Воспроизводство основного капитала в условиях перехода к рыночной экономике тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Музыченко, Анатолий Степанович
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.01
Автореферат диссертации по теме "Воспроизводство основного капитала в условиях перехода к рыночной экономике"
ШН1СТЕРС1В0 0СВ1ТИ УКРА1НИ ШВСЪШ ДЕРЖАВИНА ЕК0Н0М1ЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
ргз с:;
• 1 1 ' На правах рукопису
МУЗИЧЕНКО АиатолШ Степанович
В1ДТВ0РЕННЯ ОСНОВНОГО КАП1ТАЛУ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО PHHKOBOI ЕКОНОШКИ
Спвц1альн! oib Oa.OP.OI - пол!тична еконоа1я
АВТОРЕФЕРАТ дисергацП на адобуття наукового отупввя кандидата еконои1чних ааук
Ки!в - 1У95
Диоертац1я е рукописом.
Робота винонана на кафедр! економ!чно! теорИ обл1ково-економ!чних факулыет!в Ки1вського державного економ1чного ун!верситету.
Науковий кер!вник Оф!ц!йн! опоненти:
ПровIдна орган! зац1я
- кандидат еконоы1чних наук, доцент ФУКС А.Е. .
- член-кореспондент HAH УкраI-т, 'доктор економ!чних наук, професор БЕСЧАСТНИЙ Л.К.
- кандидат еконон!чних наук ПОШ д.1.
- Ки1бський державний торгово-еконошчкий ун!веройтет
Захист в!дбудеться nooé>" 1995 р. о /7
годин! в KníBCbKOuy державному еконбшчнОму ун1верситет1 за адресом: 252057, m.Khíb-57, проспект Перемоги, 5'+/1, аудитор i я íte 317.
3 дисертац!ею мокна ознайоыитися в б1бл!отец! Ки1вського державного економ!чного ун!верситету.
Автореферат
роз! о ланий "«¿ffi1 5 р.
ВчениЕ секретар спец!ал1зовано1 вчено! ради, кандидат еконоитчких наук доцент
ЗАГАЛЬНА ХАРЛНТЕРИСТИНА РОБОТО
Актуальн!сть досл!джеиня. Перех!д в!д адм!и!етративно-команднох системи до ринковох супроводкуеться эмгиами у вс!х сторонах економ!чного життя сусп!льства. Це стосуеться i со-ц!адьно-економ!чного зм!сту засоб!в виробкицтва. У зв"яэку з иим pis ко зростае роль методолог! чних п!дход!в f теоретичного анал!зу економ!чних категорий, як! в!дображапть соц!ально-еконо-м!чну форму функц!ювання засоб!в прац! { особливост! ïx вхдтво-рення в перех!дний пер!од до ринково! економ!ки.
В!домо, що в процес! становления hoboï господарськох системи в!дбуваеться в!дмирання одних економ!чних категор!й i фор-мування !нтих, котр! в!дпрв!дя»ть нов! й систем! виробничих в!д-носин.
В ч&си ада!н!стративно-ком&ндно1 системи соц!ал!эму в еко-ном!од!й л!тератур! i в господарськхй практиц! активно викорис-товувалася така економхчна категор!я, як "фокди". В ц!й еконо-к!чн!й форм! зд!йснювалося в!дтворення як эасоб!в прац!, так i предмет!в прац!. Яроте Система соц!ал!с*гичного ладу потеряла крах,' f на эм!ну хй приходить соц!ально ор!ентована ринкова-економ!ка У зв"язку з'Цим великого теоретичного ! практичного значения набувае вир!шення проблем« щодо соц!ально-економ!пко1 форми функц!ювання в ринковому господарств! засоб!в виробництва i, особливо, засоб!в прац!. В!д вир!иення цього питания залеяить трактування сут! трансформациях лроцес!в в Укрлхн! тл зм!сту новог системи економ!чних вхдносин, île лише один з таоретичних пол!теконом!чних аспект!в, як! ся!дчать про актуальн!сть теми дисертацхИного досл!дження.
Сл!д. також в{дзначити, що надэричайчо вяжливов для Утрахни
е проблема еконсш1чиого ! високоефективного викориотання основ-них виробничих ресурс!в - засоб!в прац!', як! становлять магер!-ально-техн!чну базу сучасаого виробництва, кожно1 галуз! та п!д-приемотва, 1 е найважлив!иши фактором п!двищеиня продуктивное!! прац!, забезпечення випуску конкурентноздатно1 продукцП та виходу Укра!ни на св!товий ринок.
Варю зауважити, но все ще недостатньо розкрит! теорвтичн! проблем в!дтворення эасоб!в виробництва в уиовах функц!онуваи-ня р!зних фори власаост! та економ!чних уклад!в.
Саие в!дсутн!сть коиплекеносг! в досл!двеннях речових еле-иент!в продуктиваих сил, невизнання багатьиа в!тчазняниии пол!т-економаын категор!! основного в систем! ринково! еконои!ки капталу ,^викликае необх!дн!сть подальше! розробки теоретичнвх I иетодолог!чних питань у ц!й сфер1. Особливо це в!дчутао зараз, коли дан! теорвтичн! розробки е актуальшши для вир!шения прак-тичних завдань на шляху формування, ринкового госпо'дарства екояо-м!ки. Сл!д такок зазначити, що теоретячн! розробки ! узагальнев-ия по проблемах в!дтвореиая основного кап!талу, зд!йснеин! таки-ии заруб!жниыи еконои!ста*ш, як Д.М.Квйяс, Дж.В.Роб!нсои, Л.(¡талер"!), Р.Соллу, Я.Корна!, Р.Харрод, Дж.В.Кларк, Клас Еклуад та !ишшп не зовс!ы сарийнятн! для укра!всько! еконои!ки нерех!дно-го пер!оду.
