в цілому, недивлячись на те, що від реалізації продукції промислових виробництв господарства отримали в 1994 році 1,8 трлн. крб. прибутку, питома вага яхого в загально господсрських доходах становила тільки 3,0% .
Успішний розвиток та функціонування в сільськогосподарських підприємствах промислових виробництв неможливий без раціонально організованої системи обліку, контролю та аиалі ,/ їх діяльності.
Таблітця 1.
Виробництво основних видів продукції нромислопими виробшщтвами і промислами сільськ 'господарських підприємств ______________________Україїш в 19В7-1994 рр._______________________
Назва Одиниця продукції виміру Роки 1994 р. в % до 1987 р.
1987 1991 1994
Борошно і крупи ТИС.Т 590.5 504.0 824.7 139.7
Олія ТИС.Т 28.0 57.1 89.2 318.6
С очі солоні, квашені ТИС.Т 13.9 9.3 3.7 26.6
Сухі о очі і фрукти ТИС.Т 1.0 1.2 0.3 30.0
Плодоовочеві консерви »губ 1146.4 996.0 433.5 37.8
Хлібобулочні вироби ТИС.Т 24.5 74.6 304.5*
Ковбасні вироби ТИС.Т ... 9.1 14.1 154.9*
Мінеральна вода та напої МЛН.ПЛ. 35.2 71.1 38.5 109.4
Цегла будівельна '•'ЛН.ШТ. 895.4 1040.5 726.9 81 .Г
Вапно ТИС.Т 91.8 64.9 24.4 26.6
Нерудні матеріали млн.м 4.6 5.3 2.2 47.8
Черепиця ТИС.М 91.3 51.6 16.9 18.5
Пиломатеріали млн.м 3.1 2.0 5 51.6
Тара дерев'яна ТИС.М 52.5 70.5 161.2 307.0
Склотара К)б 577.5 637.8 130.0 22.5
* - 1994 рік в процентах до 1991 року
Розглянувши різні точки зору щодо ведення обліку за елементами чи калькуляційними статтями в умовах застосування госпрозрахункових відносин, вважаємо, що в ко'ективних сільськогосподарських підприємствах облік витрат за елементами потрібно здійснювати лише' в цілому по підприємству, а в виробничих підрозділах вести облік за статтями. Це в найР:\ьітгій мірі відповідає вимогам діючої міжнародної практики організації обліку й веде до поділу системи обліку на фінансовий та управлінський.
Об’єктивність планування, обліку, обчислення і аналізу собівартості в значній мірі залежить від того, наскільки обгрунтовано склад статгей витрат. Нині діюча Ех номенклатура стосовно до промислових виробництв має недоліки, бо допускає
значне укрупнення деяких статей, зокрема таких, як "Роботи і послуги", "Виграти на утримання основних засобів", "Інші витрати". Вони включалоть в себе суми, які мають неоднорідну економічну суть і характеризують різні виробничі процеси. Це нриводігть до значного зниження контрольно-аналітичних функцій облікової інформації.
Для підвищення аналітичності облікових даних в роботі пропонується планування і облік витрат промислових виробшщгв здійснювати за слідуючими статтями: витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; сировина і матеріали; використовувані відходи (виключаються); паливо і енергія на технологічні потреби; роботи і послуги; втрати від браку продукції; витрати на підготовку та освоєння виробництва; витрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання; витрати на організацію та управління конкретного .виробництва; інші читрати; загальновиробничі виграти; загальногосподарські витрати.
Запропонована номенклатура статей носить не обов'язковий, а рекомендаційний характер. При підвищенні самостійності виробничих підрозділів кожному з них доцільно надати право визначать склад статей витрат, виходячи з конкретних умов. При цьому лише потрібно забезпечувати обов'язкову їх співставність в плануванні і в обліку.
Враховуючи значимість та все більше зростати обсягів виробництва, необхідність створення умов для системного обліку витрат і надходження продукції та його деталізацію в розрізі
о. ремих промислових виробництв, підрозділів та видів продукції, в роботі рекомендується використовувати окремий синтетичний рахунок "Промислові ииробництва і промисли". Це дозволить за допомогою субрахунків згрупувати витрати за окремими підрозділами і виробництвами, а на рівні аналітичних рахунків -за видами виробленої продукції.
Для нагромадження витрат, які не можуть бути віднесені прямим способом на окремі види продукції, (наприклад виграти на утримання та експлуатацію машин і обладнання, витрати на організацію та управління конкретного виробництва) доцільно використовувати окремі аналітичні рахунки, що дозволить більш точно згрупувати певні суми, а потім віднести не тільки на
відповідні види промислових виробництв, а і на види одержаної продукції, забезпечуючій тим самим . організацію системи матеріального стимулювання.
Вирішення завдань, яхі стоять перед обліком промислового виробництва, в першу пергу залежить від того, наскільки обгрунтовано визначені об'єкти обліку витрат. Так як промислові виробшіцтва мають відміїшосгі в технології віфобшщтва та складі спожитої сировини, виробляють різноманітні види продукції, то для більш об'єктивного обчислення собівартості та послідуючого визначення ефективності виробництва облік витрат доцільно вести не тільки в цілому по виробничому підрозділу, який, як правило, являється окремим виробництвом, але і за витратами па виробництво окремих видів продукції. Облік в цілому по виробництву (підрозділу) може здійснюватися лише тоді, якщо в ньому виготовляється -дин або декілька однорідних видів продукції.
Побудова обліку процесу виробіпштш визначається об'єктивними чинниками технологічного характеру, що передбачає використання певного методу обліку витрат, якому має відповідати конкретний порядок калькулювання собівартості продукції. В роботі запропоновано класифікувати методи обліку витрат та калькулювання собівартості за рядом критеріїв: відношенням до технологічного процесу та організації виробництва (мал.1), методикою контролю витрат, повнотою їх відображення та складом об'єктів. Це дозволило рекомендувати використовувати ці методи в конкретних промислових виробництвах (табл.2). ‘
Методика контролю за використання. * виробничих ресурсів залежить перш за все від правильної та раціональної побудови обліку їх витрачання. В промислових виробництвах, які мають значні розміри, попередільну технологію, широку номенклатуру перероблюваної сировини та виготовлюваної продукції, особливо при наявності власних складських приміщень, облік руху та витрачання сировини, допоміжних матеріалів, напівфабрикатів та готової продукції доцільно вести у системному порядку. Інші види матеріальних ресурсів (паливо, матеріали для ремонту, запасні частини та ін.), які, як правило, не
Мал. 1. Класифікація методів обліку витрат на виробництво та калькулювання собівартості продукції по відношенню до технологічного процесу та організації виробництва.
Таблиця 2.
Методи обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції,' які використовуються промисловими
виробництвами сільськогосподарських підприємств.
' Попсредільний
Позамовний Однопередільшві (простий) Багателе редошя гіі
Н шіівфабршшгний Бези апііі фибрик&таміі
Цехи, які виробляють продукцію за замовленнями (швейні, меблеві, переробки шкіри та хутра, художніх виробів і сувенірів)
Млини Крупорушки Оліішиці Консервні і плодоовочеві виробництва Забійні пункти Первинна переробка молока
Цехи по забоїв га переробці мясо-продукндї Переробка молока та виробництво молокопродукції Виноробні виробництва
Де рснообробш виробі ішггаа Меблеві цехи Цси-льні зішоди
Малі цегельні виробілщтва Виробшщпіа по гю виготовленню ЧСрСПИЦІ
Швейні та інші. ..иробшщгва.
зберігаються трипалий час у підрозділі, доцільно списувати на витрати виробництва при передачі їх у підрозділ. У невеликих промислових підрозділах з нескладним процесом виробництва псі матеріальні ресурси (включаючи сировішу) потрібно відносити іш витрати виробництва при їх отримати.