Здобувач .вважае, що досл!дшення процесу вЦтворення основного виробничого кап!талу Укра1ни в уиовах становления багато-укладно! зы!шано! економ!ки в кончв необх!дяии. Актуальней о такок нов1 теорвтичн! узагальненнп подо визначеаня сутност! категор!! "каа!тал", II сп!вв!дношення 1з шяроковкиваною в мину-лому категор!ею "фондя", цакл!чного характеру процесу в!дтворен-яя основного кап! талу.
- 3 -
Актуальн1сть проблема, недостатки р1вень il розробки, наяв-н1сть багатьох дискус!йних'литань визначили виб1р тема, лог!ку ! цету дисертац!Иного дослЦненкя.
Для усп!шного вир!шення nie! проблеии велике значения мае розкриття ооц1ально-еконоа!чно! форыи фуякцЮнування засоб!в •прац! в процес! становления багатоукладно! (зы1шаяо1) еконоц|ки.
Автор дисертац! йного досл1дяення обгрунтозуе, то в нов!й господарськ!й систзц!, яка формуеться в поетсоц!ал!смчних кра!-нах, в!дбуваеться закояоы{рний процес трансфорыац! î категорП "фонда" в категор!ю "кап!тал". У зв"язку з цйи засоби прац! приймають форму "основного кап1талу" ! в!дтворюаться в ц!й соц!алБНО-вконоы!ча!й форы!.
Ступ!кь розробки проблема. Нитааня соц!ально-економ!чно1 фории засоб!в прац!, ыехан!зиу !х в!дтворення та яагроиадження в уиовах переходу до ранково! економ!ки викладено в роботах багатьох радяноьких та в1тчазняних еконоа!ст!в: Аракеляна A.A., Александрова I.A., Бадера В.А., Баранова Д.А., Волхов!т!ново! И.О., .Борисенко З.М., Крнвенка К.Т., Мочераого C.B., Овч!нн!ко-ва Т.П., Паохавера О.Й., Палтеровича Д.М., Павлова A.C., Тре-гобчука В., Фукса A.È..
При зцачн!й уваз! вчеиих до nie! багатограино! проблеии далеко не ве! литания розкрит! в!дпов!дно до потреб ново! еконо-и!чно! обстановки, котра вяе стала реальн!ста у вс!х постсоц!а-л!стичних кра!нах.Так, б!лыл!сть автор!в в!двторення засоб!в прац! доол!джув !х у оуоп!льн1й форм! основних виробничих фон-д!в. Ця традиц!я все ще збер!гаеться t в досл!дЕеннях дано! проблема, як! опубл!кован! деякяии в!гчизняними еконоа(стаии (Бадер В.А., Борисенко З.М., Мочерний C.B. та 1н.) в останн! роки.
-------
Дисертант, досл1дасуючи сусп!льну форму засоб!в виробництва у ринков!й економ!ц1, доводить, що нею виступав таке економ!чнв в!дношення, як капитал.
Мета доел!дження. Петою реферованог дисертацхI е розкриття сутг основного капиталу, його основних характеристик та рол! в умовах перех!дно1 економхки, обгрунтування та систематизац1я факторов, (до впливають на в!дтворення основного капиталу 1 гнд-вищення Його ефективностЬ Виходячи з поставлено! мети завдан-нями досл!дження е:
- дати анал!з 1снуючих п!дход!в до сусп!льно1 форми засоб1в прац! в умовах ринковох економхки, виявити перспективний напря-мок ЕИр1шення дано1 актуально? теоретично"! проблема;
- розкриття механ!зму процесу вйдтворення основного кап!та-лу i досл!дження фактор!в, що обумовлюють його циклхчний характер;
- визначити пгдх1д до практично! розробки питань, пов"яза-них э удосконаленням державного регулювання процесу оновлення основного капиталу в Украгн!;
- з"ясувати сучаснх тенденцГх формування амортизац!йно! по-лхтики 1 розробити в!дпов1дн1 пропозивдх;
- досл!дити роль хнвестицхй в процес! в!дтворвння основного виробничого кап!талу та способи хх зд!йснення в пер!од становления ринковоХ економ!ки;
- обгрунтувати необх!дн1сть актив1зац!х 1новад1йного !нвес-тування, як основного варианту виходу в1тчизняно! економ!ки з !нвестиц!йно1 кризи.
Методологёчною основою досл!дження е метод д1алектичнох
- 5 -
лог!ки, зг!дно з якш провалено aнaлiэ эагальноекономхчнох, статистичнох та правово! Ыформацг1 з оэначених проблем, зроб~ лено узагальнення теорхх сутностх основного кагиталу та эаконо-м!рностей його вхдтворення. Широко використовувались в робот! методи сходт.ення вгд абстрактного до конкретного, аналгзу г синтезу, поеднання логичного х вторичного, економ!чного моделга-вання, аналогхй. Досл1дження, що зд!йсншться в дисертащ1, базуються також на принципах системного подходу, який передба-чае роэгляд основного кап!талу як явища, що виникав 1 набувае свого роэвитку внасл!док д!х сукупност! фактор!в економ!чного та соцгального походкення.
1нформац1йною базой дисертацгйног роботи в спублхкованх дан! Держкомстату УРСР, Мх нет ату Укра1ни, а також статистики £ фактичн! дан!, опублгкован! в науков!й л1тератур! та перхо-дичн1Й прес1. Вивчались 1 використовувались т&кож матер!али з економ!чно1 теорхх. та практики эарубгжних крахи.
На.укова новизна роботи. В дисертац1йн!й робот! проведена комплексне доелгдяення проблеми, що дозполило уэагальнити 1с-нутачх розробки II рхэних аспект!в та роз/юбити наступи! положения:
- доведено, що капитал - це особлива, а не специф!чна еко-ном!чна категорхя, яка функц!онуе не т!льки за кал!тая!зму, а ! в соцхально-ринковхй економхчн!Я систем!, що формуешься в деяких розвинених кра!нах Заходу та в постсоц!ал!стичних крах-ках. Показано, що в сод1альн!й ринковхй економ!ц! дЪоть так! важлив1 елемеьти виробничих в!дносин, як приватна власн!сть на засоби виробництва, в!льне п!длриемництво, говарна форма первинних- факторов виробництва /земл! 1 робочо? сили/, вирой-
--——--—--—__
ництво додатково! вартост!, котр! об"ективно обуиовлюють функц!онування категор!I "кап!тал";
- б!льш детально ! систематично розкрита роль основного капиталу в сусп!льному в1дтворенн( га його функц!I в ринков!й еконои!ц!, то формуеться;
- доол!джуючй в!дтворення основного кап!талу з и!кроеконо-м!чнйх позиц!й та в уиовах перех!дно! екоаом!ка, в днсертацП виявляються пр!оратетн! напрямки 1 принципи еконош'чного регу-лювання в!дтворювального процесу ц!е! часгани сусп!льного бага-тства. Обгрунтовуеться, то держава об"ективно повинна виконува-ти багатогранн! функцП по орган! зацП визначальних напряык!в, стимулов та законодавчих акт!в, забезпечуючи планом!рний ! в!дрегульовашй продес в!дтвореннн основного кап!талу сусп!ль-схва, галузЕ ! окреиого п!дприецства;
- доведено зроотання рол! аыортизац!! як елемента затраг
на виробництво в ы!ру переходу в!д планового до ринкового иеха-н!зму регулювання економ!ки. Виходячи з цього, сфорыульован! оптнмальн! критерИ варахування 1 використання ацоргизацН в уловах становления риаково! економ!ки;
- сучасна аиортизац!йна пол?тика повинна спряыовуватися
на ективне використання вауково обгрувтованйх метод! в регулювання варт!сних парацетргв процесу обороту основного кап! талу (врахування р^ня ефективност! господарсьно! д!яльност! п!д-приеысгв, темл2в науково-техн!чного прогресу та 1 к.);
- у зв"язку а нев!дпов!дн!стю орган! задано! структура !н~ новац!йно1 сфера новик завданням народногосподарського розвит-ку пропонуеться застосовувати нов! елеиенти иехан!зиу регулюван-
- 7 -
ня 1нвестиц1йно1 дгяльност'Л, котрх будуть сприяти пхдвищенню мотивац!1 до довготерм1новях кал!таловкладень хнновап1йного характеру, зь^нх основних п1дход!в до розробки системи стимулю-вання хинова^йног дхяльност!;
- сформульовако деякг важел! посилення хнновапхйних процес!в у вгдтворенн{ основного капхталу. Розроблено ряд напрямкхв актив4зац!г хнпестицгРнох дгяльност!, зокрема: розвиток гнфра-структури по обслуговуваннга 1нвестищйного процесу, використан-ня прискореног амортизац|1, податкових ' пхльг, вгльних кошт}в, позик, фонд!в 1 1н. 3 метой посилення ролт довгострокових кредите у розширекому в{дтворенн! основного капиталу пропонусться створити Нац^ональиий банк реконструнцхх I роэвитку.
Практична зкачим!сть проведеного досл!дження полягае в тому, що дисертац1йна робота мае перл за все теоретичну х ме-тодологгчну спрямован!сть. В процес! дослгдження одержано результату якх сприятикуть ре гулованню процесу оновлення основного капхталу, формуванню ефектмвно1 амортиэац1йно1 пол!тики, гнвесткцх£но1 дЫльностх та формування р::нку засов}в виробниот-ва.
. Обгрунтовано, що усп1х економгчних перетвореиь в к{нцево-му п!дсучку заложить вхд практичного використання закоагв роэ-ширеного в1дтвореяня, а усунення деформацг*» х диспропорпх?, нор-малгзац1я вхдтворення мо'клявх тхльки }з впровадкенням паукового моб^ьного I динамичного процесу управлхння економхкою.
В господарськ!й практиц* можуть бути використанг обгрунто-ван1 пропозицН по вдосконаленни економхчного механхзму в^тво-рення основного капхталу, визначенню критерИв оптимгяпшх
сп!вв!дношеяня основного I оборотного кап!талу, пр!оритетних напряшив використання !нвестиц!Иного потенц!алу ! 1н.
Бисновки 1 пропозиц!!, одержан! в процес! досл!дження, в левн!й ы1р! доповнлют^! розвивають ряд теоретичних полокень з проблеы в!дтворення основного кап!талу в пер!од формування рин-кових в!дносин. Окреы! полокення дисертацН иокуть бути викорис-тан! при роэкритт! теи курсу пол!теконоиП, розробц! спец!аль-них навчальних курс!в з основ еконоц!чно! теорП, в практиц! орган!аац!I ефективного використання основного кап!талу у в!т-чизнян!й еконоы! д!.
Дпробац!я роботи. Основн! теоретичн! полокення, висновки, пропозиц!!, одержав! в результат! проведеного досл!дкення, об-говорювались на зас1данн! кафедри еконои!чно1 теор!! обл!кових факультет!в Ки!вського державного еконои!чного ун!вероитету, кафедри екоаом!ки Уманського державного педагог!чного !нотатуту( допов!дались на республ!канзьких, всеукра1нських та ц!жвуз!в~ ських науково-практичних'! науково-теоретичних конференц!ях, використовувались в лекц!йн!й робот!.
3 тени дисертацН опубл!ковано 4 роботи аагальнии обсягои Одрукованого аркуша.
У в!дпов!дност1 э одерканиии в процес! роботи над дисертацН» науковими результатами автор виносип на захист наступи! основн! теоретичн! полокення ! висновки:
I. %тегор!ю основного кап! талу не иожливо досл!дкувата у в!дрив! в!д б!лыа загально! категорП, якою е кап!тал. Кап!тал традиц!Йао розглядамть, як категор!ю кап!тал!стичного способу виробництва. Автор висувае полокення про те, що дана категор!я
- 9 -
функц£онуе i в такт Я економ^чнН системг, котра одержала назву "сошально орхентована ринкова економхка". Розглядаетъсл теза, що ш система в Укparhi буде базуватися на р}эних формах влас-Hocti, як1 формуються внаслхдок роздерясавлення колишньох "за-гальнонароднох" власностг на користь усього народу.