Особливої уваги при обліку процесу виробництва заслуговує питання документального оформлення операцій по витрачанню сировини та інших матеріальних цінностей і отриманню готової продукції. Первині документи іц використовуються для обліку промислового виробництва мають ряд недоліків, які приводять до обмеженого їх використання в обліковій практиці. В роботі пропонується використовувати розроблений Журнал обліку виробництва та Акт виробництва промислової продукції, які дозволяють посиліли коніроль при одночасному підвищенні оперативності первинної реєстрації господарських операцій.
Однією з важливих проблем обліку виробничих запасів та сировини, особливо в сучасних умовах, являється їх оцінка. В умовах інфляції оцінка використаних ресурсів за фактичною собівартістю приводить до необгрунтованості визначення результатів діяльності підрозділів. З метою недопущення подібного явища в роботі запропоновано ііикористані матеріальні ресурсі} оцінювати за цінами останнього придбання (поточними ринковими цінами), а сировину власного виробництва - за діючими договірними цінами з врахуванням її якості. Це дозволяє розмежувати отримані фінансові результати між окремішії галузями сільськогосподарських підприємств, щомісяця визначати собівартість промислової продукції та фінансові результати, а також за рахунок виручки відтворювати оборотні кошти на покриття вартості використаних в процесі виробництва матеріальних цінностей.
Основними методологічними питаннями при здійсненні калькуляції собівартості промислової продукції є правильний вибір об'єктів обліку витрат і об'єктів калькуляції. В промисл вих виробництвах об’єктами калькуляції можуть виступати готова продукція і напівфабрикати різного ступеню готовності. Однак розраховувати собівартість напівфабрикатів необхідно тільки у випадках, коли якась їх частина реалізується на сторону або використовується для виготовлення різних видів продукції. У всіх інших випадках доцільно обмежуватися обліком витрат на виробництво та обчисленням собівартості готового продукту.
При організації обліку витрат промислового підрозділу потрібно забезпечити відособлений облік витрат на утримання та експлуатацію машин і обладнання та витрат на організацію виробництва і управління підрозділом, з метою використання відповідних баз при їх розподілі між рб'єктами. Витрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання між видами виробленої продукції потрібно розподіляти пропорційно до кількості відпрацьованих машино-годин роботи обладнання при пеж еробці певної сировини, а витрати на організацію виробництва і управління - до загальної суми витрат (без вартості сировини), включаючи витрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання.
Витрати на підготовку та освоєння виробництва, в залежності від періодичності та обсягів їх здійснення, можуть відображатися в складі витрат майбутніх періодів, з послідуючим включенням до собівартості виробленої продукції, або ж прямо відноситися на собівартість освоюваних сидів продукції. .
Непрямі витрати, що формуються за межами підрозділу, не доцільно розподіляти між окремими видами виробленої продукції. їх потрібно відносити на повну собівартість продукції або ж списувати на рахунок фінансових результатів (відповідно за галузями та по господарству в цілому). Це дозволить відмовитись від умовності їх розподілу та знизити трудомісткість обліху витрат.
Обчислення собівартості промислової продукції та фінансових результатів від її реалізації в кінці року не відповідає потребам управління, так як процеси виробництва і галізації продукції фактично завершені і на їх результати вплинути вже неможливо. Тому калькуляційним періодом в промислових виробництвах сільськогосподарських підприємств повинен бути місяць. Перехід до щомісячого обчисленая собівартості дозволить використовувати діючі в промислових підприємствах . ,ошіку і методику обліку він-'ат і обчислення собівартості продукції. При цьому скоротяться витрати на веденії» обліку за рахунок відмови від нагромадження даних про розподіл продукції, робіт і поо.уг на протязі року, необхідних для доведення планової собівартості до рівня фактичної, та відображення калькуляційних різниць "•> рахунках бухгалтерського обліку. Одночасно підвищиться його точність, достовірність і оперативність, що забезпечить ио<чіл<чі іш контрольних функцій обліку і дійовість здійснюваного їм основі його даній економічного аналізу, а при потребі і матеріального стимулювання.