2. В робот1 обгрунтовуеться, що в1дтворення основного капиталу вгдхграе велику роль у всьому npoqeci суспхльного Btдтворення.
3. Щоб процео вгдтворення основного капхталу в!дпов*дав вимогам часу i зд!йснх)вався планомгрно та ефективно, важливе значения належить механ1зму його регулгавання.. Автор розкривав ochoehi важел1 вЬггворювального процесу f особливост1 ix функцтовання в перехгдний nepiofl.
4. Амортизацхя сама по собг не.може бути джерелш нагро-мадження основного капхталу, Hi при простому, Hi при розшире-ному в1дтв0реннх. Достгйне перевигцекня караховано1 амортизацН вартхсного обсягу щор1чного вибуття основного капталу при роз-ширеному вхдтворенн1 заксномхрне. Воно осумовлене додатковим залученням koetib i являб собою нагромаджену амортизащю ново-введеного основного капралу. Вилучення видимого надлишку амор-тизацхх неприпустимо, оскхльки це'ускладнюе процес вхдтворення основного кап1талу.
5. Лише в результат! реформування економхки, зокрема лриватнзацгг бхльшо'х частини державних п!дприямств t земл! та утворення цивМэованого фондового ринку, будуть стпоренх спрвдтлив1 eKOHOMimii та хнституц1йн1 умови для вiльнoгo пере-лиезння капхталу, що дасть змогу реаяхзувати дoвгoeтpoиoвi
!„вестшй»нх прогреми. Здеформована тоталхризмсм модель еконо-„!ки мае трансформуватися в якхсно нову, соцхально о^нтовану 1 структурно збалансовану економ!чну систему.
6. Щсял Деякох стабтлгзаитх виробництва, подавления 1нноваЩйно5 та хнвестицхйнох д!яльност! можлкве активне технологе I структурне оновдення виробни.ого поте^алу галузей ! пхдприемств Украхн-л за критерхями, якх вхдпов!дають вимогам постиндустриального розвитку свхтовох економхки.
Мет! I завданню досл!д*ення в!дпов!дае структура дисерта-Щ1, яка складаеться !з вступу, трьох роэдЫ», висновк!* х списку основнох Еикористаног лгтератури.
Вступ. •
Роздхл 1. Економхчна природа вхдтворення основного кап!талу.
1.1. Основни* к шитая. як категор!я ринкового господарства.
1.2. Сутнхсть провесу вхдтворення основного капхталу. Розд!л [1. Формування мехатзму регулювання вхдтворення основ- .
ного капхталу в переххднгй вконом!ц!.
2.1. Державне регулювшня вхдтворення ровного капиталу.
2.2. Роль амортизац11 у вхдтворенн! основного кал!т*лу.
2.3. Переоценка основного кап!талу ! його хндекс&г^ у вхдтворовальному процесх.
Розд!л Ш. Проблеми гнвестищГ-ного забезпечення вхдтворення основного капхталу в Укра1нх.
3.1. 1нвестиц*5Е ! вхдтворення основного капхталу.
3.2. Посилення рол! хнновашй у вхдтворенн! основного капталу.
Висновки.
Список використанох л!тератури.
- II -
основний зм!£г РОБОТИ
В диеертацхх покаэуеться, що в процес! формування ново1 господарсько'1 системи вхдбуваеться вымирания одних економхч-них категорхй I становления 1нп;их, котрг вхдповхдають новхй систем1 виробничих вхдносин. В адахнхстративно-команднхй систем! соцхалхзму эасоби виробництва функц!онували в такт:Я сус-пгльн1й'форм1, як фонди. Однак система соц1ал!стичного ладу потерпхла крах, а на зам:ну х'й приходить соцхально орхентована ринкова економхка.
В зв"язку з цим в робот1 значке мхсце вхдводиться пробле-М1 соцхально-економ1чно1 форми функц!онування в ринковому гос-подарств! засоб!в виробництва.
Звертасться увага на те, що в ринковтй економхи! дхють так1 важлив1 елементи виробничих вхдносин, як приватна влас-Н1сть на засоби виробництва, вхльне пхдприемництво, товарна форма первинних факторхв виробництва /земл! х робочох сили/, виробництво додатковозс вартостх, котр! е достатньою об"ективнгао умовою-для надання засобам виробництва ™ако1 суспхльно1 йорми, як калхтал. Ця категорхя в постсонхалхстичних крат ах приходить на зм1ну натегорхг "фонди".
В дисертац11 значка увага прйдхляеться з"ясуванню сутх основного капIталу як явища, що функцхонуе в умовах переххднох економхки, узагальненнэ конкретних форм його прояву, визначен-ню його мхсця в сумпльнсму вхдтвсреннх та систематиэашх г'ак-торхв, що впливають на вхдтворення основного капгталу в умовах кризового стану укра1нсько1 економхки.
Проведено анал!з методологхчних пхдходхв вивчення природи
поняттл
-_ I2 _-
«основний кап!тад", сп!вв!дкошеннл досл!джуВанох катего-pii э !ншими категориями ринковох еконймхчнох система Доведена правом1рн1сть влровадження в господарську практику понять " каштан", "основний капхтал", "оборотной калхтал" замхсть понять
"фОНДИ", "OCHOBHi фонди" тощо.
¡¡оказано, що причинами такох трансформацх? категорхх "фонди" В категорх» "капитал" е те, Що: I/ державн! пхдприемства переходят* на ринком методи господарювання; 2/ у ринков!* економ1ц{ голошу роль вгдхгршоть рхзнх форми альтернативнох власностх: кооперативна, кооперативно-пайова, акихоиерно-трудо-ва, приватна капхталхстична, дрхбнотоварна. Уже в I99f>. ропх „а альтернативний сектор припадав эначна частина валового сус-пхльного продукту; 3/ в процесг економхчник .реформ вступать в дхю так: нов! явища, як пхдприемництво, конкурент«, попит х пропозицхя та ряд хнших. Вех цх to,ори, як доводиться да-сертантом, в достатнхми для ^кцтювання в соц!альнхй ринковхй
економхцх категорхх "капитал".
Автор висловлюе даку, що нем» сенсу розглядати калхтал
виключно з тих. позитй, *х«х дотримувався К.Маркс. Дхйсно, К.Маркс вважав, Чо кагйтал - це вартхеть, яка приносить додат-кову вартхеть штхом експлуатацхх наймано* робочох сили. Протв капхтал може генувати i тодх, коли пряма експлуатащя робочох сили зникае, хоч, лк х ранхше, економхка залишаеться товарное
В соц!альн1Й ринков!й економхш варт!сть авансуеться з меток, одержан«* додатковох вартостх: авансовая! грош!, як i за кап!тал!з«у, зд!йсншть в!Домий рух Г-Т-Г^ проте грош! викорис-товуються на загальну користь, а не т!льки для тих, хто в влас-
никами к&птталу. •
- 13 -
Категоргя "кал1тал" функц1онуе як система свохх б{льа конкретних категорий: постхйний 1 зм1нний капхтал, осиовкий 1 оборотний капхтал, грошовий т поэичковиЯ капхтал. В ц!й систем! конкретних форм капралу особливе м!спе належнть основному кап1талу, вивчення якого з позиц1й його в!дтворення е эмхстом дисертацхйно: роботи.
Вгдтворення основного капхталу, е скллчовога частинога всхех системи роэигиреного вхдтворення. Зв1дси випливае, що в1дтворення основного капхталу, по-перае, мае сп1льн! риси, притаманн! в!дтворенню в ц{лому, 1, по-друга, характеризуемся певними особливостями, що випливають специфики економхчно1 природи засобхв прац!.
Суслхльне в1дтворення не е насл!дком простого попдняння вхдтворювальних про!'вс1в на окремих л}дприемствах, а являв собою якхсно нова економ!чне лвище, лкоцу притлманн1 законом!рност! роэвитку, н!ж первинним ланкам народногосподар-ського механизму. Тому г вхдтворення основного калгталу 8 мяс-штaбi сусп1льства повинно характеризуватися {нажми рисами в пор{вняннг з тими, що притаманн{ процесу вхдтворення основного капхталу на окремих ггёдприемствах,
В дисертац1I доел!джуються особлквпстх кругообороту кош-Т1В, авансованих в основний капхтал. Показано, що не дивлячись на те, що в!н у своему рус£ проходить тх ж стадхг, що й обо-ротний капхтал, протв кругооб!г основного капиталу мае ряд суттевих власних рис, котр! потр!бно враховувати при визначен-н! таких проблем, як в!дшкодування засоб^в прац!:, амортиза-Ц1я, вхдтворення 1 т.п. Вивчадчи проблем«, пов"язан! з в{дтво-
- к -
ним основного кап!талу, эдобувач досл!дхуе значения держав*.у в!дтворювальноку процес!. Зг!дяо з 1ону«чо» концепц{ею, д!яль-н!сть деркави ке е внутр!шньоа складово» ринково! еконои!ки, а н!бч доповнйв II. 1накве какучн, держава "лризначена" для вир1шення тих еконои!чних завдаиь, котр! не эдатний вир!шувати ринок. Внаол!док чого екокоы!чна д!яльн!сть держави виступае в якост! вииушеиого доповнення до иього. Такий п!дх!д до рол} дерхави в еконои!чноиу в!дтворенн{ под!ляе ! автор дисертацИ.
Б робот! зд!йснена спроба поглибити дану концепц!» ! роз-глянути д!яльн!сть дерхави у сфер! в!дтворення основного кап!-талу в перех!днаЯ пер!од. Перех!д в!д планово! економгки до рикково! не означае в!доторонення дерхави вгд учасх! в госпо-дарськ!й д!яльност!, як це прогоюшувалося на початку економ!ч-них реформ, а зи!ну иетод!в централ!зованого управл!ння ! !х удосконалення в!дпов!дно до потреб ринково! еконои!ки. При. цьоиу !нотруценти, за допоногор яких реал!зуються иетоди регу-лювання, .в багатьох випадках залишавгьея таии ж, але при директивному управл!нн! вони застосовуюгься лише у форм! прямого впливу, а при деркавноцу регулвванн! - перевазао методами опо-середковаяо! д!! (хоч не виключаеться ! пряций вплив). До ¡нотру-мент!в опосередкованого впливу на в!дтворюзальн! процеси належать: податки, дернавн! завдаиня або замовлення, ц!ни, л!ценз!1 та квоти (або фонди 1 л!и!ти), бюдкетне фхнансуваиня (центра-л1зован! капЛальн! вкладеяня, дотац!!, субсид!! тоцо).
Найваклив!шии опосередкованиц иетодои впливу держава на в!дтворення основного капиталу е аиортзацШна пол!тика. Б за-
- 15 ■ -
гальному розумхннх пол!тика - це мистецтво улравл!ння будь-яким процесом. Амортизац!йна политика являя собой прогес роэробки норм ! правил нарахування аморгги.э.ац! х, закр!плених у в!дпов!д-них законодавчих актах, встановлекня ч!ткого порядку викорис-тання амортизшййного фонду юридичними суб"ектаки. 1снують об"ективн1 закономхрност! реновац{ Рного процесу, 1 вони повин-н! бути врахован! в господарськгй 1 законолдвч!" д!ялъкост! держави, II законодавчих г виконавчих орган!в. !'е означая, що при розробц! амортизаи1Йнох полхтики держава повинна опирятися на об"ективнх закони простого ! розширеного в!дтворення основного капгталу.