Для ведення аналітичного обліку промислового ви робшщтва в роботі пропонується застосовувати вдосконалену форму Виробничого звіту, який має 4 розділи:
1. Рух сировини, матеріалів, відходів, іцо використану ються, напівфабрикатів та готової продукції;
2. Витрати на виробництво;
3. Вихід продукції та обчислення собівартості;
4. Результат госпрозрахункової діяльності підрозділу
Запропонована форма виробничого звіту дозволяє обліковувати прямі і розподіляти непрямі витрати підрозділу за звітний період, не відкриваючи додаткових аналітичних рахунків, що, на нашу думку, значно спрощує облік і дозволяє більш точно віднести витрати на окремі види продукції, виробленої в промисловому виробництві.
Вивчепі'ч пршщішів нормативного обліку і умов його використання в промислових виробництвах сільськогосподарських підприємств дозволяє зробити висновок про можливість його впровадження в практику промислових виробництв, але це потребує вирішення цілого ряду завдань. Першочерговими серед них являються вдосконалення нормування матеріальних і трудових витрат, розробка нормативної документації, класифікаторів вшших осіб та причин відхилень, перегляд форм первинних документів і регістрів аналітичного та синтетичного обліку , у відповідності до вимог нормативного методу. Впровадження нормативного методу дозволить оперативно контролювати здійснення в першу чергу прямих втрат, які становлять основу виробництва, створите економічні передумови для матеріального заохочення працівників у раціональному використанні всіх видів ресурсів, враховуючи причини їх економії чи перевитрат та кількість одержаної продукції
Одним з основшіх шляхів вдосконалення організації обліку в промислових виробництвах сільськогосподарських підприємств с його автоматизація на базі використання сучасної обчислювальної технікч. Використання АРМ облікових працівників на базі ПЕОМ забезпечить поряд з веденням бухгалтерського обліку здійснення оперативного контролю за ходом і результатами виробництва, проведешія аналітичних розрахунків без значних втрат часу обліковими працівниками.
Вивчешія практики сільськогосподарських підприємств показує, що в сучасних умовах при впровадженні АРМ для обліку процесу виробництва можливі два підходи до організації ав-оматизованих робочих місць облікового працівника шляхом встановлення ПЕОМ: в централізованій бухгалтерії або в
кожному структурному підрозділі та в бухгалтерії господарства.
В роботі розгляїгуто методику формувати та аналізу інформації в обох випадках. Якщо ПЕОМ встановлена тільки в
бухгалтерії, то в підрозділах первинні документи складають вручну. Введення даних документів, їх контроль і первинну обробку здійсгаоїагь працівтпш центральної бухгалтерії. На АРМ бухгалтерів окремих облікових ділянок створюються і обробляються масиви первинної документації, які передаються потім на АРМ бухгалтера по веденню синтетичного і аналітичного обліку, де формуються дані про хід виробничого процесу, здійсшосться їх систематизація і зберігати з метою складаїпм балансу, заповнення: звітносгі і проведення розрахунків у відповідності до потреб економічного аналізу.
При розміщенні ПЕОМ у виробничих підрозділах порядок організації обліку з використанням АРМ зазнає суттєвих змін. На перший план виходить організація АРМ керівника чи обліковця підрозділу, яке забезпечує оформлення первинних документів, введення і формування баз даних про витрачання і сурсів і виробництво продукції, складати звітів про втрати та виконання різних контрольно-аналітичних розрахунків. З АРМ структурних підрозділів дані передаються в бухгалтерію, де вони використовуються для зведеного обліку процесу виробництва та для задоволення потреб АРМів інших ділянок обліку.