Б такому випадку амортк.зац!?иа пол!тика буде сприяти оптимальному розвитку виробництва. Зв!дси випливаг., що амортиэа-щрна пол1тика держави повинна спиратися на результат« няуко-бих дослгджень сут! I особливостей в!дтворення основного кап!-талу на даному етап! економ1чного розвитку сусл!льства, науково-технхчно'х револяцх!, струхтурних зрушень у виробнинтв!. Недостатке врахуваккл закономерностей фхэичного ! морального эношу-вання основного кап!талу, його окремих складових в амортиза'«» п!йн!й полхтицх держави /корда ! методи амортизац!?, принципи використання амортизац!йного фонду тощо/ веде до виникнення ! нагромадження негативних фактор!в у в!дтворенн! основного кап!талу. В результат! знижуються темпи економ1чного зростаннл I науково-техн!чного прогресу.
Саме така ситуац!я склаяася в нал!й економ!ц! в оетанн! десятил!ття. Вивчекня цього питания показуо, що певну в!дпо-в!дальн!сть за де повинна нести ! економ!чна наука. Не ¡ложна сказати, що проблема амортизац!г не досл!дкувалася вченими.
--—-—----
Навпаки, в середин! 70-х рокхв в наукойД лхгератур! проходила бурхлива дискуciя з цього питания. ¡Троте, на н® погляд, проблема була дослхджена недостатньо глибоко í недостатньо принципом. Було с(*ормульовано протилеад! точки зору на аморти-aaute, як на джерело вхдтворекня основного капхталу, хоч це суперечить об"ективним економгчним законам. Так, однх вчен! отвердевали, що реновации! вхдрахування не можуть фшансува-ти процес розширеного.вхдтворення засоб1в npani, приэнаадння иих 3aco6iB - забезпечення тхльки простого вхдтворення. Навпаки, ími наполягали на тому, що внаслхдок особливостеЧ облх^ та íhemx причин амортизации Я фонд може накопичувати в соб! надлишков! кости, а тому ix можна х необххдно вилучата у Державина бюдкет. Така точка зору 'ула дуже зручна в перход екс-тенсивного розвитку, оскхльки виправдовувала перерозподхл влае-^ них ресурсЬ пхдпризмств. Реал1зшля niei теорхi энайпяа свх* прояв у тому, що держава вилучала у бюджет ъЫ 60 до 90< вхд-рахувань на реновапхв. Внаслхдок чого пхдприемства i господарст-ва эалишалися без ресурсхв, необххднюс для нормального в1дтворен-ня эасобхв пращ. Гл амортизашйна полхтика засновала на помил-KOBift теоретична базх завдала серйознох шкоди йормуванню су-nacHoi ефективнох матерхально-технхчнох бази украхнськог еконо-
мхки.
На рубежх другох половики 90-х рокхв Украхна мае великий, але в эначнШ мхрх зношений виробничий потенщал, який йуиийо-Нуй в основному завдяки иолосальним затратам на ремонт. Стари», i заново створений основний капрал не моке ефекивно експлуату--вэтися через недостачу трудових х матерШьних pecypciB. 3 одного боку, виробничх noT^HQCTt основного KantTaJiy використовують-
- 17 -
en приблизив на ÎO"», а з !ншого - амортизации! в!дракування.в реальному обчисленн! зментаилися в багато разiв. Складапться вра-ження, нхби в Украш! хснуе перенагромадження основного кап!талу у великих масштабах i, таким чином, bîh сприя« поглибленнч> кри-зи укра'1нсько1 економ!ки.
Б д!йсностх ж, як доводиться в роботх, перенагромадження основного капиталу в Украгн! немая, недовинористання виробничих потужностей обумовлено головним чином тим, що сучасн! мртоди державного регулювання процесхв сусп!льного в!дтворення знато-диться лише на початховому етап! становления.
Це стосуеться i амортизац!йно'1 пол!тики, яка в!цтвороп в собх застар!л! гпдходи. Так i на рубеж! 199и року продовжугться пол!тика перерозпод!лу амортизац!Пного"фонду пгдприомств, внасл!док чого господарстга не маять кеобх!днкх ф!нансових ре-cypciB для зд1йснення простого в!дтворення основного кал!талу та орган!чно пов"яэаних э ним реконструто!! ! техн!чнох модерн!за-ц!х матер!ально1 бази виробництва.
В досл!дженн! наголошубться, що роль амортизацИ, як елемен-та затрат на гиробництво i як фактора в!дтворення основного ка-п!талу зростае в MÎpy переходу в!д планово-1 до ринково1 економ!-ки, а також внаслъцок поглиблення науково-техн!чнох револвд!1. Тому пошук оптимальних критар! гв !нвестиц!йно'1 пол!тики, д!(»сних розм!р!в ф!зичного ! морального зношування основного кап!талу, норм i метод in нарахування амортизац!!' е одним з найб!льш npio-ритетних напрямк!в в екоиом!чних досл!д«еннях.
Сучасна амортизац!йна пол!тика мае бути науково обгрунтова-ною ! д!евою. При цьому важливо враховувати, що х!д в!дтворення основного кап!талу повинна визначити i регулговати насамперед
- ---;-
загальна ефективн!стъ господарсько1 д!яльност! п{дприемст.*я-та темни науково-техн!чного прогресу, а не терм!ни служби еле-ментхв основного кал1талу.
Автор дисертахгёх обгрунтовуе положения, зггдно з яким ; при здгйсненн1 ефективно1 господарськох дхяльност! просте в!д-творення основного кал!талу мае в{-дбуватися у якомога стисл!-Ш1 строки. У зв"язку з цим для наРновших зразк!в техн{ки ство-рюються такг умови, що вони мадать можлив!сть у прискореному режим! потрапляти у Т1 сфери сусального чи галузевого виробнипт-ва, де IX експлуатащл дае найбхльший ефект. Разом з тим науко-ва амортизацхйна полгтика повинна передбачаяи можлив!сть ефек-тивного використання таких засобхв прапх, когрх фгзично ще до-сить новх, але морально застархлт з точки зору б1льш передових пхдприемств, проте можуть ефективно функцхонувати в 1нших галу-зях чи сферах суспхльного виробнштва /схльське господарство, легка промислов1СТ' , пособие виробництво, соцгальна 1Н^ра-структура тощо/ I через систему податкхв та пхльг сприяти цх-леспрямованому перемхщенню в1дповхцких елемент!в основного ка-П1талу в1Д одн1е1 сйюри, де вони в1дпрапювали св!й строк, в 1гншу - де вони можуть певний перход експлуатуватися продуктивно.
При реалгзац11 активно1 амортизацКЯнох пол!тики держава мае встановлювати норми, ор£ентован1 на такий пер^д амортизаи4I, при якому вхдшкодування 1нвестищй зд!йснювалося б у термхни, що сп1вв1дносяться з перходами оновлення продукцхх та появои ново1 техшки. Економ1чний сенс такого пхдходу полягае у ство-' ренн1 для всхх пхдприемств реальной можливост! формувати ф1нан-совх фонди для докор1нного технолог!чного оновлення виробницг-ва, перш нхж зак!нчиться технтчкий ресурс експлуататд! вхдпов!д-
ного об"ектл, lie дао змогу прискориги зростання технтчного р!вня матерх ал bHo'i баз и виробниптва.
Важливим аспектом амортизапН r визначення лочатковоi вартостг елементхв основного капиталу. Досл1Д-*уючи тте питпння, здобувач приходить до висновку, що в пер!од тоталитарно! систе-ми итни на речов1 фактори виробниптва, як правило, не вгдпотчда-ли ix вартостх; эасоби npaui розподглялися-через систему матр-р!ально-техк!чного"забезпечення Фактично примусово, - все пе сприяло деформаохРному формуванн» початковох вяртост! основного капхталу /основних.фондхв/ п!длриомств. Кяжяль.'роня збрреглюь i в незалежн!й Укра1н1. Тому початкова варт!сть основного knnt-талу пхдприемств ycix галузей народного господарства не вЬдло-вгдао його реальна вартост!, хг ж балансова оц!нка о умовноп. Це стосуоться основного кап!талу не ?1льки державно!, але i недеркавнох форм власностЬ
1нфляшя посилгов спотворення nin i де^ормантю eKBiвалентного обм!ну, що поглиблгап р!зниш) мхж реальною вартхсто основного т оборотного кап!талу, фхнансових та iminix активхв i ix грошовой тонкою. Т!льки одночасна переоцхнка основного кап!та-лу дозволяя усунути ipo деформапга i вир!ггити ряд пергаочергоних завдань в eKOHOMini, безпосередньо пов"язаних з вхдносинами власност!.
За таких умов кожниЯ суб"ект власност! отримав бхльш достов!рну хн.Тюрмац^п про кхлькгсне значения свого майна у варт!сному в им! pi. Для суб"г,ктхв ycix Форм власност! вкрай важливо, щоб об"ективно оц1нювався статутний кап!тал i виробни-чий потенц1ал кожного пхдприемства, що пхдлягая приватизац!х,
----
забезпечуваяиеь гарант!! в екошЫчних в!дносинах э yolua. . партнерам, бенкаии, иввстораш«, мраховмв коипавИш.
СитуаЩя, що склалася в аародноиу государств! Укра!ни, 1, зокреиа в IhbmmuUsIä сфер!, в осганн! роки значно norip-шилася. КаЖЯшиЛ спад !нвестиц!й в!дбувся у галузях, «о виз-качавгь цоеливост! структурах перетворень. Ш*Ш1 прояви . кризи не викликвать гостро! сусп!лько! реакцМ, як наприклад, ф!вансова краза, розвал споивчого ринку чИ деф!цит гот!вковцх грошей. U!k «ш, по сво!й глибин!, тривалост: ! аегаявяих насл!дках для роэвитку еконо«!** !вввстй«!йна криза иоже випви-Тйя значно глибшов. н!к в !ашИХ с^рах народного государства. Руйвувайня {ивестищ Йно! сфери призводить до загального скоро-чеяня виробництва, воно особливо зач1пае галуз!, повязан! в 1нвестиц1йниа процесса, п!дштовхуйчи ароотаия ц!н I провокую- ^
чи'1нфляц1».
Бее це * Еасл!дкои суттевих прорахунк!в у проведенн! екояои!чцо! рефории. Руйн!вну д!» на еконо,!ку справила перш за все спроба ЭД!йснення в коротк! отрок« бездефШ^ого бюд&ету на баз! л!бераШзац{I ц!к в уиовах спаду виробницхва, безконтрольност! вивозу великих об-<еи!в сировини i *еф1ци*их товар!в за кордон, як! эбувалися в погон! за вахтою по utaax. як! часоа на покривали затрат навИь ка Ix ввроЛмгдао.
ictoth! зм1ни в!дбувалися i в сфер! основного заробничого потенц!алу KpaLE. Порушились 1».о»д1ШН процеси 1 в!дтворен-„„ основного кап!талу. Одн!ею з головне причин цього стала »г в!дпов!дн!сгь >1. н«т1нальш» ! фактичною варгоо»». Заникеяня реально! вартост! основного кап!талу ! випадкове проведения
- 21 -
його {ндексецдх'х в умовах Ihiíuijiuíí призвели до 1стотного noripuieH-ня умов для його нормального в!дтворення.
В даний час стало цтлком очевидним, що в крахи} повинна проводитисл чхтка економ!чна пол}тика, спрямована на поновляння i диверсиф1кац!ю виробнинтва, його ефективн{сть. Не найбхльга важливий i чи не едино в!рний няпрямок вихэду Í3 криэи. Оцкак, повертагочись до виробнинтва, потр!бно энайти резуль*лтивн1 п1дходи впливу на нього; перш за все, на основ! поснлення д!ло-ВОI Ta ÍHBeCTHnitlHOI aKTHBHOCTÍ.
Лише в результат! реформування економ!ки, зоктема привати-aanii б!льшо! частики державнкх п{дприпмств t эемл! та утвортн-ня иив1л!эованого фондового ринку буяуть створен* сприятлив! економ{чн1 та tHCTMTytiiflHt умови для в!льного переливания кящ{-талу, що* дасть змогу ефективно реал{зувати довгостпоков! 1нвес~ тицхйн{ прогреми, яких нин{ так бракуя укратнськ1й екгиюм1п}.