Організація АРМ тільки в центральній бухгалтерії господарства менш перспективна, бо передбачає повністю ручне ведення первинного обліку, з наступгаш введенням його даних в ЕОМ. Однак, на даному етапі цей підхід до організації автоматизації обліку в сільськогосподарських підприємствах найбільш реальний, бо при ньому враховуються труднощі з забезпеченням ПЕОМ через їх високу вартість, необхідність проведення широкого навчання ; працівників та ряд інших об'єктивних факторів, які роблять організацію АРМ в структурних підрозділах більш ніж проблематичною. Проте, на подальшу перспективу при вирішенні названих проблем господарства мають орієнтуватися на впровадження АІ’М безпосередньо в виробничих підрозділах, що дасть змогу значки підвищити оперативність та а політичність обліку з метою використання його даних в процесі управління.
3. ПУБЛІКАЦІЇ.
1. Деякі питання комерційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах /Тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених та спеціалістів "Наукові розробки агропромисловому комплексу". -Нижні Ворота. 1993, 0,1 д.а.
2. Організація комерційної діяльності сільськогосподарських підиг гемсгв //Економіка АПК. -1994. -N2-3. -с.31-34,
0,3 д.а.
3. Організаційно-методичні матеріали по автоматизації
обліку на підприємствах сільського господарства. -К., 1995,
7,2 д.а (в співавторстві).
4. Оцінка переробленої сільськогосподарської продукції /Тези доповідей науково-практичної конференції "Селекція і технологія вирощування польових культур". -Кам'янець-Поділі.ський, 1995, 0,1 д.а.
5. Облік промислового виробництва із застосуванням ЕОМ /Течи доповідей науково-практичної конференції "Проблеми інформатизації агропромислового виробництва України в умовах ринкових відносин". -К., 1995, 0,1 д.а.
Радченко В. С. Совершенствование учета производстве промышленном продукции в сельскохозяйственных предприятиях. Диссертации па соискание ученой степени кандидата экономических »тук но специальности 08.0G.04 - Бухгалтерский учет, анализ и аудит, Институт рграрной экономики Украинской академии аграрных наук. Киев, 1995.
Защищается рукопись диссертации, которая содержит ис-слсдовлнпе теоретических и практических BorifjocoB построения учета в промышленных производствах сельскохозяйственных предприятий, предложения по совершенствованию учета использованных ресурсов и их оценки, аналитического учета затрат и исчисления себестоимости промышленной продукции.
Установлено, что оценку использованного сельскохозяйственного сырья собственного производства целесообразно проводить по действующим договорным ценам с учетом его качества. Это позволяет ежемесячно исчислять себестоимость промышленной продукции, а также разфаничить полученные результаты между основными и перерабатывающими отраслями сельскохозяйственных предприятий.
' 18
Sluihîienka V. S. Improvement of Accounting for the industrial on s Agricultural Enterprises. The dissertation, presented for ¿rtntiii,; of scientific degrea of the Kandidate cf Economic Sciences, cn major 03.0fi.0i - Accounting, Analysis End Audit, re.jistered in the Institute cf Agricultural Economics cf the UAAS, Kiev, 1995.
This manuscript of thesis has been under consideration for defence. It provides a research on theovetical and practical імиез of the accounting system formation in industrial production, units of agriculture! enterprises, the suggestions for improvement cf accounting of utilized resources end their estimation, analitiesl accounting of совїз End calculation of industrial product cost.
It b investigE'ed, that the evaluation of utilized agricb.tural raw materials cf own production із neeessary to conduct according to real rontracluul prices, taking into aecuiint their quality. This can allow to calculate the industrial product cost on monthly bnabs, end also it gives a possibility to differ the obtained results among tiie mein *nd nrorcs'-ing branches of agricultural enlerprUes.
Ключові слопа: промислові вирпбптщгва, обйк, виграш, мігіоди обліку вігграт, собівартість. .
\
Пяп-<с«к» до FPfW пигм» 1995 р. Осрміг £0x34 l/ti. flrrijj лрум. И î . Обп.-оид арх. 1.0. Ум. ррук. «рч. 1,0. Іііріж ІСОгрнм. Злм. Н1І. ДОП кягг.ігуту е/раріюї anочоміюі УААІІ.
252127, Iftrâ 127, вуп. Ієрл'і Oâcpotcf, 8. '