У процес! п!дприемнииькох д!яльност1 та конкурентно: боротьби на ринку виявлятимуться i наПе^ктивнЬпт Форми господя-рювання, íx cniвв!дношення за формами власност!, розм!рами, спец1ал{зат]1ею i структурою, тобто формуватимуться конк рентно cnp0M0*HÍ системи великого, свреднього i малого бизнесу. Тод1 економгка "эалранюк" ефективно, п1длриямства рипускятимуть справдх потргбну лродукпго, ор1янтуюкись на попит, а в масштабах усього сусп!льства це виллеться у структурну перебудову економгки, Економгчна политика украгнськог держави мая вс{ляко сприяти цьсму i забезпечити стабЪйзагцю виробництва, а за тим i його пожвавленкя.
Тгльки за таког'г) загальнох' економ!чно1 ситуап{х вхдбудеть-ся реалвне i масгатабне пожвавлення хннсвац{йно! та 1нвесттйй-
-__ гг ---
„01 д!яльносП. якад вот буде базуватися ва впровадхевнЦу виробиицтво кайиов!вих дссягнваь НХР, то яожяяяе вкивнв техао-яоПчвв ! структура« ойовлення виробвичого потевЩалу Шд-привиств.
Такки чиной, в дисертаЩЙв!» робот! обгруатовуеться, до в уиовах р«нково1 поноиШ, яка фориуеться в посттотал!тарвих кра!вах> заковои!рио засоб* прац! прайиають сусШльку фориу освовного каштан,. Б оста««! рок« в УкраЕн! освоений каШтал в!дтворюеться на зву*ен!й основ!, auoptmnltal фовди, но на-раховуються. все недостач! для забезшяення простого в!д-творення кап1 талу як у проигслоьост!, так I в laux галузях народного господства. В »иарпЩЯи» робот! виэначен! освов-н! напряги актив! зац!! еиортаз^йно! поИти» та Ш»м»и> рол! аиортиэац!1 у Ыдтворевн! освоввого кап!талу ЗфШ на
сучасн1й техн!чи!й основ!.
Основа! поло&аиня дисертац!йвого двел1дюння викпадев!
в таких публ!кац!ях:
и розвиток повяого. гоопроэравднку в вових уиовах гоопо-
дарювавая// Теза допов!двй РмяублИиаеьио! вауково-техн1чно1
ковференцП «Со^ально-еконоиНн! проблема перебудова управ-
л!ввя вародним господаротвоа". - Ка1»: 1вота«уг esoaoxin АН
Укра!ки, 1533. - 0,2 др.арк., в сп!вавторств1, особисто автора
0,1 др.арк. (Обгрунтування веобх!двост! структурно! перебудов*
eKOBOuiKH ! переор!ентацП напрямк!в кап!таловкладень у в!т-
чйзнян1й еконои!ц!).
2 особливост! новах вора аиортмацП в уиовах переходу до ринк*// В зб.: Розвиток варобпшх в!дносия ! ставовдеввя нових господареьких фора. - Ш: 1»1. - 0,2 др-арк., в сшв-
- 23 -
авторств!, оообисто автора 0,1 др.арк. (Розглянуто оооблквост! використання иорм амортизац!I в умоввх перех!дяого пер!оду. Дан! ковкретн! пропозицП по використаннв яових норм амортизац!!)
а. Лосилення рол! амортизац!Иного фонду у в1дтвор»вально-иу процес!// В зб.: 0рган!зац!я I регулювання економ!ки. - Ки1в, 1992. - Вил.108. - 0,3 др.арк., в сп1вавторств!, особисто автора 0,1 др.арк. (Досл)дхвння рол! амортизац!Иного' фонду у в!дтворовальному процво!, опвциф!ка його формування 1 викорио-тання в умовах 1нфляц!!).
Иогляд на основи аграрноГ пол!тини оуверенпо! Укра1ни. Проблеми в!дтворевня// В зб.: Гуман1тарн1 надки: проблеми, пошуки ! перопвктиви. - Пип.и. - Умань, 1993. - 0,1 др.арк.
АННОТАЦИЯ
Музыченко Анатолий Степанович. Воспроизводстве основного капитала в условиях перехода к рыночной экономике.
диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01 - политическая экономия. Киевский государственный экономический университет. Киев, 1995.
В диссертационной работе проведены теоретические п.иски и методологическое обоснование экономических квтегорий, отражающих социально-экономическую форму функционировать средств труда и особенностей их воспроизводства в период становления рыночных отношений.
Выявлены исходные положения взаимосвязи классических экономических схем воспроизводства основного капитала и специфики социально-экономического развития обиества в Украине.
Показан аеханизм регулирования процессов воспроизводства основного капитала в условиях формирования социально ориентиро-
- 24 ;--
ванной рыночной экономики. Исследованы проблемы инвестиционного обеспечения воспроизводства основного капитала. Основные положения исследования отражены автором в 4 научных публикациях.
Ключов) слова; основный кап!тал, в1дтворення, ринков! в!дносини, перех1дний пер!од, державае регулювання, амортаза-ц1я, 1нвесгиц11, !нновац!йне !нвестування.
ABSTRACT
Musyechenko A.S. Production of the fixed capital within transition to the market economy. The tests is promoted to maintain candidate scholar degree in economics. Speciality 08.01.01 - political economy.
Kyiv State University of Economics. Kytv, 1995.
The author examines the main cathegories reflecting the socio-economical forns of functioning of the means of production and the characteristics of its reproduction within the transition to the market economy.
The classical scheems of the fixed capital reproduction are compared with the Ukrainian economical development.
The author focuses on the fixed capital reproduction mechanism regulation on the pave to socially oriented marked economy. Great attention is attached to the investment problera of the fixed capital.
The key problems of reseach are reflected in a series of 4 articles.
Кчу words: fixed capital, reproduction, narket relations, transition period, state regulation, investments. Innovative investoent.